Fakty i opinie

stat

Zniknie dziura przed NOT-em?

Dziura - jaka jest, każdy widzi.
Dziura - jaka jest, każdy widzi. fot, Maciej Kosycarz/KFP

Jest szansa na kompromis inwestora z konserwatorem zabytków. Strasząca od 10 lat dziura w centrum Gdańska może wreszcie zamienić się w plac budowy. Ma tam powstać 37-metrowy apartamentowiec lub biurowiec.


Dziura przed NOT-em to:

przykład nieudolności władz miasta

36%

przykład upartości konserwtora zabytków

16%

skandal, za który powinny polecieć głowy

41%

zwykła rzecz, więc o co tyle hałasu

7%

Wcześniej zarówno miejscy urzędnicy, jak i inwestor – firma Portico Development, która wybudowała m.in. gdyńskie Gemini – obstawali przy 60-metrowym budynku. Miał współgrać z pobliskim hotelem Heweliusz i biurowcem Proremu. Tylko, że na takie zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego nie zgadzał się wojewódzki konserwator zabytków Marian Kwapiński.

Teraz osiągnięto wreszcie kompromis, ale nie oznacza to, że budowa szybko się zacznie. - W najbliższych dniach wydamy firmie Portico Development decyzję o warunkach zabudowy - mówi "Gazecie Wyborczej" Andrzej Duch, szef wydziału architektury gdańskiego magistratu. - W kolejnych miesiącach powinien pojawić się projekt inwestycji, a potem pozwolenie na budowę.

Nowy budynek ma mieć 37 metrów wysokości przy hotelu Heweliusz, natomiast od strony ul. Rajskiej już tylko 20 metrów. Jak mówi Marian Kwapiński, nowa koncepcja zabudowy współgra z zabytkową architekturą w sąsiedztwie. Wysokość budynku nie przekroczy też gzymsów pobliskiego kościoła św. Bartomieja.

Nie wiadomo jednak kiedy szpetna dziura, ogrodzona jeszcze brzydszym płotem zacznie znikać z krajobrazu centrum Gdańska. Potrzebny jest nowy projekt, bo poprzednie nie są już ważne. Deweloper na razie nie zdradza swoich planów.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (244)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.