Fakty i opinie

Znikają neonazistowskie napisy we Wrzeszczu

Najnowszy artukuł na ten temat

Grafficiarze zdewastowali umocnienia

Policja szuka wandali, którzy pomalowali w ten sposób kilka miejsc we Wrzeszczu. fot. Łukasz Unterschuetz/Trojmiasto.pl

Od rana trwa akcja usuwania neonazistowskich oraz homofobicznych napisów i symboli we Wrzeszczu. Służby miejskie odmalowały już mur przy ul. Białej. Po południu zajmą się ogrodzeniem parku Kuźniczki.Czy miasto powinno na własny koszt usuwać akty wandalizmu?

tak, dzięki temu szybko znikają 52%
tylko te wyjątkowo rażące 15%
nie, powinno się czekać na złapanie wandali i ich obciążać kosztami 33%
zakończona Łącznie głosów: 489
Zniszczone przez wandali mury we Wrzeszczu odzyskują dawny wygląd. Od rana ekipa Gdańskich Nieruchomości odmalowuje mur przy ul. Białej, na którym sprayem napisano neonazistowskie hasła i symbole.

Mieszkańcy sami chcieli zamalować- Po publikacji artykułu portalu Trojmiasto.pl zgłaszali się do mnie mieszkańcy Gdańska, którzy chcieli wziąć sprawy w swoje ręce i społecznie zamalować te akty wandalizmu. Bardzo za tę postawę dziękuję. To budujące, kiedy widać społeczeństwo obywatelskie - mówi miejski radny Krystian Kłos, który wystosował interpelację do władz miasta z prośbą o szybkie działania w tej sprawie. - Nie było jednak takiej potrzeby, bo służby miejskie zajęły się problemem. Dziś po godz. 8 zespół Gdańskich Nieruchomości zjawił się we Wrzeszczu i przystąpił do pracy. Mam nadzieję, że podobne incydenty nie będą się powtarzać. Liczę, że policja szybko złapie sprawców.
Z kolei Gdański Zarząd Dróg i Zieleni zapowiada, że po południu jego ekipa zajmie się odnowieniem ogrodzenia parku Kuźniczki, na którym pojawił się krzyż celtycki.

Co ciekawe, blisko siedem lat temu, gdy z fragmentu muru oporowego na rogu ulic Białej i Wajdeloty odpadł spory kawałek tynku, oczom przechodniów również ukazał się wówczas malunek o symbolice nazistowskiej. Został wykonany w latach 30. przez Niemców. Przedstawiał sporządzony gotycką czcionką napis "Hinein in die Hitlerjugend" - który można przetłumaczyć jako "Do Hitlerjugend" - a po jego prawej stronie znajdował się emblemat z wpisaną weń swastyką.

Policja szuka sprawcówPolicjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej przeprowadzili oględziny miejsc, w których we Wrzeszczu ujawniono napisy oraz rysunki.

- Policyjny technik zabezpieczył ślady, a także sporządził dokumentację fotograficzną. Sprawą zajmują się kryminalni, którzy sprawdzają monitoringi oraz rozmawiają z mieszkańcami sąsiednich nieruchomości, aby jak najszybciej ustalić i zatrzymać sprawców - informuje asp. sztab. Mariusz ChrzanowskiKomendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
W ubiegłym roku udało się zatrzymać autorów rasistowskich gróźb, jakie pojawiły się na witrynach barów m.in. we Wrzeszczu.