• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zmiany na wystawie stałej w MIIWŚ jeszcze w tym roku?

Aleksandra Nietopiel
8 lipca 2024, godz. 18:00 
Opinie (161)
Jak będzie przebiegał harmonogram zmian na wystawie stałej - 
 nie wiadomo. Dyrektor placówki zapewnił, że będzie dążył do tego, by zmiany zaszły jak najszybciej. Jak będzie przebiegał harmonogram zmian na wystawie stałej - 
 nie wiadomo. Dyrektor placówki zapewnił, że będzie dążył do tego, by zmiany zaszły jak najszybciej.

Za dwa, może trzy miesiące, a najpewniej jeszcze w tym roku mogą nastąpić zmiany na wystawie stałej w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Chodzi o usunięte przez nową-starą dyrekcję ekspozycje dotyczące rodziny Ulmów, którzy zginęli, dając schronienie Żydom, i o. Maksymiliana Kolbego. Wzmianka o rtm. Witoldzie Pileckim na wystawie pozostała.Zmiany w MIIWŚ na wystawie stałej:

O zmianach w muzealnej wystawie pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Dyrekcja placówki zdecydowała się wrócić do pierwotnej prezentacji po tym, jak wcześniejsze władze muzeum dodały do niej informacje dotyczące o. Maksymiliana Kolbego i rodziny Ulmów. Powrót do pierwotnej ekspozycji oznaczał ich usunięcie.

To spowodowało protesty społeczne, zaś dyrekcja w tej sprawie była na rozmowie w Ministerstwie Kultury. I choć nacisków nie było, zdecydowano o zmianach na wystawie. Usunięta prezentacja ma być przedstawiona w inny sposób.

Muzeum II Wojny Światowej. Pilecki i Kolbe ofiarami sporu o zmiany w wystawie stałej Muzeum II Wojny Światowej. Pilecki i Kolbe ofiarami sporu o zmiany w wystawie stałej

Najpierw spotkanie z instytucjamiKiedy i jak zmieni się wystawa wzbogacona o usunięte postaci? Tego nie wiadomo. To proces wymagający rozmów, a następnie przygotowania materiałów.

Dyrektor muzeum, prof. Rafał Wnuk, odpowiada na pytania dziennikarzy dotyczące wystawy stałej i harmonogramu zmian. Dyrektor muzeum, prof. Rafał Wnuk, odpowiada na pytania dziennikarzy dotyczące wystawy stałej i harmonogramu zmian.

- Konieczność i potrzeba rozmowy z wieloma instytucjami, konieczność dokonania kwerend sprawia, że nie chcę podać twardej daty - jeśli się kogoś zaprasza do rozmów i chce się wziąć poważnie pod uwagę jego opinie. Nie mogę założyć, że nasi partnerzy z innych muzeów, instytucji nam odpowiedzą. Myślę, że mówimy o miesiącach, nie wiem, czy o dwóch, czy trzech. Będę starał się dążyć do tego, by doprowadzić jak najszybciej do ustawień wszelkich przedmiotów, zdjęć, które chcielibyśmy włączyć do wystawy - mówi prof. Rafał Wnuk, dyrektor MIIWŚ.
Planowane są rozmowy m.in z Muzeum Auschwitz Birkenau, propozycja współpracy została też wysłana do Muzeum w Markowej.

Zmian ma być więcejOkazuje się, że zmian ma być więcej, dyrekcja w tej sprawie na razie nie zdradza szczegółów.

Niektóre zmiany mogą wypływać ze zmieniającej się wskutek badań wiedzy historycznej.

- Jeżeli okaże się, że mamy nowe ustalenia zmieniające istotny element naszej opowieści, uczciwość nakazuje nam go zmienić. Muzeum nie jest zamkniętym zbiorem, muzeum żyje i musi ewoluować, ewoluować w taki sposób, by nie naruszać dobrych zasad, z których podstawową jest konieczność, potrzeba szacunku dla swobody wypowiedzi naukowej, dla swobody wypowiedzi twórczej. Nie będę dokonywał zmian bez rozmowy z innymi ludźmi odpowiedzialnymi za kształt tej wystawy - zaznacza prof. Wnuk.
Najważniejsze przy wprowadzaniu zmian na wystawie, jak podkreśla, będzie zachowanie jej rytmu, wolności badawczej i twórczej, a także uwzględnienie autentycznej potrzeby społecznej.

 • Upamiętnienie rot. Witolda Pileckiego cały czas jest elementem wystawy stałej - zdaniem krytyków tak prezentacja jest niewystraczająca.
 • Upamiętnienie rot. Witolda Pileckiego cały czas jest elementem wystawy stałej - zdaniem krytyków taka prezentacja jest niewystarczająca.
 • Upamiętnienie rot. Witolda Pileckiego cały czas jest elementem wystawy stałej - zdaniem krytyków taka prezentacja jest niewystarczająca.
 • Pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego przed gmachem MIIWŚ.

Dlaczego usunięto o. M.Kolbego i rodzinę Ulmów?To pytanie wciąż zadaje sobie wiele osób, a w wyniku protestów MIIWŚ zgodziło się na wznowienie wystaw upamiętniających rodzinę Ulmów i Maksymiliana Kolbego. A w zasadzie stworzenie nowych ekspozycji relacjonujących ich historie, bo poprzednie, zdaniem władz muzeum, były nierzetelne.

- Były, po pierwsze, niewłaściwie opisane - względy merytoryczne, po drugie były wstawione w nieodpowiednie miejscach - wyjaśnia dyrektor Wnuk.
Jeśli zaś chodzi o prezentację o. Maksymiliana Kolbego to:

- Określenie, że teksty mające charakter antysemicki są swego rodzaju próbą nawracania Żydów na chrześcijaństwo, to stwierdzenie, które nie powinno znaleźć się na wystawie. Tak muzealnik nie postępuje - dodaje.

Ponad 300 skargPo wprowadzonych zmianach na wystawie do muzeum zaczęły napływać listy z pytaniami o usunięte treści.

- Na wszystkie reagujemy, na wszystkie odpowiadamy. Chyba że nie mają adresu zwrotnego. Mamy też część pism, które nie nadają się do zacytowania i na te z zasady nie odpowiadamy - mówi prof. Wnuk.
- Zmiany w wystawie spowodowały falę protestów i uwolniły duże emocje. Nie jesteśmy tutaj jedynym podmiotem gry - mówi z kolei dr Janusz Marszalec, zastępca dyrektora ds. naukowych. - Mamy już wstępne informacje od naszych potencjalnych współpracowników, że nie chcieliby pracować pod presją czasu, dyktatem politycznym czy silną presją opinii publicznej. Musimy więc zadbać o naszych potencjalnych współpracowników, którzy potrzebują komfortu twórczego, badawczego, muzealnego. Tylko wtedy będzie można doprowadzić do dobrego wyniku, który mam nadzieję uspokoi te emocje i wpisze się w społeczne oczekiwania. Dla nas jest to bardzo ważny głos. Postulat dopowiedzenia, który płynie od zwykłych ludzi, bierzemy sobie mocno do serca - podkreśla dr Marszalec.
 • Zwiedzanie Muzeum II Wojny Światowej z drem Janem Szkudlińskim
 • Dziennikarzy po wystawie stałej oprowadzał jej współautor, dr Jan Szkudliński.

*


Dzisiaj w MIIWŚ zainteresowani dziennikarze zwiedzili wystawę stałą po zmianach. Przewodnikiem był dr Jan Szkudliński z Działu Naukowego - kurator kilku sekcji tematycznych wystawy głównej.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (161)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane