Fakty i opinie

stat

Zobacz Żuławy z dawnego zbiornika wody

Najnowszy artukuł na ten temat

Gdańsk otwiera kolejny punkt widokowy. Na Oliwę, Przymorze i Wrzeszcz

W marcu pisaliśmy o punkcie widokowym przy zbiorniku Stary Sobieski zobacz na mapie Gdańska. Teraz zaglądamy w rejon zbiornika Stara Orunia zobacz na mapie Gdańska, gdzie prace budowlane są nieco mniej zaawansowane, ale można już podziwiać panoramę Żuław. Za kilka miesięcy zakończenie prac i oficjalne otwarcie.Kiedy najchętniej odwiedzasz punkty widokowe?

rano, aby zobaczyć wschód słońca nad miastem 13%
w środku dnia, gdy mam nieco wolnego czasu 39%
późnym południem, gdy zachodzi słońce 25%
nocą, kiedy miasto jest rozświetlone tysiącami lamp 23%
zakończona Łącznie głosów: 221
Zbiornik wody Stara Orunia służył gdańszczanom od 1869 r. do 1978 r. Znajduje się on niedaleko ul. Kampinoskiej zobacz na mapie Gdańska, od której prowadzi do niego gruntowa droga. Nie należy go mylić z działającym i niedostępnym dla osób postronnych zbiornikiem Orunia zobacz na mapie Gdańska z lat 70. XX wieku, który zlokalizowany jest bezpośrednio przy ul. Kampinoskiej.

Wkrótce wnętrze zbiornika Stara Orunia oraz otoczenie doczeka się nowego zagospodarowania. Dojście do niego będzie wiodło jednak nie od ul. Kampinoskiej, lecz z innych stron.

- W ramach zagospodarowania terenu wykonane zostaną ścieżki od strony ul. Nowiny zobacz na mapie GdańskaParku Oruńskiego zobacz na mapie Gdańska (w ramach działek należących do miasta) - zapowiada Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej - Planowane zakończenie prac to koniec czerwca br. Oficjalne otwarcie zbiornika i terenu wokół planowane jest na przełomie lipca i sierpnia tego roku.
Wewnątrz zbiornika ponownie pojawi się woda, ale tylko do wysokości 70 cm. Jego zwiedzanie, tylko z udziałem przewodnika, będzie się odbywało po specjalnych pomostach. Ze względu na siedlisko nietoperzy wejście będzie możliwe od 15 maja do 31 sierpnia, czyli poza okresem ich hibernacji.

Czytaj więcej: Artykuł z 2016 r. - Zwiedziliśmy wnętrza zbiornika Stara Orunia

Punkt widokowy dostępny cały rokPrzez cały rok będzie natomiast dostępny teren wokół zbiornika. Dzisiaj jest to wciąż plac budowy, ale już teraz spojrzeć możemy z góry na Orunię, Olszynkę oraz Żuławy. "Gołym okiem" zobaczymy stąd ponad 2,5-kilometrową estakadę Południowej Obwodnicy Gdańska, instalacje przemysłowe rafinerii, most wantowy, tereny portowe oraz znajdującą się pod Gdańskiem farmę wiatrową.

Podobnie jak przy zbiorniku Stary Sobieski, będzie tutaj znajdowała się niewielka platforma widokowa, dzięki czemu ujrzymy również częściowo zabudowę Śródmieścia.

Warto przypomnieć, że punkt widokowy przy zbiorniku Stara Orunia nie będzie jedynym w tej części miasta. W ostatnim (do)głosowaniu w ramach Budżetu Obywatelskiego mieszkańcy opowiedzieli się za budową wieży widokowej na Glinianej Górze zobacz na mapie Gdańska w Parku Oruńskim.

Materiał archiwalny z 2016 r.

Widok ze zbiornika Stary Sobieski (Szubienicznej Góry)

Opinie (23)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.