Fakty i opinie

Zmiany w biletach okresowych w Gdańsku. Przejazdy koleją z nową Kartą Mieszkańca

Najnowszy artukuł na ten temat

Wyrok ws. systemu Fala: wyniki przetargu do weryfikacji

Mieszkańcy Gdańska z biletami okresowymi ZTM już od kilku miesięcy mogą przesiadać się z tramwajów i autobusów na pociągi w granicach miasta bez dodatkowych opłat.
Mieszkańcy Gdańska z biletami okresowymi ZTM już od kilku miesięcy mogą przesiadać się z tramwajów i autobusów na pociągi w granicach miasta bez dodatkowych opłat. fot. Wojtek Jakubowski /Fotokombinat/kfp

Od 1 września, aby skorzystać z możliwości przejazdu pociągami w ramach biletu okresowego Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, niezbędne będzie wyrobienie nowej Karty Mieszkańca. Do tego czasu obowiązywać będą aż trzy różne zasady honorowania biletów ZTM w pociągach SKM i Polregio.Czy posiadasz gdańską Kartę Mieszkańca?

tak, regularnie z niej korzystam 23%
tak, ale nie korzystam z niej 44%
nie, ale planuję wyrobić 16%
nie, nie jest mi potrzebna lub nie mogę z niej skorzystać 17%
zakończona Łącznie głosów: 1385
Przypomnijmy: od 25 marca pasażerowie komunikacji miejskiej w Gdańsku mogą na bilecie okresowym ZTM podróżować bez dodatkowych opłat również wszystkimi pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Polregio w granicach miasta (w tym po torach dalekobieżnych na Orunię i Lipce oraz szlakiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej).

Dotychczas warunkiem możliwości skorzystania z tej oferty było okazanie przy kontroli biletów Karty Miejskiej z zakodowanym biletem okresowym oraz ważnej Karty Mieszkańca w formie plastikowej lub aplikacji w telefonie komórkowym.

Rozkłady komunikacji miejskiej w Trójmieście


Od września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciemOd 1 września sytuacja ulegnie zmianie. Jeżeli zamierzamy przemieszczać się również pociągami, bilety okresowe ZTM będzie trzeba posiadać na plastikowej Karcie Mieszkańca w wersji ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem.

Wyrobienie nowej karty kosztuje 2 zł, zaś wniosek można złożyć przez Internet lub Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca (al. Grunwaldzka 148Mapka - naprzeciwko Galerii Bałtyckiej). Karta do odbioru będzie gotowa w ciągu ok. dwóch tygodni od zlecenia.

Tymczasowe formy honorowania biletów w pociągachTermin 1 września pozwala na przygotowanie się pasażerów do nowego rozwiązania, ale jednocześnie prowadzi do sytuacji, gdy jednocześnie będą honorowane w pociągach trzy formy biletów okresowych ZTM:
 1. Karty Miejskiej i plastikowej Karty Mieszkańca,
 2. Karty Miejskiej i aplikacji mobilnej Karty Mieszkańca,
 3. biletu zakodowanego na nowej plastikowej Karcie Mieszkańca ze zdjęciem (nie będzie honorowana karta w formie aplikacji na telefon) - od 1 września jedyna dopuszczalna forma biletu ZTM + kolej.

Od 1 września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciem będzie pozwalała na skorzystanie z bezpłatnych przejazdów koleją przy zakupie biletu okresowego.
Od 1 września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciem będzie pozwalała na skorzystanie z bezpłatnych przejazdów koleją przy zakupie biletu okresowego. fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dzieci i młodzież nie muszą wymieniać Karty Mieszkańca- Obecnie Gdańska Organizacja Turystyczna prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w zakresie wymiany kart Mieszkańca - mówi Michał Brandt, specjalista ds. promocji i marketingu biznesowego w GOT. - Karty Mieszkańca nie trzeba wymieniać dzieciom i młodzieży, korzystającym z pakietu bezpłatnych przejazdów, ponieważ nie obejmują one pociągów. Jeśli więc rodzic lub opiekun nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku, to nie trzeba dokonywać żadnych zmian.
Wymiana Karty Mieszkańca nie jest również niezbędna, gdy nie zamierzamy korzystać z biletów okresowych, ale chcemy uzyskać zniżki i przywileje, które są oferowane jej posiadaczom - np. bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych lub tańsze karnety na miejskie pływalnie.

Z Kartą Mieszkańca bezpłatnie na mecz i do muzeumDoładowanie Karty Mieszkańca na trzy różne sposobyW jaki sposób będzie możliwe doładowanie Karty Mieszkańca, aby korzystać z biletów okresowych na tramwaj, autobus oraz pociągi?

- Za pośrednictwem strony internetowej jestemzgdanska.pl, w centrum obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca (al. Grunwaldzka 148Mapka) oraz bezpośrednio w biletomatach - informuje Michał Brandt.
Co ważne, osoby, które nie chcą lub nie są uprawnione do skorzystania z dodatkowych bezpłatnych przejazdów pociągami w ramach biletu okresowego, mogą nadal korzystać z Karty Miejskiej na dotychczasowych zasadach.

Czytaj również:

30 czerwca tramwaje pojadą na al. Adamowicza i na Stogi

Opinie (85) 2 zablokowane

 • Na zdjeciu dwie gwiazdy medialne z magistratu jedna lepsza od drugiej !! (1)

  • 3 0

  • zwykłe dno

   • 1 0

 • czy nie można jakoś prościej? (1)

  wyjątkowe zdolności do komplikowania ludziom życia wykazują trójmiejscy przewoźnicy, kilkanaście taryf biletowych, na różne legitymacje czy książeczki, kilkanaście stref biletowych, teraz czytam o jakichś kartach mieszkańca ze zdjęciem czy bez zdjęcia itp itd tymczasem prawie w całej Europie jest tak, że młodzi do 26 roku mają zniżkę na bilety i niepotrzebna jest żadna legitymacja (sic!) a bilety normalne najczęściej są w jednej cenie i pozwalają na przejazd 2 albo kilkunastu przystanków, proste, po co to wszystko tak komplikować ???

  • 3 0

  • Karta Mieszkańca

   czytamy: Karta Mieszkańca ze zdjęciem będzie pozwalała na skorzystanie z bezpłatnych przejazdów koleją (aha!) ..... przy zakupie biletu okresowego (aha, ha ha ha ;-)

   • 0 2

 • komunistyczny wymysł

  • 1 0

 • Ludzie przestańcie narzekać! naprawdę czepiacie się o takie rzeczy zamiast cieszyć się że Gdańsk wdrożył coś na korzyść mieszkańców? Najlepiej jak prawdziwy Polak trzeba trochę pokrytykować czyjeś pomysły, trochę miejcie więcej optymizmu w tym co robią

  • 1 0

 • Brawo, dobry pomysł

  Połączenie dwóch kart w jedną to dobry pomysł. Muszę tylko odzyskać kaucje 10zl za oddanie starej karty miejskiej.
  Ładniej wygląda. Mamy też prawdziwy wspólny bilet w Gdańsku. Nie jakaś namiastkę z tysiącem taryf się wyboru. Gdynia może zazdrościć..
  W dodatku jest taniej 100 zamiast 150 za skm+ztm jak dotychczas. Doda mnie bomba!

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.