Fakty i opinie

Zmarł Brunon Zwarra

artykuł historyczny
Najnowszy artukuł na ten temat

Jak powstawała administracja celna Wolnego Miasta Gdańska

Brunon Zwarra zmarł w wieku 99 lat.
Brunon Zwarra zmarł w wieku 99 lat.

W wieku 99 lat zmarł Brunon Zwarra, gdański pisarz, który zasłynął opisaniem losów gdańskiej Polonii w 20-leciu międzywojennym.Do końca był świadomy i sprawny intelektualnie. Odszedł 14 sierpnia, przed godz. 9 rano. Informację o śmierci pisarza przekazała nam Krystyna Ejsmont ze stowarzyszenia Biskupia Górka, które co roku organizowało urodziny pisarza związanego z tą dzielnicą.

Historie z dawnego Gdańska, Gdyni i Sopotu w serwisie Historia w Trojmiasto.pl

Brunon Zwarra to postać, której miłośnikom Gdańska nie trzeba przedstawiać. Urodzony w 1919 roku pisarz napisał 10 książek, opisujących przede wszystkim realia życia w przedwojennym Gdańsku, ze szczególnym uwzględnieniem losów gdańskich Polaków. Najsłynniejsza pozycja w jego pisarskim dorobku, czyli pięciotomowa autobiografia "Wspomnienia gdańskiego bówki", to skarbnica wiedzy na temat burzliwej historii XX-wiecznego Gdańska.

Pięciotomowe "Wspomnienia gdańskiego bówki" to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego miłośnika historii Gdańska.
Pięciotomowe "Wspomnienia gdańskiego bówki" to obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdego miłośnika historii Gdańska.
Urodził się 18 października 1919 r. w Gdańsku. W latach 1929-1935 był uczniem Gimnazjum Polskiego, od 1935 roku pracował w Emalierni Johannesa Segora we Wrzeszczu, należał do Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej, Zjednoczenia Zawodowego Polaków i KS Gedania. 14 września 1939 został aresztowany przez Niemców i uwięziony w obozie w Nowym Porcie, następnie w Stutthofie i wreszcie w Sachsenhausen. Zwolniony w 1942, powrócił do pracy w emalierni.

Po roku 1945 brał udział w odbudowie zniszczonej emalierni i nadal w niej pracował (nowa nazwa: Zakład Lakierniczo-Emalierski "Gedania").

Od lat 70. XX wieku zajął się pracą pisarską. Opublikował zbiór 73 relacji o początkach II wojny światowej w Gdańsku - "Gdańsk 1939". "Wspomnienia Polaków gdańszczan" (1984), autobiograficzne "Wspomnienia gdańskiego bówki" (1984-1997) oraz powieści "Gdańszczanie" (1999-2001) i "W gdańskiej twierdzy" (2003). W 1997 roku uhonorowany Medalem Księcia Mściwoja II.

Opinie (144) 9 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij
 • 2018-08-15 09:12
  Bardzo pozytywna postać, jego książki powinien przeczytać każdy kto mieszka w Gdańsku i nie tylko tacy. (4)
  Chodziłem po tych samych ulicach, podwórkach, górach, boiskach czy krzakach Biskupiej co i on i widziałem tą samą Radunię co i on.

  Grzebałem w ziemi odnajdując fundamenty i resztki wyposażenia domów które opisał a których już nie było, później, gdy natrafiłem na jego książki czułem się tak jakby ktoś opisywał mój dom rodzinny... to samo miejsce i ten sam duch miejsca... Dzisiaj niestety pozostała tam jedynie jakaś część owego Genius Loci.

  Nigdy się z nim nie zobaczyłem, dlatego by pozostał w mojej głowie takim jakim go sobie wyobraziłem, chłopcem z mojej Biskupie Góry z którym razem łazimy po tajemniczych korytarzach bastionów, gramy w noża na starym cmentarzu, albo pływamy tratwą po ciemnozielonym, ceglanym Kanale Raduni.

  Wiem, że kiedyś jeszcze tak zrobimy.
  Darius Salamon von Danzig

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.