Fakty i opinie

Zły Mózg, zabójcze ryjówki i różowy kisiel. Drżyj!

Czy jeden z bohaterów filmu "Zły mózg z kosmosu" nie wygląda złowieszczo?
Czy jeden z bohaterów filmu "Zły mózg z kosmosu" nie wygląda złowieszczo? mat. prasowe

Te filmy nie wygrywają festiwali. Mają prowizoryczną scenografię, pretensjonalną fabułę i efekty specjalne, o jakich dawno zapomnieliśmy. Są "najgorsze na świecie", ale podczas ich projekcji sale kinowe są szczelnie wypełnione. W najbliższy weekend zostaną pokazane w Gdańsku.Czy lubisz kino klasy B?

jestem jego fanem, a im jest gorsze, tym lepsze 25%
tak, czasami oglądam takie filmy, ponieważ pozwalają mi się zrelaksować 20%
tak, ale musi ono jednak trzymać pewien poziom, poniżej którego już przestaję je akceptować 15%
nie, ponieważ uważam, że to strata czasu 40%
zakończona Łącznie głosów: 411
Różowy kisiel, zjadający wszystko, co napotka na swojej drodze, Zły Mózg, pustoszący Ziemię, Święty Mikołaj na Marsie, zabójcze ryjówki czy grupa komików na wyspie Coca Cola - to zaledwie część bohaterów, którzy pojawiają się w filmach, określanych jako najgorsze. W czym tkwi ich fenomen?

- To bardzo inspirująca, alternatywna historia kina - opowiada Jacek Rokosz, wykładowca łódzkiej filmówki, uznawany za specjalistę w dziedzinie "kiepskich" filmów. - Należy traktować je czysto rozrywkowo, tak, jak w momencie, kiedy powstały. Mimo że były tworzone na poważnie i z zadęciem, to przecież wyglądają komicznie i można doskonale się przy nich bawić. To całkowita antyteza tego, czego uczą szkoły filmowe i w tym tkwi ich urok.

Podczas gdańskiego przeglądu odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Rokosza, "Terror z kosmosu kontra Czerwona Gwiazda", w którym robot "kosmiczny leśniczy" stanie do walki z radzieckim superbohaterem w obronie bieszczadzkich zwierząt. Podczas pokazów zostaną wyświetlone m.in. "Bela Lugosi spotyka brooklińskiego goryla", "Doctor of doom", "Zabójcze ryjówki", "Zombie pożeracze mięsa", "Glen czy Glenda?", "Zły mózg z kosmosu".

Projekcje najgorszych filmów odbywają się w różnych miastach Polski regularnie. Kiedy półtora roku temu wyświetlano je po raz pierwszy w Gdańsku w Domu Harcerza, widzów było tylu, że nie wszyscy mogli się pomieścić. Dlatego teraz jego organizatorzy postanowili przenieść seanse do większej sali w Kinie Neptun.

- Te filmy są tak złe, że trzeba je oglądać kolektywnie - śmieje się Błażej Kroplewski z DKF Marcello, organizatora przeglądu. - Obecnie ludzie oglądają filmy przede wszystkim w domu, a "najgorsze filmy" nigdzie nie sprawdzają się tak, jak w salach kinowych: widzowie żywo reagują i co chwilę słychać aplauz. Klimatem bardziej przypomina to nawet koncert rockowy.

Już teraz zainteresowanie projekcjami jest spore i mnóstwo osób rezerwuje miejsca na weekendowe pokazy. Nie ma się co dziwić - idiotyczne dialogi, amatorskie efekty specjalne i kostiumy czy drętwi aktorzy bawią wszystkich do rozpuku, a w dobie efektów komputerowych są doskonałą odtrutką dla współczesnego, rozbuchanego kina.

Zwiastun filmu "Zabójcze ryjówki"Zwiastun filmu "blob"Fragment filmu "Zły mózg z kosmosu"

Opinie (76) 2 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.