• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zobacz rekiny w gdyńskim Akwarium

Jakub Gilewicz
25 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Zobacz rekiny, które nie mogą przestać pływać.


Brodaty jest jak odkurzacz, bambusowy musi uważać na konkurencję, marmurkowy niedawno złożył jaja, a żarłacz nie może przestać pływać. Każdy z czterech gatunków rekinów z gdyńskiego Akwarium ma się czym pochwalić. Morskie drapieżniki można będzie zobaczyć z bliska w sobotę i niedzielę w ramach corocznego Tygodnia Rekina.



Czy miałe(a)ś okazję widzieć na żywo rekina?

- Istnieje większe prawdopodobieństwo, że człowieka trafi piorun lub stratuje go hipopotam, niż że zostanie zjedzony przez rekina. One nie są takie straszne jak w filmach, po prostu trzeba je lepiej poznać - przekonuje Grażyna NiedoszytkoAkwarium Gdyńskiego zobacz na mapie Gdyni, które jak co roku włączyło się w międzynarodową akcję Tydzień Rekina.

W gdyńskim obiekcie pływają bowiem cztery gatunki tych drapieżników. Największy z nich to rekin brodaty, który z powodu ubarwienia nazywany jest także lamparcim. W naturze żyje w wodach Oceanu Indyjskiego i w Pacyfiku. Poluje głównie przy dnie, zasysając pokarm niczym odkurzacz.

- Żywi się głównie skorupiakami, krewetkami i krabami - wylicza Maciej Podgórski, opiekun rekinów.

Brodaty drapieżnik znany jest także z łagodnego charakteru. Dlatego w wielu miejscach na świecie stanowi... sporą atrakcję turystyczną. - Niektórzy organizatorzy wycieczek oferują karmienie rekina brodatego z ręki - opowiada Maciej Podgórski.

W tym samym basenie Akwarium, w którym pływa rekin brodaty, mieszkają również trzy żarłacze rafowe czarnopłetwe. W przeciwieństwie do swojego współlokatora poruszają się szybko. Związane jest to między innymi z oddychaniem. - Jeśli zatrzymają się, to natleniona woda nie przepłynie przez pokrywy skrzelowe i może być problem - wyjaśnia opiekun.

Szybkie pływanie przydaje się też żarłaczom podczas polowania. Kiedy atakują, są żarłoczne i agresywne. W naturze zdarzało się, że ten gatunek gryzł ludzi w płytkich wodach przybrzeżnych. W gdyńskim Akwarium zobaczyć można również dwa inne gatunki. Rekiny bambusowe, które w naturze osiągają trochę powyżej metra długości, muszą uważać na konkurencję. Ich współlokatorami są większe drapieżne ryby. Ostra rywalizacja o najlepsze kąski to codzienność.

Spokojniej jest za to w akwarium, gdzie mieszkają jeszcze mniejsze rekiny marmurkowe. Drapieżniki, które w naturze żyją w wodach wokół Australii, mierzą zaledwie kilkadziesiąt centymetrów. Dlatego bez problemu mieszczą się w zagłębieniach skalnych, gdzie oczekują na posiłek lub odpoczywają. Niedawno zniosły też jaja. - To pakiety jajek, z których po 90 dniach wyklują się młode, w pełni wykształcone rekinki - tłumaczy Maciej Podgórski.

Podczas Tygodnia Rekina obserwować będzie można również karmienie drapieżników. Pokazowy posiłek otrzymają rekiny bambusowe. Ponadto zwiedzający będą mogli zobaczyć pomieszczenie hodowlane, w którym znajduje się rekini basen, a także spotkać się z opiekunem morskich drapieżników. - To będzie czas, w którym opowiemy też o tym, jak ważna jest ochrona rekinów, które zagrożone są wyginięciem - zapowiada Grażyna Niedoszytko.

Wydarzenia

Tydzień Rekina

24 zł
festyn, wystawa, spotkanie

Miejsca

Opinie (60) 4 zablokowane

  • Uwolnić rekina

    i tyle.

    • 5 0

  • W Gdyni byl jeszcze inny Rekin ale plajtuje!

    • 3 0

  • Szanowna Redakcjo...

    Pokrywy skrzelowe.

    Odpowiedź redakcji:

    Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

    • 2 0

  • Akwarium jest super

    A według mnie akwarium jest super, można tam spędzić całe popołudnie, za wszystko w życiu się płaci, chyba że w Korei Płn, ja bywam z dzieckiem kilka razy w roku. Gratulacje dla zespołu zajmującego się dziećmi, zawsze wymyślą coś ciekawego a ich zaangażowanie najlepiej doceniają maluchy, które chcą do oceanarium wracać:-)
    Bardzo dziękuję
    Tak trzymać

    • 2 1

  • No nie...

    ... ludzie, zastanówcie się czy ten zbiornik jest dość duży na taką liczbę rekinów? Takie ryby potrzebują dużą przestrzeń a nie małą klitkę! Jakby tam tych umieścić opiekunów, dyrektorów to ciekawe ile by wytrzymali na takiej małej powierzchni? Chore, te zwierzęta męczą się, jak już coś wybudować to większego a nie małe "g" dla takiej ilości ryb i o takich gabarytach! Paranoja! Byleby męczyć zwierzęta i nic więcej, a o próżności nie wspomnę...

    • 2 0

  • Dlaczego ten lektor wypowiada wszystkie zdania sylabami?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane