• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiasto świętuje rocznicę porozumień sierpniowych

Katarzyna Moritz
31 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 19:50 (31 sierpnia 2017)
W tym roku, po sporze o organizację obchodów rocznicy porozumień sierpniowych, wojewoda przyznał prawo co cyklicznych imprez na placu Solidarności związkowcom. KOD w związku z tym ustawi miasteczko obywatelskie przy sali BHP. W tym roku, po sporze o organizację obchodów rocznicy porozumień sierpniowych, wojewoda przyznał prawo co cyklicznych imprez na placu Solidarności związkowcom. KOD w związku z tym ustawi miasteczko obywatelskie przy sali BHP.

Z okazji 37. rocznicy zakończenia strajku w sierpniu 1980 roku, związkowcy złożą kwiaty w Gdańsku koło bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, a w Gdyni przy pomniku Ofiar Grudnia '70. Z kolei przy historycznej sali BHP będą świętować członkowie Komitetu Obrony Demokracji.



Godz. 19:50

Marsz "Solidarności" także przeszedł przez Gdańsk


Godz. 18

Ruszył marsz KOD-u

Przy kościele św. Brygidy, w którym trwa msza gromadząca członków Solidarności, maszerujący powstrzymali się od skandowania. Mimo to doszło do utarczek słownych.


Składanie kwiatów pod pomnikiem Anny Walentynowicz.


Miasteczko KOD-u pod historyczną Salą BHP


Lech Wałęsa składa kwiaty i przemawia przed stocznią


Podziękowania dla Lecha Wałęsy i hymn Polski


Nietypowe transparenty na bruku przed stocznią


700 gołębi pocztowych wypuszczono na pl. Solidarności


Jedna z pierwszych dziś pikiet przed stocznią




Czy wiesz, co stało się dzięki porozumieniom sierpniowym?

Po ubiegłotygodniowych przepychankach między Solidarnością a KOD-em, który chciał zajmować teren przy pomniku Poległych Stoczniowców zobacz na mapie Gdańska przez 12 godzin, a wojewoda przyznał pierwszeństwo na organizację uroczystości 31 sierpnia na placu NSZZ "Solidarność", dziś nie ma już śladu. Prezydent Gdańska przekonał bowiem działaczy KOD-u, by swoje obchody zorganizowali na placu przy ul. Doki zobacz na mapie Gdańska, obok historycznej sali BHP.

Sam prezydent Gdańska Paweł Adamowicz złoży kwiaty w Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej o godzinie 8.45. Piętnaście minut później, wieńce złożą Lech Wałęsa oraz Jerzy Borowczak.

Solidarność: kwiaty i gołębie w Trójmieście, główne obchody w Lubinie

W tym roku oficjalne uroczystości organizowane przez NSZZ Solidarność odbędą się w Lubinie, gdzie podczas protestów przeciw stanowi wojennemu, 31 sierpnia 1982 roku, czyli 35 lat temu, zostały śmiertelnie postrzelone trzy osoby.

W Gdańsku w związku z tym będzie skromniej, jednak tradycyjnie, ok. godz. 7.00-7.30 na placu Solidarności zostanie wypuszczonych 700 gołębi pocztowych.

O godz. 17 zostanie odprawiona uroczysta msza św. w bazylice św. Brygidy, po której nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem ks. prałata Henryka Jankowskiego, zasłużonego kapelana Solidarności. Po tym nastąpi tradycyjny przemarsz i złożenie kwiatów koło bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Działacze "S" nie zapomną też o uhonorowaniu ludzi zasłużonych dla powstania związku. Już o godz. 13 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II i Ronalda Reagana, a o 13:30 pod pomnikiem Anny Walentynowicz we Wrzeszczu (organizator: Stowarzyszenie Godność).

Natomiast w Gdyni o godz. 10 nastąpi złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia 1970, nieopodal magistratu.

KOD założy miasteczko obywatelskie

Działacze KOD-u o godz. 8.45 planują złożyć kwiaty pod stoczniową bramą nr 2. Ma im towarzyszyć Lech Wałęsa. Od godz. 10 zacznie żyć miasteczko obywatelskie w pobliżu sali BHP. Staną w nim namioty organizacji pozarządowych: Amnesty International, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, Inicjatywy Feministycznej, Obywateli RP i innych. Odbędą się projekcje takich filmów jak "Siła większa od przemocy", "Nie byłyśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet".

Od godz. 11 do 17 przewidziano panele dyskusyjne o reformie oświaty, z udziałem m.in. Katarzyny Hall (Stowarzyszenie Dobra Edukacja) czy wiceprezydenta Gdańska Piotr Kowalczuka. Na temat wolności i demokracji będą się wypowiadać prezydent Słupska Robert Biedroń czy Aleksander Hall.

O godz. 18 nastąpi wymarsz sympatyków KOD-u z Targu Drzewnego w stronę placu Solidarności z wielką biało-czerwoną flagą, po czym o godz. 19 rozpocznie się wiec z udziałem Lecha Wałęsy. Będzie też na nim obecny znany satyryk, aktor i autor Stanisław Tym, a także Bogdan Borusewicz, Bożena Grzywaczewska, Henryka Krzywonos. Na zakończenie, o  godz. 21, odbędzie się koncert zespołu Pudelsi.

Czym są porozumienia sierpniowe?

14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Bezpośrednim pretekstem było zwolnienie wieloletniej pracownicy Anny Walentynowicz. Strajk zainicjowali Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak, Bogdan Felski, Ludwik Prądzyński i Lech Wałęsa, który stał się przywódcą strajku. Z gdańskimi stoczniowcami zaczęli się solidaryzować pracownicy zakładów w całym kraju. Dzięki trwającym dwa tygodnie trudnym negocjacjom robotnicy podpisali 31 sierpnia w sali BHP porozumienie z przedstawicielami rządu PRL.

W efekcie tych działań komunistyczny rząd zgodził się m.in. na utworzenie nowych, niezależnych, samorządnych związków zawodowych, prawo do strajku, budowę pomnika ofiar Grudnia '70, transmisje niedzielnych mszy św. w Polskim Radiu i ograniczenie cenzury. Przyjęto też zapis, że nowe związki zawodowe uznają kierowniczą rolę PZPR w państwie. Porozumienia stały się początkiem przemian po 1989 roku, nie tylko w Polsce.

Miejsca

Wydarzenia

Zobacz także

Opinie (605) ponad 50 zablokowanych

  • Oglądając obchody święta Solidarności na portalu jedno jest pocieszające, że z miesiąca na miesiąc jest coraz mniej w tych spędach dzieci, wnuczków i sympatyków KODu. Poczucie wstydu nie pozwala im patrzeć jak to starzy wyżeracze dalej wciskają bezkarnie kit narodowi.

    • 1 1

  • Bez fonii (1)

    Przyglądam się relacją tych „dwóch Polsk” bez włączonego dźwięku, specjalnie, obraz przez swoją ciszę mówi więcej. Głos lektora czy dźwięki rozmów podświadomie sugerują odbiór tego co widzimy. Kto nie wierzy niech zrobi eksperyment, niech wyłączy dźwięk „MUTE” w czasie dowolnego filmu akcji lub karate. Dopiero wtedy zobaczy jaka to tandeta. Ciosy w scenach mordobicia zatrzymują się z 10 cm prze gębą bitego, a ten leci trzy metry na ścianę. A co widać po wyłączeniu dźwięku z relacji rocznicowych. „Gorszy sort” uśmiechnięte twarze, ludzie rozluźnieni. patrzący prosto w kamerę bez względu jak kamera ich łapie. Atmosfera picniku, a Lepszy sort ściągnięte kąciki ust, zaciśnięte szczęki , prawie nikt nie ma uśmiechu na twarzy, ukradkiem rzucane spojrzenia wściekłości w stronę tych „ubeków , zdradzieckich mord i kanalii”, większość na widok kamery odwraca się plecami , jedna pani, gdy tylko kamera robi ujęcie panoramiczne za każdym razem zakrywa twarz rękoma. Czemu? Mają za sobą władzę, kościół , policje, wojsko, prokuraturę, profesjonalną tubę propagandowa czyli TVP, więc czego się do cholery obawiają, dlaczego nie idą radośni, rozluźnieni tylko spięci i wściekli, no przecież wygrali i wygrywają. Problem w tym że w ich pojęciu „wygrana” to sytuacja w której zniknie z powierzchni „gorszy sort” Dopóki choć jeden „Kodziarz” będzie chodził po Polskiej ziemi dotąd będą chodzić z tymi zajadłymi zaciętymi gębami. Mam dla was złą wiadomość „lepszy sorcie” to się nigdy nie stanie. A czemu w efekcie przegracie , bo ten „gorszy sort” nie ma problemu z „lepszym”, po prostu tam was nikt tak nie nazywa.

    • 1 2

    • kretyna to i fajnie poczytać, przynajmniej pośmiać się jest z czego :)

      zacięta gęba Mazguły.

      • 0 0

  • dzisiejsza Solidarność wystrojona w białe kamizelki, z flagami broniła wejścia na plac, nawet prześcia kawalątkaod fonnanny na

    zbieranina zwieziona autobusami z calej Polski. Oni tak stali jak stało ZOMO. Kto tego nie pamięta to nie zrozumie. ZOMO tak samo broniło dojscia do Pomnika,

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane