Popularną, choć niepokojącą tezę, że rośnie nam pokolenie wychowane na chipsach, przed ekranami telewizorów, gier komputerowych i telefonów niestety potwierdzają liczby. Ponad 68 proc. gimnazjalistów z Gdyni ma wady postawy, 65 proc. nie ma dobrej kondycji fizycznej, a ponad 22 proc. ma nadwagę lub otyłość.
Takie są efekty badań przeprowadzonych w ramach jednego z największych programów profilaktycznych w Europie, który ma walczyć z cukrzycą. W jego ramach w Gdyni przebadano 1045 uczniów z wszystkich 23 gimnazjów państwowych.
- Z początkiem nowego roku szkolnego ruszył kolejny etap i mamy nadzieję, że przyłączy się do niego jeszcze większa liczba uczniów - mówi Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni. - Program buduje wiedzę na temat dbałości o własne zdrowie, pokazuje ryzyko złych nawyków żywieniowych, a nowością drugiej edycji jest rozszerzenie jego formy na całą rodzinę - dodaje.
I słusznie, bo efekty badań w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych "PoZdro!", prowadzonego przez Fundację Medicover we współpracy z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym są druzgocące.
Nadwagę ma aż 22 proc. przebadanych nastolatków. U 16,1 proc. stwierdzono podwyższone ciśnienie tętnicze. Kondycja fizyczna także wypadła blado. Aż 65 proc. ma dostateczną, słabą i bardzo słabą wydolność. Powszechne są też wady postawy ciała, stwierdzone u 68,8 proc. badanych. 10,3 proc. ma za to wady wzroku, o których nawet nie wiedziała (badanie nie uwzględniało osób będących pod opieką okulisty). Po badaniach do dwuletniej opieki specjalistów zakwalifikowano aż 180 uczniów.
Czytaj także: Dlaczego dzieci ważą tak dużo.
- Wyniki badań uświadamiają nam, że wśród młodzieży w wieku gimnazjalnym występuje poważne ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i inne choroby cywilizacyjne. Wynika to przede wszystkim ze złej diety i braku aktywności fizycznej - mówi Marcin Radziwiłł, prezes zarządu Fundacji Medicover.
Przykład - niestety - często dają rodzice. Dlatego także oni objęci zostaną drugą edycją programu. Wezmą udział w konsultacjach z lekarzem, dietetykiem, psychologiem i trenerem oraz w warsztatach edukacyjnych.
Po pilotażu w Gdyni program obejmie część Warszawy, a w 2015 roku kolejne duże polskie miasta.