Fakty i opinie

Złote Lwy dla filmu "Rewers" Borysa Lankosza!

Radość Borysa Lankosza po zdobyciu Złotych Lwów.
Radość Borysa Lankosza po zdobyciu Złotych Lwów. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

Złote Lwy 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał film "Rewers" Borysa Lankosza. Srebrne Lwy trafiły do Xawerego Żuławskiego za "Wojnę polsko-ruską". Nagroda za główną rolę kobiecą została przyznana Agacie Buzek za kreację w filmie "Rewers". Nagrodą za główną rolę męską wyróżniono zaś Borysa Szyca za rolę w filmie "Wojna polsko-ruska.Zwycięski film zdominował tegoroczny Festiwal. Oprócz Złotych Lwów, "Rewers" Lankosza został nagrodzony pięcioma wyróżnieniami: za pierwszoplanową rolę kobiecą, za drugoplanową rolę męską, za zdjęcia, muzykę oraz charakteryzację. Otrzymał też pięć nagród pozaregulaminowych, w tym nagrody: publiczności oraz dziennikarzy. Film Lankosza będzie walczył o Oscara w kategorii Film Nieanglojęzyczny. Warto podkreślić, że film jest pierwszym filmem w karierze młodego reżysera. W kinach "Rewers" będzie pokazywany od 20 listopada.

Więcej zdjęć z Gali oraz całęgo Festiwalu można zobaczyć na stronie agencji fotograficznej KOSYCARZ FOTO PRESS


Podczas Gali wręczone zostały też Platynowe Lwy za całokształt twórczości artystycznej. Otrzymali je Jerzy Hoffman i Kazimierz Kutz. Jury pod okiem Krzysztofa Krauze przyznało też piętnaście nagród indywidualnych, w tym po raz pierwszy w historii Festiwalu za charakteryzację. Nagrodę specjalną jury otrzymał Piotr Dumała za film "Las".

Wielkimi zwycięzcami Festiwalu są też filmy: "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego oraz "Wojna polsko-ruska" Xawerego Żuławskiego. Obraz Smarzowskiego wyróżniony został za reżyserię, scenariusz oraz montaż. Szersza publiczność będzie mogła zobaczyć go na ekranach kin od 27 listopada. Film Żuławskiego oprócz Srebrnych Lwów oraz nagrody za rolę męską zdobył też nagrodę za dźwięk. "Wojna polsko-ruska" była już pokazywana w kinach, gdzie zgromadziła ponad 400 000 publiczność. Chętni będą mogli zobaczyć film już w domowym zaciszu od 21 października, kiedy to w sklepach "Wojna..." pokaże się na DVD.

Miłym akcentem tegorocznego Festiwalu jest nagroda za drugoplanową rolę kobiecą dla Doroty Kolak, aktorki Teatru Wybrzeże.

W swoim werdykcie, jury pominęło filmy doświadczonych twórców między innymi: "Enen" Feliksa Falka, "Generał Nil" Ryszarda Bugajskiego czy też "Mniejsze zło" Janusza Morgensterna. Bez nagród pozostały też filmy: "Zero" Pawła Borowskiego, "Moja krew" Marcina Wrony oraz "Wszystko co kocham" Jacka Borcucha, które to zbierały pozytywne recenzje zarówno wśród dziennikarzy jak i publiczności oglądającej filmy na seansach w Multikinie.

Galę w gdyńskim Teatrze Muzycznym poprowadził Piotr Adamczyk.

Nagrody indywidualne 34. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych - nagrody w konkursie głównym:

Reżyseria - Wojciech Smarzowski za "Dom zły"
Rola kobieca - Agata Buzek za "Rewers"
Rola męska - Borys Szyc za "Wojnę polsko-ruską"
Zdjęcia - Marcin Koszałka za "Rewers"
Muzyka - Włodek Pawlik za "Rewers"
Scenariusz - Łukasz Kosmicki i Wojciech Smarzowski za "Dom zły"
Scenografia - Elwira Pluta za "Magiczne drzewo" i "Wszystko co kocham"
Kostiumy - Anna Englert za filmy "Handlarz cudów" oraz "Wojna polsko-ruska"
Drugoplanowa rola kobieca - Dorota Kolak za "Jestem twój"
Drugoplanowa rola męska - Marcin Dorociński za "Rewers"
Debiut reżyserski - Katarzyna Rosłaniec za "Galerianki"
Montaż - Paweł Laskowski za "Dom zły"
Dźwięk - Mateusz Adamczyk za "Wojnę polsko-ruską"
Debiut aktorski - Filip Garbacz "Świnki"
Charakteryzacja - Mirosława Wojtczak, Ludmiła Krawczyk, Waldemar Pokromski za "Rewers"

Opinie (74) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.