Fakty i opinie

Nie rozpoczął się proces teściowej byłego prezydenta Gdańska

Wyłączenie sprawy Magdaleny Adamowicz do odrębnego postępowania sąd tłumaczy m.in. ogromną wielkością akt.
Wyłączenie sprawy Magdaleny Adamowicz do odrębnego postępowania sąd tłumaczy m.in. ogromną wielkością akt. fot. trojmiasto.pl

W środę miał rozpocząć się jeden z dwóch procesów, w których gdański sąd zbada sprawę rzekomych przestępstw karnoskarbowych związanych ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych Magdaleny Adamowicz i jej zmarłego męża. Nie rozpoczął się, bo nie stawiła się część oskarżonych. Początek procesu wdowy po prezydencie Gdańska był jednak już wcześniej zaplanowany na 22 lutego.Jak szybko poznamy wyroki w opisanych sprawach?

w ciągu kilkunastu miesięcy 4%
najwcześniej za dwa-trzy lata 7%
procesy będą się ciągnąć po kilka lat 89%
zakończona Łącznie głosów: 1511
Część mediów podała w ciągu ostatnich godzin, że dziś, 13 stycznia, rusza proces Magdaleny Adamowicz, wdowy po prezydencie Gdańska. Nie jest to prawdą. Choć dziś faktycznie miał rozpocząć się proces dotyczący części wątków z tego właśnie śledztwa.

W procesie, który miał ruszyć w środę, na ławie oskarżonych zasiąść miały cztery osoby: matka Magdaleny Adamowicz Janina A., urzędnik samorządowy, a także dwóch biznesmenów z branży deweloperskiej.

Janina A. została oskarżona o składanie fałszywych zeznań w postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym prezydenta Gdańska oraz w postępowaniu karnym. Według śledczych poświadczyła ona nieprawdę na temat darowizn.

Jak twierdzi prokuratura, w latach 2014-2015, podczas przesłuchania w charakterze świadka, złożyła ona fałszywe zeznania w sprawie majątku dziadka Magdaleny Adamowicz. Miał on - jej zdaniem - posiadać znaczne oszczędności pieniężne, liczone w setkach tysięcy złotych, które następnie przekazał w darowiźnie na rzecz Pawła i Magdaleny Adamowicz.

W rzeczywistości - zdaniem prokuratury - dziadek Magdaleny Adamowicz nie dysponował takim majątkiem.

Mieszkania po zaniżonych cenach?Oprócz matki eurodeputowanej oskarżono także dwóch biznesmenów z branży deweloperskiej, którym zarzucono przestępstwa korupcyjne. Jak ma wynikać z zebranego materiału dowodowego, dążyli oni do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Jelitkowie, który pierwotnie zakładał mniej korzystne dla inwestora rozwiązania urbanistyczne.

Według prokuratury doszło do przestępstwa polegającego na tym, że w trakcie przyspieszonej procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego prezydent Gdańska i członkowie jego rodziny kupili po zaniżonych cenach trzy mieszkania.

Ostatnią oskarżoną osobą jest pracownik samorządowy, któremu śledczy zarzucają przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Miał on podejmować bezprawne działania na rzecz spółki reprezentowanej przez biznesmenów, które polegały na zaniechaniu podjęcia dochodzenia kary umownej na rzecz miasta Gdańska.

Proces tych czterech osób miał ruszyć w środę, ale na rozprawie nie stawili się wszyscy oskarżeni, w związku z tym sąd odroczył odczytanie zarzutów do 15 lutego.

Wspólny akt oskarżeniaPoczątkowo w ramach tego samego procesu przed sądem odpowiadać miała też Magdalena Adamowicz (zgodziła się na podawanie pełnego nazwiska), żona zmarłego prezydenta Gdańska i eurodeputowana z ramienia PO. W sierpniu do sądu trafił jeden akt oskarżenia w tej sprawie, przygotowany przez prowadzących śledztwo prokuratorów z Wrocławia.

- Magdalena Adamowicz została oskarżona o popełnienie dwóch przestępstw karnoskarbowych, które polegały na nieujawnieniu w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 dochodów w kwotach odpowiednio prawie 300 tys. zł i 100 tys. zł. Ponadto Magdalena Adamowicz nie dokonała rozliczenia dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Łączne uszczuplenie w podatku dochodowym od osób fizycznych wynosiło prawie 120 tys. zł - poinformował wówczas dział prasowy Prokuratury Krajowej.
Ostatecznie jednak sprawę Magdaleny Adamowicz sąd wyłączył do odrębnego postępowania. Dlaczego?

Sprawa Magdaleny Adamowicz wyłączona do odrębnego postępowaniaMagdalena Adamowicz twierdzi, że zarzuty, które postawili jej prokuratorzy z Wrocławia, są absurdalne.
Magdalena Adamowicz twierdzi, że zarzuty, które postawili jej prokuratorzy z Wrocławia, są absurdalne. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl
Jak wytłumaczył kilka dni temu w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. karnych Tomasz Adamski, "sąd uwzględnił wszelkie okoliczności, w tym zasadę sprawności i ekonomiki procesowej. Łączne rozpoznanie spraw wszystkich oskarżonych nie jest bezwzględnie obowiązkowe. Sąd zauważył, że czyny zarzucone oskarżonej ulegają przedawnieniu w dość krótkim czasie, bo już 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2023 r. Czyny zarzucone innym oskarżonym mają dłuższe okresy przedawnienia".

Krótko mówiąc: chodzi o to, aby czyny zarzucane eurodeputowanej nie przedawniły się podczas procesu. A możliwość taka była, bo łącznie akta sprawy dotyczącej całej piątki oskarżonych liczą aż 109 tomów, a do przesłuchania sąd będzie miał blisko 130 świadków.

Osobny, "mniejszy" proces Magdaleny Adamowicz rozpocząć ma się 22 lutego.

Magdalena Adamowicz: zarzuty są absurdalnePo tym, jak prokuratura poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia, do sprawy odniosła się sama oskarżona. Stwierdziła, że zarzuty są absurdalne.

- Postępowanie o rzekome składanie fałszywych zeznań podatkowych prowadzone jest w trybie administracyjnym od wielu lat. Obecnie sprawa znajduje się na etapie postępowania kasacyjnego, w którym dochodzę swoich praw i dążę do wyjaśnienia wszystkich jej aspektów. Formułowane wobec mnie zarzuty dotyczące rzekomego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości uważam za bezpodstawne. Przychody z najmu były jawne, rozliczane od samego początku w formie zryczałtowanego podatku od najmu, tak jak to czynią setki tysięcy podatników. Wszystkie podatki bezpośrednio po otrzymaniu decyzji [organu podatkowego - dop. red.] natychmiast zapłaciliśmy i z żadną kwotą podatku nie zalegam. Nie może więc być mowy o jakimkolwiek uszczupleniu należności publicznoprawnych. Mam nadzieję, że sprawę w najbliższym czasie rozpozna niezawisły sąd kasacyjny: Naczelny Sąd Administracyjny - czytamy w oświadczeniu.
Pełna treść oświadczenia Magdaleny Adamowicz (PDF)

Opinie (297) ponad 50 zablokowanych

 • Ale rodzina to to bylo prezedenyrem miasta. Tyle zarzutow. Bagno. Cela plus

  • 89 6

 • Brakuje mi Prezydenta Adamowicza i tych wszystkich afer z mieszkaniami. To był już taki stały element lokalnej samorządności

  • 121 11

 • Z całym szacunkiem do ś.p. Adamowicza..

  przecież to śmierdziało na odległość... Zapomniane mieszkanie, kasa w siatce od rodziców...hehe a sąd dalej bawi się.. przysłowiowy Kowalski dawno by oglądał świat zza krat...

  • 193 7

 • Ale jaja .

  Proces nie rozpoczął się, bo nie stawiła się część oskarżonych. No i co , to w takim przypadku ten proces nigdy może się rozpocząć jeśli oskarżeni nie będą chcieli w nim uczestniczyć w procesie .

  • 147 5

 • Doprowadzić dziadygów siłą!

  Ale w sumie to po co kiedy gdański sąd i tak ich wypuści.

  • 122 5

 • Jaką trzeba być personą aby robić naciski na rozpoczęcie procesu na rocznicę zamachu na Adamowicza (3)

  Nie muszę go lubić jako prezydenta Gdańska ale szanować jako pamięć o człowieku czego Pan Zero nie zrozumie nigdy!

  • 22 127

  • Jaką trzeba być personą, żeby udawać że się nie pomięta ile się ma mieszkań? (1)

   • 30 4

   • zrozumiałeś powyższy wpis ?

    • 2 14

  • Budyń - Kryminalista

   O pamięć innych kryminalistów też się martwisz?

   • 8 4

 • Dziadek dał pół banki i to powinno wam wystarczyć koniec kropka ......

  • 64 3

 • oczekiwanie na przedawnienie bo

  łapka łapke myje i kruk krukowi oka nie wykole.

  • 116 3

 • Układ ma sie nadal bardzo dobrze

  • 126 4

 • Ścigać, nawet kogoś kto spoczął w szeolu. (3)

  Niech ludzie poznają prawdę, ja jako architekt i urbanista widzę masę przekrętów budowlanych w Gdańsku za rządów zmarłego. Polecam także taśmy Neumana odnośnie Adamowicza, skoro wewnątrz partii mówiło się o przestępstwach karanych więzieniem wobec byłego prezydenta. Jegomość miał sporo za uszami, a w dodatku czuł się bezkarnie. Taka władza. Gdańsk nierządem stoi :(, za dużo ezbecji i ich pokłosia. Komuna przefarbowała się na posłów UE, ale wnętrze pozostało, ustawiają sobie w dodatku następców, którzy albo nie wiedzą w co wierzą, albo są tacy jak oni sami. Zgnilizna w marmurowym kubku.

  • 128 7

  • Na Sycylii powiadają

   Sycylia to taki mały Gdańsk

   • 15 1

  • W szeolu spoczywają żydzi, nie wiedziałem, że Adamowicz jest starozakonny

   • 4 5

  • komuna to akurat się przefarbowała na pis

   starzy towarzysze (lista w necie), podporządkowanie prokuratury, służb, sądów, samorządów, obstawienie wszystkiego wiernymi wyznawcami - miernotami bez szkół z różnych pcimiów, socjal dla proletariatu. nawet za podstawówką ośmioletnią zatęsknili.

   • 1 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.