Fakty i opinie

stat

Zobacz wtorkowe zaćmienie Słońca

We wtorek czeka nas częściowe zaćmienie Słońca. Będzie ono dobrze widoczne także w Polsce, a publiczny pokaz z komentarzem ekspertów przygotowało Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.Zaćmienia Słońca zawsze są efektownym zjawiskiem.
Zaćmienia Słońca zawsze są efektownym zjawiskiem. fot. Maciej Kosycarz/KFP
Pokaz dla publiczności zaczyna się o godz. 8:30, kilka minut przed początkiem zaćmienia. Zakończy się po godz. 11. Na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta zaprezentowany zostanie obraz z teleskopu, a komentatorem będzie dr inż. Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora MHMG.

Częściowe zaćmienie będzie można oglądać w całej Polsce, ale problemem może być zachmurzone niebo. Ale na to też jest metoda.

- Poczyniono starania uzyskania obrazu z obserwatoriów astronomicznych we Włoszech, Szwajcarii, Izraelu, Słowacji i Uzbekistanie. Wprawdzie w każdym z tych miejsc Słońce będzie przesłonięte w mniejszym stopniu niż w Polsce, ale szanse na lepszą pogodę są większe - mówi Monika Kryger, kierownik działu edukacji, promocji i PR-u MHMG.

Maksymalne zaćmienie przypada na godz. 9:36, a zakończy się o godz. 11:05. Zasłonięta ma być spora część tarczy słonecznej.

- W całym 2010 roku mieliśmy jedynie nieco ponad 50 dni bez plam słonecznych - mówi Maciej Mickiewicz z portalu Kosmonauta.net - Dla porównania w roku 2009 - aż 260. Jest to wyraźny sygnał, wskazujący na rosnącą aktywność słoneczną. W 2011 roku można się spodziewać większej ilości plam słonecznych oraz różnych wydarzeń z nimi związanych, takich jak rozbłyski słoneczne, efektowne protuberancje oraz zorze polarne. Same protuberancje są bardzo efektownym przejawem aktywności słonecznej, a ich obserwacje możliwe są tylko przy zastosowaniu zaawansowanych instrumentów optycznych - dodaje Maciej Mickiewicz.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (38)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.