• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Złote Lwy dla filmu "Pręgi"

Katarzyna Gruszczyńska
20 września 2004 (artykuł sprzed 19 lat) 
Złote Lwy plus 40 tys. złotych dla Magdaleny Piekorz za film pt. "Pręgi"! Piekorz tak jak i ubiegłoroczny laureat - Dariusz Gajewski, reżyser "Warszawy", jest debiutantką. - Jury przyznając Złote Lwy było jednomyślne - przyznał Jerzy Stuhr, przewodniczący.

Z ważnymi nagrodami z 29. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wyjechali również: Przemysław Wojcieszek - nagroda za reżyserię obrazu pt. "W dół kolorowym wzgórzem", czy Wojciech Smarzowski, który za film pt. "Wesele" otrzymał m.in. nagrodę specjalną jury oraz nagrodę dziennikarzy. Zasłużoną nagrodę za najlepszą, w tym przypadku wybitną rolę kobiecą przyznano Krystynie Feldman, która w filmie Krzysztofa Krauzego pt. "Mój Nikifor" wcieliła się w krynickiego malarza.

Bezdyskusyjny zwycięzca

"Pręgi" od momentu pokazu prasowego były typowane na zwycięzcę na festiwalowej giełdzie. W sobotę - dzień ogłoszenia wyników, o żadnym innym tytule nie dyskutowano tak żarliwie. Nie było więc zaskoczenia na miarę ubiegłorocznych Złotych Lwów dla filmu "Warszawa", kiedy po ogłoszeniu werdyktu połowa sali buczała i gwizdała, połowa oklaskiwała skonsternowanego Gajewskiego. Magdalena Piekorz chwyciła za serce niemal wszystkich - jurorów, krytyków filmowych, publiczność.

- Jestem zadowolony, że udało mi się wszystkich pogodzić, wszystkim mogę śmiało spojrzeć w oczy - powiedział po gali Jerzy Stuhr. - "Pręgi" to film o człowieku, o jego rozterkach, upadkach, niedoskonałościach, też robię o tym filmy.
- To film o miłości, bronię się przed określeniami, że zrobiłam film o rodzinnej przemocy, bardzo nam zależało z Wojtkiem Kuczokiem, autorem scenariusza, żeby opowiedzieć o ludziach, którzy bardzo się kochają i równocześnie się ranią - powiedziała "Głosowi" reżyserka.

- Najważniejsze, że wygrał debiutant - komentuje Jacek Borcuch, reżyser filmu pt. "TuliPany", który również startował w konkursie głównym.
- Chciałbym, żeby Magda Piekorz weszła teraz w drugi krwiobieg - europejski, gdzie ciężko jest nam się "wepchnąć" - przyznaje Stuhr.

"Pręgi" zdobyły również Złotego Klakiera - laur Radia Gdańsk dla najdłużej oklaskiwanego filmu (ponad 5 minut!), nagrodę Forum Festiwali i Przeglądów Filmów Polskich za Granicą - za wyjątkowy kunszt reżyserski. Publiczność kina Silver Screen, gdzie odbywały się pokazy produkcji startujących w konkursie, przez cały tydzień głosowała na najlepszy obraz. I tu bezapelacyjnie wygrały "Pręgi". Nagrodzono również Marcina Koszałkę, autora zdjęć. Jest to jego pierwszy fabularny film - wcześniej zajmował się formami dokumentalnymi. Warto dodać, że Michał Żebrowski, filmowy Wojciech, po raz pierwszy gra główną rolę w filmie, którego akcja rozgrywa się współcześnie.

Po pierwsze współczesność

- Szczególnie nadstawiliśmy ucho na film współczesny, mieliśmy świadomość, że ten temat jest nam niesłychanie potrzebny. To ważne, że ludzie wyczuleni tak, jak np. Przemysław Wojcieszek, czy Wojciech Smarzowski, mają odwagę pokazać ten kraj tak, jak wszyscy go znamy. Takim filmem kiedyś był "Wodzirej" - komentuje Jerzy Stuhr.

Wojcieszek otrzymał nagrodę za reżyserię za "W dół kolorowym wzgórzem", który nakręcił kamerą cyfrową. Nagrodę za debiut aktorski jury przyznało Przemysławowi Bluszczowi, który wcielił się w tym filmie w postać Tadka.

Przedstawiciele jury różnili się przy przyznawaniu nagród w poszczególnych kategoriach. Problemem był m.in. nadmiar bogactwa męskich ról. I tak wręczono dwie równorzędne nagrody za role męskie. Otrzymali je: Marian Dziędziel - pazerny ojciec panny młodej w "Weselu" i Krzysztof Globisz, który zagrał w telewizyjnym filmie Roberta Glińskiego pt. "Długi weekend". Również w kategorii scenariusz przyznano dwie równorzędne nagrody. Z rąk Mirosława Baki otrzymali je: Jarosław Sokół ("Długi weekend") i Juliusz Machulski ("Vinci").
Nagroda za najlepszą rolę kobiecą nie mogła trafić w inne ręce niż genialnej jako Nikifor Krystyny Feldman. W imieniu Nikifora laur odebrał reżyser Krzysztof Krauze.

- Krysia nie ma pralki, lodówki ani telewizora, więc pewnie dowie się o tym z opóźnieniem - powiedział.

W kategorii drugoplanowa rola kobieca triumfowała dawno nie oglądana na ekranach Małgorzata Braunek - subtelna Marianna, partnerka Jana Nowickiego w filmie "TuliPany" Jacka Borcucha.

- Musiałem używać specjalnych socjotechnik, żeby namówić Małgosię, żeby ponownie zagrała w filmie - przyznał Borcuch.

Warto dodać, że gdyby nie Krystyna Feldman, nie byłoby kategorii "drugoplanowa rola kobieca". Ustanowiono ją w 1984 roku, gdy na festiwalu, który odbywał się jeszcze w Gdańsku, zobaczono Feldman w filmie "Yesterday" Radosława Piwowarskiego.

Wyróżnienie za drugoplanową rolę męską zgarnął Marek Walczewski ("Ono").
Z rąk trójmiejskiej aktorki - Tamary Arciuch nagrodę za muzykę w imieniu Pawła Mykietyna odebrała reżyserka "Ono" - Małgorzata Szumowska.
"Wesele" odnowione

Na tegorocznym festiwalu zauważono jeszcze jednego - obok Piekorz, debiutanta - Wojciecha Smarzowskiego, autora "Wesela" - gorzkiego obrazu Polski, gdzie wszystko i wszystkich można kupić. Smarzowski otrzymał nagrodę specjalną jury, nagrodę dziennikarzy, Stowarzyszenia Filmowców Polskich - m.in. za twórcze przedstawienie rzeczywistości oraz podwójny laur TVP - za groteskową obserwację polskiej rzeczywistości.

- Dalej zamierzam robić swoje, to jest podstawa, bardzo fajnie, że te nagrody się pojawiają, dają kopa i szansę, że przełożą się na ciągłość pracy, co jest dla mnie istotne - powiedział Smarzowski.

Za montaż nagrodzono Krzysztofa Szpetmańskiego ("Mój Nikifor"), za dźwięk Michała Żarneckiego ("Pręgi"), za scenografię - Rafała Waltenbergera ("Cudownie ocalony"), a za kostiumy - Dorotę Roqueplo ("Mój Nikifor" i "Pręgi").

Nagrody niezależne

Po raz trzeci odbył się również Konkurs Kina Niezależnego. Jury pod przewodnictwem Łukasza Barczyka obejrzało 20 filmów i nagrodziło dwa: "Katatonię" Jacka Nagłowskiego i "Dzień, w którym umrę" Grzegorza Lipca. Lipiec związany z zielonogórską grupą Sky Piastowskie, jeden ze swoich 13 filmów fabularnych - "...że życie ma sens", zrealizował za 1000 dolarów. Obraz dystrybuowany był w kinach.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowa - 30. edycja festiwalu. Maciej Karpiński, dyrektor artystyczny imprezy, apeluje do polskich reżyserów i producentów: "30 filmów na 30-lecie!".

Wydarzenia

Opinie (35) 1 zablokowana

  • BARDZIEJ FILMOWO NIŻ PRZEDMÓWCY

    Jakoś tak się złożyło że i ja byłem na pokazie filmu "Pręgi" i ku mojemu wielkiemu zaskoczeniu czytam kilka dni później żę jest laureatem złotych lwów. Szkoda...Film sam w sobie nie zachwycił mnie aż tak bardzo jak np. obraz pt:"TRZECI"z M.Konradem i uważam że był ogromnie przesadzony. Doskonała robota operatorów kamer i oświetleniowców lecz chyba zabrakło pomysłów na scenariusz. Historia jak ich wiele we współczesnym świecie; smutna i prawdziwa lecz takie targanie emocjami już nie działa na publikę-mistrzostwo osiągnął w tym pan Trier i choć jego filmy są wyciskaczami łez, powodują zadumę i wewnętrzny konflikt w oglądającym powodujący przemyślenia. Tu wszystko podane zostało widzowi jak bohaterowi jego kobieta-usmażone i w brytwance. Odmóżdżając polską publiczność podobnymi filmami możemy się spodziewać spadku formy Polskiego kina do jego kompletnego zatracenia...bedziemy na akord realizować szkolne lektury wszystkich państw aż zostanie nam jedynie zrobienie remake'u Reksia i Czterech Pancernych.
    Nie wiem jaki poziom reprezentowały pozostałem filmy konkursowe lecz "Pręgi" jako zwyciązca to chłosta dla moich spragnionych dobrego kina oczu.
    Crashburn
    p.s: Ostatnia scena filmu była już taką żenadą że aż szkoda gadać-Do wszystkich WOJCIECHÓW--chcąc nie chcąc już jesteście ojcami...oby lepszymi niż ojciec głównego bohatera:-)))))))))

    • 0 0

  • Magda wcale nie zasłuzyła na to

    jak pojechała do usa to robiła za biedna,wszyscy Polacy jej pomagali, wspierali,poprostu przygarneli, a potem jak wróciła do Pl i stała sie sławna to woda sodowa uderzyła jej do głowy!!! jak wróciła do Pl to nagle zapomniała o tym jak jej ludzie pomogli ze stanów,jak przyjechali do Polski to jakby ich niezauwazała, jedno "dziendobry" i w długą, wielka damulka,od wszystkich brała garsciami... świnia jedna, zero taktu

    • 0 0

  • Crashburn

    Trzeci był super, szkoda - że nic nie otrzymał :(
    ale Pręgi też niezłe..i należały im sie Złote Lwy

    • 0 0

  • do Crashburna i mi

    czy czytaliście mój komentarz na pierwszej stronie ?

    A już się bałem, że tylko mi spodobał się "Trzeci"

    • 0 0

  • A może inaczej?...

    Ja doceniłam warsztat twórców kina niezależnego. Cieszę się, że w tym roku filmy puszczano w Silver Screenie. Miałam wszędzie blisko. Wracając do tematu. Uważam, że "Krew z nosa" i "Dzień, w którym umrę" mogły spokojnie konkurować z filmami 'oficjalnymi'. Moim typem był "Vinci" choć "Pręgi" również pozytywnie mnie zaskoczyły. Pozdrawiam pasjonatów kina.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane