Fakty i opinie

stat

Złomiarze rozbierają nowy przystanek przy ul. Głębokiej

Rozkradzione barierki, powybijane szyby - tak wygląda nowy przystanek przy skrzyżowaniu Siennickiej i Głębokiej na Długich Ogrodach.
Rozkradzione barierki, powybijane szyby - tak wygląda nowy przystanek przy skrzyżowaniu Siennickiej i Głębokiej na Długich Ogrodach. fot. Facebook.com/radadzielnicysrodmiescie

Złomiarze z Przeróbki i Długich Ogrodów kawałek po kawałku rozbierają nowy przystanek tramwajowy przy skrzyżowaniu Siennickiej i Głębokiej zobacz na mapie Gdańska. Rada Dzielnicy Śródmieście zwróciła się do służb miejskich o pomoc. Policja i straż miejska obiecuje zwiększoną liczbę patroli w tym miejscu. Radni chcieliby by na skrzyżowaniu pojawił się monitoring, ale na razie nie ma na to szans.Co powinny zrobić służby miejskie by zapobiec działaniom złomiarzy?

zamontować monitoring 39%
zwiększyć liczbę patroli 15%
poprosić o pomoc mieszkańców 6%
przebudować przystanek, by nie dało się go tak łatwo demontować 40%
zakończona Łącznie głosów: 1725
Problem ze znikającą infrastrukturą na nowym przystanku mieszkańcy po raz pierwszy zauważyli w lutym. Regularnie zaczęły wówczas znikać górne belki utrzymujące szyby w antychlapaczach. Gdy belki zniknęły, zaczęły pękać szyby.

- Zwróciliśmy się do policji, straży miejskiej i Zarządu Dróg i Zieleni o pomoc - mówi Mateusz Litwiński, z-ca przewodniczącego zarządu dzielnicy Śródmieście. - Policjanci i straż miejska obiecali, że będą w tym miejscu pojawiać się częściej. Jesteśmy też po wymianie pism z ZDiZ. Na początku kwietnia mamy comiesięczne spotkanie, na którym omawiamy problemy dzielnicy. Wówczas być może uda się wypracować jakiś model dalszego działania w tej sprawie.

Radni chcą, by w pierwszej kolejności przystanek został naprawiony. W przyszłości najbardziej optymalnym rozwiązaniem byłby montaż monitoringu.

- Jak usłyszeliśmy na razie nie ma to szans, bo po prostu nie ma na to środków. Według nas skrzyżowanie Siennickiej z Głęboką powinno zostać włączone do systemu Tristar. Wówczas problemu by nie było - dodaje Mateusz Litwiński.
Póki co, radnym musi wystarczyć prewencyjne działanie. Jak mówią, kłopot polega na tym, że osób żyjących ze zbierania złomu w okolicy jest sporo ze względu na bliskie sąsiedztwo skupów przy ul. Litewskiej.

- Liczymy na to, że wzrost bezpieczeństwa w tym miejscu nastąpi po otwarciu budowanego komisariatu policji zobacz na mapie Gdańska w kwartale ulic: Długiej Grobli, Wiesława i Zabłotnej zobacz na mapie Gdańska. Na razie nam przekazano, że policjanci i strażnicy miejscy mieli sprawdzić, czy w okolicznych skupach złomu znaleziono jakieś elementy tego przystanku. O efektach tych inspekcji jednak nic nie wiem - przyznaje z-ca przewodniczącego zarządu dzielnicy Śródmieście.
Zobacz także: Nowe skrzyżowanie, a więcej kolizji. Będą nowe światła

Straż miejska regularnie odwiedza - najczęściej z policją i Służbą Ochrony Kolei - złomowce na terenie Trójmiasta.

- Najczęściej odnajdujemy tam elementy infrastruktury publicznej, np. ciężkie fragmenty pochodzące z terenów kolejowych czy części starych torów. Skupowanie przedmiotów pochodzących z kradzieży to przestępstwo podlegające pod Kodeks Karny, a sprawę przejmuje policja - wyjaśnia Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej straży miejskiej. - W przypadku przystanku przy ul. Głębokiej nasi mundurowi już wcześniej zauważyli ten problem i zgłosili to dyżurnemu inżynierowi miasta. Niestety wadą tych barierek jest to, że łatwo je zdemontować. Staramy się częściej bywać w tym miejscu, ale nikogo za rękę nie udało nam się złapać.

Opinie (259) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.