stat

Zmiany na listach PO do Rady Miasta Gdańska. Młodzi Demokraci w natarciu

Najnowszy artukuł na ten temat

Sprawdziliśmy majątki nowo wybranych radnych

Paweł Adamowicz dostał kolejną rekomendację na prezydenta, tym razem od Rady Powiatowej PO.
Paweł Adamowicz dostał kolejną rekomendację na prezydenta, tym razem od Rady Powiatowej PO. fot. Agnieszka Potocka / Trojmiasto.pl

Paweł Adamowicz dostał rekomendację Rady Powiatowej PO jako kandydat na prezydenta Gdańska. Gotowe są też listy kandydatów na radnych tej partii w Gdańsku. Ze startu w wyborach rezygnuje wiceprezydent Maciej Lisicki oraz radni Marcin Skwierawski i Szymon Moś. Znamy też wstępne "jedynki" z list PiS.Czy myślałeś kiedyś, by zostać politykiem?

tak, nawet udało mi się 10%
byłe(a)m i już więcej nie mam zamiaru 6%
to ciekawe zajęcie, ale jeszcze nie próbowałe(a)m 23%
nie, wcale mnie do tego nie ciągnie 61%
zakończona Łącznie głosów: 403
Na wtorkowej Radzie Powiatowej PO ogłoszono listę kandydatów na radnych do Rady Miasta w Gdańsku, na których możemy głosować w najbliższych wyborach samorządowych 16 listopada, a także rekomendację tej partii na stanowisko prezydenta Gdańska.

- Paweł Adamowicz został jednogłośnie rekomendowany jako kandydat PO na prezydenta miasta Gdańska - mówi Piotr Skiba, dyrektor biura zarządu regionu pomorskiej PO.

Dotychczasowy prezydent chce jednak oficjalnie ogłosić swój start w wyborach dopiero w przyszłym tygodniu.

Czy na liście do RM możemy spodziewać się niespodzianek?

- Prawie wszyscy radni obecnej kadencji znaleźli się na listach. Nie ma Macieja Lisickiego, który miał na niej być, ale zrezygnował - wyjaśnia Skiba.

Z naszych informacji wynika, że obecny wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej Maciej Lisicki, zrezygnował z kandydowania na radnego, gdy okazało się, że ulokowano go dopiero na czwartej pozycji w okręgu nr 3 czyli Piecki-Migowo.

Wiceprezydent Lisicki przyznaje jednak, że tak jak w poprzedniej kadencji, jego zamiarem nie jest bycie radnym, ale praca z Pawłem Adamowiczem.

- Wyraziłem jednak gotowość, że mogę być liderem listy, żeby tę listę pociągnąć i zrobić dobry wynik, tak jak się dzieje w Gdyni, gdzie wiceprezydenci startują jako liderzy list, a potem ten mandat zdają i zostają wiceprezydentami, ale zarząd uznał, że wynik będzie dobry i bez mojej obecności. Jako niefunkcyjny członek PO, nawet nie wiedziałem, że ktoś chciał mnie wpisać na czwarte miejsce, ja deklarowałem, że mogę być tylko liderem - wyjaśnia Lisicki.

Jedynką w tym okręgu został natomiast młody demokrata Piotr Borawski, który w mijającej kadencji firmował wprowadzenie Budżetu Obywatelskiego. Co ciekawe, Lisickiego na liście wyprzedzała Beata Jankowiak, radna dzielnicy Piecki Migowo i Paweł Czerniewski, obecny radny PO. Piotr Dzik, wieloletni radny, po rezygnacji Lisickiego wskoczył z piątego na czwarte miejsce.

Jednak to nie jedyne niespodzianki.

Marcin Skwierawski, który był na spotkaniu rady, zaskoczył część obecnych i oświadczył, że rezygnuje z kandydowania na radnego (ulokowano go na trzecim miejscu w okręgu nr 1). Ostatecznie postanowił zaangażować się w sprawy Sopotu i kandydować na radnego tego miasta. Nic dziwnego - przez wiele lat był asystentem prezydenta Jacka Karnowskiego, później jego pełnomocnikiem ds. kontaktów samorządowych, zajmował się też z ramienia miasta współpracą metropolitalną. Obecnie nie jest związany pracą w sopockim magistracie.

Szymon Moś, młody radny, też nie pojawi się na listach PO. Dlaczego? Nieoficjalnie mówi się, że w związku ewentualną nominacją Ewy Kopacz (dla której kiedyś pracował) na premiera, chce wrócić do pracy w jej gabinecie.

Na liście, do której dotarliśmy widać, że prym na niej wiodą Młodzi Demokraci, czyli członkowie PO, którym bardziej po drodze jest z Agnieszką Pomaską, szefową gdańskiej PO. Zwolennicy obecnego prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, uważani za bardziej konserwatywną część PO, zajmują na liście mniej korzystne miejsca.

Kto więc zajmuje kluczowe miejsca na listach PO?

W okręgu nr 1 czyli Nowy Port, Brzeźno, jedynką został dotychczasowy przewodniczący komisji Rewitalizacji Dariusz Słodkowski, choć w tym rejonie największą aktywnością wykazywała się radna Beata Dunajewska-Daszczyńska (obecnie dopiero na 5. miejscu), ale która znana jest z poparcia dla Adamowicza, co może działać na jej niekorzyść w obecnym rozdaniu.

Zobacz pełną listę kandydatów PO do Rady Miasta w Gdańsku

W okręgu nr 2 (Śródmieście) jedynką jest Paweł Adamowicz, tuż za nim młody radny obecnej kadencji, Adam Nieroda, po nim miała być Aleksandra Dulkiewicz (swego czasu była asystentką Adamowicza), a czwarty miał być obecny i wieloletni przewodniczący Rady Miasta Bogdan Oleszek. Okazało się jednak, że radna Dulkiewicz zaproponowała swoje trzecie miejsce Oleszkowi i jest obecnie czwarta na liście. Po niej jest radny kilku kadencji Marek Bumblis, a z nr 6 Piotr Grzelak, kiedyś także asystent Adamowicza.

W okręgu nr 4 (Wrzeszcz) jedynką jest Maciej Krupa, obecny przewodniczący klubu PO (prywatnie mąż Agnieszki Pomaskiej). Tuż za nim mało znana radna dzielnicy Wrzeszcz Dolny, Emilia Lodzińska, na trzecim miejscu znalazł się wieloletni radny i biznesmen - Mirosław Zdanowicz.

Okręg nr 5 (Zaspa, Przymorze): jedynką jest Agnieszka Owczarczak, tuż za nią Piotr SkibaBeata Wierzba. W okręgu nr 6 (Żabianka, Oliwa) prym wiedzie wieloletnia radna Małgorzata Chmiel, następny na liście jest Jarosław Gorecki, nr 3 ma Wojciech Stybor właściciel firmy reklamowej i młody działacz PO.

Jak wyglądają listy u obecnej opozycji?

- Na listach, które zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu, będą nie tylko działacze PiS, ale także najróżniejszych stowarzyszeń i związków funkcjonujących na terenie Gdańska. Te osoby będą miały pozycje znaczące i wybieralne. Lista jest tak przygotowana, by pokonać PO. Jesteśmy w stanie przewidzieć listę Platformy, ona będzie bardzo upartyjniona, nasza będzie bardzo otwarta - zapowiada Andrzej Jaworski, pomorski poseł PiS i kandydat tej partii na prezydenta Gdańska.

Udało się nam dotrzeć do wstępnych list PiS. Faktycznie jedynką w okręgu nr 1 jest obecnie Łukasz Hamadyk, znany działacz Rady Dzielnicy Nowy Port. W okręgu nr 2 na pierwszym miejscu jest młody radny Jaromir Falandysz, Piotr Gierszewski jest natomiast jedynką w okręgu nr 3, Anna Wirska w okręgu nr 4, Kazimierz Koralewski w okręgu nr 5, a Jacek Teodorczyk w okręgu nr 6.

Na niższych pozycjach wylądują, albo w ogóle nie znajdą się na listach obecni radni Wiesław KamińskiKrzysztof Wiecki. Nieznany jest jeszcze los obecnego przewodniczącego klubu PiS Grzegorza Strzelczyka. Nieoficjalnie mówi się, że może pojawić się na listach do Sejmiku Wojewódzkiego.

Kongres Nowej Prawicy, który niedawno ogłosił swojego kandydata na prezydenta Gdańska, planuje zaprezentować listy w połowie miesiąca. Chce wystawić kandydatów do wszystkich sześciu okręgów. SLD planuje swoje listy ogłosić w przyszłym tygodniu.

Podział Gdańska na okręgi wyborcze:

Nr 1 - Brzeźno, Nowy Port, Letnica, Przeróbka, Stogi, Krakowiec-Górki Zachodnie, Wyspa Sobieszewska, Rudniki, Olszynka, Orunia-Św. Wojciech-Lipce
Nr 2 - Śródmieście, Chełm, Ujeścisko-Łostowice
Nr 3 - Aniołki, Siedlce,Wzgórze Mickiewicza, Suchanino, Piecki-Migowo, Jasień
Nr 4 - Młyniska, Wrzeszcz Dolny, Wrzeszcz Górny, Strzyża, Brętowo
Nr 5 - Zaspa Młyniec, Zaspa Rozstaje, Przymorze Wielkie, Przymorze Małe
Nr 6 - Żabianka- Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia, Oliwa, VII Dwór, Osowa, Matarnia, Kokoszki

Opinie (216) 9 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.