Fakty i opinie

Nie rozpoczął się proces teściowej byłego prezydenta Gdańska

Wyłączenie sprawy Magdaleny Adamowicz do odrębnego postępowania sąd tłumaczy m.in. ogromną wielkością akt.
Wyłączenie sprawy Magdaleny Adamowicz do odrębnego postępowania sąd tłumaczy m.in. ogromną wielkością akt. fot. trojmiasto.pl

W środę miał rozpocząć się jeden z dwóch procesów, w których gdański sąd zbada sprawę rzekomych przestępstw karnoskarbowych związanych ze śledztwem dotyczącym oświadczeń majątkowych Magdaleny Adamowicz i jej zmarłego męża. Nie rozpoczął się, bo nie stawiła się część oskarżonych. Początek procesu wdowy po prezydencie Gdańska był jednak już wcześniej zaplanowany na 22 lutego.Jak szybko poznamy wyroki w opisanych sprawach?

w ciągu kilkunastu miesięcy 4%
najwcześniej za dwa-trzy lata 7%
procesy będą się ciągnąć po kilka lat 89%
zakończona Łącznie głosów: 1511
Część mediów podała w ciągu ostatnich godzin, że dziś, 13 stycznia, rusza proces Magdaleny Adamowicz, wdowy po prezydencie Gdańska. Nie jest to prawdą. Choć dziś faktycznie miał rozpocząć się proces dotyczący części wątków z tego właśnie śledztwa.

W procesie, który miał ruszyć w środę, na ławie oskarżonych zasiąść miały cztery osoby: matka Magdaleny Adamowicz Janina A., urzędnik samorządowy, a także dwóch biznesmenów z branży deweloperskiej.

Janina A. została oskarżona o składanie fałszywych zeznań w postępowaniu dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym prezydenta Gdańska oraz w postępowaniu karnym. Według śledczych poświadczyła ona nieprawdę na temat darowizn.

Jak twierdzi prokuratura, w latach 2014-2015, podczas przesłuchania w charakterze świadka, złożyła ona fałszywe zeznania w sprawie majątku dziadka Magdaleny Adamowicz. Miał on - jej zdaniem - posiadać znaczne oszczędności pieniężne, liczone w setkach tysięcy złotych, które następnie przekazał w darowiźnie na rzecz Pawła i Magdaleny Adamowicz.

W rzeczywistości - zdaniem prokuratury - dziadek Magdaleny Adamowicz nie dysponował takim majątkiem.

Mieszkania po zaniżonych cenach?Oprócz matki eurodeputowanej oskarżono także dwóch biznesmenów z branży deweloperskiej, którym zarzucono przestępstwa korupcyjne. Jak ma wynikać z zebranego materiału dowodowego, dążyli oni do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Jelitkowie, który pierwotnie zakładał mniej korzystne dla inwestora rozwiązania urbanistyczne.

Według prokuratury doszło do przestępstwa polegającego na tym, że w trakcie przyspieszonej procedury zmiany planu zagospodarowania przestrzennego prezydent Gdańska i członkowie jego rodziny kupili po zaniżonych cenach trzy mieszkania.

Ostatnią oskarżoną osobą jest pracownik samorządowy, któremu śledczy zarzucają przekroczenie uprawnień służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Miał on podejmować bezprawne działania na rzecz spółki reprezentowanej przez biznesmenów, które polegały na zaniechaniu podjęcia dochodzenia kary umownej na rzecz miasta Gdańska.

Proces tych czterech osób miał ruszyć w środę, ale na rozprawie nie stawili się wszyscy oskarżeni, w związku z tym sąd odroczył odczytanie zarzutów do 15 lutego.

Wspólny akt oskarżeniaPoczątkowo w ramach tego samego procesu przed sądem odpowiadać miała też Magdalena Adamowicz (zgodziła się na podawanie pełnego nazwiska), żona zmarłego prezydenta Gdańska i eurodeputowana z ramienia PO. W sierpniu do sądu trafił jeden akt oskarżenia w tej sprawie, przygotowany przez prowadzących śledztwo prokuratorów z Wrocławia.

- Magdalena Adamowicz została oskarżona o popełnienie dwóch przestępstw karnoskarbowych, które polegały na nieujawnieniu w zeznaniach podatkowych za lata 2011-2012 dochodów w kwotach odpowiednio prawie 300 tys. zł i 100 tys. zł. Ponadto Magdalena Adamowicz nie dokonała rozliczenia dochodów uzyskiwanych z wynajmu mieszkań jako prowadzonego w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej. Łączne uszczuplenie w podatku dochodowym od osób fizycznych wynosiło prawie 120 tys. zł - poinformował wówczas dział prasowy Prokuratury Krajowej.
Ostatecznie jednak sprawę Magdaleny Adamowicz sąd wyłączył do odrębnego postępowania. Dlaczego?

Sprawa Magdaleny Adamowicz wyłączona do odrębnego postępowaniaMagdalena Adamowicz twierdzi, że zarzuty, które postawili jej prokuratorzy z Wrocławia, są absurdalne.
Magdalena Adamowicz twierdzi, że zarzuty, które postawili jej prokuratorzy z Wrocławia, są absurdalne. fot. Piotr Hukało/trojmiasto.pl
Jak wytłumaczył kilka dni temu w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku ds. karnych Tomasz Adamski, "sąd uwzględnił wszelkie okoliczności, w tym zasadę sprawności i ekonomiki procesowej. Łączne rozpoznanie spraw wszystkich oskarżonych nie jest bezwzględnie obowiązkowe. Sąd zauważył, że czyny zarzucone oskarżonej ulegają przedawnieniu w dość krótkim czasie, bo już 31 grudnia 2022 r. oraz 31 grudnia 2023 r. Czyny zarzucone innym oskarżonym mają dłuższe okresy przedawnienia".

Krótko mówiąc: chodzi o to, aby czyny zarzucane eurodeputowanej nie przedawniły się podczas procesu. A możliwość taka była, bo łącznie akta sprawy dotyczącej całej piątki oskarżonych liczą aż 109 tomów, a do przesłuchania sąd będzie miał blisko 130 świadków.

Osobny, "mniejszy" proces Magdaleny Adamowicz rozpocząć ma się 22 lutego.

Magdalena Adamowicz: zarzuty są absurdalnePo tym, jak prokuratura poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia, do sprawy odniosła się sama oskarżona. Stwierdziła, że zarzuty są absurdalne.

- Postępowanie o rzekome składanie fałszywych zeznań podatkowych prowadzone jest w trybie administracyjnym od wielu lat. Obecnie sprawa znajduje się na etapie postępowania kasacyjnego, w którym dochodzę swoich praw i dążę do wyjaśnienia wszystkich jej aspektów. Formułowane wobec mnie zarzuty dotyczące rzekomego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie najmu nieruchomości uważam za bezpodstawne. Przychody z najmu były jawne, rozliczane od samego początku w formie zryczałtowanego podatku od najmu, tak jak to czynią setki tysięcy podatników. Wszystkie podatki bezpośrednio po otrzymaniu decyzji [organu podatkowego - dop. red.] natychmiast zapłaciliśmy i z żadną kwotą podatku nie zalegam. Nie może więc być mowy o jakimkolwiek uszczupleniu należności publicznoprawnych. Mam nadzieję, że sprawę w najbliższym czasie rozpozna niezawisły sąd kasacyjny: Naczelny Sąd Administracyjny - czytamy w oświadczeniu.
Pełna treść oświadczenia Magdaleny Adamowicz (PDF)

Opinie (297) ponad 50 zablokowanych

 • to takie pisowskie (1)

  upamiętnienie rocznicy zamordowania PANA
  prezydenta adamowicza

  • 7 65

  • Raczej spekulanta

   • 0 0

 • I tak im nic nie zrobią.

  Białe kołnierzyki walą przekręty i są bezkarni bo nasze sądy są przekupne.A by mogli tak dla przykładu posadzić na pare lat paniá Magde

  • 47 1

 • Linia obrony się kupy nie trzyma!!! (1)

  Najpierw Matka szyła niemcom i wracałą z walizkami kasy, potem Ojciec wracał w setkami tysięcy. Oni tylko potulnie tę kasę lokowali w mieszkaniach? Przecież to brzmi absurdalnie. Paweł Adamowicz jak został prezydentem miał 33 lata i nie miał praktycznie nic. Oficjalnie był udziałowcem w firmach deweloperskich, które tymczasem "rozkwitały" w Trójmieście (wikipedia). Potem nagle zapominał o ilości mieszkań które posiadał i pieniądzach, które miał na wykup kolejnych.

  To powinno być dogłębnie wyjaśnione, odpolitycznione i prześwietlone. Ludziom się to po prostu należy. I tu nie chodzi o PiS (który rządzi fatalnie), ale właśnie o wyjaśnienie prawdy. W normalnym kraju, gdyby te zarzuty okazały się prawdziwe, zasądzona by została wielomilionowa kara, a mieszkania zlicytowane. Dodatkowo pewnie więzienie dla małżonki.

  • 86 3

  • Kupy to się nie trzyma oskarżenie

   • 0 18

 • Czy opozycja demokratyczna wystosuje petycję

  O przyspieszenie procesu teściowej czy może w tej sprawie odwlekanie w nieskończoność jest ok?

  • 62 1

 • (2)

  Jak ona jest w Brukseli to możecie ją w 4 litery pocałować.A swoją drogą co ona reprezentuje moralnie i jaką ma wiedzę że reprezentuje naród polski w parlamencie europejskim

  • 78 2

  • Należało jej się jak premia Beacie S.

   • 4 8

  • Lud ją wybrał. Demokrację mamy

   • 6 7

 • Nie rozpoczął się, bo nie stawiła się część oskarżonych. (1)

  To jest jakaś abstrakcja i działa to doskonale tak jak Neumann powiedział od lat. Powinno być tak, że jest info o sprawie 3 razy wysłane np co 2 tygodnie - i sprawa trwa, nie ma cię i nie bronisz się - twój problem. Wszystko by nagle zaczęło działać jak należy - ale wtedy trzeba było by pracować a nie popijać kawkę przez pół dnia

  • 57 1

  • To jest prawo pisane przez SB-ków

   to jest tak specjalnie, od 1989

   • 9 0

 • Drogie lemingi, tak działają postkomusze sądy, te, których tak bronicie

  wystarczy, że ktoś "z góry" nie przyjdzie do sądu i nie ma sprawy. Ale spróbujcie wy to zrobić hahahaha : )

  • 68 2

 • Mafia Gdańska

  Złodziej złodzieja popiera. Będą kombinować, aż sprawa się przedawni albo ja uniewinnią za małą szkodliwość lub wykażą pomroczność jasną. Mafia gdańska nie da jej skrzywdzić.

  • 74 1

 • Będziesz siedzieć !!!!!!!!!!! (1)

  • 33 1

  • Ale kiedy ?

   • 0 0

 • Magdalena wie dobrze jak utajali pieniądze, liczy na ochronę parlamentarną i przedawnienie!!!

  Tragedia z tą sprawiedliwością w kraju.

  • 72 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.