• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Zwiadowcy na UMG. Odkryj tajemnice nauki

6 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Zajęcia w Laboratorium Okrętowych Systemów Pomiarowych na Wydziale Elektrycznym. Zajęcia w Laboratorium Okrętowych Systemów Pomiarowych na Wydziale Elektrycznym.

Co stanowi o atrakcyjności portu? Na czym tak naprawdę polega praca nawigatora? Czy oleje smarne mogą być inteligentne? Jakie są zalety półprzewodnikowych źródeł światła? Czego jest więcej - komórek naszego organizmu, czy zamieszkujących go drobnoustrojów? Na te i wiele innych pytań mogliśmy poznać odpowiedzi w trakcie cyklu spotkań z naukowcami z Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.Projekt "Zwiadowcy na UMG. Odkryj tajemnice nauki" przewidywał cztery seminaria, które odbywały się od stycznia do kwietnia br. na terenie Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wykłady były równocześnie transmitowane na żywo na kanale YouTube uczelni.

Celem projektu, dofinansowanego z programu "Społeczna odpowiedzialność nauki" Ministra Edukacji i Nauki, była promocja nauki poprzez rozwijanie naukowych zainteresowań wśród młodzieży oraz prezentacja aktualnych badań i naukowych zainteresowań pracowników UMG. Spotkania zostały przeprowadzone w formule cyklicznej, a widzowie mieli możliwość spotykać się z naukowcami Uniwersytetu Morskiego w Gdyni co miesiąc. Każde z czterech seminariów było dedykowane jednemu z wydziałów UMG.

Wydział Nawigacyjny  • mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski prowadzi wykład w trakcie Seminarium.
  • dr inż. Adam Kaizer prowadzi wykład w trakcie Seminarium nr 1.
W styczniu, na spotkaniu inauguracyjnym z Wydziałem Nawigacyjnym zostały wygłoszone dwa wykłady: "Przyszłość portów morskich - perspektywy i trendy rozwoju" poprowadził dr inż. Adam Kaizer oraz "Rejony trudne nawigacyjnie" poprowadził mgr inż. kpt. ż.w. Paweł Kołakowski.

Oba wykłady można obejrzeć na kanale YouTube UMG.Wydział Mechanicznydr inż. Marcin Frycz prowadzi wykład w trakcie Seminarium nr 2. dr inż. Marcin Frycz prowadzi wykład w trakcie Seminarium nr 2.
Wykład "Inteligentne rozwiązania - współczesne zaawansowane technologicznie oleje smarne" wygłosił dr inż. Marcin Frycz. Ponadto dr Frycz zaprosił widzów do laboratorium tribologii, w którym przeprowadził badania olejów smarnych przy użyciu aparatury na co dzień dostępnej wyłącznie w ramach zajęć dydaktycznych.

Wykład można obejrzeć na kanale YouTube UMG.Nagrania z zajęć w laboratorium znajdują się na kanale YouTube UMG:

"Badania składu pierwiastkowego oleju metodą spektrometrii emisyjnej"

"Badania charakterystyki zmian lepkości z temperaturą oleju smarującego reometrem rotacyjnym"

"Badanie właściwości smarnych oleju - wyznaczanie granicznego nacisku zatarcia z wykorzystaniem aparatu czterokulowego"

Wydział Elektrycznydr inż. Przemysław Ptak prowadzi wykład w trakcie Seminarium nr 3. dr inż. Przemysław Ptak prowadzi wykład w trakcie Seminarium nr 3.
Trzecie seminarium odbyło się w marcu, Wydział Elektryczny reprezentował dr inż. Przemysław Ptak, prof. UMG z wykładem "Diody LED mocy we współczesnych systemach oświetleniowych". Dr Ptak poprowadził również zajęcia w laboratorium pt. "Badania odkształceń przebiegów prądu i napięcia zasilającego współczesne lampy LED".

Wykład można obejrzeć na kanale YouTube UMG.Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości  • Zajęcia na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości.
  • dr inż. Witold Kozirok prowadzi wykład w trakcie Seminarium nr 4.
Ostatnie, czwarte seminarium w cyklu odbyło się w kwietniu, w przeddzień dni otwartych Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Wydział Zarządzania i Nauk o Jakości reprezentował dr inż. Witold Kozirok z wykładem "Z mikrobiotą jelitową ku zdrowiu i szczęściu".

Dr Kozirok poprowadził również zajęcia laboratoryjne pt. "Jak jesz i jak jeść?".

Wykład dostępny jest na kanale YouTube uczelni.
Cykl seminariów został przygotowany, przede wszystkim, z myślą o młodzieży, która stoi przed wyborem dalszej drogi wykształcenia, a później zawodu. Efekty realizacji projektu przerosły założenia organizatora. Liczba zgłoszonych uczestników była wielokrotnością przewidzianej. Na szczęście, dzięki wsparciu władz poszczególnych wydziałów udało się otworzyć dodatkowe laboratoria i zaangażować kolejnych pracowników naukowo-dydaktycznych do przeprowadzenia zajęć. We wszystkich seminariach wzięli łącznie udział uczniowie 10 klas z sześciu szkół średnich - z Gdyni, Rumi, Wejherowa oraz Przodkowa. Z wizytą stacjonarną, na spotkania w marcu i kwietniu, przyjechało ponad 150 uczniów wraz z opiekunami. Liczba wszystkich wyświetleń łącznie przekroczyła 1500, w tydzień po ostatniej transmisji na żywo. Wszystkie filmy pozostają dostępne na kanale YouTube Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, nadal można zadać pytanie prowadzącemu, pod adresem: din@bg.umg.edu.pl.

Zagadnienia poruszane w ramach wykładów stanowią jedynie część z szerokiego obszaru badań dydaktyków Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Przyszłych studentów UMG, którzy już teraz chcieliby się dowiedzieć czym dokładnie zajmują się pracownicy poszczególnych katedr zapraszamy na strony poszczególnych wydziałów, które można znaleźć tutaj.

Na zaostrzenie apetytu kilka tematów badawczych z katedr, z których wywodzą się wykładowcy projektu, będą to m.in.: na Wydziale Nawigacyjnym - problemy funkcjonowania i rozwoju systemów transportowych, czy procesy nawigacyjne; na Wydziale Mechanicznym - badania materiałowe i konstrukcyjne poprawiające efektywność eksploatacyjną statku, a także badania i diagnostyka konstrukcji urządzeń morskich oraz analiza właściwości materiałów na konstrukcje obiektów pływających; na Wydziale Elektrycznym - układy chłodzenia przyrządów półprzewodnikowych, modelowanie termiczne kolorowych diod LED, instalacje fotowoltaiczne; na Wydziale Zarządzania i Nauk o Jakości - wpływ czynników środowiskowych, technologicznych i ekonomicznych na kształtowanie jakości i bezpieczeństwa w cyklu życia towarów w aspekcie zrównoważonego rozwoju oraz badanie postaw i zachowań konsumentów wobec tych towarów.

Organizatorem projektu z ramienia Uniwersytetu Morskiego w Gdyni była Biblioteka Główna im. Karola Olgierda Borchardta przy wsparciu Działu Promocji UMG. W przedsięwzięcie zaangażowało się również wiele osób z i spoza uczelni, którym organizator serdecznie dziękuje za okazaną życzliwość i wsparcie. Sama biblioteka, dzięki realizacji projektu, wzbogaciła się o cenne doświadczenia jako twórca przestrzeni do naukowych spotkań. Pełna oferta BG UMG znajduje się na stronie internetowej.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Najczęściej czytane