Fakty i opinie

Zmienia się krajobraz przy ul. Wałowej w Gdańsku

Najnowszy artukuł na ten temat

Młode Miasto. Nowa osiedle i biurowce w stoczniowym klimacie

Dwie wieże Bastionu Wałowa widać już z różnych punktów Gdańska. Po drugiej stronie ulicy Wałowej powstać mają dwa, znacznie niższe, budynki mieszkalne. A w głębi ulicy trwa dawno zapowiadana budowa okrągłego biurowca. Wałowa nieodwołalnie zmienia swój charakter.Jak wpływać na jakość powstającej architektury?

precyzować wymagania w planach zagospodarowania 48%
stworzyć miejską komisję, która będzie opiniować wszystkie projekty 16%
powołać grupę społeczników, która mogłaby wstrzymać projekt 11%
ustalić standardy dotyczące materiałów dla poszczególnych dzielnic 17%
w inny sposób 2%
nie wpływać w ogóle 6%
zakończona Łącznie głosów: 1018
Burza na temat architektury budynków Bastion Wałowa realizowanych przez LC Corp, przetoczyła się przez media w styczniu ubiegłego roku. O wiele za późno, bo już po wydaniu pozwolenia na budowę dwóch pierwszych wież... Leszek Czarnecki, który był wówczas przewodniczącym rady nadzorczej LC Corp - dewelopera inwestycji, argumentował że zmiany projektu na tym etapie narażają go na utratę rentowności. Do projektu wprowadzone zostały kosmetyczne zmiany. I tyle.

Architektura nie przeszkadza w sprzedaży

Dzisiaj z różnych punktów Gdańska oglądać można efekt niemal dwuletnich prac na budowie. Wykończone w głównej mierze tynkiem wieże nie dają efektu jakości oczekiwanej od zabudowy Młodego Miasta, które w wyobrażeniach mieszkańców Gdańska jest "miastem przyszłości" na miarę najlepszych europejskich projektów. Inwestor podkreśla, że na elewacjach, oprócz zaprawy tynkarskiej, użyte zostały również klinkier i blacha corten, a na balkonach i loggiach szkło.

- W elewację od strony ul. Targowej zobacz na mapie Gdańska wkomponowano trzy ryciny, przedstawiające bastiony obronne na historycznych panoramach i mapach Gdańska wraz z opisami w języku polskim, angielskim i niemieckim - informuje Wojciech Sury, rzecznik LC Corp.
Czytaj także: historia budynków przy ulicy Wałowej

Budynki już widać, ale prace zawiązane z ich realizacją zakończą się w grudniu. Mieszkania zostaną przekazane nowym właścicielom w pierwszym kwartale 2018 roku, po uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie. Na wspólnej podstawie garażowej powstają już dwa kolejne budynki. Zakończenie ich budowy zaplanowano na IV kwartał przyszłego roku. Wyniki sprzedażowe pokazują, że dla kupujących architektura nie ma większego znaczenia.

- Mieszkań na sprzedaż ubywa każdego dnia. Pierwszy etap został wyprzedany w około 95 procentach, drugi aż w 70 procentach. Cena mieszkania zależy od jego powierzchni, układu, piętra, kierunku i innych cech, waha się od 6900 do 9250 zł za m kw. - informuje Wojciech Sury.
W trakcie projektowania jest część biurowa kompleksu, która powstać ma od strony ulicy Wałowej. W budynek ten wkomponowana będzie zachowana ściana dawnej szwalni, która chociaż była zabytkiem, rozebrana została prawie w całości za zgodną ministra. Znany jest koncepcyjny wygląd tej części Bastionu Wałowa, ostateczny projekt jest jeszcze opracowywany. Nie ma także pewności czy powstaną tu, tak jak było to wstępnie zapowiadane, biura.

- Kończymy uszczegółowioną koncepcję etapu inwestycji Bastion Wałowa. Do czasu zakończenia prac, o których mowa wyżej, nie chcielibyśmy wypowiadać się na ten temat - informuje Wojciech Sury.
Budynki mieszkaniowe Bastionu Wałowa w trzecim etapie inwestycji mają być zasłonięte zabudową biurową. LC Corp nie przedstawił jeszcze ostatecznej wizualizacji budynków.
Budynki mieszkaniowe Bastionu Wałowa w trzecim etapie inwestycji mają być zasłonięte zabudową biurową. LC Corp nie przedstawił jeszcze ostatecznej wizualizacji budynków. materiały prasowe

Aura 40 zamiast Navalii

Po drugiej stronie ulicy Wałowej, pod numerem 40 zobacz na mapie Gdańska, tam gdzie deweloper Portfel Inwestycyjny zapowiadał realizację projektu mieszkaniowego Navalia, także powstać ma zabudowa. Tyle, że działka w użytkowaniu wieczystym zmieniła właściciela. Jest nim teraz firma Mill-Yon, która na południowym krańcu Wyspy Spichrzów buduje kompleks Aura Gdańsk.

- Inwestycja będzie nazywała się Aura 40, projekt jest w trakcie przygotowania, ale już teraz przyjmujemy zgłoszenia od osób, które są zainteresowane zakupem nieruchomości w tej inwestycji - informuje Maciej Zięba z biura sprzedaży firmy Mill-Yon Gdańsk.
Według zapowiedzi inwestora na działce powstać mają dwa pięciopiętrowe budynki mieszkaniowo-usługowe, a w nich 200 mieszkań. Pod budynkami projektowane są dwa poziomy hal garażowych, miejsca w nich będą częściowo ogólnodostępne. Chociaż wniosek na budowę jeszcze nie został złożony, inwestor zakłada, że budowa obu budynków mogłaby ruszyć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Architektura, za którą odpowiadać będzie WM Pracownia Projektowania Miasta, nawiązywać ma do renesansu niderlandzkiego.

Teren przy Wałowej 40 jest już przebadany przez archeologów. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę mogą od razu ruszać prace budowlane.
Teren przy Wałowej 40 jest już przebadany przez archeologów. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę mogą od razu ruszać prace budowlane. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Okrągły biurowiec będzie gotowy w przyszłym roku

Jeszcze dalej, przy ulicy Wałowej, na terenie Polskiej Spółki Gazownictwa od kwietnia trwa od dawna zapowiadana budowa okrągłego biurowca. Jego architektura jest dość oryginalna, nawiązuje do znajdującego się niegdyś dokładnie w tym miejscu stalowego zbiornika gazu. Zakończenie realizacji planowane jest na koniec przyszłego roku.

- Aktualnie trwają prace konstrukcyjne przy budowie parteru oraz pierwszej kondygnacji. Wykonano prace ziemne w zakresie przyłączy i infrastruktury wodno-kanalizacyjnej - mówi Artur Michniewicz, rzecznik prasowy Polskiej Spółki Gazownictwa.
Spółka buduje ten obiekt na własne potrzeby. Okrągły biurowiec będzie miał cztery kondygnacje nadziemne i dodatkowe tarasy widokowe. Wewnątrz powstanie niewielkie zielone patio.

Projekt biurowca przygotowały trzy pracownie: Hago Architekci, Dynamo Produce i Interurban Architekci, które w 2011 roku wygrały konkurs architektoniczny na zagospodarowanie terenów ówczesnej jeszcze Pomorskiej Spółki Gazownictwa.


Opinie (217) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.