Fakty i opinie

stat

Znamy oficjalną nazwę stacji kolejowej przy PGE Arenie

Tak będzie nazywać się stacja przy stadionie PGE Arena i nowej siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich.
Tak będzie nazywać się stacja przy stadionie PGE Arena i nowej siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich. fot. Maciej Kosycarz/KFP/trojmiasto.pl

Gdańsk-Stadion Expo - tak będzie nazywać się stacja kolejowa, która powstanie przy stadionie piłkarskim i nowej siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich zobacz na mapie Gdańska.Jak podoba ci się nazwa Gdańsk - Stadion Expo?

jest ok, nawiązuje do okolicznych obiektów użyteczności publicznej 29%
słowo "Expo" jest niepotrzebne 53%
stację nazwałbym zupełnie inaczej 18%
zakończona Łącznie głosów: 2956
- Tak wynika z ustaleń między nami i władzami Gdańska - informuje Ewa Symonowicz-Ginter, rzecznik prasowy z gdańskiego oddziału spółki PKP PLK.

Pierwotnie planowano, że przystanek będzie się nazywał Gdańsk-Stadion, ale potem urzędnicy miejscy zmienili zdanie i poprosili o nazwę uwzględniającą także budowaną nieopodal siedzibę Międzynarodowych Targów Gdańskich - stąd słowo "Expo". Czy słusznie? Chyba tak: MTG organizują rocznie kilkadziesiąt dużych imprez targowych, w tym kilkanaście, które przyciągają także masową publiczność, jak targi mieszkaniowe czy jubilerskie. Można więc zakładać, że wśród pasażerów kolejki kursującej między Gdańskiem Głównym a Letnicą będzie wielu takich, którzy po wyjściu na peron skierują się w stronę budynków Amber Expo, a nie stadionu.

Co ciekawe, nazwa Stadion Expo już istnieje, ale na tyle daleko od Gdańska, że nie będzie mogło być mowy o pomyłce. Chodzi o Japonię i miasto Osakę. Taką nazwę nosi tamtejszy stadion sportowy: nie jest tak ładny jak gdański, ale ma za to lekkoatletyczną bieżnię.

Choć peron w Letnicy ma już nazwę, to jego budowa wciąż nie ruszyła. Kolejarze jednak przekonują, że zdążą przed Euro 2012. - Przeszkadza nam jedynie zima, ale z pracami na pewno wyrobimy się do kwietnia - zapewnia Ewa Symonowicz-Ginter.

Trzy zadania w ramach przebudowy linii do stadionu w Letnicy

Przebieg linii kolejowej z centrum Gdańska w kierunku stadionu w Letnicy.
Przebieg linii kolejowej z centrum Gdańska w kierunku stadionu w Letnicy. graf. trojmiasto.pl
1. Rewitalizacja torowiska
Zakres: przebudowa 3,5 km toru - na odcinku od stacji Gdańsk-Stocznia zobacz na mapie Gdańska do wysokości stadionu w Letnicyzobacz na mapie Gdańska. Koszt robót: 6 mln zł. Umowny termin zakończenia prac: koniec listopada 2011 r. Inwestycja opóźniona. Wykonawca: firma Tor-Kar-Sson z Elbląga.

2. Poprawienie estetyki peronu stacji Gdańsk-Kolonia
Zakres: zabezpieczenie peronu i wiaty. Odmalowanie i odwodnienie tunelu dla pieszych na wysokości ul. Kochanowskiego zobacz na mapie Gdańska. Wstępny termin zakończenia prac: koniec listopada 2011 r. Przedsięwzięcie gotowe. Wykonawca: Rajbud Sp. z.o.o. Koszt: 440 tys. zł.

3. Budowa przystanku Gdańsk-Stadion Expo
Zakres: wykonanie peronu o konstrukcji betonowej na wysokości ul. Żaglowej zobacz na mapie Gdańska - ok. 300 metrów od stadionu w Letnicy. Wykonawca: Rajbud Sp. z.o.o. Koszt: 2,1 mln zł. Kwotę wykłada miasto. Prawdopodobny termin zakończenia prac: kwiecień 2012 r.

Opinie (224) 3 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.