Zmiany na listach PO do Rady Miasta Gdańska. Młodzi Demokraci w natarciu

Najnowszy artukuł na ten temat Sprawdziliśmy majątki nowo wybranych radnych
Paweł Adamowicz dostał kolejną rekomendację na prezydenta, tym razem od Rady Powiatowej PO.
Paweł Adamowicz dostał kolejną rekomendację na prezydenta, tym razem od Rady Powiatowej PO. fot. Agnieszka Potocka / Trojmiasto.pl

Paweł Adamowicz dostał rekomendację Rady Powiatowej PO jako kandydat na prezydenta Gdańska. Gotowe są też listy kandydatów na radnych tej partii w Gdańsku. Ze startu w wyborach rezygnuje wiceprezydent Maciej Lisicki oraz radni Marcin Skwierawski i Szymon Moś. Znamy też wstępne "jedynki" z list PiS.Czy myślałeś kiedyś, by zostać politykiem?

Zobacz wyniki (403)
Na wtorkowej Radzie Powiatowej PO ogłoszono listę kandydatów na radnych do Rady Miasta w Gdańsku, na których możemy głosować w najbliższych wyborach samorządowych 16 listopada, a także rekomendację tej partii na stanowisko prezydenta Gdańska.

- Paweł Adamowicz został jednogłośnie rekomendowany jako kandydat PO na prezydenta miasta Gdańska - mówi Piotr Skiba, dyrektor biura zarządu regionu pomorskiej PO.

Dotychczasowy prezydent chce jednak oficjalnie ogłosić swój start w wyborach dopiero w przyszłym tygodniu.

Czy na liście do RM możemy spodziewać się niespodzianek?

- Prawie wszyscy radni obecnej kadencji znaleźli się na listach. Nie ma Macieja Lisickiego, który miał na niej być, ale zrezygnował - wyjaśnia Skiba.

Z naszych informacji wynika, że obecny wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej Maciej Lisicki, zrezygnował z kandydowania na radnego, gdy okazało się, że ulokowano go dopiero na czwartej pozycji w okręgu nr 3 czyli Piecki-Migowo.

Wiceprezydent Lisicki przyznaje jednak, że tak jak w poprzedniej kadencji, jego zamiarem nie jest bycie radnym, ale praca z Pawłem Adamowiczem.

- Wyraziłem jednak gotowość, że mogę być liderem listy, żeby tę listę pociągnąć i zrobić dobry wynik, tak jak się dzieje w Gdyni, gdzie wiceprezydenci startują jako liderzy list, a potem ten mandat zdają i zostają wiceprezydentami, ale zarząd uznał, że wynik będzie dobry i bez mojej obecności. Jako niefunkcyjny członek PO, nawet nie wiedziałem, że ktoś chciał mnie wpisać na czwarte miejsce, ja deklarowałem, że mogę być tylko liderem - wyjaśnia Lisicki.

Jedynką w tym okręgu został natomiast młody demokrata Piotr Borawski, który w mijającej kadencji firmował wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego. Co ciekawe, Lisickiego na liście wyprzedzała Beata Jankowiak, radna dzielnicy Piecki Migowo i Paweł Czerniewski, obecny radny PO. Piotr Dzik, wieloletni radny, po rezygnacji Lisickiego wskoczył z piątego na czwarte miejsce.

Jednak to nie jedyne niespodzianki.

Marcin Skwierawski, który był na spotkaniu rady, zaskoczył część obecnych i oświadczył, że rezygnuje z kandydowania na radnego (ulokowano go na trzecim miejscu w okręgu nr 1). Ostatecznie postanowił zaangażować się w sprawy Sopotu i kandydować na radnego tego miasta. Nic dziwnego - przez wiele lat był asystentem prezydenta Jacka Karnowskiego, później jego pełnomocnikiem ds. kontaktów samorządowych, zajmował się też z ramienia miasta współpracą metropolitalną. Obecnie nie jest związany pracą w sopockim magistracie.

Szymon Moś, młody radny, też nie pojawi się na listach PO. Dlaczego? Nieoficjalnie mówi się, że w związku ewentualną nominacją Ewy Kopacz (dla której kiedyś pracował) na premiera, chce wrócić do pracy w jej gabinecie.

Na liście, do której dotarliśmy widać, że prym na niej wiodą Młodzi Demokraci, czyli członkowie PO, którym bardziej po drodze jest z Agnieszką Pomaską, szefową gdańskiej PO. Zwolennicy obecnego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, uważani za bardziej konserwatywną część PO, zajmują na liście mniej korzystne miejsca.

Kto więc zajmuje kluczowe miejsca na listach PO?

W okręgu nr 1 czyli Nowy Port, Brzeźno, jedynką został dotychczasowy przewodniczący komisji Rewitalizacji Dariusz Słodkowski, choć w tym rejonie największą aktywnością wykazywała się radna Beata Dunajewska-Daszczyńska (obecnie dopiero na 5. miejscu), ale która znana jest z poparcia dla Adamowicza, co może działać na jej niekorzyść w obecnym rozdaniu.

Zobacz pełną listę kandydatów PO do Rady Miasta w Gdańsku

W okręgu nr 2 (Śródmieście) jedynką jest Paweł Adamowicz, tuż za nim młody radny obecnej kadencji, Adam Nieroda, po nim miała być Aleksandra Dulkiewicz (swego czasu była asystentką Adamowicza), a czwarty miał być obecny i wieloletni przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek. Okazało się jednak, że radna Dulkiewicz zaproponowała swoje trzecie miejsce Oleszkowi i jest obecnie czwarta na liście. Po niej jest radny kilku kadencji Marek Bumblis, a z nr 6 Piotr Grzelak, kiedyś także asystent Adamowicza.

W okręgu nr 4 (Wrzeszcz) jedynką jest Maciej Krupa, obecny przewodniczący klubu PO (prywatnie mąż Agnieszki Pomaskiej). Tuż za nim mało znana radna dzielnicy Wrzeszcz Dolny, Emilia Lodzińska, na trzecim miejscu znalazł się wieloletni radny i biznesmen - Mirosław Zdanowicz.

Okręg nr 5 (Zaspa, Przymorze): jedynką jest Agnieszka Owczarczak, tuż za nią Piotr SkibaBeata Wierzba. W okręgu nr 6 (Żabianka, Oliwa) prym wiedzie wieloletnia radna Małgorzata Chmiel, następny na liście jest Jarosław Gorecki, nr 3 ma Wojciech Stybor właściciel firmy reklamowej i młody działacz PO.

Jak wyglądają listy u obecnej opozycji?

- Na listach, które zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu, będą nie tylko działacze PiS, ale także najróżniejszych stowarzyszeń i związków funkcjonujących na terenie Gdańska. Te osoby będą miały pozycje znaczące i wybieralne. Lista jest tak przygotowana, by pokonać PO. Jesteśmy w stanie przewidzieć listę Platformy, ona będzie bardzo upartyjniona, nasza będzie bardzo otwarta - zapowiada Andrzej Jaworski, pomorski poseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Gdańska.

Udało się nam dotrzeć do wstępnych list PiS. Faktycznie jedynką w okręgu nr 1 jest obecnie Łukasz Hamadyk, znany działacz Rady Dzielnicy Nowy Port. W okręgu nr 2 na pierwszym miejscu jest młody radny Jaromir Falandysz, Piotr Gierszewski jest natomiast jedynką w okręgu nr 3, Anna Wirska w okręgu nr 4, Kazimierz Koralewski w okręgu nr 5, a Jacek Teodorczyk w okręgu nr 6.

Na niższych pozycjach wylądują, albo w ogóle nie znajdą się na listach obecni radni Wiesław KamińskiKrzysztof Wiecki. Nieznany jest jeszcze los obecnego przewodniczącego klubu PiS Grzegorza Strzelczyka. Nieoficjalnie mówi się, że może pojawić się na listach do Sejmiku Wojewódzkiego.

Kongres Nowej Prawicy, który niedawno ogłosił swojego kandydata na prezydenta Gdańska, planuje zaprezentować listy w połowie miesiąca. Chce wystawić kandydatów do wszystkich sześciu okręgów. SLD planuje swoje listy ogłosić w przyszłym tygodniu.

Podział Gdańska na okręgi wyborcze:

Nr 1 - Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Nr 2 - Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice
Nr 3 - Aniołki, Siedlce,Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień
Nr 4 - Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo
Nr 5 - Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe
Nr 6 - Żabianka- Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki

Opinie (216) 9 zablokowanych

 • Litości (16)

  Każdy tylko nie on.
  Jeszcze jedna kadencja i w tym mieście niczego już nie będzie oprócz kościołów....

  • 216 58

  • (5)

   Nie ma lepszego :)

   • 20 34

   • chyba każdy jeden jest lepszy (3)

    byle nie z TEJ partii.

    • 34 24

    • podaje prosze nazwiska (2)

     abym wiedzial dokladnie, na kogo glosowac

     • 11 5

     • To tobie trzeba napisać? (1)

      A może włącz w końcu samodzielne myślenie zamiast czekać na wytyczne. PRL juz dawno się skończył m(ale tylko w teorii, jak widać PO twoim przykładzie).

      • 18 6

      • myślę i myślę

       i żadnego lepszego nie widzę...

       • 9 13

   • Tu nie chodzi o lepszego lecz kogokolwiek innego z wiedza jak robić lepiej .
    I jeśli się nawet taki znajdzie to całego układu nie przeskoczy to wszystko to jedna sieć , oczko zależne od oczka a żeby zrobić coś pozytywnego po wyborze wyborców to byłoby trzeba rozerwać ta sieć i zacząć wszystko od początku z obecnym doświadczeniem. Trudno tez powiedzieć do jakiego " rybaka" należy ta sieć i czy pozwoli w niej mieszać .

    • 3 4

  • Niegdy nie pisz, nie mów

   "każdy tylko nie X" ! Nigdy tak nie mów, bo możesz tego żałować. Spójrz na partyjnych polityków dokładnie - czy na pewno KAŻDY byłby lepszy? Na pewno nie.

   • 11 10

  • jest demokracja i jest wolny rynek (1)

   jesli ludzie chca miec kosciol i jesli zostanie on zbudowany zgodnie z prawem i zasadami wolnego rynku, to nie widze problemu.

   Inna sprawa, ze kwestie wolnego rynku sa tu zachwiane

   • 14 9

   • Wyborne

    99% bonifikata jest tak wolnorynkowa, że hoho. Wolny rynek to fikcja, którą pierwszy świat sprzedaje trzeciemu.

    • 9 3

  • (1)

   Nie powiedziałbym że każdy, ale czy w całym Gdańsku naprawdę nie ma nikogo lepszego?

   • 9 4

   • na pewno jest

    problem w tym, ze nie startował, nie startuje i prawdopodobnie nigdy nie wystartuje..

    • 6 1

  • Trocę się "zagalopowałeś".... (1)

   ....bo jak by się trafił taki Jaworowski czy jak mu tam....to dopiero było by śmiesznie

   • 12 1

   • hmmm

    raczej strasznie....

    • 2 0

  • Nic nie będzie oprócz riun i dziur w drogach. (1)

   Który kościół został zbudowany przez Adamowicza? Podpowiedz bo to duża ciekawostka.

   • 7 3

   • Ziemię rozdawał na lewo i prawo

    Nie biednym, nie pod żłobki, przedszkola.
    A słyszałeś, że nie wolno mu już samodzielnie podejmować tego typu decyzji?

    • 5 2

  • glosuje tylko na KNP

   • 0 1

 • Troll lo lollo lo. (3)

  Mam nadzieję, że Adampeowicz wygra. Dobrze się dzieje w Gdańsku za jago kadencji. Nowe miejsca pracy na ciekawych urzędniczych posadach. Tylko nie ma gdzie pałować, bo dziury i radary. Pozdro dla bogatych.

  • 53 95

  • brawo ! brawo ! widze ze wypelniasz swoje zadania ! brawo !

   tez uwazam ze on jest najlepszyyyyyyyyy:))) brawo ! jest cudny ! brawo !

   • 9 3

  • (1)

   budyń spoko, jeżeli nikt nie zauważa jak się Gdańsk zmienia w ostatnich latach to tylko okulista może pomóc

   • 9 10

   • Na czas wyborow nawet wlosy powinien zagescic i dac botoks w klate :)

    zrobic sie na blond , jskis kolczyk w ucho ! zloty lancuch , dresik i jest szał ! by wygral wtedy na pewno. !

    • 5 3

 • A jak tam dochodzenie w sprawie mieszkań?! (8)

  Policzył w końcu ile ich ma?

  • 215 12

  • Jakby nie liczył wychodzi mniej niż w rzeczywistości. Takich mamy matematyków.

   • 30 1

  • a Amber Gold to co? nic się nie stało???? niech go Tusk razem ze Sławkiem-Zegarkiem (5)

   i Bieńkowską zabiera do ue..... może będzie wiceprezydentem caaaaałej Europy

   • 23 3

   • akurat w amber gold to chyba Budyń robił tylko za tzw. pożytecznego idiotę (4)

    i tylko nadawał splendoru i rozgłosu swoją twarzą razem z Wajdą (ostatnio reżyserem nadwornym)

    • 12 4

    • już nie próbuj go usprawiedliwiać... idiotę to będzie zgrywał, że nie wiedział co ciągnął (3)

     na lotnisku i komu.... że myślał, że OLT Express to Lufthansa, że nie kompletnie nie kojarzy Marcina P i wcale nie mieli obok siebie apartamentów no i oczywiście kompletnie nie przypomina sobie kto i gdzie mu przedstawił tego słupa-wywalacza

     • 8 0

     • nie usprawiedliwiam, mam tylko wrażenie że tam mieszali starsi i mądrzejsi od Budynia

      Budyń też czasami pośle w bój swoje orły: Lisickiego lub Bojanowskiego, zeby zrobili z siebie pośmiewisko

      • 7 0

     • A to ciekawe (1)

      Bo jak przypomnę sobie co PIS mówiło o zamykaniu OLT i Amber, to raczej nie było w tonie o którym piszesz, a wręcz odwrotnie. Mówiono, że jest to atak na prywatnego przedsiębiorce w celu uratowania LOT. A o samym Amber Gold mówili, że to atak na Polską przedsiębiorczość na zlecenie zachodnich banków.

      Ale jak widać, ci sami teraz zupełnie co innego mówią.
      A najważniejsze to jest to, że zamknięto obie firmy mimo, że wielu było przeciwko, a teraz piszą, że czemu zrobiono to tak późno.

      • 3 2

      • Cos z dekielkiem nie halo?
       Jeśli była atak (i nie tylko PiS-u) to na struktury państwa, skarbówkę, sądy, służby specjalne, prokuraturę itd., że nic nie robiono przez tyle czasu, gdy było widać przekręt wcześniej.
       To nie jest historia sprzed lat 50-ciu by można jej było już nie pamiętać.

       • 2 1

  • Kazdy sie moze o kilka mieszkan pomylic przeciez :)

   badzmy ludzcy :). Czy wy o wszystkim pamietacie co kupujecie w markecie i ile paczkow ? tez nie ! :)))

   • 5 1

 • Boże uchroń nas od Jaworskiego... (8)

  • 152 76

  • (3)

   faktycznie ten pan nie robi dobrego wrażenia, w ogóle pisowcy z Trójmiasta są dość żałośni.

   • 42 13

   • (2)

    Spoza Trójmiasta nie lepsi.

    • 27 10

    • Widzę, że lemingi nie mają zajęcia w pracy. (1)

     Możliwe, że to sami urzędasy na posadkach u budynia.

     • 10 6

     • od razu inwektywy ad personam

      jakie to pisowskie.... a to że ktoś ma uczulenie na głupotę nie znaczy że z automatu jest lemingiem. Jaworski naprawdę NIGDY niczego nie wygra.

      • 10 5

  • Adaś, przestań ;)

   • 9 5

  • Raczej uchroń nas od PodpaskaJugend. Zgroza z tymi młodymi deklami.

   • 31 6

  • Polecam Pana Kazimierza Koralewskiego

   miałem przyjemnośc pracować dwa lata w jego firmie, naprawdę porządny gość.

   • 8 5

  • I od zdanowicza

   • 1 0

 • O Boże nie i znowu te gadanie (2)

  Przecież jak on gada to jak by rozciagac gumę. Ten koleś kompletnie nie nadaje się na prezydenta jest nudny no i nie umie liczyć. Ile tych mieszkań dostał Pan ?

  • 73 12

  • PO wystawia młodzieżówkę - farbowanych "lisów" w nowych "demokratycznych" barwach? :]

   • 10 1

  • Na tego oblesnego Adamowicza napewno nie zaglosuje:)
   Zreszta cale to PO jest fest umoczone we wszystkich aferach.Tracimy na tym my wszyscy,Ci ktorzy tego nie widza sa po prostu tepi.Sory ludziska ale ogarnijcie sie troche i ruszcie glowa.

   • 6 3

 • Niech młodzi z KNP w końcu zrobią porzadek (8)

  Dość marnowania pieniędzy na ECSy, Teatry Szekspirowskie, Tristary, jak w mieście korki, dziurawe drogi i wysokie podatki...

  • 112 52

  • (7)

   no tak, bo z KNP przy władzy to na pewno już by nigdy NIC nie było wybudowane - przecież korwiniści to oszołomy z wiedzą ekonomiczną jak z czasów doktor Quinn.
   Nigdy w życiu nie oddam głosu na kogokolwiek z KNP.

   • 27 24

   • o ile wybudowanie dróg lub komunkacji z których korzystają tysiące ludzi jest akceptowane (6)

    o tyle marnowanie pieniędzy w budowie obiektów i instytucji o znikomej potrzebie społecznej to niegospodarność.

    odpowiedz sobie szczerze:
    Ile razy będziesz w teatrze szekspirowskim jak już otworzą to cudo ?
    ile razy skorzystasz z ECS ?

    • 19 4

    • Ale do tego by nie wybudować ECS chyba nie trzeba KNP? Za PZPR też nie budowano ECS, a jakoś nie jest to powód by tęsknić za tamtą partią.

     • 6 6

    • (1)

     Wyciac i zaorac Puszcze Bialowieska. Ile razy bedziesz w Puszczy?

     • 5 8

     • "wyrośnięcie" puszczy nic mnie nie kosztowało i nie

      spowodowało "nie mania" dróg i przedszkoli

      • 11 3

    • teatry i ecesy jak najbardziej (2)

     ale najpierw drogi i przedszkola a potem fanaberie. albo od razu ale za prywatne pieniądze.

     • 10 3

     • Pieniądze przeznacza UE, (1)

      ale na konkretny cel, a nie, że najpierw dostaniemy je, a potem dzielimy na przedszkola i etc. Dostaliśmy na ECS, bo to jest dziedzictwo całej Europy i dobrze, że zostało wybudowane.

      • 1 3

      • "dziedzictwo całej Europy"

       To nawet brzmi bardzo zabawnie jak się spojrzy na opłakany stan terenów postoczniowych. Zamiast zbudować ECS w istniejących jeszcze budynkach Stoczni wybudowano brzydką metalową balię za kolosalne pieniądze. Ot, całe to dziedzictwo styropianów.

       • 1 1

 • Kolejna kadencja to będzie jakieś totalne nieporuzmienie. Nie wierze, że Gdańszczanie to zrobią (4)

  Ludzie, idźcie na wybory! Budyń rządzi już kilkanaście lat (niedługo prześcignie lenina) i ma tyle mieszkań, że nawet platformiane CBA nie wierzy, że mógł tyle zarobić z urzędniczej pensji i jako członek zarządu GPC-u. W ogóle to dziwny kraj-prezydent zasiada w zarządzie byłej miejskiej, a teraz niemieckiej spółki. Ciekawe kiedy poleci do Bruskelii jak inne pachołki, po wykonaniu zadań.

  • 141 26

  • jeszcze dziwniejsze, że sam współdecydowął o jej sprzedaniu

   wyobrażasz sobie jak niemiecki urzędnik miejski popiera sprzedanie swojej spółki miejskiej na rzecz polskiej firmy a potem dostaje miejsce z radzie nadzorczej ?
   Sytuacja podobna jak z budową gazociągu po dnie Bałtyku - szwabski kanclerz w zamian za umowę dostał potem odpowiedni stołek w spółce. Tego nawet wyborcza nie umiała usprawiedliwić

   to się nazywa korupcja zgodna z prawem

   • 19 1

  • ciekawe. faktycznie układa się układ:

   Najpierw zasiadając na odpowiednim stołku całować d..py panom z Niemiec bądź Rosji, następnie po wykonaniu zadania - Bruksela. teraz tusk potem budyń.

   • 8 1

  • ciekawe jaką posadkę w świcie Króla Europy dostanie Slawku Nowaku? (1)

   No taki miał być rzutki z niego następca Tuska, piekny, paniom sie podoba, nowoczesny że ho ho....
   Może i on i Budyń jak przegra wybory to polecą do Brukseli ze swoim panem i będą tworzyć niebywale silne zaplecze dla nowego prezydenta Europy.... ba calego świata nawet

   • 8 0

   • Dostanie, dostanie, ale w krajowej polityce, bo ryży cwaniak

    powiedział wyraźnie, że miejsca dla Sławka Zegarka (przypominam wychowawcy i guru młodych demokratów, więc uważajcie na kogo głosujecie) w polityce nie ma DOPÓKI ON KIERUJE PLATFORMĄ OBYWATELSKĄ. Ten etap właśnie się kończy ;-D

    • 3 0

 • Wybory (1)

  Na Pawła bym zagłosował, gdyby się wyplątał ze wszystkich afer

  • 18 56

  • co rozumiesz pod słowem "wyplątał"? -oddał kasę, tytuły stanowiska, kredyty? :) COFNĄŁ CZAS?

   chyba nie da się... podobnie jak wielu z tego "POlskiego" rządu

   • 4 1

 • (4)

  NIE dla dożywotnich prezydentów! Demokracji a nie oligarchii!

  • 111 12

  • Adamowicz skończ tą blazenade (3)

   Nikt cie nie chce, efekty twojego rządzenia są beznadziejne, miasto zadłużone na ponad 3 mld zł( slownie trzy MILIARDY ZŁOTYCH), nie rozwiązanych problemów moc, UM jedna wielka patologia, etc, etc.

   • 14 10

   • ja też jestem zadłużony na ponad milion (1)

    bo kupiłem mieszkanie. ale coś za coś - spłacam kredyt, ale mam gdzie mieszkać. podobnie jest z inwestycjami w gdańsku.

    • 4 8

    • inwestycja kłamco to coś co się zwróci
     ponadto inwestować to można ale SWOJE!

     • 3 1

   • Skoro nikt go nie chce to kto go wybrał?

    • 2 0

 • "budyniujący oponiarze jak zwykle szału dostają (4)

  że prawdziwi gdańszczanie widzą spektakularne zmiany zachodzące w mieście.

  Wy marionetki przywiezione w teczce do siedziby solidarności i nielubiące gdańska
  nigdy tego nie zrozumiecie bo nie jesteście związani z tym miastem (patrz jaworski)

  ps. Lepiej mieć mieszkania niż być nieudacznikiem

  • 31 88

  • (2)

   w sensie lepiej kantować innych?

   • 19 7

   • a które z mieszkań jest kantem konkretnie? (1)

    kto zarabia, ten inwestuje. np. w nieruchomości. to mądre, bo można zarabiać na wynajmie.

    • 6 9

    • za pensję prezydenta nie byłby w stanie ich kupić !!!

     • 6 0

  • ja widzę szastanie pieniędzmi na prawo i lewo, pączkowanie spółek, remontowanie w kółko tych samych dróg (np Marynarki Polskiej) czy zasypanie miasta grabami niszczącymi zawieszenia i zwiększającymi zanieczyszczenia w mieście.

   • 18 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane