Fakty i opinie

stat

Zużyte rękawiczki zaśmiecają ulice i trawniki. Grozi za to mandat

Najnowszy artukuł na ten temat

Jak zachować się na plaży w czasie epidemii?

Jednorazowe rękawiczki wyrzucane na ulice, chodniki i parkingi to już prawdziwa plaga. Straż Miejska ostrzega, że za takie zaśmiecanie przestrzeni publicznej grozi nawet 500 zł mandatu i apeluje, by rękawiczki wyrzucać tam, gdzie ich miejsce. Czyli do kosza.Co robisz ze zużytymi rękawiczkami po zakupach?

wyrzucam do kosza przy sklepie 73%
wyrzucam na ziemię 5%
zabieram do domu i tam je wyrzucam 16%
zostawiam na następny raz 6%
zakończona Łącznie głosów: 1713
Nowe obostrzenia związane z handlem i izolacją wprowadziły m.in. obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa. Sklepy zapewniają je więc klientom. Problem w tym, że klienci, po wyjściu ze sklepów, jak się okazuje, wyrzucają te rękawiczki gdzie popadnie. Wystarczy przejść się pod jakikolwiek większy sklep, by oczom ukazał się nieciekawy widok. Rękawiczki zaśmiecają parkingi, trawniki, ulice i chodniki.

- Zużyte rękawiczki lub maseczki jednorazowe nie zawsze trafiają tam, gdzie powinny, czyli do kosza. Niestety nie wszyscy wiedzą, jak prawidłowo się ich pozbyć, żeby nie narazić się na mandat - mówi Robert Kacprzak ze Straży Miejskiej w Gdańsku.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieMundurowi przypominają, że postępowanie z odpadami wytwarzanymi w czasie występowania zakażeń koronawirusem regulują wytyczne ministra klimatu i głównego inspektora sanitarnego.

Za zaśmiecanie mandat do 500 zł- Zgodnie z nimi osoby zdrowe powinny wrzucić zużyte maseczki i rękawiczki jednorazowe do pojemnika czy worka na odpady zmieszane. Tymczasem wykorzystane wcześniej środki ochrony osobistej często wyrzucane są byle gdzie. Przypominamy, że zaśmiecając miejsce publiczne, możemy narazić się na mandat w wysokości do 500 zł - wskazuje Kacprzak.
Czytaj też: Straż miejska przechodzi pod zwierzchnictwo policji

Art. 145 Kodeksu wykroczeń mówi bowiem jasno: kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany. W marcu gdańska Straż Miejska podjęła 30 interwencji z tego artykułu.