Fakty i opinie

Zobacz schrony w bazie Marynarki Wojennej

artykuł historyczny

Zobacz jak dziś wygląda schron na niedostępnym dla cywilów terenie Marynarki Wojennej w Gdyni.

Baza Marynarki Wojennej na Oksywiu w Gdyni to jeden z najbardziej niedostępnych dla cywilów terenów w Trójmieście. Z rzadka można oglądać go od wewnątrz, a jeśli już, to pod bacznym okiem ochrony. Nam udało się nie tylko wejść, ale i sfilmować to, co na co dzień z rzadka oglądają nawet sami marynarze, czyli schrony z czasów II wojny światowej.Czy kiedykolwiek byłeś/byłaś na terenie Marynarki Wojennej?

tak, podczas dni otwartych 30%
tak, ale nielegalnie 15%
nie, ale bardzo chciał(a)bym się tam wybrać 46%
nie, bo militarne jednostki mnie nie interesują 9%
zakończona Łącznie głosów: 392
Na terenie Marynarki Wojennej, jak na militarną jednostkę przystało, schronów nie brakuje. Większość z nich jest zamknięta na cztery spusty i nieremontowana popada w ruinę. Inne są adaptowane do współczesnych celów i wykorzystywane przy okazji ćwiczeń.

My zwiedziliśmy jeden z nich, schron naziemny z 1940 r., który stoi nieopodal bliźniaczego, nieczynnego dziś budynku na terenie Portu Marynarki Wojennej zobacz na mapie Gdańska. Co wyróżnia je na tle innych tego typu obiektów?

- Przede wszystkim to, że są obiektami wolno stojącymi, które podczas II wojny światowej świetnie udawały budynki mieszkalne. Świadczą o tym pozostałości po dachówkach, którymi był pokryty dach takiego schronu - mówi Andrzej Ditrich z Towarzystwa Przyjaciół Sopotu. - Poza tym, takie schrony w Europie występują jeszcze tylko w Bergen w Norwegii. Nigdzie indziej podobnych nie zbudowano.

Budowa schronów na terenie MW przypada na lata 40. ub. wieku. Wszystkie te obiekty wyposażono w drzwi pancerne ze strzelnicami dla karabinów maszynowych, a na górnym tarasie - miejsce na działko przeciwlotnicze 37 mm. By wytrzymały nawet najcięższy atak wyposażono je też w ściany o grubości 1,5 m i strop na ostatniej kondygnacji, którego grubość dochodzi do 2,4 m. Dzięki temu mógł wytrzymać atak bombowy z powietrza.

Podczas wojny obiekty te służyły jako schronienie na czas alarmu lotniczego dla młodej kadry niemieckich okrętów podwodnych, która zaokrętowana była na zmobilizowanych statkach pasażerskich stojących przy nabrzeżu, tuż przy schronach.

- Jednym z takich statków był m.in. Wilhelm Gustloff, który pełnił rolę okrętu - bazy dla Drugiej Szkolnej Flotylli Ubootów - dodaje Ditrich. - To właśnie ubooty były główną bronią ofensywną Kriegsmarine, dlatego zdecydowano się na budowę trzech schronów mających dać ochronę dla młodych kadr okrętów podwodnych szkolących się właśnie w Gdyni.

Schron, który odwiedziliśmy, jest do dziś czynny i wykorzystywany przez Marynarkę Wojenną jako centrum łączności telefonicznej.

- Na uwagę w tym schronie zasługuje oryginalne maskowanie, które zachowało się m.in. pod balkonem: są to wzory malowane pistoletem farbami koloru brązowego i szarego oraz dachówki ułożone na dachu mające upodabniać schron do zwykłego budynku mieszkalnego - tłumaczy Ditrich. - Prawdopodobnie w jednym z takich schronów mieściła się podczas walk o Gdynię w 1945 siedziba komendanta "Twierdzy Gdynia" ("Festung Gotenhafen").

Wkrótce wrócimy do kolejnego, zupełnie innego schronu na terenie Marynarki Wojennej. Czekajcie na nasz film.

Opinie (40) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.