Fakty i opinie

Nie rozpoczął się proces teściowej byłego prezydenta Gdańska

Wyłączenie sprawy Magdaleny Adamowicz do odrębnego postępowania sąd tłumaczy m.in. ogromną wielkością akt.
Wyłączenie sprawy Magdaleny Adamowicz do odrębnego postępowania sąd tłumaczy m.in. ogromną wielkością akt. fot. trojmiasto.pl

W środę miał rozpocząć się jeden z dwóch procesów, w których gdański sąd zbada sprawę rzekomych przestępstw karnoskarbowych związanych ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych Magdaleny Adamowicz i jej zmarłego męża. Nie rozpoczął się, bo nie stawiła się część oskarżonych. Początek procesu wdowy po prezydencie Gdańska był jednak już wcześniej zaplanowany na 22 lutego.Jak szybko poznamy wyroki w opisanych sprawach?

w ciągu kilkunastu miesięcy 4%
najwcześniej za dwa-trzy lata 7%
procesy będą się ciągnąć po kilka lat 89%
zakończona Łącznie głosów: 1511
Część mediów podała w ciągu ostatnich godzin, że dziś, 13 stycznia, rusza proces Magdaleny Adamowicz, wdowy po prezydencie Gdańska. Nie jest to prawdą. Choć dziś faktycznie miał rozpocząć się proces dotyczący części wątków z tego właśnie śledztwa.

W procesie, który miał ruszyć w środę, na ławie oskarżonych zasiąść miały cztery osoby: matka Magdaleny Adamowicz Janina A., urzędnik samorządowy, a także dwóch biznesmenów z branży deweloperskiej.

Janina A. została oskarżona o składanie fałszywych zeznań w postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym prezydenta Gdańska oraz w postępowaniu karnym. Według śledczych poświadczyła ona nieprawdę na temat darowizn.

Jak twierdzi prokuratura, w latach 2014-2015, podczas przesłuchania w charakterze świadka, złożyła ona fałszywe zeznania w sprawie majątku dziadka Magdaleny Adamowicz. Miał on - jej zdaniem - posiadać znaczne oszczędności pieniężne, liczone w setkach tysięcy złotych, które następnie przekazał w darowiźnie na rzecz Pawła i Magdaleny Adamowicz.

W rzeczywistości - zdaniem prokuratury - dziadek Magdaleny Adamowicz nie dysponował takim majątkiem.

Mieszkania po zaniżonych cenach?Oprócz matki eurodeputowanej oskarżono także dwóch biznesmenów z branży deweloperskiej, którym zarzucono przestępstwa korupcyjne. Jak ma wynikać z zebranego materiału dowodowego, dążyli oni do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Jelitkowie, który pierwotnie zakładał mniej korzystne dla inwestora rozwiązania urbanistyczne.

Według prokuratury doszło do przestępstwa polegającego na tym, że w trakcie przyspieszonej procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego prezydent Gdańska i członkowie jego rodziny kupili po zaniżonych cenach trzy mieszkania.

Ostatnią oskarżoną osobą jest pracownik samorządowy, któremu śledczy zarzucają przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Miał on podejmować bezprawne działania na rzecz spółki reprezentowanej przez biznesmenów, które polegały na zaniechaniu podjęcia dochodzenia kary umownej na rzecz miasta Gdańska.

Proces tych czterech osób miał ruszyć w środę, ale na rozprawie nie stawili się wszyscy oskarżeni, w związku z tym sąd odroczył odczytanie zarzutów do 15 lutego.

Wspólny akt oskarżeniaPoczątkowo w ramach tego samego procesu przed sądem odpowiadać miała też Magdalena Adamowicz (zgodziła się na podawanie pełnego nazwiska), żona zmarłego prezydenta Gdańska i eurodeputowana z ramienia PO. W sierpniu do sądu trafił jeden akt oskarżenia w tej sprawie, przygotowany przez prowadzących śledztwo prokuratorów z Wrocławia.

- Magdalena Adamowicz została oskarżona o popełnienie dwóch przestępstw karnoskarbowych, które polegały na nieujawnieniu w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 dochodów w kwotach odpowiednio prawie 300 tys. zł i 100 tys. zł. Ponadto Magdalena Adamowicz nie dokonała rozliczenia dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Łączne uszczuplenie w podatku dochodowym od osób fizycznych wynosiło prawie 120 tys. zł - poinformował wówczas dział prasowy Prokuratury Krajowej.
Ostatecznie jednak sprawę Magdaleny Adamowicz sąd wyłączył do odrębnego postępowania. Dlaczego?

Sprawa Magdaleny Adamowicz wyłączona do odrębnego postępowaniaMagdalena Adamowicz twierdzi, że zarzuty, które postawili jej prokuratorzy z Wrocławia, są absurdalne.
Magdalena Adamowicz twierdzi, że zarzuty, które postawili jej prokuratorzy z Wrocławia, są absurdalne. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl
Jak wytłumaczył kilka dni temu w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. karnych Tomasz Adamski, "sąd uwzględnił wszelkie okoliczności, w tym zasadę sprawności i ekonomiki procesowej. Łączne rozpoznanie spraw wszystkich oskarżonych nie jest bezwzględnie obowiązkowe. Sąd zauważył, że czyny zarzucone oskarżonej ulegają przedawnieniu w dość krótkim czasie, bo już 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2023 r. Czyny zarzucone innym oskarżonym mają dłuższe okresy przedawnienia".

Krótko mówiąc: chodzi o to, aby czyny zarzucane eurodeputowanej nie przedawniły się podczas procesu. A możliwość taka była, bo łącznie akta sprawy dotyczącej całej piątki oskarżonych liczą aż 109 tomów, a do przesłuchania sąd będzie miał blisko 130 świadków.

Osobny, "mniejszy" proces Magdaleny Adamowicz rozpocząć ma się 22 lutego.

Magdalena Adamowicz: zarzuty są absurdalnePo tym, jak prokuratura poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia, do sprawy odniosła się sama oskarżona. Stwierdziła, że zarzuty są absurdalne.

- Postępowanie o rzekome składanie fałszywych zeznań podatkowych prowadzone jest w trybie administracyjnym od wielu lat. Obecnie sprawa znajduje się na etapie postępowania kasacyjnego, w którym dochodzę swoich praw i dążę do wyjaśnienia wszystkich jej aspektów. Formułowane wobec mnie zarzuty dotyczące rzekomego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości uważam za bezpodstawne. Przychody z najmu były jawne, rozliczane od samego początku w formie zryczałtowanego podatku od najmu, tak jak to czynią setki tysięcy podatników. Wszystkie podatki bezpośrednio po otrzymaniu decyzji [organu podatkowego - dop. red.] natychmiast zapłaciliśmy i z żadną kwotą podatku nie zalegam. Nie może więc być mowy o jakimkolwiek uszczupleniu należności publicznoprawnych. Mam nadzieję, że sprawę w najbliższym czasie rozpozna niezawisły sąd kasacyjny: Naczelny Sąd Administracyjny - czytamy w oświadczeniu.
Pełna treść oświadczenia Magdaleny Adamowicz (PDF)

Opinie (297) ponad 50 zablokowanych

 • Krymilane sprawy zazwyczaj się wloką. Taka biurokracja :( (13)

  • 214 19

  • Powinni oddać do Warszawy lub innego miasta sprawę, a nie w Gdańsku prowadzić (9)

   Sami znajomi królika tu siedzą. Jak więc można liczyć na sprawiedliwe i rzetelne ocenienie sprawy?
   Dlatego też jego żona uciekła pod immunitet jako euro-posłanka. Powinna za to odpowiedzieć, wraz z całą rodziną. Z normalnej, uczciwej pensji prezydenta, nawet zasiadając w kilkunastu spółkach w zarządach i innych przejawach "uczciwych" dochodów, nie byłoby ich stać na to, co mają.
   Ale wystarczy powiedzieć, ze dziadek z wojny skrzynię złota przyniósł (pewnie załatwił złego niemca, po drodze, który ją targał jako łup wojenny) i po sprawie. Jasne ... ta rodzina dawno powinna mieć zarzuty postawione a wraz z nią szereg innych osób umoczonych w ich interesy.
   I się dziwię jedynie, ze gdańszczanie tego nie widzą, lub nie chcą widzieć i tak przez lata ich wychwalali i wychwalają do dziś.
   Lubicie jak was się robi w trąbę, czy jak? Wystarczy być miłym i mieć wizerunek ciepłej kluski, coś tam zrobić dla miasta i już jesteście kupieni. A za waszymi plecami szereg przekrętów i nieprawidłowości o których wam się nawet nie śni. Ale was to nie interesuje ...

   • 43 9

   • Znajomych królika to Ministrant Zero dopiero powsadzał na stołki. (4)

    Kolesie z Prawa i ZPRawiedliwości są w chwili obecnej nie do ruszenia. Sasin, Morawiecki, Szumowski, Kempa.. A Ministrant Sprawiedliwości zamknął sprawę Ziobry, taki myk.

    • 9 26

    • (1)

     o tym jest ten artykuł?chyba nie...wiec albo odnies sie do sprawy albo zamknij jape...

     • 19 5

     • Sam zamknij japę pisowczyku.

      Nie każdy klaszcze uszami dla Prawa i ZPRawiedliwości jak ty.

      • 6 18

    • Niedługo sprawy ulegną przedawnieniu , nie po to ja prowadzący wysłał do Brukseli żeby ją teraz pozwolić wsadzić (1)

     Kpina z prawa i szydzenie

     • 14 3

     • Kpinę z prawa i sprawiedliwości to robi masz rząd ciołku

      • 0 12

   • (3)

    Dlaczego mają odpowiadać całą rodziną, a czemu winne są dzieci? Co do kwot 300 i 100 tys., to nie jeden prezesik spółki skarbu państw taki nominał wciąga nosem w miesiąc, nie mówiąc już o nagrodach lub odprawach. A Pani Janina A. jeśli to ta sama Janina, to nieprzyjemna osobowość. Miałem okazję poznać osobiście. Ludzi traktuje jak we wczesnym kapitalizmie. Co to władza nad innymi robi z człowieka.

    • 10 11

    • Czym skorupa za młodu nasiąknie ... pamiętaj

     Rośnie kolejne pokolenie uczciwych. Niech dostaną nauczkę, to się odechce w przyszłości swoim fundować takie atrakcje

     • 13 3

    • (1)

     wydaje ci się, że szkoła w USA za darmo jest ? powodzenia

     • 12 3

     • Szkoły.

      Pewnie chodz do jakieś wiejskiej mało znaczącej szkoły,jak większość tych "byzmesmenów",no ale to w Hamerryce lub pod Lundunem.

      • 0 0

  • Niektóre sprawy nawet nie ruszyły.
   Pozdrowienia dla Szumowskiego, Sasina, Morawieckiego......

   • 9 22

  • Oj wloką. Były zięć Lecha Kaczyńskiego od 6 lat nie ma nawet aktu oskrżenia.

   • 23 12

  • to nie biurokracja komuchy rządzą

   • 8 4

 • Mam nadzieję, że osoby, kóre zbierały wczoraj podpisy w sprawie opieszałości przy śledztwie śmierci Pawła Adomowicza (8)

  również i w tym przypadku wyjdą z apelem

  • 560 60

  • Ale tu nic się nie opóźnia (5)

   Sprawa trafiła przed sąd i zostanie osądzona.

   • 6 40

   • "Proces nie rozpoczął się, bo nie stawiła się część oskarżonych." (4)

    Niech zaapelują do oskarżonych żeby się stawili

    • 72 1

    • (1)

     Mandat za niestawienie się

     • 39 0

     • Doprowadzą ich w końcu.

      • 6 1

    • tym sposobem to wystarczy że się umówią kto i kiedy się nie stawi

     prędzej się skończy 67 fala pandemii

     • 14 1

    • Grają na przedawnienie.

     • 12 1

  • No właście, na szczepienie pozabijaliby się w drzwiach

   Do sądu jakoś im się nie śpieszy

   • 41 2

  • I tak nic im nie zrobią

   To jest jedna klika. Razem na manifestacjach w obronie sądów to teraz sądy staną w ich obronie.

   • 20 0

 • W gdańskim sądzie - wyrok znany przed rozprawą? (5)

  • 421 34

  • Metoda PiS - obrzucić łajnem (1)

   na pewno coś się przylepi. A przez 5 lat nie skazano nikogo.

   • 3 24

   • dokładnie...po zaniżonych cenach...

    dokładnie... przecież każdy normalny obywatel ma 36 kont bankowych i hurtowo kupuje mieszkania

    • 17 0

  • Zawsze tak jest że wyrok jest ustalany wcześniej, znana praktyka .

   • 2 2

  • jeśli oskarża pisowska prokuratura na polityczne posyłki- trudno się dziwić (1)

   że naciągane zarzuty się walą.

   • 0 9

   • Znowu przytoczyć słowa Neumana?

    • 8 1

 • W tej sprawie jest zbyt wiele niejasności by móc zaufać którejkolwiek ze stron postępowania. (4)

  Sam ten fakt jest smutny i źle świadczy zarówno o niezbyt wysokim poziomie naszej klasy politycznej - czy to ze strony opozycji, czy władzy.

  Z jednej strony mamy kampanie propagandową w mediach publicznych wymierzoną w opozycyjnego polityka, często niesmaczną, przejaskrawioną i zmyśloną oraz upolitycznioną prokuraturę.

  Z drugiej mamy poważne niejasności związane z majątkiem osoby publicznej i polityka samorządowego i budzące kontrowersje zachowania osób z jego otoczenia.

  Sami siebie warci, opozycja i rząd.

  Na pewno żadna strona nie wzbudza zaufania ze strony społeczeństwa. I to jest porażka Nas wszystkich.

  Liczę, że kiedyś będziemy mieli niezależną i bezstronną prokuraturę i inne instytucje, która dokładnie wyjaśnią okoliczności śmierci Prezydenta Adamowicza, działania rządu przeciwko Prezydentowi, a także budzące kontrowersje działania Prezydenta.

  Warto także przyjrzeć się działalności firm deweloperskich, nie tylko w Gdańsku, ale też w całym kraju.

  • 124 92

  • Ale to poprzedni rząd PO zajął się wyjaśnianiem tej sprawy. (2)

   Wywód fałszywy

   • 14 6

   • (1)

    Ale to zero i spółka szczuja i twierdzą, że mają dowody. Mają, ale na swoją głupotę. Chłopcy KaKaOwcy i nieudacznik kacperek

    • 6 25

    • Nie pitol

     Tę sprawę rozpracowywała Gazeta Wyborcza oddział Trójmiasto. Ciekawe, czy te osoby jeszcze tam pracują. Media rządowe były wtedy w rękach PO. S.Neuman na tczewskich taśmach mówił, że tego nie są się obronić. Biedni teściowie dali milion zł darowizny??? Skarb po dziadku z Wehrmachtu wykopali???

     • 12 1

  • Pisz za siebie a nie za mnie. W GD najszybciej skazuje się babcię handlująca pietruszką.

   A Sycylia kwitnie sobie w najlepsze.

   • 20 1

 • Obowiązek podatkowy dotyczy wszystkich. (12)

  To się okaże, czy zarzuty są absurdalne.
  Moim zdaniem są całkowicie właściwe, potwierdzone mocnymi dowodami.

  • 375 39

  • jak by był chociaż cień szans na skazanie kogokolwiek to już by się pis za to zabrał (3)

   Gra na zwłokę jest na rękę pisowi bo mogą rzucać niepotwierdzone oskarżenia a jak się sprawy przedawnią to powiedzą, że nic nie mogli zrobić.

   • 9 31

   • pis nikogo nie skaże bo to koło wzajmenje adoracji popis (2)

    oni tylko od 89 stołkami się wymieniają i palą głupa za nasze pieniądze

    • 18 7

    • Czy w sprawie Amberd Gold kogoś skazali ?

     Nie licząc słupów. Wszyscy mają amnezje. Wszyscy byli w jednej drużynie harcerskiej. Na komisji śledczej robili z siebie takich głupów, że aż wstyd się przyznać, że tacy ludzie rządzą i są u władzy w państwie polskim . Wszędzie przekręty .

     • 5 2

    • Dokladnie!

     Slawka Nowaka musieli dopiero Ukraincy w kajdankach przywiezc aby cokolwiek tu sie zaczelo dziac wokol jego wieloletniej kariery koupcyjnej.To wszystko jest udawanie i teatr pozorow.Te dwie grupy PO i PiS wymieniaja sie stolkami co pare lat ,robiac z nas i**otow.Tu nic sie nie zmiania i nic na prawde sie nie dzieje,ciagle ci sami ludzie,te same rodziny rzadza tym bajzlem na kolkach.

     • 2 1

  • Twoje zdanie to nie dowód (1)

   Oświeć nas jakimi dowodami dysponujesz? Jakie to mocne dowody wskazują na winę? Nie twierdzę ,że był winny czy nie , ale mamy takie coś jak domniemanie niewinności , a ty wyrokujesz na podstawie baboli w nosie i osobistych przekonań. Przedstaw te mocne dowody. tak możemy sobie pisać o wszystkich.

   • 11 24

   • A nie ciekawi cię, że p. Adamowicz nie odnosi się w oświadczeniach do

    niejasnych źródeł pochodzenia swojego majątku, a tylko do uszczuplenia podatków za wynajem? A jej działania to gra na przedawnienie i zamydlanie oczu opinii publicznej.

    • 9 1

  • Skąd więsz jaki jest materiał dowodowy? (3)

   Kolejny as

   • 11 18

   • co do teściowej, to przecież omówiła to z rodziną jak zeznawać (2)

    że dziadek miał setki tys. zł. Zobaczyć ile zarabiał i ile mógł odłożyć. Jeśli miał - jak tu piszą - złote dukaty, to poprosić o skany tych monet i o wyceny fachowców, którzy je kupowali. Można także zastosować wariograf i zagrozić dość wysokim wyrokiem w razie ustawicznego kłamania.

    • 17 2

    • przecież w artykule jest to opisane (1)

     prokuratura posiada dowody, że dziadek taką kasą nie dysponował.
     Czytajcie te artykuły, a potem komentujcie.

     • 7 1

     • czyli ktoś kłamał w żywe oczy? co grozi za kłamstwa pod przysięgą?

      • 1 0

  • adm

   a widziales jakis dowod czy tylko plotki i gadki ludzi. nie mowie o politykach

   • 7 10

  • o tym obowiązku Trump też zapomniał?

   • 0 0

 • obrzydzenie mnie bierze jak widzę, jak można na śmierci bliskich robić karierę polityczna (9)

  dotąd nie znani, teraz celebryci.. ja się nie zdziwię , jak się okaże że to wszystko farsa, przykrywka, ucieczka przed odpowiedzialnością..

  • 468 33

  • moja koleżanka też jest Adamowicz (1)

   może wystartuje w wyborach do Rady Miasta? Na pewno kilka głosów zgarnie. Jak taki jeden Tusk, ale nie Donald.

   • 37 1

   • Albo dwie panie Gosiew...skie

    • 14 7

  • Zgadzam się Kaczyński na katastrofie smoleńskiej żeruje do dzisiaj. To jest obrzydliwe.

   • 15 28

  • Prawda (4)

   Racja.Tak wlasnie pis doszedldo wladzy. Na śmieci 96 osob

   • 6 23

   • Z tego co wiem to wybory po katastrofie Smoleńskiej wygrał Komorowski...

    • 15 0

   • Na trumnach smoleńskich władzę ugrał Komorowski i jego akolici. (1)

    Logika i fakty bolą?

    • 12 5

    • a na przegranej kampanii wrześniowej władzę ugrał polski rząd w Londynie...

     • 0 0

   • Śmieci podrożały ok. 3 razy...

    • 0 0

  • Czyli można kraść, kombinować i przekręcać bezkarnie?

   Jeśli ktoś nie doczekał procesu, to znaczy, że wszyscy pozostali mają być uniewinnieni???

   • 20 0

 • Zarzuty są absurdalne! (8)

  Kiedy doczekamy się rozliczenia wałków obecnej władzy bezprawych i niesprawiedliwych?

  • 86 334

  • Może najpierw rozliczmy poprzednią władzę? (3)

   Jest pewna kolejność prawda? Nie rozumiem dlaczego poprzednich wałków nie mamy wyjaśniać według ciebie?

   • 32 3

   • Ale kto ma to zrobić? (1)

    Minister Zero? Przecież on nawet własnego tyłka nie potrafi znaleźć. Taka afera była, że wino piją, ośmiorniczki jedzą, i co? Nic! Do dziś nikomu zarzutów nie postawiono po publikacji tych nagrań, jedynie nagrywającego ścigają. Najdroższe autostrady w Europie w przeliczeniu na kilometr. Pendolino bez wychylnych pudeł. Amber Gold, karuzele VAT, mafie węglowe i cała masa innych wałków. I nic, nikomu nawet włos z głowy nie spadł. Więc kto niby ma zrobić porządek, pytam się? Bo PiS jakoś się nie garnie... Ciekawe dlaczego.

    • 8 14

    • Rozlicza sąd a nie minister

     Gdański sąd nie rozliczy PO, ale może chociaż opinia publiczna pozna więcej szczegółów

     • 17 1

   • poprzednia władza to była w 2015 roku

    tyle gadali i nic nie znaleźli

    • 2 4

  • Przypomnijcie sobie pyry :) Co gadali POKOlitycy o były prezydencie przed wyborami ! (2)

   Wiec najwazniejsi POlitycy namawiali by zrezygnował z udziału w wyborach bo zarzuty wobec niego i jego rodziny sa tak mocne ,ze bedą musieli go wywalic z PO i jesli bedzie startował to tak zrobią bo maja własnego kandydata.Wiec on sam odszedł i stworzył własny klub co spowodowało wściekłość POlityków!!
   Przypomnijcie sobie jak nanim psy wieszali wszyscy razem z wałesą i innymi by zrezygnował z wyborów.
   i naturalnie absurdalne jest to ze dostał 80% rabatu na najdrozsze apartamenty nad morzed od dewelopera bo przeciez wszyscy dostali :)

   podobnie jak jego tesciowa nagle stała sie milionerką choc nigdy takiej kasy niemiała niewiadomo jak otrzymała!!

   • 25 1

   • (1)

    Dla fanatyków z PO-KO nic nie dotrze . Janda im na łby nasr*ła .

    • 6 1

    • dobrze ze do pisowskiego plebsu doskonale dociera prymitywna propaganda

     mediów publicznych i prawicowych tabloidów dla tumanów bez szkół

     • 1 6

  • na początek jednak te sprawy, które kolejno zaczną się przedawniać

   • 4 0

 • Oświeceni europejczycy kombinacje mają we krwi! (2)

  • 270 23

  • Ty za to

   Nigdy nie byłeś na zachodzie więc co Może powiedzieć

   • 3 23

  • oj jarek, zaszczep się

   i jedź gdzieś raz gdzie indziej niż w zachodniopomorskie, choćby na białoruś. tam pasujesz

   • 1 1

 • Spoko Włos Jej z głowy Nie Spadnie (1)

  Reżim prześladuje teraz biedną wdowę. Tylko biedni i uciśnieni posyłają dzieci do szkoły w Santa Monica. A wy czyńcie Dobroczynność i dzielcie się.

  • 397 25

  • wyobraź sobie co by było jakby tak "sprywatyzować" nie jeden a ze trzy takie GPEC-e

   • 18 1

 • (2)

  Wstyd! Matke jeszcze w to wciągneli.

  • 120 42

  • ...i córkę. I obie dziewice...

   • 22 0

  • Portal jakby spisiał ostatnio. Skończycie jak kościółek.

   • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.