Fakty i opinie

stat

Zmiana przy Morskiej i Trasie Kwiatkowskiego. Będzie bezpieczniej?

Najnowszy artukuł na ten temat

Kto wykona dokumentację przebudowy ul. płk. Dąbka?

Skrzyżowanie Trasy Kwiatkowskiego i Morskiej w Gdyni. W piątek samochód potrącił tu rowerzystę.

Kierowcy regularnie nie zatrzymują się przed zieloną strzałką na skrzyżowaniu Trasy Kwiatkowskiego z ul. Morską w Gdyni. Regularnie dochodziło tam do potrąceń rowerzystów i pieszych, do ostatniego w piątek. Dlatego zielona strzałka dla kierowców nie zapala się już, gdy pali się zielone światło na przejściu i przejeździe rowerowym.Czy zielone strzałki trzeba zlikwidować?

tak, większość 22%
tak, ale tylko w niektórych, najbardziej niebezpiecznych miejscach 20%
nie, ale warto dostosować do nich sygnalizację 36%
nie, przepustowość jest najważniejsza 22%
zakończona Łącznie głosów: 1445
Skrzyżowanie ul. Kwiatkowskiego i Morskiej jest dwupoziomowe, ale kierowcy jadący od strony obwodnicy w kierunku centrum Gdyni muszą przeciąć przejście dla pieszych i przejazd rowerowy biegnące wzdłuż ul. Morskiej.

O tym miejscu wielokrotnie pisaliśmy w Raporcie z Trójmiasta, a czytelnicy regularnie przysyłali filmy z niebezpiecznych sytuacji, do jakich tam dochodziło.

Przyczyna niemal zawsze była taka sama: kierowcy nie zatrzymywali się przed przejściem i przejazdem, lecz wjeżdżali na nie, korzystając z zielonej strzałki pod sygnalizatorem, który wyświetlał sygnał czerwony.

Przypomnijmy: taka konfiguracja świateł oznacza, że samochód musi się zatrzymać, przepuścić pieszych oraz rowerzystów i dopiero wtedy wjechać na skrzyżowanie.

W praktyce jest tak, jak w wielu miejscach z takimi światłami: większość kierowców nie zatrzymuje się, a zieloną strzałkę traktuje jak zielone światło.

Nietrudno się domyślić, że często dochodziło tam do potrąceń. To ma się właśnie zmienić.

Zielona strzałka tylko, gdy czerwone dla pieszych- W związku z powtarzającymi się niebezpiecznymi sytuacjami wymuszenia pierwszeństwa względem pieszych i rowerzystów, nieznacznie zmieniono przedziały czasu, w których wyświetla się strzałka warunkowego skrętu w prawo. W obecnym programie została wyeliminowana sytuacja, w której jednocześnie wyświetla się strzałka warunkowego skrętu w prawo oraz strumień pieszo-rowerowy otrzymuje sygnał zielony - informuje Hanna Wyszyńska z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdyni.
Zmiana wprowadzona tuż przed weekendem ma uporządkować ruch, ale przede wszystkim ma poprawić bezpieczeństwo. Urzędnicy zapowiadają, że będą monitorować, jak to rozwiązanie się sprawdza. Jeśli będzie poprawa, nie wykluczają podobnych rozwiązań na innych skrzyżowaniach. Rozwiewają jednak nadzieję tych, którzy od pewnego czasu apelują, by w ogóle zlikwidować zielone strzałki, argumentujących, że korzyść z nich jest niewielka, a zagrożenia niewspółmiernie duże.

Likwidacji zielonych strzałek nie będzie- Nie mamy planu kompleksowej likwidacji "zielonych strzałek". Natomiast sukcesywnie podejmujemy działania dostosowujące sygnalizację świetlną na wybranych skrzyżowaniach po to, aby poprawić bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu - podkreśla Wojciech Folejewski, dyrektor gdyńskiego ZDiZ.