Fakty i opinie

Zmiany w biletach okresowych w Gdańsku. Przejazdy koleją z nową Kartą Mieszkańca

Najnowszy artukuł na ten temat

Wspólny bilet za 150 zł będzie, ale nie wiadomo kiedy. Termin 1 stycznia nierealny

Mieszkańcy Gdańska z biletami okresowymi ZTM już od kilku miesięcy mogą przesiadać się z tramwajów i autobusów na pociągi w granicach miasta bez dodatkowych opłat.
Mieszkańcy Gdańska z biletami okresowymi ZTM już od kilku miesięcy mogą przesiadać się z tramwajów i autobusów na pociągi w granicach miasta bez dodatkowych opłat. fot. Wojtek Jakubowski /Fotokombinat/kfp

Od 1 września, aby skorzystać z możliwości przejazdu pociągami w ramach biletu okresowego Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku, niezbędne będzie wyrobienie nowej Karty Mieszkańca. Do tego czasu obowiązywać będą aż trzy różne zasady honorowania biletów ZTM w pociągach SKM i Polregio.Czy posiadasz gdańską Kartę Mieszkańca?

tak, regularnie z niej korzystam 23%
tak, ale nie korzystam z niej 44%
nie, ale planuję wyrobić 16%
nie, nie jest mi potrzebna lub nie mogę z niej skorzystać 17%
zakończona Łącznie głosów: 1385
Przypomnijmy: od 25 marca pasażerowie komunikacji miejskiej w Gdańsku mogą na bilecie okresowym ZTM podróżować bez dodatkowych opłat również wszystkimi pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej oraz Polregio w granicach miasta (w tym po torach dalekobieżnych na Orunię i Lipce oraz szlakiem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej).

Dotychczas warunkiem możliwości skorzystania z tej oferty było okazanie przy kontroli biletów Karty Miejskiej z zakodowanym biletem okresowym oraz ważnej Karty Mieszkańca w formie plastikowej lub aplikacji w telefonie komórkowym.

Rozkłady komunikacji miejskiej w Trójmieście


Od września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciemOd 1 września sytuacja ulegnie zmianie. Jeżeli zamierzamy przemieszczać się również pociągami, bilety okresowe ZTM będzie trzeba posiadać na plastikowej Karcie Mieszkańca w wersji ze zdjęciem oraz imieniem i nazwiskiem.

Wyrobienie nowej karty kosztuje 2 zł, zaś wniosek można złożyć przez Internet lub Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca (al. Grunwaldzka 148Mapka - naprzeciwko Galerii Bałtyckiej). Karta do odbioru będzie gotowa w ciągu ok. dwóch tygodni od zlecenia.

Tymczasowe formy honorowania biletów w pociągachTermin 1 września pozwala na przygotowanie się pasażerów do nowego rozwiązania, ale jednocześnie prowadzi do sytuacji, gdy jednocześnie będą honorowane w pociągach trzy formy biletów okresowych ZTM:
 1. Karty Miejskiej i plastikowej Karty Mieszkańca,
 2. Karty Miejskiej i aplikacji mobilnej Karty Mieszkańca,
 3. biletu zakodowanego na nowej plastikowej Karcie Mieszkańca ze zdjęciem (nie będzie honorowana karta w formie aplikacji na telefon) - od 1 września jedyna dopuszczalna forma biletu ZTM + kolej.

Od 1 września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciem będzie pozwalała na skorzystanie z bezpłatnych przejazdów koleją przy zakupie biletu okresowego.
Od 1 września tylko Karta Mieszkańca ze zdjęciem będzie pozwalała na skorzystanie z bezpłatnych przejazdów koleją przy zakupie biletu okresowego. fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Dzieci i młodzież nie muszą wymieniać Karty Mieszkańca- Obecnie Gdańska Organizacja Turystyczna prowadzi szeroko zakrojoną kampanię informacyjną w zakresie wymiany kart Mieszkańca - mówi Michał Brandt, specjalista ds. promocji i marketingu biznesowego w GOT. - Karty Mieszkańca nie trzeba wymieniać dzieciom i młodzieży, korzystającym z pakietu bezpłatnych przejazdów, ponieważ nie obejmują one pociągów. Jeśli więc rodzic lub opiekun nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku, to nie trzeba dokonywać żadnych zmian.
Wymiana Karty Mieszkańca nie jest również niezbędna, gdy nie zamierzamy korzystać z biletów okresowych, ale chcemy uzyskać zniżki i przywileje, które są oferowane jej posiadaczom - np. bezpłatne zwiedzanie wystaw muzealnych lub tańsze karnety na miejskie pływalnie.

Z Kartą Mieszkańca bezpłatnie na mecz i do muzeumDoładowanie Karty Mieszkańca na trzy różne sposobyW jaki sposób będzie możliwe doładowanie Karty Mieszkańca, aby korzystać z biletów okresowych na tramwaj, autobus oraz pociągi?

- Za pośrednictwem strony internetowej jestemzgdanska.pl, w centrum obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca (al. Grunwaldzka 148Mapka) oraz bezpośrednio w biletomatach - informuje Michał Brandt.
Co ważne, osoby, które nie chcą lub nie są uprawnione do skorzystania z dodatkowych bezpłatnych przejazdów pociągami w ramach biletu okresowego, mogą nadal korzystać z Karty Miejskiej na dotychczasowych zasadach.

Czytaj również:

30 czerwca tramwaje pojadą na al. Adamowicza i na Stogi

Opinie (85) 2 zablokowane

 • Karta mam nadzieję za darmo?

  • 21 37

 • Gdańsk bez plastiku?

  Śmiechu warte. Będzie się to walać, albo poleci do śmieci. Można było wymyślić zasadę że kiedy odda się starą kartę płaci się nie 2zł, ale 1.50zł. Myśli tam ktoś?

  • 56 26

 • Znowu nowa karta i znowu nowy wyciek danych osobowych?

  to juz taka tradycja w Gdansku

  • 93 17

 • Kiedy mieszkańcy Gdyni będą mogli podróżować SKM na zwykłym bilecie miesięcznym ZKM

  Mieszkańcy Gdyni chcą również mieć możliwość podróżowania SKM na terenie miasta na zwykłym bilecie miesięcznym ZKM. Niestety władze miasta cały czas mówią o integracji, jedynym wspólnym bilecie ale teraz pokazuje że to tylko puste bez pokrycia obietnice.

  • 33 1

 • Straszna Patologia niespotykana w żadnym innym cywilizowanym mieście...

  • 45 10

 • Zamiast się sprężyć i zrobić naprawdę jeden bilet na wszystko

  To w Trójmieście mamy już z 10-12 rożnego rodzai biletów, kart itp.

  • 88 6

 • O coś nowego

  Ale skoro mam kartę od kilku lat to na pioruna muszę ją wymienić? Czy nie można jej zakodować? Kolejne kila platyku trza użyć.
  Nie podoba mnie się to.
  Przyjdzie adrian i zrobi tu porządek zobaczyta wy

  • 44 6

 • Stare systemy

  Na karcie bankomatowej nie ma zdjecia a mozna wydawac fortune.
  Pod spodem powinne byc nowoczesne systemy a pewnie jest excel.

  • 48 1

 • Można doładować kartę przez neta, ale nie można używać biletu przez telefon. Nie mi ktoś, proszę, wytłumaczy.

  • 38 2

 • Czytaj artykuł

  Przeczytaj zanim skomentujesz. Wyrobienie karty kosztuje 2zł.

  • 22 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.