• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Zobacz wszystkich trójmiejskich radnych

Katarzyna Moritz, Michał Sielski, Piotr Weltrowski
22 listopada 2010 (artykuł sprzed 12 lat) 
Gdyńską radę miasta zdominuje Samorządność, Gdańską - Platforma Obywatelska. Tylko w Sopocie będą cztery, porównywalne co do ilości radnych, kluby. Gdyńską radę miasta zdominuje Samorządność, Gdańską - Platforma Obywatelska. Tylko w Sopocie będą cztery, porównywalne co do ilości radnych, kluby.

Znamy już nazwiska nowych radnych z Trójmiasta. W radach Gdańska, Gdyni i Sopotu są zmiany, ale rewolucji nie ma. Będzie za to gigantyczna przewaga rządzących. Najciekawiej i zapewne najmniej zgodnie, będzie w Sopocie.Czy kandydat, na którego głosowała(e)ś, został radnym?

Gdańsk: miażdżące zwycięstwo PO

PO będzie miała aż 26 radnych w 34-osobowej Rady Miasta, czyli o sześciu więcej niż dotychczas. Po czterech latach w radzie Gdańska zasiądzie przedstawiciel SLD - Jolanta Banach.

- Jedno wiadomo na pewno, odnieśliśmy miażdżące zwycięstwo, nasza przewaga jest oszałamiająca - podkreśla Marek Bumblis, radny z PO.

Do rady Gdańska dostały się "młode lwy" Pawła Adamowicza, reprezentujący konserwatywne skrzydło w PO, czyli jego asystent Piotr Grzelak, a także Aleksandra Dulkiewicz, Paweł Czerniewski czy Żaneta Geryk.

Na podstawie blisko 97,22 proc. protokołów z PKW, wynika że PO uzyskała 55,67 proc. głosów. Prawo i Sprawiedliwość otrzymało 23,44 proc. głosów, SLD 10,25 proc. Oznacza to, że po czteroletniej przerwie jeden mandat z listy SLD, kosztem PiS zdobyła była wiceminister Jolanta Banach.

Kandydaci PO, którzy zdobyli najwięcej głosów i którzy mają szanse zasiadać w RM Gdańska:

okręg nr 1 - Skwierawski Marcin - 10,30 proc., Słodkowski Dariusz - 8,51 proc., Kaźmierczyk Lech - 8,45 proc., Dunajewska-Daszczyńska Beata - 5,72 proc.

okręg nr 2 - Adamowicz Paweł - 16,92 proc., Oleszek Bogdan - 8,19 proc., Dulkiewicz Aleksandra - 7,98, Wierzba Beata - 6,29 proc., Grzelak Piotr - 4,01 proc., Bumblis Marek - 3,28 proc.

okręg nr 3 - Lisicki Maciej - 12,11 proc., Dzik Piotr - 11,61 proc., Małkowska Maria - 7,53 proc., Czerniewski Paweł - 6,76 proc.

okręg nr 4 - Krupa Maciej - 12,59 proc., Błaszkowski Wojciech - 11,81 proc., Zdanowicz Mirosław - 10,09 proc., Leman Halina - 9,33 proc.

okręg nr 5 - Owczarczak Agnieszka - 20,37 proc., Skiba Piotr - 11,59 proc., Moś Szymon - 6,24 proc., Ryś Przemysław - 5,63 proc.

okręg nr 6 - Chmiel Małgorzata - 27,03 proc., Geryk Żaneta - 10,72 proc., Gorecki Jarosław - 8,20 proc., Borawski Piotr - 3,12 proc.

Za Pawła Adamowicza radnym zostanie kolejny kandydat na liście PO w okręgu nr 2. Podobnie będzie w innych okręgach, jeżeli wybrani radni obejmą funkcje zastępców prezydenta (to może być przypadek Macieja Lisickiego w okręgu nr 3).

Radni PiS
Falandysz Jaromir, Koralewski Kazimierz, Gierszewski Piotr, Kamiński Wiesław, Strzelczyk Grzegorz, Teodorczyk Jacek, Wiecki Krzysztof

Randna SLD - Jolanta Banach

Samorządna Gdynia

W Gdyni niemal wszystko zgarnęła Samorządność. Ugrupowanie Wojciecha Szczurka będzie miało w 28-osobowej radzie 21 reprezentantów. Pięć miejsc zajmie Platforma Obywatelska, a dwa Prawo i Sprawiedliwość. I tak już marginalna w Gdyni opozycja będzie jeszcze bardziej fasadowa.

W radzie jest pięć nowych osób: Beata Szadziul, Maja Wagner, Mirosława Balsewicz, Kamil Góral, Jarosław Kłodziński. A dojdą jeszcze trzy, które zastąpią wiceprezydentów miasta, którzy z pewnością nadal będą dzierżyć swoje funkcje i ustąpią miejsca w radzie. Tena manewr zdecydowanie się opłacił, bo Michał Guć zebrał najwięcej, 5125 głosów. Świetnym wynikiem może pochwalić się również Marek Stępa (3763) czy Bogusław Stasiak (3022).

Dwóch radnych PiS to jedni z najbardziej aktywnych w mijającej kadencji członków rady miasta: Marcin Horała i Paweł Stolarczyk. PO reprezentować będą: Tadeusz Szemiot, Łukasz Cichowski, Bogdan Krzyżankowski, Ireneusz Bekisz i Mirosława Król.

Radni Samorządności to Marek Łucyk, Jerzy Miotke, Kamil Góral, Jarosław Kłodziński, Beata Łęgowska, Ewa Krym, Ewa Łowkiel (zastąpi ją Grzegorz Taraszkiewicz), Marcin Wołek, Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski, Małgorzata Balsewicz, Andrzej Kieszek, Marek Stępa (zastąpi go Paweł Brutel), Joanna Zielińska, Andrzej Bień, Joanna Chacuk, Bogusław Stasiak (zastąpi go Stanisław Szwabski), Maja Wagner, Bartosz Bartoszewicz, Stanisław Borski, Michał Guć (zastąpi go Danuta Reszczyńska) i Beata Szadziul.

Pat w Sopocie?

Bardzo interesująco wygląda nieoficjalna jeszcze lista sopockiej Rady Miasta. Wszystko wskazuje na to, że większości nie będzie miała rządząca w chwili obecnej w mieście koalicja PO-Samorządność. Oba komitety wprowadziły do 21-osobowej rady łącznie 10 osób. Zasiądzie w niej także siedmiu radnych z ramienia komitetu Kocham Sopot oraz czterech wybranych z list PiS.

Teoretycznie wybory zakończyły się zwycięstwem Platformy, która wprowadziła do rady osiem osób (Cezarego Jakubowskiego, Małgorzatę Maj, Barbarę Gierak-Pilarczyk, Pawła Miękusa, Piotra Bagińskiego, Marka Bogackiego, Lesława Orskiego oraz Grzegorza Wendykowskiego). Zwycięstwo PO jest jednak pyrrusowe, bo naturalny koalicjant partii, czyli Samorządność Sopot, zdobył tylko dwa mandaty (dla Wieczesława Augustyniaka oraz Jacka Karnowskiego). Daje to łącznie tylko 10 mandatów w 21-osobowej radzie.

Sytuacji koalicjantów nie poprawia paradoksalnie fakt, iż do rady dostało się także dwóch innych członków PO, startujących jednak z list komitetu Kocham Sopot. Chodzi o Jerzego Halla i Jarosława Kempę. W wyborach poparli oni Wojciecha Fułka, a nie, jak większość swoich kolegów, Jacka Karnowskiego i wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie PO będzie się chciało z nimi pożegnać.

Kocham Sopot zdobyło łącznie siedem mandatów. Poza Hallem i Kempą, komitet wprowadził do rady także Wojciecha Fułka, Grażynę Czajkowską, Henryka Hryszkiewicza, Piotra Kurdziela oraz Annę Stasierską.

W porównaniu do poprzednich wyborów, jeden mandat stracił w Sopocie PiS. Partia będzie miała w radzie cztery mandaty. Obsadzą je: Andrzej Kałużny, Kazimierz Jeleński, Piotr Meler oraz Bartosz Łapiński.

Opinie (251) ponad 10 zablokowanych

 • no to moze za 4 lata rozgonimy ta klike w Gdyni :/ (23)

  • 56 214

  • Od Gdyni wara. Nasi górą :)

   • 51 17

  • Monopol nie jest dobry (8)

   Ja mam mieszane uczucia. Niby jestem za Samorządnością i podoba mi się jak pracują, ale... Monopol nigdy nie jest dobry, a mamy w Gdyni taki właśnie trochę monopol. Opozycja być powinna a w tej chwili jest ona zupełnie marginalna.
   Poza tym nasza ordynacja wyborcza jest mało sprawiedliwa - Samorządność zgarniając 58% poparcia zbiera 75% miejsc w radzie miasta...

   • 33 7

   • W Gdyni PO to tylko w Toy Toy (3)

    A w naszej Gdyni PO to kibel i tak ma być! Boli pejsatych? Ma boleć! Pejsy aż zwichrowało i jaemułki POspadały ze złości!

    SZTANDAR PO WYPROWADZIĆ! Raz,dwa, raz, dwa, lewa! Raus!!!

    • 17 27

    • dokładnie tak

     • 8 3

    • a na kogo głosują? (1)

     a na kogo głosują członkowie Samorządności w wyborach parlamentarnych? na PO w zdecydowanej większości. Ideowo to prawie to samo więc nie ekscytuj się tak gościu.

     • 4 6

     • jest dokładnie tak jak mówi xXx,

      przecież kiedyś oni do PO należeli tylko stworzyli swoje odrębne ugrupowanie które w zasadzie wyznaje te same wartości co PO- Gdynia to w większości zwolennicy PO - na szczęście:)

      • 0 1

   • jak nie ma alternatywy.... (3)

    Bo co, PO? Żeby Sławek Nowak miał kolejne ileś tam etatów dla swoich wilczków? Żeby samorządy siedziały cicho jak trzeba się postawić np. w MSWiA?

    Ogólnopolskie partie powinno się rugać z samorządów.

    • 9 3

    • Praca w Lokalu Wyborczym: (2)

     Sopota - liczenie, stemplowanie kart wyborczych (3-5)h
     Niedziela- sprawdzanie DO, wydawanie kart, liczene glosow (12-16)h

     Wynagrodzenie(???...jałmużna...???) 135zl
     co daje (9-6,5)zl / h za meczaca, nuzaca prace w godzinach nocnych dla panstwa

     dla porownania mandat za palenie na dworcu = 500zl

     to jest kraj w ktorym zyje gdzie czuje sie jak jezus, dzwigajac swoj krzyz za 1300zl/ mc i gdzie piłat pluje mi w twarz

     • 4 1

     • (1)

      co robisz w żeby to zmienić? Uczysz się? Robisz dodatkowy fach? Zakładasz firmę? zbierasz złom? Czy tylko psioczysz?

      • 5 3

      • d.b. chyba nie zrozumiałeś wypowiedzi poprzednika

       Z autopsji:
       Sobota ; liczenie kart - 3h
       Niedziela; siedzenie w komisji + zliczanie głosów - 14h jednym ciągiem!!! Dosłownie od 14:30 do 5:00 rano a wzystko to za całe 130 zł - zenujące ale nikt nie wiedział że będzie siedział aż do 5 rano kazdy zakładał że do 1 w nocy wszystko sie zliczy ale gdy zobaczylismy ogrom kart mnożone x3 a do każdej karty osobny raport i uswiadomilismy sobie za jakie pieniadze tu siedzimy - porażka, nigdy wiecej czuje sie wykorzystany ( i mam stałą prace to miało byc weekendowye dorobienie paru groszy - ale nie takim kosztem!!)

       • 2 0

  • (7)

   Możecie się wyprowadzić 13% mieszkańców mniej aż takiej różnicy nie zrobi, a reszta będzie zadowolna:)

   • 6 9

   • To jest tylko 13% z głosujących. (6)

    Przemnóż to przez no właśnie ile?
    Zobacz jakim sukcesem mogą pochwalić się zwycięzcy 6000 głosów na 200000 mieszkańców. to jest 6 na 2000 osób czyli tak na prawdę 0,3%.
    Gdyby kilka bloków na Karwinach czy Witominie chciało coś zrobić to by mieli większość swoich.
    A tak wystarczyli kibice ARKI (dostali przed wyborami stadion).

    Nieobecni i nieaktywni racji nie mają.

    • 4 5

    • tak... na Gucia czy kogos innego mogl zaglosowac kazdy Gdynianin

     • 1 0

    • nieobecni i nieaktywni racji nie mają.

     • 5 1

    • Nieobecni i nieaktywni racji nie mają.

     nieobecni na wyborach również nie mają ani głosu ani racji, to ih wina ze nie przyszli i nie zdecydowali inaczej. lokale były otwarte do 22, jeżeli komus się nie podobało mógł przecież to zmienić!

     a co do monopolu, to faktycznie nie jest najlepszy. ale wole monopol niż kłótnie z opozycją (patrz: ogólnopolska arena polityczna) :/

     • 8 3

    • zauważ, że w Gdyni są okręgi wyborcze

     • 1 0

    • Matematykiem to ty nie jesteś.

     Weź kalkulator i oblicz procenty.

     • 0 0

    • Chyba 6/200 czyli 3%??

     • 0 0

  • to raczej gdyńskie PO jest kliką

   i towarzystwem wzajemnej adoracji, które nie ma żadnego pomysłu i nic nie robi poza snuciem partyjnych fantasmagorii.

   • 9 4

  • sam sie rozgoń

   • 1 2

  • Z tym rozganianiem to przesada, ale... (1)

   ... gdyby tak ludzie Pana Prezydenta chcieli słuchać potrzeb mieszkańców. Było by miło.
   Jak na razie wilki wiedzą najlepiej co potrzebują owieczki.
   Ale taką sytuację przerabialiśmy.

   • 0 1

   • A kontakt to wcięło?

    Każdy radny posiada swój adres mailowy, często są podane numeru telefonu. Może warto spróbować, zanim wystawiać opinię.
    Odrobina wysiłku nie boli.
    Dzięki temu w większości dzielnic zmiany na lepsze zachodzą bardzo szybko.

    • 1 0

  • baran

   to źle ci dupku w Gdyni???

   • 0 0

 • Miażdżące zwycięstwo..mhm..jak "dziadek do orzechów";) (1)

  • 41 3

  • ZŁODZIEJE !!!! ZŁODZIEJE !!!!

   • 3 11

 • Ci którzy wzięli udział w wyborach (34)

  będą odpowiedzialni za 4 lata zmarnowanych szans w Gdańsku

  • 125 164

  • chyba ci się popier - jest dokładnie na odwrót (14)

   Ci którzy nie wzięli udział w wyborach (czyli m.in. ty) są odpowiedzialni za 4 lata zmarnowanych szans w Gdańsku

   • 58 15

   • niby jakim cudem jestem odpowiedzialny za coś do czego (13)

    ręki nie przyłozyłem ?

    Za jakośc usług w PKP też odpowiadam skoro nie wybierałem zarządu ich spółek?

    • 16 57

    • Bledne myslenie

     • 36 8

    • prostym cudem (10)

     jeśli 60%, a wśród nich tych nie poszło głosować to zakładając , że gdyby poszli i chociażby połowa z was zagłosowałaby za inną opcją to wyniki mogłyby być inne.Nie głosowałeś -siedź cicho i nie marudź.Nie masz prawa wypowiadać się na temat wyników wyborów.

     • 61 4

     • inną opcję? (3)

      Na jaką inną opcję? Taki wybór jaki był w Gdańsku to zupełny brak możliwości wyboru.

      • 17 17

      • to już jest inny problem.

       • 11 2

      • (1)

       trzeba bylo kandydowac i zrobic to lepiej ;]

       • 13 2

       • taa, jak ci sie nie podoba występ klauna, to musisz nim zostać...

        • 1 4

     • to jakies wariactwo (5)

      To chyba jedyny przypadek, w którym osobom które nie mają nic wspolnego z jakas sprawa (wybory) wmawia sie ze są odpowiedzialni za cos z czym kompletnie nie można ich łączyc. I ta bzdura o rzekomej odpowiedzialnosci jest powtarzana przez media a potem przez ludzi. W jakim sensie mam byc odpowiedzialny za konsekwencje czegos z czego swiadomie rezygnuje?

      • 6 13

      • (4)

       Tzn z czego rezygnujesz? Wg mnie z prawa do wypowiadania opinii na temat sytuacji miasta w którym mieszkasz. Nie idąc do wyborów akceptujesz to, że to co się dzieje jest zupełnie poza twoim zainteresowaniem i wpływem. Innymi słowy - możesz zostać drzewem. Masz taki sam wpływ na to gdzie mieszkasz.

       • 13 3

       • No chyba niska frekwencja jest wystarczającym wskaźnikiem (3)

        i bardzo czytelnym sygnałem tego co ja i wiele osób myśli na temat kandydatów tak czy nie?

        Załóżmy że teatr wystawia sztuke, która zbiera miażdżące recenzje a kasa sprzedaje spektakl za spektaklem 10 % biletów, ile będą grac?

        A Politycy grają i jeszcze mają czelnośc wmawiac ze całkiem niezly repertuar.

        Czy jesli w kinie graja romantyczna komedię i komedię romantyczną to muszę którąś wybrac? i czy nie idąc do kina akceptuję to że grają papkę?

        Właśnie chodząc na taki chłam ludzie przyzwalają na jego kręcenie i emisję.

        I czy jesli nie idę na zły spektakl to też jestem drzewem?

        Rezygnuję z wyboru pomiędzy zapaleniem płuc i oskrzeli

        • 7 3

       • Dokładnie! O to nam chodzi ! (1)

        Im mniej niezadowolonych pójdzie do wyborów, tym lepiej dla nas. Taką przyjęliśmy ordynację wyborczą, by mniejsza frekwencja działała na naszą korzyść. Okręgi jednomandatowe? To nie dla nas.
        Myślicie tak jak chcemy żebyście myśleli, że Wasz "protest" coś zmieni.
        Te 10% ze sprzedanych biletów do kieszeni kierownictwa. Reszta to statyści i będą bez wynagrodzenia aż sami odejdą.

        • 3 0

       • czyli jakby te 62% oddało głos nieważny

        to by wg ciebie coś zmieniło? byłoby to samo

        • 0 0

       • kogo obchodzą wskaźniki i sygnały? liczą sie skutki

        Sztukę dramatyczna albo instalację możesz wystawić jako "sygnał".
        Realny wynik to przypięczetowanie obecnej prezydentury.
        62% wyborców niegłosujących to wiekszość i ich głos mógł zmienic wszystko, wpuścić powiew świeżego powietrza do miasta.

        • 0 1

    • przyłożyłeś poprzez zaniechanie

     i już

     • 2 0

  • A ci którzy nie wzieli udziału w wyborach (2)

   powinni zrzec się prawa do głosowania skoro nie potrafią i nie chcą brać udziału w wyborach. Winny zmarnowanych szans może być tylko ten co nie głosował, jeżeli nie wiedział na kogo to powinien oddać głos nie ważny jako głos sprzeciwu.

   • 39 5

   • ja jako głos sprzeciwu (1)

    uważam za nie pójście do głosowania. jest nas większość, więc nie podskakuj, bo zrobimy rewolucję. :)

    • 5 17

    • Przyklejony do taboretu?

     Z tyłkiem przyklejonym do taboretu? Wątpię w waszą rewolucję

     • 1 0

  • ci, którzy nie poszli są winni wygranej Adamowicza (20% poparcia Uprawnionych) (12)

   Frekw. 38%, oddane głosy na P.Adamowicza 53,74 % co oznacza tylko tyle,
   że "wygrywa" on wybory z 20% poparciem UPRAWNIONYCH (53% z 38% głosów).
   Jak nie chce Wam się głosować na nazwiska czy partie , to chociaż pójdźcie tam
   i oddajcie nieważny głos.

   • 26 7

   • przecież to to samo co bojkot wyborów (8)

    jaka jest różnica pomiędzy oddaniem nieważnego głosu a nie zagłosowaniem w ogóle? to i to oznacza że wyborca był przed dylematem i brakiem alternatywy. dodatkowo oddanie głosu nieważnego może być też podyktowane pomyłką a nie bojkotem. myślę że nie pójście na wybory jednak trochę bardziej dobitnie oddaje problem braku rozsądnego kandydata

    • 3 20

    • różnica - kolosalna! (1)

     • 15 1

     • jak się już wypowiadasz to napisz moze jedno zdanie o co ci chodzi a nie taki zdawkowy koment bez znaczenia

      • 5 2

    • (5)

     nie kumasz - to jest statystyka. gdyby wszyscy, którzy nie chodzą, chodzili i oddawali nieważny głos - albo przynajmniej większość, to wtedy byłoby wyraźnie widać, że społeczeństwu nie podoba się to, jak władza jest sprawowana !
     a jak nie idą - to po prostu nie wiadomo o co im chodzi bo ich, statystyka po wyborach już nie dotyczy.

     • 19 1

     • nie powiedziałbym (4)

      właśnie to o tych którzy nie przyszli mówi się że są niezdecydowani. poza tym nie pójście na wybory może też oznaczać że ma się w d... demokrację, a to też jest informacja.

      • 2 8

      • (3)

       w statystyce nie ma "może oznaczać" tylko oznacza - oznacza, że taka osoba nie głosuje, więc się nie liczy.

       • 5 1

       • (1)

        W statystyce jest duzo "moze znaczyc". A to, ze nie glosuje = nie liczy sie jest w podliczaniu wynikow. A nie w statystyce.

        • 0 3

       • A podliczanie wyników nie ma nic wspólnego ze statystyką :D czyli: dokąd może zaprowadzić taka logika ?! strzeż się ludzi, człowieku dobry !

        • 1 0

       • czy się nie liczy? hmm nie do końca

        gdyby się nie liczyła to by o nią nie walczyli :) liczy się na tyle na ile demokrację ma w głębokim poważaniu

        • 0 0

   • pragnę tylko zwrócić uwagę, że ci niegłosujący to nie są zwolennicy pisu (2)

    i gdyby frekwencja wyniosła 100% to rozkład poparcia byłby zbieżny z tym przeprowadzonym na mniejszej próbce. Te 20% to nieladne manipulowanie.

    • 0 2

    • nieładne są gołe fakty? i kto tu manipuluje? ;-) (1)

     jasne, obliczenie ilu uprawnionych do głosowania oddało głos na PA to "nieładne manipulowanie" :P nawet wiesz, na kogo oddaliby głos ci, którzy głosu nie oddali ;-) sądząc z obsesyjnego czepienia się PIS-u bez związku z tematem zapewne jesteś z rządzącej PO

     • 0 0

     • faktem jest 53,74 %

      a nie twoje zmanipulowane 20%
      ja nie wiem na kogo ale podaje wysoce prawdopodobna wersje, ty sugerujesz ze gdyby nieglosujacy zaglosowali to wynik bylby inny niz jest w tej chwili. To wszystko jest gdybanie i najprosciej jest zaakceptowac owe 53,74 % a nie wypisywac bzdury o 20% i slabym poparciu

      • 0 0

  • nieobecni nie mają głosu

   • 7 1

  • Za 4 lata

   Jak dożyjemy - rozliczymy was za budowę truciciela - fabryki celulozy w Kokoszkach. Radni Gdańska! Macie jeszcze szansę cofnąć tę bzdurną decyzję! My chcemy żyć!!!

   • 2 4

  • coś ci się pomyliło

   za zmarnowanie szans odpowadać będą ci, którzy do wyborów nie poszli!!!!!!

   • 2 1

 • Smietanka PO

  • 31 13

 • KTO POSPRZĄTA GDAŃSK (7)

  PO WYBORACH?

  • 161 5

  • MPO i ciecie (1)

   • 1 1

   • za co zaplacimy wszyscy. Ja place, pan placi, my placimy.

    • 4 0

  • kandydaci? (1)

   Prawo nakazuje kandydatom zabrać swe plakaty etc w ciągu 30 dni.. większość się z tego wywiąże... i może wyciągną je przy następnych wyborach

   • 5 0

   • Wszystkie plakaty należą do PO, całe miasto obwiesili, teraz jak juz wygrali to mają was w d... po co mają to sprzątać.

    • 0 0

  • buhaha

   Pan, Pani..no my posprzątamy! pomożecie? Albo zostawić..dorysować wąsy i brodę, czerwoną czapę i już ozdobny św. Mikołaj bedzie na święta wisiał w calym mieście:)

   • 5 0

  • nie ma problemu

   spokojnie, posprzątamy po sobie

   • 1 1

  • Damian C POSPRZĄTA

   • 0 0

 • LIPA (10)

  Trzeba skończyc z głosowaniem na listy, a zacząć na ludzi,

  Jedynki na listach mają zapewnione miejsca. Nawet jeśłi Państwo głosowali na kogoś niżej na listach to najwięcej zyskuje jedynka. W/g mnie to jest sprzeczne z ideą wyborów samorządowych gdzie mamy głosowac na ludzi, których znamy,

  • 157 6

  • nieprawda! (2)

   W Gdyni Maja Wagner była na przykład ostatnia bo 10. na liscie i się dostała. Dziewczyna miała fajna ulotke z dużą iloscia informacji o niej, jako ciekawej osobie, z dorobkiem społecznym. Ludzie nie sa głupi. Głupi bywaja i to często - anonimowi forumowicze:))

   • 13 2

   • A "jedynka" odpadła? (1)

    Bo o jedynce z list mowa. Jasne że czasem z dalszych miejsc ktoś wejdzie, ale jedynka wchodzi niemal zawsze.

    • 4 0

    • jedynka PO odpadła w Gdynia

     Faktycznie, czasem się tak zdarza, że jedynka odpada. Przykład, w Gdyni w okręgu bodajże 2, wszedł chłopak z no 2 a jedynka bye bye....więc zdarza się. Ot co.

     • 0 0

  • Niestety PO to nie pasuje więc zmian nie będzie. (1)

   Ordynacja jest zawsze taka jak chce partia rządząca.

   • 4 5

   • Własnie PO chciała wprowadzić jednomandatowe okręgi wyborcze.

    Ale nie pasowało to całej reszcie (wymagane są 2/3 większości w parlamancie)

    • 7 3

  • (1)

   Dlatego Jełopie jest napisane, że "jedynki zyskuja najwięcej", nikt nie napisał , że dalsze miejsca nie mają szans. Co do tego, ze anonimowi forumowicze bywają głupi zgadzam się jak najbardziej "hehe"

   • 7 3

   • i po co w twojej wypowiedzi ten epitet ? Nie możesz po ludzku rozmawiać ?

    • 2 0

  • Poczytaj ordynację wyborczą. Jedynka nie dostaje się "z automatu". Najpierw ustala się ilość mandatów przypadających danemu komitetowi a następnie bierze się tych x osób według ilości oddanych na nich głosów, a nie pozycji na liście.
   A to że ludzie głosują na osobę z numerem 1 to już inna sprawa. To psychologia a nie ordynacja.

   • 6 0

  • Pozycja na liście ma tylko znaczenie psychologiczne, tylko takie - partia nie rozdziela potem głosów, przechodzą ci z największą ilością. Społeczeństwo jest jak zwykle niedoinformowane i dlatego mamy od dwudziestu lat tak mało. Wystarczy się zainteesować!!!

   • 1 0

  • Ten wchodzi z listy kto ma najwięcej głosów

   jedynki mają trochę forów ponieważ często otrzymują głosy na partię, ale mogą nawet nie wejśc jeżeli będą mieć mniej głosów niż inni kandydaci na danej liście

   • 2 0

 • Grzelak 4%, Bumblis 3% (10)

  I zostają radnymi?
  Kto wymyśla takie reguły? To jest to zwycięstwo w wyborach?
  Głęboko w poważaniu mam taką "demokrację"

  • 132 10

  • a byłeś głosować? nie? no to co tu głos zabierasz? (1)

   • 6 19

   • Tego nie wiesz czy byłem czy nie

    • 15 1

  • Chora ordynacja wyborcza (4)

   W Gdańsku do rady wchodzi człowiek z wynikem nieco ponad 700 głosów bo tak ordynacja przelicza głosy, a osoba z innej listy ma pond 1300 i się nie dostaje bo ordycja ją wyklucza!!! Jakiś skandal z tą ordynacją.

   • 23 2

   • Takie są reguły. Ale nie ma woli do zmiany na okręgi 1-mandatowe. Kto się boi?

    • 7 0

   • Żaden skandal z ordynacją (2)

    Ordynacja jest większościowa. I dobrze że taka jest. W innym przypadku mielibyśmy radnych z kilkunastu różnych ugrupowań i totatlny bałagan w radzie.
    A tak przynajmiej wiadomo kto konretnie za co odpowiada.

    • 0 1

    • tesknota za dawnym? (1)

     rada ma działać dla dobra mieszkańców a nie realizować program jednej partii - to już było za czasów PZPR

     • 0 1

     • moża radni powinni w ogóle być bezpartyjni i skupic się jedynie na dobru miasta ?

      • 1 0

  • 4% to jakieś 1000 głosów. Mało ??

   • 0 0

  • nieźle się trzeba napracować na te 1000 głosów (1)

   • 0 0

   • Faktycznie Bumblis i Grzelak się cholernie napracowali

    Aż im pot zalał oczy i pachy z tego przepracowania.

    • 1 1

 • 88 % (3)

  robi wrażenie,
  gdyby A.Hitler miał taki PR jak UM Gdynia to by wojnę wygrał

  • 65 35

  • W Gdyni (1)

   Nie chcemy w naszym mieście PO czyli złodzieji np. Sawicką,Rycha, Zdzicha, Donka Comdonka, Szetyny , Palikota i im POdobnych dewiantów. Tylko tyle. Za cztery lata pan Szczurek będzie miał 98% poparcia Gdynian. Chyba że zniknie czyt. zostanie zdelegalizowana Przestępcza Organizacja, czyt. PO

   • 14 11

   • Warto było wydać kasę na Pijar?

    Bedzie premia :)

    • 3 1

  • Hitler mial lepszy PR

   U niego bylo 100% bo kto nie z nami ten przeciw i w leb.... a wojne przegral oczywiscie przez Tuska dziadka co mu Wehrmacht rozmajstrowal

   • 0 0

 • Proszę o podanie ile każdy z kandydatów otrzymał głosów NIE W PROCENTACH tylko ile faktycznie ilościowo, oraz która pozycje (6)

  zajmował na listach, oraz ile otrzymały inne ozoby z list , któe nie weszły, Proszę o podanie ile każdy z kandydatów otrzymał głosów NIE W PROCENTACH tylko ile faktycznie ilościowo, oraz która pozycje zajmował na listach, oraz ile otrzymały inne ozoby z list , któe nie weszły,

  • 88 10

  • www.pkw.gow.pl (1)

   Tam możesz znaleźć wszelkie możliwe liczby jakie Cie interesują.

   • 3 0

   • www.pkw.gov.pl

    pomyłka w adresie.

    • 6 0

  • zajrzyj sobie do PKW

   hej, lenie, a zajrzeć na strony Państwowej Komisji Wyborczej - nie łaska. Wszystko za was trzeba robić? Bierni, krytyczni, smętni????

   • 4 1

  • na stronach PKW

   Na stronie PKW znajdziesz wszystko... - www.wybory2010.pkw.gov.pl

   • 2 0

  • proszę skorzystać z oficjalnej strony PKW tam wszystko jak na dłoni i to jest źródło rzetelnej informacji

   • 1 0

  • zaglądnij na stronę Państwowej Komisji Wyborczej to będziesz wiedział

   • 1 0

 • Ja się nie dostałem, muszę iść do pracy:-( (4)

  • 135 6

  • dobre;)

   ciepelko i darmowe papu uciekly sprzed nosa

   • 19 1

  • jeśli myślisz o pracy na 4 lata to możesz z takim myśleniem kandydować. Jeśli natomiast planujesz swoją karierę polityczną na dłuższy czas to wiele godzin przesiedzisz na rozmowach z mieszkańcami i analizowaniu papierów. Oczywiście lenie są wszędzie.

   • 5 8

  • Chyba żadny radny nie utrzymuje się tylko z tego że jest radnym (1)

   Kasa dla niejednego nie mała bo jakieś 2500zł na rękę ale większość osób które tam zasiadają mają większe ambicje życiowe i traktują fuchę radnego jako pracę dodatkową albo jedną z dwóch

   • 1 1

   • tak, tyle, że takiemu radnemu jakoś łatwiej dostać się do 10 rad nadzorczych

    niż zwykłemu Kowalskiemu...

    • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane