• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz jak 11 Listopada świętowało Trójmiasto

Marzena Klimowicz-Sikorska, Mariusz Kurzyk
11 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 

Gdańska parada wypadła nadzwyczaj okazale.


Kilkanaście tysięcy osób przeszło od Targu Rybnego pod pomnik Sobieskiego w Gdańsku, by uczcić święto uzyskania przez Polskę Niepodległości. Dołączył też Jean Michel Jarre, który w czwartek gra koncert w Ergo Arenie. Barwnie było też w Gdyni, gdzie wszystkich zaskoczyło dwóch Piłsudskich.



Przy samochodzie Packard z 1933r. fotoreporterzy naszego Portalu robili zdjęcia przebranym. Przy samochodzie Packard z 1933r. fotoreporterzy naszego Portalu robili zdjęcia przebranym.
Na paradzie w Gdańsku tradycyjnie nie zabrakło najmłodszych. Na paradzie w Gdańsku tradycyjnie nie zabrakło najmłodszych.
Tegoroczna Parada Niepodległości odbyła się już po raz ósmy. Od kilku lat jest to największa w całej Polsce parada z okazji Święta Niepodległości, które przypada 11 listopada. W tym roku tradycyjnie nie zabrakło militarnych akcentów, choćby ok. 20 konnych - były Chorągwie Husarskie Marszałka Województwa Pomorskiego, 18. Pułk Ułanów Pomorskich, konne i piesze formacje, a także korowód zabytkowych samochodów.

Dopisała też frekwencja. Na paradę przybyło kilkanaście tysięcy osób, którzy flagami i biało-czerwonymi szalikami demonstrowali swoje zaangażowanie. - Przyszłam tu żeby świętować, bo bardzo cieszę się z tego, że Polska jest wolnym krajem - mówiła jedna z uczestniczek parady pani Hanna z Gdańska.

Parada ruszyła o godz. 10:45 spod Technikum Łączności przy Targu Rybnym zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku i przeszła okrężną drogą pod pomnik Jana Sobieskiego, kończąc się na Targu Drzewnym zobacz na mapie Gdańska, na którym można było podziwiać piękne, zabytkowe samochody.

Niewątpliwie największe zainteresowanie na paradzie wzbudzała obecność Jean Michel Jarre'a, który w środę obiecał, że weźmie udział w tak ważnym dla Polaków wydarzeniu. Sam zresztą nie ukrywa, że ma ogromny sentyment do naszego kraju i podoba mu się pomysł celebrowania historycznych wydarzeń w tak barwny sposób.

- Jest to dla mnie ogromny zaszczyt i przywilej być na takiej właśnie paradzie. Myślę, że wiele miast powinno wzorować się na niej, by tak jak wy potrafić łączyć formalność parady ze świętem, w którym może uczestniczyć każdy - mówił Jean Michel Jarre.

Wśród uczestników parady nie zabrakło też tych, którzy w szczególny sposób uczcili klimat lat 20. i 30. minionego wieku i specjalnie na tę okazję postanowili się przebrać. - To już kolejna Parada Niepodległości, w której wzięłam udział, ale pierwsza, na której jestem przebrana za elegantkę z lat 20-tych - mówi Justyna. - Do przebrania się zainspirowała mnie ta atmosfera i chęć "przeniesienia" się w czasie choć na te kilka godzin.

Wszyscy przebierańcy, którzy sfotografowali się przy specjalnym stoisku Portalu Trojmiasto.pl mogą wziąć udział w konkursie na najlepsze przebranie. Szczegóły w ramce na dole.

W Gdyni dwóch Piłsudskich

W Gdyni furorę robił Piłsudski. I to nie jeeden. W Gdyni furorę robił Piłsudski. I to nie jeeden.
Gdyńskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się o godz. 10 uroczystą mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Jednak największym wydarzeniem była niewątpliwie uroczysta parada.

Punktualnie o godz. 12 kilkanaście tysięcy osób przeszło w barwnym korowodzie spod Dworca Głównego zobacz na mapie Gdyni, ul. 10 Lutego zobacz na mapie Gdyni, prosto pod Płytę Marynarza Polskiego. Z zabytkowego mercedesa zgromadzone tłumy pozdrawiał marszałek Józef Piłsudski i Stefan Żeromski. Wiele osób było zaskoczonych, bo za nimi maszerował... drugi Józef Piłsudski. Później do tego szacownego grona dołączył jeszcze Eugeniusz Kwiatkowski, który stał pod centrum handlowym swojego imienia i spokojnie rozmawiał z mieszkańcami Gdyni.

W paradzie wzięły udział orkiestry, grupy teatralne, grupy rekonstrukcji historycznej i zabytkowych pojazdów, przedstawiciele miejscowych stowarzyszeń, instytucji, szkół i organizacji. Całości dopełniała młodzież rozdająca Gdyński Kurier Niepodległej i chodząca wokół korowodu z biało-czerwonymi flagami. Kulminacyjnym punktem było złożenie kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego o godz. 12:30. Później zainteresowani mogli spotkać się z Żeromskim, Piłsudskim i Kwiatkowskim, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.



Do wygrania jest aparat cyfrowy Olympus. Do wygrania jest aparat cyfrowy Olympus.
Wyślij swoje zdjęcie z Parady Niepodległości i wygraj aparat cyfrowy!

Podobnie jak w zeszłym roku Portal Trojmiasto.pl przygotował konkurs na najlepsze przebranie. Jeśli więc byłaś/byłeś na Paradzie w przebraniu i uwieczniłaś/łeś to na zdjęciu, dodaje je do naszej galerii konkursowej wchodząc na stronę galeria.trojmiasto.pl i weź udział w konkursie.

Zdjęcia i regulamin dostępne są na stronie www.trojmiasto.pl/parada_konkurs2010

Zwycięzca, który otrzyma najwięcej głosów internautów, wygra nagrodę główną - aparat cyfrowy Olympus.

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (283) ponad 20 zablokowanych

  • Pani Marzenka nie dość, że jest pikna (2)

    to i po angilsku potrafi hohoho:)

    Czy ktoś wie, który to ona rocznik? Bo o wiek pytać nie wypada:)

    Pani Marzeno więcej uśmiechu w reportażach.

    • 0 2

    • sam jesteś pikny zboczeńcu (1)

      znajdź se babe

      • 1 0

      • Babe mam

        ale nie mogę sobie pomarzyć o kimś i tak zajętym, ehh.

        Nie każdy pije tylko do dody. Ja do Marzenki.

        • 0 0

  • ? (1)

    na paradzie widziałem ratowników z wyszkolonymi psami. Nigdzie nie ma o nich mowy... Co to była za grupa? jak mozna do nich trafic?

    • 2 0

    • Adiutare

      Grupa nazywa sie Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa Adiutare. Namiar jest tu: adiutare.wordpress.com/

      • 0 0

  • święto barwne

    tylko smęty Glodza nie na miejscu

    • 4 1

  • W Gdańsku pozwoliliśmy się w tym roku wam bawić faszyści i narodowcy ale za rok was oklepiemy jak w Warszawie.

    Ja razem synem Ernestem pojechałem rozprawić się z faszystami w Warszawie, poszło jak po maśle bo większoś faszystów było jeszcze w mundurach AK i miało po osiemdziesiąt lat, jeden liść i lecieli na glebę. W takich samych mundurach faszyści polscy rozprawiali się z mniejszościami żydowskimi podczas pogromów takich jak ten słynny Kieleci czy w Jedwabnym albo pacyfikowali Ghetto Warszawskie. Teraz role się odwróciły o to dajemy wam popalić czy tego chcecie czy nie. Szkoda tylko, że aresztowano pana Biedronia.
    Ważne, że pan Adam Michnik dostał orła białego. To pan Michnik i jego Gazeta Wyborcza nas tak doskonale zorganizowała w legiony tak jak przed laty dokonał tego Piłsudzki by pan prezydent Lech Wałęsa pod stocznią. Pan Stefan Michnik ścigał po wojnie faszystów z AK i teraz ma za to kłopoty ale nawet jakby go deportowali do Polski to i tak pan prezydent Komorowski go ułaskawi. Może już za rok zorganizujemy podobną paradę jak w Warszawie w Gdańsku naszym bastionie PO.

    • 3 5

  • Ludzie którzy są za demokracja i pluralizmem i chcą pomóc panu Biedroniowi niech poprą moją wcześniejszą opinie.

    Musze stwierdzić, że kibice Lechi Gdańsk dawna biało zielona solidarność byli aktywni po obu stronach, dla tych którzy popierali faszystów mogę powiedzieć tylko tyle, że Gdańsk to bastion PO i będziecie musieli już niedługo zmienić barwy.

    • 0 0

  • szkoda tylko, ze nawet na Biegu Niepodległości chcą zarobić, a młodzież, która od roku się do tego przygotowywała odeszła ze smutkiem, bo nie miała ze sobą 20 zł od osoby(w zeszłym roku uczestnictwo było za darmo i nikt nie poinformował, że zasady się zmieniły).Ale przecież na wszystkim trzeba zarobić.....i co się dziwić młodym ludziom, że tracą zapał do aktywnego spędzania czasu.Wstyd mi za organizatorów!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • 0 0

  • ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

    Parada SUPER! A jak wyglądają flagi na budynkach?Kiepsko!!! Flaga,oczywiście powinna być czysta i uprasowana, i nie powinna być też oplątana na drzewcu-to się bardzo żle kojarzy-tak jakby była spętana,zniewolona - przecież to jest symbol naszej Ojczyzny,symbol naszej wolności .Z w/w powodów nabyłem tzw.DOBRĄ FLAGĘ,która nie oplątuje się ,bo ma specjalną konstrukcję -wygląda dobrze w każdych warunkach, nawet gdy nie wieje wiatr.Patrząc na " WOLNĄ" flagę, czuję się lepiej i nie chce mi się jej zdejmować.Na YouTube i POGOTOWIU FLAGOWYM można zobaczyć jak DOBRA FLAGA dzielnie "walczy" w różnych warunkach pogodowych-prawdziwy symbol.Potrzebny jest uchwyt flagowy z zabezpieczeniem,aby jej nie wywiało-są różne uchwyty flagowe np.naścienny lub uchwyt balustradowy-nie trzeba nawet wiercić,żeby zamocować.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane