stat

Adamowicz po raz piąty będzie walczył o fotel prezydenta

Paweł Adamowicz: kandyduję ponownie.


Paweł Adamowicz w sobotę oficjalnie oświadczył, że będzie ponownie walczył o urząd prezydenta Gdańska. Jeżeli wygra, będzie to już jego piąta kadencja na tym stanowisku.Paweł Adamowicz znów staruje na prezydenta Gdańska.
Paweł Adamowicz znów staruje na prezydenta Gdańska. fot. Agnieszka Potocka / Trojmiasto.pl

W wyborach w Gdańsku oddał(a)byś swój głos na:

Pawła Adamowicza 26%
Waldemara Bartelika 9%
Andrzeja Jaworskiego 8%
Ewę Lieder 14%
Jarosława Szczukowskiego 3%
Zbigniewa Wysockiego 10%
nikogo z wymienionych 16%
jeszcze nie wiem 14%
zakończona Łącznie głosów: 2253
Urzędujący od 1998 roku prezydent Gdańska, długo kazał czekać na oficjalne oświadczenie czy po raz kolejny będzie ubiegał się o to stanowisko, mimo że 10 dni temu został jednogłośnie rekomendowany jako kandydat PO na prezydenta miasta Gdańska na Radzie Powiatowej tej partii.

W sobotę członkowie PO ponownie spotkali się w tej sprawie na zarządzie regionu i radzie regionu. Po tym zebraniu prezydent spotkał się z mediami.

- Zdecydowałem się kandydować na prezydenta miasta Gdańska na kadencję 2014-2018 - oświadczył w sobotę Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.- Dziękuję za zgodę mojej małżonki i poparcie PO. Niekiedy słyszę, że Adamowicz się wypalił, zrobił swoje. Adamowicz się zmienia. Ja potrafię słuchać, wyciągać wnioski i uczyć się. 16 lat doświadczeń zaowocowało tym, że w Gdańsku żyje się coraz lepiej.

Prezydent podkreślał, że mamy w Gdańsku coraz więcej mieszkańców, miejsc pracy, dróg, linii tramwajowych, szkół czy obiektów sportowych. Zapowiedział, że skorzysta z nowej szansy w postaci funduszy unijnych z kolejnego rozdania, dzięki temu, że ma zaufany zespół, który wie, jak te środki pozyskać i wykorzystać. Wkrótce chce przedstawić raport wykonania programu wyborczego z 2010 roku, ale też nowy program na lata 2014-2018.

- Przekonacie się państwo, że umiem się uczyć, wyciągać wnioski i wsłuchiwać się w głosy mieszkańców. W jednym się nie zmieniam, moim przesłaniem jest "Zawsze konsekwentnie dla Gdańska" także w tej kampanii - podkreślał Adamowicz.

Najważniejsze założenia jego programu mają dotyczyć zarówno wielkich inwestycji, ale też potrzeb poszczególnych dzielnic czy osiedli. Wstępnie zapowiedział większą ilość remontów w dzielnicach.

Podkreślił jednocześnie, że dochodzenie prokuratorskie w żadnym stopniu nie miało wpływu na jego obecną decyzję o kandydowaniu.

- Jestem pewien swoich racji, które będę udowadniał na każdym etapie postępowania. Gdyby zarzuty się pojawiły, będę się bronił, to oczywiste - zapewnia prezydent.

Śledztwo w sprawie jego oświadczeń majątkowych składanych w latach 2007-2012, prowadzone jest od zeszłego przez Prokuraturę Apelacyjną w Poznaniu. Zapowiedziała ona niedawno, że przedłuża je do 20 października. W tym czasie prokuratura ma wykonać jeszcze kolejne czynności, m.in. przesłuchać osoby z firm deweloperskich, a także część członków rodziny prezydenta.

***

48-letni Adamowicz sprawuje funkcję prezydenta Gdańska od 16 lat, z wykształcenia jest prawnikiem. Z samorządem gdańskim związany jest od początku jego powstania w 1990 roku. Wtedy został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego.

W kolejnej kadencji, w latach 1994-1998, pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta. Działał wówczas w Partii Konserwatywnej, a następnie w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 1998 z listy AWS po raz trzeci został radnym, następnie objął urząd prezydenta miasta. W 2001 roku znalazł się wśród założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej.

W ostatnich wyborach w 2010 roku otrzymał poparcie na poziomie 53,78 proc., dzięki głosom ponad 75 tys. mieszkańców Gdańska.

Wcześniej swoje kandydatury na najwyższy urząd w Gdańsku oficjalnie ogłosili: były prezes koncernu Energa i prezes Pomorskiego Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej Waldemar Bartelik, pomorski poseł PiS Andrzej Jaworski, dla którego będzie to trzeci start w wyborach na prezydenta Gdańska, działaczka samorządowa z Wrzeszcza i liderka grupy "Gdańsk Obywatelski" Ewa Lieder oraz Jarosław Szczukowski, przewodniczący Rady Miejskiej SLD w Gdańsku. Kongres Nowej Prawicy wystawi informatyka, szefa gdańskiego oddziału KNP, Zbigniewa Wysockiego.

Opinie (503) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.