Sławomir Lewandowski
ur. 13 czerwca 1949 r. - zm. 7 października 2010 r.
Artysta, w latach 1977-1979 był aktorem w Teatru Wybrzeże w Gdańsku, od 1985r. aktor Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.
Rodzinie składamy kondolencje
i wyrazy współczucia

Fakty i opinie

stat

Zmarł aktor Sławomir Lewandowski

Ze głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci aktora Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni - Sławomira Lewandowskiego. Artysta walczył długo z ciężką chorobą, jednocześnie uczestnicząc w próbach do najnowszej premiery Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.31 sierpnia 2008 obchodził jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Zmarł 7 października. Nie zdążył zagrać Pandulfa, postaci którą miał zagrać w przygotowywanym przez teatr spektaklu "Ślub".

Sławomir Lewandowski (13.06.1949 - 7.10.2010) w zespole Teatru Miejskiego w Gdyni od znajdował się od 1985(do 1991 roku występującego pod nazwą Teatr Dramatyczny). W latach 1977-1979 był aktorem w Teatru Wybrzeże w Gdańsku.

Studiował na Wydziale Aktorskim PWSTiF w Łodzi (1966-67) i na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. W czasie studiów występował w Studenckim Teatrze NURT pod kierunkiem Janusza Nyczaka - zagrał tu Hrabiego Szarma w polskiej prapremierze "Operetki" Gombrowicza.

Debiutował w teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu we wrześniu 1973 roku (rola Mikoły w "Żołnierzu i bohaterze" Shawa). Następnie występował w teatrze im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie. Od 1976 roku w teatrze Wybrzeże, następnie sześć sezonów w teatrze im. Wilama Horzycy w Toruniu.

Ważniejsze role:

Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie: Artur w "Tangu". Zbyszko Dulski, Wiktor w "Panu Jowialskim", Edmund w "Damach i huzarach", Czeladnik pierwszy w "Szewcach"(rola nagrodzona w Opolu na Konfrontacjach Teatralnych w 1976 roku),Mąż w "Ich czworo", Florindo w "Słudze dwóch panów", Witold w "Romansie z wodewilu".

Teatr Wybrzeże w Gdańsku: Jasiek w "Weselu", Jeremiasz w "Krainie 105 tajemnicy", Chudogęba w "Wieczorze trzech króli".

Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu: Ichturiel - Ksiądz w "Grzesznej wsi" Drdy, Kasjo w "Otellu", Cezary Borgia w "Człowieku i cieniu", Woźniak w "Kondukcie" Drozdowskiego, Fantazy, znów Chudogęba, Lockit w "Operze żebraczej", Chór w "Kartotece", Jupiter w "Muchach Sartre'a.

Teatr Miejski w Gdyni: Pigwa w "Śnie nocy letniej", Szostakowicz w "Kursie mistrzowskim" Pownella, Polo w "Kapeluszu pełnym deszczu" Gazzo, Nick w "Farsie na trzy sypialnie" Ayckbourna, Kapelan w "Damach i huzarach", król Ferdynand Aragoński w "Księdze Krzysztofa Kolumba "Claudela, Lech w "Lilli Wenedzie", Papkin w "Zemście", rycerz Miles Hendon w "Księciu i żebraku", Młodziak w "Ferdydurke", Wujek w "Kartotece", Archanioł w "Pastorałce "Schillera, Oberon w "Śnie nocy letniej", Filon w "Balladynie", Sędzia w "Mistrzu Piotrze Pathelin", reżyser Lloyd Dallas w "Czego nie widać" Frayna, Stomil w "Tangu"(Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni), Georges w musicalu "Klatka wariatek", Starszy Pan A w "Niespodziewanym końcu lata" Przybory i Wasowskiego, Kat w "Anioł zstąpił do Babilonu". Stworzył też szereg niezapomnianych kreacji szmoncesowych w programach kabaretowych Marka Pacuły.

Ostatnie role w Teatrze Miejskim w Gdyni:
Lennox, Robotnik III, Paulus Snyder - "Święta Joanna szlachtuzów", Jaszuński - "Dyzma", Mathieu - "Plotka", Dr Jan Burdygiel - "Wariat i zakonnica", Burmistrz - "Zorba", Louis Leplée (Papa) - "Piaf", Don Kichote - "Don Kichote", Gość w kapeluszu, Młody mężczyzna - "Kartoteka", Pastor - "Wizyta starszej pani", Tokarz - "Liliom", Hrabia Respekt - "Fantazy", Wuj - "Proces", Doktor - "Woyzeck".

Msza święta w intencji ś.p. Sławomira Lewandowskiego odbędzie się 15 października o godz. 13 w Otrębusach, w powiecie pruszkowskim. Pogrzeb po mszy na cmentarzu w Nadarzynie.

Decyzją reżysera postać Pandufa, w którą miał wcielić się Sławomir Lewandowski w premierze "Ślubu" Witolda Gombrowicza, pozostanie w spektaklu bez żadnych zastępstw, a nazwisko aktora będzie widnieć w programie przedstawienia. Inni aktorzy zagrają z nieobecnym już aktorem tak, jakby był razem z nimi na scenie.

Opinie (51) 1 zablokowana

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.