• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz kościół luteran w Sopocie

Jakub Gilewicz
4 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kolegiata w Gdyni zmieniła się w bazylikę

Zobacz co kryją wnętrza sopockiego kościoła luteran.



Na parterze ma surowy ołtarz i ławki z poduszkami, a na piętrze organy, bibliotekę i salę spotkań. W trzecim odcinku cyklu "Niezwykłe świątynie Trójmiasta" prezentujemy sopocki kościół pod wezwaniem Zbawiciela należący do luteran.



Tak wyglądał niegdyś budynek Gminy Ewangelickiej wzniesiony w 1904 r. Tak wyglądał niegdyś budynek Gminy Ewangelickiej wzniesiony w 1904 r.

Czy byłe(a)ś kiedykolwiek w kościele luterańskim w Sopocie?

Pierwszy jest przestrzelony. Serce drugiego zdążyło się już wyrobić. Trzeci jeszcze bije, ale w pojedynkę, to już nie to samo. Na wieży kościoła stojącego w sopockim Parku Południowym zobacz na mapie Sopotu wiszą trzy dzwony.

- Pochodzą z różnych kościołów, bo tutejsze zrzucono z wieży w czasie wojny i przetopiono - opowiada Artur Pawłowski, emeryt doglądający świątyni. 82-latek nie pamięta jednak, jak i skąd dzwony trafiły do luterańskiej świątyni. - O, to tylko ksiądz senior Dietz mógłby wiedzieć, ale on wiele lat temu odszedł z tego świata - zamyśla się parafianin.

Dzwony - być może ocalone ze spalonych pomorskich świątyń - wróciły do bicia, a później zamilkły. W latach 90. przeprowadzono badania. Drgania, jakie wywoływały, miały zagrażać konstrukcji wieży. Dzwony przeszły więc na emeryturę. Zastąpił je głośnik z urządzeniem do wygrywania melodii. Żwawy emeryt z dumą prezentuje:

- Są tu utwory na trąbkę, a nawet Cichą Noc można zagrać - wylicza Pawłowski, który mimo zadowolenia z postępu techniki, lubi wracać do starych, przedwojennych czasów Wolnego Miasta Gdańska. - Wtedy to było ewangelickich kościołów! - kiwa głową.

Ten w Parku Południowym był drugim kościołem luteran w Sopocie. Pierwszy, przy wsparciu cesarzowej Augusty Wiktorii i cesarza Wilhelma II wybudowano na Morskiej Górze zobacz na mapie Sopotu w 1901 r. - Przestał on jednak wystarczać rosnącej społeczności ewangelików, dlatego podjęto decyzję o budowie drugiego kościoła - wyjaśnia ks. prof. Marcin Hintz, biskup Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczpospolitej.

Prace budowlane rozpoczęte w 1913 r. trwały z przerwami sześć lat. Druga świątynia luteran stanęła na miejscu popadającej w ruinę Kaplicy Pokoju, w której wierni niegdyś spotykali się na nabożeństwach. Od 1919 r. mogli spotykać się w nowym kościele. Wystrój świątyni - zgodnie z luterańską tradycją - jest stonowany. W centralnym miejscu ołtarz główny - jest krzyż, biblia, obraz i świeczniki. Proste, bez wyszukanych ozdób. Po lewej stronie drewniana chrzcielnica, po prawej ambona. Z obrazu nad nią spogląda na wiernych św. Paweł - jeden z dwunastu apostołów, których wizerunki zdobią kościelną nawę.

- List św. Pawła do Rzymian jest uznawany przez nas za najgłębszy wykład rozumienia wiary chrześcijańskiej - tłumaczy ewangelicki biskup.

Luteranie wierzą w "Boga w Trójcy Świętej jedynego, Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego". Nie praktykują kultu świętych, obrazów i relikwii. Nie uznają też odpustów i czyśćca. Mają dwa sakramenty: chrzest oraz komunię. W kościele gromadzą się co niedzielę na nabożeństwie, którego centralnym punktem jest kazanie.

Wierni sopockiej parafii siadają w ławkach na parterze i na piętrze - w jednej z empor. Młodsi wprost na drewnianych siedziskach, starsi na przyniesionych poduszkach. Zanim zajmą swoje miejsca, sięgają po śpiewniki ułożone w równym szeregu na tyle ławki przy wejściu do świątyni. Spoglądają też na filary, gdzie wiszą dwie tablice. Przed nabożeństwem wkłada się do nich kartoniki z cyframi. - Tworzą one numery pieśni, które śpiewamy podczas nabożeństw pomagając sobie śpiewnikami - wyjaśnia wikariusz i spogląda na organy.

Osiemnastogłosowy instrument stoi w emporze nad ołtarzem. Z przodu klawiatura, z tyłu piszczałki oraz mechanizm w obudowie nazywanej prospektem. Organy zasilane są prądem, kiedyś były powietrzem. Dmuchawa stoi w pomieszczeniu obok. - O, tak to się kiedyś pompowało! - 82-letni emeryt po wskoczeniu na pedały zaczął przebierać nogami. Po kilku sekundach jednak zrezygnował. Bo płuca już nie te co kiedyś.

W ewangelickiej świątyni też widać skutki upływu czasu i ostatniej wojny. Dzwony przetopiono, mosiężny żyrandol i kinkiety rozgrabiono. Obraz, który wisi nad ołtarzem trafił tu dopiero po wojnie. - Sprowadzono go do kościoła razem z drewnianym żyrandolem, który przed wojną wisiał w kaplicy szpitala dziecięcego w Gdańsku, gdzie pracowały siostry diakonisy - wspomina Artur Pawłowski.

Luteranie stracili również budynek Gminy Ewangelickiej, wzniesiony w 1904 r. przy dzisiejszej ul. Curie-Skłodowskiej. Dlatego w jednej z kościelnych empor urządzili bibliotekę, a w drugiej salę spotkań. Po nabożeństwach słychać tu rozmowy przy cieście i kawie parafian mieszkających w Trójmieście i okolicach.

Zobacz także kryptę i unikalną ambonę w kościele polskokatolickim.

Zobacz również modlitwę muzułmanów i wnętrza gdańskiego meczetu.

Miejsca

Opinie (111) 3 zablokowane

  • Ludzie nie skaczcie sobie do gardeł!!! (3)

    Katolik, Protestant, Prawosławny lub innego wyznania, nawet niewierzacy - każdy równy w obliczu śmierci - Szanujcie się wzajemnie, a zauważycie jakie życie jest piękne i spokojnie będziecie mogli umierać!!!

    • 32 2

    • (2)

      piękne...
      żeby to działało w obie strony...
      bo jako kościół protestanci są pierwsi do ataków na papiestwo i Kościół Rzymskokatolicki...
      że o tak błyskotliwych i swiatłych rozwiązanich jak biskupka/lesbijka ze szwedzkiego Kościoła ewangelicko-luterańskiego nie wspomnę

      • 3 16

      • Opinia została zablokowana przez moderatora

      • jedna rzecz to doktryna

        a druga to wzajmeny szacunek. Jako kościól reformacji , nigdy nie uznamy władzy paieża nad kościołem powszechnym, gdyż doktryna nasza zbudowana jest nei na ludzkim autorytecie, lecz na autorytecie słowa Bożego. Tak więc według nas każdy szef, także i papież powinien być pod władzą tego słowa. Zatem na taką pozycję papieża jak obecnie nigdy się nie zgodzimy. Inną rzeczą jest uznawanie sie wzajemnei za braci i dzieci jednego Boga. To jak najbardziej. Zresztą w związakch mieszanych nie stawiamy warunków typu "katolickie wychowanie dzieci" . Uważam zresztą to za cios ponież pasa. T akwesti abowiem powinna być zawarowana dla samych partnerów jak będa wychowywac swoje dzieci. Co do inych kwestii np. chrzest jest wzajmenie uznawany , i bardzo dobrze.

        • 6 0

  • "Albowiem z Łaski zbawieni jesteśmy, przez wiarę"

    Autor miesza i plącze pojęcia. Pisze o liście Apostoła Pawła bez konkretnego odniesienia w Biblii. Protestanci odrzucają zwierzchność Papieża, kult Maryji...
    Luter zanegował odpusty, a konkretnie przemysł odpustowy, który w średniowieczu doprowadzono do absurdu.
    Zbawieni jesteśmy z Łaski, a nie z dobrych uczynków, aby się nimi nikt nie szczycił. Ale w tym też trzeba pamiętać, że wiara bez dobrych uczynków jest martwa. Protestanci nie uznają też celibatu. Generalnie wiarę swoją odnoszą wyłącznie do Słowa Bożego, podczas gdy Kościół Katolicki opiera się na Biblii, nauce Ojców Kościoła i Tradycji. Kto w tym wszystkim ma rację? Myślę, że Dobry Bóg rozsądzi nas wszystkich wg tego jak żyliśmy, a nie w co lub kogo wierzyliśmy.

    "Potem ujrzałem innego anioła lecącego przez środek nieba, mającego odwieczną Dobrą Nowinę do obwieszczenia wśród tych, którzy siedzą na ziemi, wśród każdego narodu, szczepu, języka i ludu. Wołał on głosem donośnym: Ulęknijcie się Boga i dajcie Mu chwałę, bo godzina sądu Jego nadeszła. Oddajcie pokłon Temu, co niebo uczynił i ziemię, i morze, i źródła wód!"

    • 12 2

  • Kościół Luterański OK,

    Z chodzeniem do kościoła to tak jak z kulturą raz się idzie się do opery raz filharmonii a kiedy indziej do cyrku. Każdy powinien choć raz w życiu pójść do kościoła innego wyznania i zobaczyć jak tam jest postrzegana wiara jak się głosi Słowo Boże wtedy może wyleczymy się z uprzedzeń.

    • 35 4

  • Do krytyków protestantyzmu otumanionych kaczyzmem i rydzyzmem (9)

    Ruch reformacyjny zrodził się ze sprzeciwu wobec haniebnych praktyk kupczenia odpustami i relikwiami.Ogólnie reformacja była potrzebna niestety szybko doszło do podziałów na o wiele większą skale niż u katolików.Sam jestem katolikiem ale szanuje protestantów za bardziej zdroworosądkowe podejście do religii niż w katolicyzmie.

    • 28 10

    • (3)

      a czy ten zdrowy rozsadek przejawia sie tym ze co "drugi" pastor zaklada swoja prywatna religie?

      • 5 14

      • (2)

        jeśli Twoim zdaniem mnogość nowych odłamów protestantyzmu źle świadczy o protestantyzmie, to jak istnienie JAKICHKOLWIEK odłamów świadczy o katolicyzmie, skoro tylu wierzących chrześcijan się od niego odwraca? Odwrócił się Wschód (prawie 1000 lat temu), odwróciły się Czechy (ponad 700 lat temu), odwrócił się Zachód (ok. 600 lat temu), o czym to świadczy??

        • 8 5

        • (1)

          aaa rozumiem, wina reformatorow ze sie ciagle reformuja nie lezy w reformatorach a w kosciele katolickim z ktorym reformatorzy nie maja nic wspolnego. No moze oprocz wiary w Boga. Oczywiscie wina kosciola powszechnego jest takze to ze pastor xxx nie chce byc juz szarakiem w swoim zborze i zaklada (czytaj nastepuje objawienie)wlasny zbor w ktorym jest "bogiem"?

          • 4 9

          • skoro nie ma sensu krytykować Kościoła katolickiego za pojawienie się ruchu reformacyjnego, to tak samo nie ma sensu krytykować ojców ruchu reformacyjnego (Lutra, Kalwina i paru innych) za to, co dziś wyczyniają twórcy jednoosobowych odłamów. Inna sprawa, że taka tendencja wcale nie musi być niezdrowa dla chrześcijaństwa - zauważ, że ci ludzie, mimo że mają własne Kościoły czy grupy, czują się członkami wspólnoty chrześcijańskiej - można wręcz powiedzieć, że status kościoła to tylko kwestie formalne. Np. w buddyzmie istnieją tysiące grup w ramach głównych nurtów i sporo innych w ramach nurtów synkretycznych i eklektycznych i wcale nie szkodzi to buddyzmowi jako religii i filozofii. Poza tym nie wiem jak Ty, ale ja nie spotkałem się z tym, żeby pastor protestancki uważał się za boga albo był za takowego uważany...

            • 2 0

    • Lemingu nie pitol o zdrowym rozsądku bo go wyraźnie nie masz (4)

      Kaczy to masz co najwyżej mózg bo pisząc o krytyce protestantyzmu wyrywasz się z dowalaniem do Kaczyńskiego który nigdzie się nigdy nie wypowiadał krytycznie wobec innych religii. Widzę że masz poważne zaburzenia i sporo niewiedzy ale taki trolling nie na temat jest teraz w modzie.

      • 5 10

      • kaczyzm to stan umysłu takich otumanionych baranów jak ty (3)

        twoja wypowiedź to typowa mowa miłości "prawdziwego polaka i katolika" i to, że jest takich pisowskich lemingów coraz więcej to wina tego chorego z nienawiści do Polaków karła.

        • 6 5

        • saif jest przykładem miłości bliżniego wg platfonsów (2)

          • 2 6

          • oto twój zero jedynkowy paranoiczny świat (1)

            kto nie za sektą karła ten oczywiście musi być za tuskiem i po

            • 3 2

            • palisz koty i macasz biedrońki?

              • 2 6

  • Adam Malysz jest luteraninem

    • 22 2

  • wieża

    Jak wysoka jest wieżą tego kościoła? Zastanawiam się czy nie jest to najwyższa budowla w Sopocie?

    • 2 1

  • Czy ktokolwiek... (1)

    Czy ktokolwiek czytał teksty Lutra? Czy wiecie, że był on np. zagorzałym antysemitą? W jego tekstach jest wiele takich "rewelacji", wystarczy poczytać.

    • 2 7

    • ano był - i co z tego?? Wielu chrześcijan, niestety, było antysemitami, w Kościele katolickim również. W jaki sposób wpływa to na jego tezy??

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane