• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Żywe i ruchome szopki bożonarodzeniowe

JG
24 grudnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 

Zobacz, jak w ubiegłym roku wyglądała ruchoma szopka w gdyńskim kościele św. Antoniego Padewskiego.


Statki, zabytki i historyczne postacie można będzie zobaczyć szopkach ruchomych, a w szopkach żywych pośpiewać kolędy oraz zrobić sobie zdjęcia z kucami i owcami. W ten sposób trójmiejskie parafie i klasztory dbają o wielowiekową tradycję związaną ze świętami Bożego Narodzenia.



Największa ruchoma szopka w Gdańsku znajduje się w świątyni franciszkanów. Zobacz szopkę i poznaj historię kościoła Świętej Trójcy.

Zobacz, jak dwa lata temu wyglądała żywa szopka przy kościele zmartwychwstańców w Gdańsku.

Czy wybierzesz się zobaczyć ruchomą lub żywą szopkę bożonarodzeniową?

Prym pod względem bożonarodzeniowych szopek wiodą w Trójmieście franciszkanie. W końcu, jak głosi tradycja, to założyciel ich zakonu był twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki.

- Święty Franciszek z Asyżu zorganizował żywą szopkę w 1223 roku we włoskim Greccio, po czym w kolejnych wiekach zwyczaj budowania i odwiedzania bożonarodzeniowych szopek trafiał do kościołów na całym świecie - przypomina o. Stanisław Kreft, gwardian klasztoru franciszkanów przy gdyńskim kościele św. Antoniego Padewskiego zobacz na mapie Gdyni

W tutejszej świątyni, jak co roku, działać będzie ruchoma szopka. Wśród figur Dzieciątka, Maryi i Józefa oraz wielu innych biblijnych postaci, odwiedzający znajdą także kilka elementów związanych z Gdynią.

- To między innymi statki płynące wśród fal, budynek Sea Towers, czy w końcu franciszkański kościół - wylicza gwardian.

Ruchomą szopkę można będzie odwiedzać w pierwszy i drugi dzień świąt, a następnie w każdą niedzielę aż do 2 lutego przyszłego roku w godzinach od 9 do 16. Jak zapowiadają gdyńscy franciszkanie, istnieje także możliwość uruchomienia szopki w inne dni dla grup wiernych, które zgłoszą się do klasztoru. Tutejsza szopka cieszy się bowiem wśród gdynian sporą popularnością.

Wielu gości spodziewają się także franciszkanie z Gdańska. Średnio co roku ich dwie szopki - żywą i ruchomą - odwiedza bowiem ok. 20 tys. osób.

- Zapowiada się, że z powodu dość wysokich, jak na tę porę roku temperatur, gości może być jeszcze więcej - tłumaczy o. Tomasz Jank, gwardian klasztoru franciszkanów przy kościele Świętej Trójcy w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska.

Na tutejszym dziedzińcu, jak co roku, stanie drewniana stajenka, a w niej poza figurami Świętej Rodziny zagoszczą także zwierzęta: kuce, owce, kozy i drób. Oficjalna prezentacja nastąpi tuż po pasterce. Będzie można pośpiewać kolędy i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Jeśli zaś chodzi o karmienie i dotykanie zwierząt, gwardian prosi o odpowiedzialność.

- Zwierzęta otrzymywać będą od nas regularne posiłki, więc dodatkowe karmienie - biorąc pod uwagę liczbę odwiedzających - może sprawić, że będą bardzo przejedzone. Z kolei głaskanie i dotykanie zwierząt jest możliwe, ale na własną odpowiedzialność. Wprawdzie gospodarz zapewniał, że zwierzęta są spokojne, ale pamiętajmy, że to zwierzęta - prosi o ostrożność gwardian.

Żywa szopka działać będzie do niedzieli 28 grudnia. Gdańscy franciszkanie zapraszają jednak także do bocznej nawy kościoła, gdzie znajduje się popularna wśród mieszkańców Gdańska ruchoma szopka. Wśród makiet takich zabytków, jak choćby Bazylika Mariacka czy Ratusz Głównomiejski, porusza się kilkadziesiąt figur. Wiele z nich przypomina o postaciach związanych z miastem nad Motławą. - Są wśród nich między innymi Maurycy Ferber, Jan Dantyszek czy Daniel Chodowiecki - wylicza franciszkanin.

Ruchomą szopkę w kościele Św. Trójcy można odwiedzać w dni powszednie od godz. 9 do 19. W niedzielę obowiązują te same godziny z wyłączeniem czasu, kiedy w świątyni odprawiane są msze. Poza franciszkanami, do odwiedzenia szopki zachęcają również zmartwychwstańcy posługujący w kościele Zmartwychwstania Pańskiego zobacz na mapie Gdańska w Strzyży.

Jak co roku na wzniesieniu tuż przy świątyni stać będzie drewniana stajenka, a w jej wnętrzu gościć będą gospodarskie zwierzęta.

- Zapraszamy wszystkich chętnych, którzy chcą w XXI wieku poczuć atmosferę zbliżoną do tej, która panowała w betlejemskiej stajence - zachęca ks. proboszcz Józef Domoradzki.

Stajenkę zmartwychwstańców odwiedzać można od 24 grudnia do Nowego Roku. Ponadto szopki - tyle że ruchome - działać będą m.in. w kościele św. Judy Tadeusza zobacz na mapie Gdańska na Łostowicach i w kościele św. Maksymiliana Kolbe zobacz na mapie Gdańska na Suchaninie. W pierwszej ze świątyń szopka zaprezentowana zostanie podczas mszy wigilijnej dla dzieci o godz. 16, a w drugiej po pasterce. Szopki w obu parafiach działać będą do święta Matki Bożej Gromnicznej, czyli do 2 lutego.
JG

Miejsca

Opinie (60) ponad 10 zablokowanych

  • Ruchoma szopka

    Jest tez w kościele na ul. Gościnnej na oruni!!!

    • 2 0

  • GWE

    GWE śwAnna i wszystko w temacie.

    • 2 1

  • sonda 10/10

    ja bym jeszcze dodał punkt:
    - tak ale jeszcze nie wiem
    - tak ale w przyszłym roku
    - nie, byłem rok temu

    • 1 1

  • "Żywe i ruchome szopki bożonarodzeniowe"

    dla mnie taką szopką jak wyżej był michalik ze swoim dżęderem o którym już nawet flaszka zapomniał bo to był zastępczy temat zeszłoroczny.

    • 2 2

  • Kościół Morski Franciszkanów w Nowym Porcie

    także ma przepiękną i wielką Szopkę Bożonarodzeniową budowaną nad ołtarzem! :))

    • 1 0

  • najpiękniejsza w Wejherowie

    Polecam obejrzeć ruchomą szopkę u Franciszkanów w Wejherowie:-) Jest naprawdę okazała i przepiękna jak to u Franciszkanów, ale ta jest chyba największa ruchoma jaką w życiu widziałam. no i dzieci będą zachwycone:-) co prawda to portal trojmiejski, ale Wejherowo to w końcu Môłi Kaszëbsczi Trójgard;-)

    • 3 0

  • Oglądałam szopki w Gdańsku

    Najbardziej podobała mi się ta w kościele św. Mikołaja. Żywa szopka w kościele św. Franciszka też była fajna.
    Za najgorszą uważam tę w kościele mariackim. Co to w ogóle było?!
    Natomiast zupełnie nie rozumiem, dlaczego proboszcz kościoła św. Brygidy nakazał zamknięcie drzwi. Tamtejszej szopki nie zobaczyłam.

    • 1 0

  • owce i kuce były przerażone...

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane