- 1 Teren przy plaży w Orłowie na sprzedaż (40 opinii)
- 2 80. urodziny Lecha Wałęsy w ECS (478 opinii)
- 3 Gdańsk na grobach zbudowany. Część 2 (58 opinii)
- 4 W pogoni za znikającym Mevo (191 opinii)
- 5 Tajemnicze literki na jedzeniu w sklepach (104 opinie)
- 6 Przystanki tramwajowe, które zniknęły (101 opinii)
Zmiany w dawnej stoczni. Pamiątki ożywią wspomnienia
Kiedyś wpisane w przestrzeń Stoczni Gdańskiej, dziś pamiątki przywrócone do życia na nowo. Tablice informacyjne, stoczniowe znaki drogowe, fragment kadłuba czy charakterystyczna budka telefoniczna pojawiły się na terenie, gdzie realizowana jest inwestycja DOKI. W ramach zakończonego projektu zrekonstruowano historyczny układ fragmentu stoczniowych ulic i przywrócono dawne elementy, które tę przestrzeń tworzyły. Przy okazji niezagospodarowana przestrzeń tuż obok zmieniła się w miejsce do spotkań i pikników. Zachęcać będzie do tego skwer Stołówka.
- Całe przedsięwzięcie zrealizowane zostało w oparciu o wytyczne Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, a także dokumentację zdjęciową i makietę terenu stoczni znajdującą się w historycznej Sali BHP

Od historycznej Bramy nr 2
Opracowanie, przebudowa i rewaloryzacja objęły odcinek od Bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej do ul. Ks. Jerzego Popiełuszki
- To był pod wieloma względami projekt wyjątkowy, znacznie wykraczający swoim zakresem poza typowe, realizowane przez nas wiele razy tzw. "umowy szesnastkowe" towarzyszące inwestycjom. Staraliśmy się z należytą starannością i odpowiedzialnością zagospodarować ten historycznie ważny teren. Wierzę, że udało nam się nie tylko go uporządkować pod względem technicznym, w zakresie infrastruktury, ale również odtworzyć przestrzeń, w której lepiej odnajdywane i odczytywane są konteksty elementów wystaw prezentowanych w Europejskim Centrum Solidarności oraz w Sali BHP - mówi Radosław Beneda, dyrektor Działu Inwestycji w spółce Euro Styl, autor projektu.
Szczególnymi, symbolicznymi elementami są przywrócone i odtworzone w ramach projektu liczne artefakty, które tworzyły stoczniowy krajobraz.
Budka, obrys szpitala, znaki
Wśród artefaktów, które pojawiły się w przestrzeni dawnej stoczni, znalazły się:
1. Fragment kadłuba statku na platformie kolejowej
Kadłub pochodzi z rozebranego w grudniu 2022 r. w Stoczni Remontowej okrętu ORP Kopernik. Był to statek arktyczny specjalnego przeznaczenia o wzmocnionym kadłubie i poszyciu. Zbudowany w 1971 r. w Stoczni Północnej służbę pełnił do 2005 r. Z kolei platforma kolejowa została ustawiona na odtwarzanym i uzupełnianym odcinku torowiska na ul. Kadłubowców, to element dopełniający rekonstruowaną przestrzeń.
2. Budka telefoniczna
Ten obiekt odtworzono na podstawie makiety terenu znajdującej się w Sali BHP. Niegdyś budka stała obok jednego z dwóch kiosków tam funkcjonujących i była charakterystycznym punktem tej przestrzeni. Jest to kontekstowe i lokalizacyjne nawiązanie do tego, co się tutaj znajdowało, gdy funkcjonowała stocznia.
3. Gabloty informacyjne
To element małej architektury. Gabloty umiejscowione wzdłuż głównego chodnika mijali niegdyś wchodzący i wychodzący z zakładu robotnicy, a w czasie strajków wieszane były w nich wycinki z prasy międzynarodowej, w której wydarzenia ze Stoczni Gdańskiej były skrupulatnie relacjonowane.
4. Stoczniowe znaki drogowe
Znaki zostały odtworzone w swojej pierwotnej lokalizacji w dawnym kształcie i funkcji. Informowały nie tylko o zasadach ruchu na terenie Stoczni Gdańskiej, ale też wskazywały charakterystyczne miejsca na dawnej ulicy Głównej, takie jak szpital czy przejazdy kolejowe na skrzyżowaniu z ulicą Kadłubowców.
5. "Świadek" - miejsce po szpitalu stoczniowym
Wejście do dawnego szpitala ukazuje stalowa rama przy odtworzonym zarysie budynku. Obrys rozebranego obiektu ma postać punktowo wyniesionego, niskiego ceglanego muru z symbolicznym odwzorowaniem narożnego wejścia. Wkomponowana w mur stalowa rama znajduje się dokładnie w miejscu, w którym znajdowały się drzwi ostrzelane w grudniu 1970 r. Przed nią, na fragmencie odtwarzanego słupa, umieszczono tablicę pamiątkową.
Wśród pamiątek przywróconych w historyczne przestrzenie jest też fragment pozostałości nieczynnego kanału technicznego. Służy on obecnie do odprowadzenia wody opadowej w ramach systemu małej retencji powierzchniowej. Niedługo pojawi się też tablica z planem stoczni.
Zieleń i stylizowane lampy
Projekt objął też zieleń i małą architekturę. Przy głównych ciągach utrzymano wysoką zieleń w formie szpalerów, a zieleń niska jak klomby kwietne uzupełnia skwery i przestrzeń wejściową m.in. do Sali Stoczni BHP. W ramach małej architektury pojawiły się miejskie ławki, ławki z oparciami stylizowane kosze na śmieci. Nawiązują wyglądem do form tymczasowych mebli, jakie można było spotkać na tym terenie w okresie strajków. Lampy mają współczesną formę, ale oprawy i słup także nawiązują do tych historycznych.
Tuż obok: skwer Stołówka
Tuż przy Europejskim Centrum Solidarności - ale już poza projektem rewaloryzacji ul. Doki - powstała nowa przestrzeń miejska - skwer Stołówka. Nazwa nawiązywać ma do dawnej stołówki stoczniowej, która kiedyś działała w tym miejscu
Teren przeznaczony do użytku spacerowiczów zaprojektował Remigiusz Dorawa. Niektórzy mogą go kojarzyć z niedawnego udziału w programie "Azja Express", gdzie był towarzyszem piosenkarki Reni Jusis.
Nowa przestrzeń zacznie działać w weekend
Nowa przestrzeń zostanie wykorzystana w dniu weekendowego Święta Wolności i Praw Obywatelskich, które odbywać się będzie w Gdańsku od 2 do 4 czerwca. Przez blisko trzy dni będzie można się wybrać na spotkania, koncerty, a także debaty. Tu piszemy więcej o o programie i wydarzeniach Święta Wolności i Praw Obywatelskich w Gdańsku.
11:00-12:00 Śniadanie Społeczników Fundacji RC
13:00-14:00 Warsztaty dla Radnych Dzielnicowych (DecydujMY!)
14:30-15:20 Dobre Praktyki Partycypacji - Masterplan Piecki-Migowo (DecydujMY!) prowadząca: Karina Rembiewska, paneliści: Przemysław Kluz, Łukasz Świacki, Paulina Borysewicz, Michał Zorena.
15:30-16:20 Jak tworzyć miejsca otwarte? Podręcznik Solidarności Codziennie (DecydujMY!) prowadząca: Elżbieta Rutkowska, paneliści: Sylwia Bruna, Bartek Rief, Maja Pietrusiewicz
16:30-18:00 Młodzi w akcji: Debata oksfordzka (DecydujMY!)
11:00-17:30 Stoisko Miejskich Partycypacji - punkt informacyjny dotyczący współdecydowania o mieście (DecydujMY!)
Więcej informacji oraz program wydarzeń dostępny jest na stronie 4czerwca.gdansk.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-06-01 12:01
(6)
Fajnie,mi brakuje najbardziej dawnych stoczniowych knajp,co tam się działo kochani.No i szkoda,kiedyś byliśmy potęgą stoczniową, dzisiaj nasi pracują u Norka.Nic się nie opłaca.
- 49 23
-
2023-06-01 12:17
Jaką potęgą ? PiSzesz bzdury :))))) Większość statków to był złom w postaci masowców które budowaliśmy dla ruska :))))
Oni nam płacili rublami transferowymi ( socjalistyczny wymysł) a my za te papierki budowaliśmy dla nich złom :)))))
- 16 12
-
2023-06-01 12:30
mam świetny pomysł - przywróćmy stocznię - miejsca pracy (2)
- 10 4
-
2023-06-01 12:36
Nikomu to nie jest na rękę - poza tym w tym miejscu działa wiele stoczni prywatnych :))))))))))))))) (1)
Kiedyś Stocznia była potęgą - na apel Solidarności stawało 20 tysięcy stoczniowców a pierwszy sekretarz walił ze strachu w gacie tak jak teraz przed górnikami :)))) Nawet pierwszy sekretarz to kiedyś był jakiś tam ideolog a teraz to tylko farbowany `ptak` :))))))))))))))))
- 8 2
-
2023-06-01 12:37
Farbowany na hiacyntowo XD
- 3 1
-
2023-06-01 21:57
Najlepsi to nie pracują u norka
Tylko w gsr ...
- 3 0
-
2023-06-03 07:43
No kłapouchy, ty to masz wspomnienia! W skrócie; chamstwo, pijaństwo i Wałęsa dopijający piwo z kufli.
- 1 1
-
2023-06-01 16:53
Jakoś to uporządkowane, szkoda tylko, że ten "skwer" niezacieniony.
Przez parę lat wyparowała gdzieś planowana "Droga do wolności", też szkoda.
A niebawem rację bytu straci taras widokowy ECS, skąd już tylko częściowo widać stocznię - do podziwiania będą głównie okna wybudowanych w pobliżu bloków.- 12 1
-
2023-06-01 13:31
(1)
Gratuluję pomysłu i życzę samych tak dobrych pomysłów oraz sił i środków do ich realizacji. Pozdrawiam Jacek
- 16 5
-
2023-06-01 16:04
Najpierw rozwalono stocznie jako wylęgarnie buntów. Teraz udawany żal i wspomnienia tych którzy nigdy w stoczni nie pracowali.
- 4 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.