Co zmienić w działalności rad dzielnic? Miasto czeka na uwagi
Klub Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska przygotował autopoprawki do uchwały o reformie rad dzielnic, która wzbudza protesty. We wtorek wieczorem zostaną one przedstawione przewodniczącym zarządów dzielnic. W środę dokument zostanie złożony w Radzie. Już teraz prezentujemy jego założenia.
Czy uchwała o konwentach makrodzielnic powinna zostać przyjęta na czwartkowej sesji?
Ma to być nowe ciało doradcze, jak wskazują miejscy radni - "forum dyskusji pomiędzy radnymi dzielnic, radnymi miasta i przedstawicielami prezydenta w sprawach związanych z inwestycjami w dzielnicach".
Sprzeciw dzielnicowych radnych budzi jednak fakt, że konwenty (w każdym z nich byłoby po kilka dzielnic oraz miejscy radni) wspólnie opiniowałyby budżety poszczególnych rad. Czyli np. radni Matarni będą mogli zabierać głos ws. tego, na co pieniądze mają wydać ci z Kokoszek.
- To zamach na autonomię rad, odebranie nam niezależności w decydowaniu na co przeznaczyć i tak niewielkie budżety. Nie ma zgody gdańskich dzielnic na opiniowanie ich budżetów przez sąsiednie dzielnice, które nie uzyskały do tego mandatu społecznego oraz przez radnych miejskich z agendą partyjną - podkreślał w poniedziałek Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Oliwa, który wraz z innymi dzielnicowymi radnymi protestuje przeciwko temu rozwiązaniu.
Wszystko o radach dzielnic w Trójmieście
Zamiast tego przygotowali autopoprawkę.
- Dzisiaj (wtorek, 24.11), po posiedzeniu Komisji Zrównoważonego rozwoju, czyli o godz. 19:30, spotykamy się zdalnie z przewodniczącymi zarządów, aby porozmawiać o tej autopoprawce. Złożymy ją jutro, w środę (25.11) - zapowiada Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący Klubu Koalicji Obywatelskiej.
Co zakłada autopoprawka?
W pierwotnej wersji uchwały konwentów makrodzielnicowych było 13. W autopoprawce jest ich mniej, bo 10.
- Zgłoszony autopoprawką kształt składów poszczególnych konwentów makrodzielnicowych został przygotowany z uwzględnieniem części uwag, które były zgłaszane przez radnych dzielnic, a także przez radnych Gdańska z klubu radnych "Wszystko dla Gdańska" - wskazuje Cezary Śpiewak-Dowbór.
Wykaz konwentów makrodzielnicowych wraz z dzielnicami po wprowadzeniu autopoprawki:
- Konwent makrodzielnicowy nr 1: Osowa, Matarnia, Kokoszki.
- Konwent makrodzielnicowy nr 2: Oliwa, VII Dwór, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia.
- Konwent makrodzielnicowy nr 3: Przymorze Małe, Przymorze Wielkie, Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje.
- Konwent makrodzielnicowy nr 4: Brzeźno, Nowy Port, Letnica.
- Konwent makrodzielnicowy nr 5: Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska.
- Konwent makrodzielnicowy nr 6: Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Olszynka, Rudniki.
- Konwent makrodzielnicowy nr 7: Brętowo, Strzyża, Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Młyniska.
- Konwent makrodzielnicowy nr 8: Aniołki, Siedlce, Wzgórze Mickiewicza, Suchanino.
- Konwent makrodzielnicowy nr 9: Piecki-Migowo, Jasień.
- Konwent makrodzielnicowy nr 10: Śródmieście, Chełm, Orunia Górna-Gdańsk Południe, Ujeścisko-Łostowice
Radni precyzują autopoprawką, że wyrażanie opinii i doradzanie przez konwenty odnośnie do przedsięwzięć będzie dotyczyć utrzymania i rozwoju infrastruktury oraz terenów zieleni.
Pozostaje zapis, że dotyczy to także wykonywania i realizacji przedsięwzięć dotyczących utrzymania, remontów i rozwoju infrastruktury oraz inwestycji.
Dodano następujące zapisy:
- "Gdy przedmiotem posiedzenia konwentu jest sprawa związana również z inną dzielnicą niż dzielnice wchodzące w skład konwentu, na posiedzenie zaprasza się przewodniczącego zarządu tej dzielnicy, a także radnych miasta Gdańska z okręgu wyborczego do Rady Miasta Gdańska, w którym znajduje się ta dzielnica".
- "Posiedzenia konwentu są jawne. Każdemu przysługuje prawo wstępu na posiedzenie konwentu".
Rady dzielnic w Trójmieście
Autopoprawka wprowadza też zasadę, że opinie oraz stanowiska doradcze wyrażane przez członków konwentu ujmowane są w protokole z posiedzenia, a nie w formie uchwał, tak jak początkowo zakładano.
Dodano też zapis, że "protokół sporządza się, utrwalając przebieg posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz odnotowując pisemnie oznaczenie konwentu, miejsce i datę posiedzenia, imiona i nazwiska osób uczestniczących w posiedzeniu oraz streszczenie przebiegu dyskusji".
Uchwała, jeśli zostanie przyjęta (Klub KO wraz z koalicyjnym Wszystko dla Gdańska mają większość w Radzie Miasta) wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.
Od 1 stycznia 2021 r. do czasu uchwalenia zmian w statutach dzielnic konwenty makrodzielnicowe działałyby w formule pilotażowej, co da możliwość zweryfikowania w praktyce organizacji pracy konwentów.
Zdaniem radnych KO autopoprawka to odpowiedź na oczekiwania dzielnic
Jak wskazuje Cezary Śpiewak-Dowbór, szef klubu KO, największe obawy części radnych dzielnic budziła kwestia głosowania przez konwent makrodzielnicowy opinii dot. wydatków inwestycyjnych rad dzielnic.
Trójmiejscy radni, urzędnicy i politycy
- Zrezygnowaliśmy z tego rozwiązania. Konwenty makrodzielnicowe mają być forum dyskusji i wymiany informacji pomiędzy przedstawicielami rad dzielnic, radnymi miasta z okręgu wyborczego oraz przedstawicielami prezydenta. Stąd też zamiast głosowania opinie wyrażane przez członków konwentu będą ujmowane w protokole z posiedzenia. Umożliwi to wspólną, konstruktywną dyskusję - mówi nam Cezary Śpiewak-Dowbór. - Ponadto, gdy przedmiotem posiedzenia konwentu makrodzielnicowego będzie sprawa związana również z inną dzielnicą, będą zapraszani przedstawiciele tej dzielnicy - dodaje.
- Nie ma ku temu potrzeby przegłosowywania jakichkolwiek uchwał - co zarazem rodziło największe obawy części radnych dzielnic. Stąd też niniejszą autopoprawką dostosowuje się projekt uchwały do powyższych oczekiwań. Wyrażanie opinii oraz doradzanie realizowane będzie poprzez ujmowanie w protokole posiedzenia wypowiedzi osób wchodzących w skład konwentu. Tym samym opiniowanie i doradzanie będzie się przejawiało w istocie w zebraniu sumy wszystkich wypowiedzi osób wchodzących w skład konwentu. Eliminuje to obawy o przegłosowywanie jakichkolwiek opinii większością głosów - piszą w uzasadnieniu wnioskodawcy poprawek.
Radni wprowadzili też poprawkę do uchwały otwierającej konsultacje społeczne.
- Chcemy, żeby byli tam też przedstawiciele rad dzielnic - w zespole konsultacyjnym powoływanym przez panią prezydent. Taki też postulat wybrzmiewał co do konsultacji społecznych ws. statutów - informuje nas szef klubu KO.