Kim są nowi wiceprezydenci Gdyni?

Najnowszy artukuł na ten temat

Sprawdziliśmy majątki nowo wybranych radnych

Świetnie wykształceni, kompetentni, kochający Gdynię, ale też podróże. Ona - 33-letnia prawniczka, niemal nigdy nie gotująca według przepisów właścicielka ponad 100 książek kucharskich. On - ledwie rok starszy absolwent MBA, który woli na urlopie przemierzać z plecakiem Iran, niż wykończyć kupione rok temu mieszkanie. Czy Katarzyna Gruszecka-Spychała i Bartosz Bartoszewicz będą mieli realny wpływ na zmiany w Gdyni, czy tylko będą nią administrować?Katarzyna Gruszecka-Spychała od 2011 roku była prezesem Agencji Rozwoju Gdyni. Przez ostatni rok zajmowała się jednak głównie procedurami, które mają pomóc Gdyni w uruchomieniu cywilnego lotniska Gdynia-Kosakowo. Przypomnijmy: Komisja Europejska orzekła, że finansowanie przez Gdynię budującej je spółki było niedozwoloną pomocą publicznąnakazała zwrot 91,7 mln zł. Spółka oddać nie ma z czego, bo wszystko wydała na budowę infrastruktury, więc rozpoczęła procedurę upadłościową. Lotnisko nie działa, pieniędzy nie ma.

Takim ludziom się nie odmawia

- To wyzwanie z pewnością będzie jednym z trzech priorytetów tej kadencji - mówi nowa wiceprezydent, która już jako prezes ARG koordynowała odwołania Gdyni do europejskich sądów.

Na propozycję Wojciecha Szczurka przystała podczas pierwszego spotkania, choć się jej nie spodziewała. Sama przyznaje, że po prostu nie mogła zrobić inaczej.

- Nie odmawia się takim ludziom. I nie mówię tego na zasadzie zachwytu nastolatki nad idolem, ale chłodnej oceny kompetencji, jakie Wojciech Szczurek posiada, by zajmować stanowisko prezydenta miasta - podkreśla.

Czesia z Klanu i Oblężenie Malborka

Mimo młodego wieku, ma już spore doświadczenie. Od 2011 roku była prezesem Agencji Rozwoju Gdyni, ale wcześniej imała się przeróżnych zajęć. Jeszcze jako studentka pracowała na planie filmowym, jako kierownik produkcji kilku seriali, m.in. "Kochaj mnie, kochaj" dla Polsatu, gdzie główną rolę grała chwilowo sławna "Czesia z Klanu", czyli Anna Powierza.

Później wraz z mężem realizowała widowiskowe "Oblężenie Malborka". Za tę artystyczną inscenizację, przyciągającą tłumy turystów nie tylko z Polski, Jacek Spychała został nawet odznaczony przez miasto, ale współpracę przerwał wypadek. Spowodował go Ukrainiec Yaroslav T., który uciekł ciężarówką z miejsca śmiertelnego w skutkach zderzenia, ale początkowo został przez sąd skazany jedynie na karę więzienia w zawieszeniu. Od kary dla złapanego przez przypadkowych świadków kierowcy odwołała się jednak obecna wiceprezydent Gdyni, która pełniła w procesie rolę oskarżyciela posiłkowego. Sprawa skończyła się prawomocnym wyrokiem dwóch lat bezwzględnego więzienia.

Jest doskonałym mówcą, słucha się jej z przyjemnością, a bliscy współpracownicy podkreślają, że jest też niesamowicie uparta i konsekwentna, co przekłada się na skuteczność. Wszystkie sprawy zawsze chce doprowadzić do końca. Takiego, jaki zaplanowała. Jej słowa tylko to potwierdzają.

- Po wypadku nadal realizowałam pomysły Jacka. Choćby stworzenie pierwszego w Polsce stałego spektaklu, wykorzystującego videomapping, który powstał na zamku w Gniewie, a potem w Toruniu - mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Setki książek. Nie tylko prawniczych

Prywatnie mama siedmioletniej Marii i pięcioletniego Piotra uwielbia podróże, ale nie zwozi z nich jedynie kolekcji zdjęć i wspomnień, a... książki kucharskie. Jeśli jednak ktoś twierdzi, że ma podobnie, bo kilka podobnych pozycji też ma już na półce, to... nie wie o czym mówi.

- Gdy ich liczba przekroczyła 100, przestałam liczyć. Nie pamiętam jednak kiedy ostatni raz ugotowałam coś z przepisu, bo to nudne. Szukam w nich raczej inspiracji, a moi przyjaciele wiedzą, że do mnie przychodzi się także świetnie zjeść - uśmiecha się Katarzyna Gruszecka-Spychała.

Jedna noc na decyzję

Zaledwie rok starszy Bartosz Bartoszewicz dla miasta pracuje już od niemal 20 lat, bo zaczął jako 16-letni chłopak. Zajmie się głównie służbą zdrowia i oświatą, do czego przygotowuje się już od miesięcy.

- Po jednym ze spotkań w większym gronie, prezydent zaprosił mnie do swojego gabinetu i zapytał czy nie podjąłbym się tej zaszczytnej funkcji. Takiej decyzji nie podejmuje się od razu, ale następnego dnia wiedziałem już, że jestem gotowy - mówi Bartosz Bartoszewicz, który przyznaje, że początkowo go po prostu zatkało, bo kompletnie nie spodziewał się, że rozmowa będzie dotyczyła objęcia stanowiska wiceprezydenta.

Teraz zajmie się arcytrudną dziedziną, bo jego poprzedniczka - Ewa Łowkiel - znała się na systemie oświaty jak mało kto i nawet jej adwersarze przyznają, że w Gdyni był on zorganizowany niemal perfekcyjnie. Potwierdzają to zresztą wyniki wszystkich testów i średnie ocen oraz ogólnopolskie konkursy, w których młodzi gdynianie święcą triumfy.

- Rewolucji nie będzie, ale zaraz zaczynamy spotkania z wszystkimi dyrektorami, by poznać ich opinię i wprowadzić w życie najlepsze pomysły. Gdyńska oświata radzi sobie tak dobrze właśnie dzięki zaangażowanym kadrom - podkreśla wiceprezydent, który we wtorek złożył ślubowanie.

Piekarnika nie ma, ale wspomnienia są

Ludzi bez wątpienia lubi słuchać, a także poznawać, zwłaszcza podczas podróży, którymi się pasjonuje. Szerokim łukiem omija jednak zorganizowane wycieczki. Z reguły pakuje plecak, bierze niemal cały roczny urlop za jednym razem i jedzie w siną dal. Przemierzał już na piechotę Iran i Irak, a w tym roku poznawał nieopisane w przewodnikach Pascala zakątki Urugwaju. Podczas studiów był też na praktykach w Malezji, w USA, miał też firmę w Wielkiej Brytanii, która zajmowała się głównie produktami e-commerce dla polskich i brytyjskich przedsiębiorstw.

- Efekt jest taki, że kupione w ubiegłym roku mieszkanie wciąż nie jest wykończone. O postępie prac w kuchni lepiej nie mówić, piekarnika wciąż nie ma, ale za to mam wspaniałe wspomnienia i doświadczenia. Każda taka podróż to bezcenna inwestycja w siebie i nauka - podkreśla wiceprezydent, który jest też pasjonatem sportu. Ukończył m.in. maraton czy tegoroczny Herbalife Triathlon Gdynia.

Guć: młodzi, ale doświadczeni

Młodzi wiceprezydenci w gdyńskim samorządzie to nie nowość. Pełniący tę funkcję od 12 lat Michał Guć też zaczynał w wieku 34 lat.

- Wiek nie ma wielkiego znaczenia, jeśli towarzyszy mu doświadczenie zawodowe i kompetencje. Ja zaczynałem pracę bez kompleksów, bo wcześniej wykonywałem podobne zadania, choć oczywiście nie na taką skalę. Teraz jest podobnie - Katarzyna Gruszecka-Spychała i Bartosz Bartoszewicz niosą ze sobą duży kapitał doświadczeń zawodowych i zostaje nam tylko stworzyć zgraną ekipę - mówi z entuzjazmem Michał Guć.

Opinie (280) ponad 20 zablokowanych

 • Prezes agencji rozwoju Gdyni.... Od 2011... Wszystko jasne. (11)

  Gdynia w tych latach jakby stała w miejscu, cofamy się... ciekawe kto był prezesem.

  • 196 38

  • a po co taka agencja? kolejny wyrwigrosz? (2)

   • 75 8

   • Pewnie,ze tak.

    Niedługo bedzie tez agencja pomocy agencji rozwoju Gdyni.

    • 46 4

   • tylko w polsce tak młodzi ludzie dostają takie posady
    w normalnych krajach trzeba sobie na to latami zapracowywać

    • 32 5

  • a ten pan to jakiś taliban jest? no rzeczywiście ma doświadczenie ze hoho..

   • 44 8

  • (4)

   jasne lepiej na potęgę się zadłużać :D jak to robią inne miasta żeby budować więcej siłowni na otwartym powietrzu to jest "super" "inwestycja "

   • 12 29

   • Lepiej postawić lotnisko dla nielotów ? (3)

    Może kosmodrom jeszcze ?

    • 54 14

    • pewnie, że bedzie i to lepszy! (2)

     unia pomoże :) przecież GD ma agencję kosmiczną w planach, to GA musi mieć kosmodrom - trzeba komuś odpowiedniemu podpowiedzieć :)

     • 23 3

     • Ratatuj w kosmosie ? (1)

      • 11 2

      • Pani kucharz prawniczy jest obryta i wykształcona

       lecz jej to nie pomogło by zagłębić sie w sprawę lotniska na tyle by wiedzieć ze bez zgody UE nie ma co rozpoczynać !
       Poprostu była kasa do wydania a Pyszczek i Mózg wymyślili sobie lotnisko .

       • 29 6

  • Psy szczekają karawana idzie dalej za 3,5 roku znów słońce skweru król bajeru zrobi ze 3 imprezy za pieniądze podatników i lud ciemny zaglosuje na tą klike. Proszę nie krytykowac tylko pobierać naszych wice

   • 47 14

  • Agonia Gdyni a agencja upadku Gdyni

   To już wiem dzięki komu Gdynia schodzi na psy, a czy szanowna pani robi zakupy w Rivierce pogrobowcu Gdyni?

   • 1 1

 • Doświadczenie zawodowe??? (2)

  No pięknie tylko jakoś nie widzę powiązania miedzy słowem młodość a duże doświadczenie zawodowe. Pewnych spraw nie da się przeskoczyć. Ale teraz życiorysy młodych prefabrykuje się tak, żeby było że karierę rozpoczęło się w piaskownicy.

  • 168 18

  • W ogóle cały artykuł jest pozbawiony konkretów, czyli jaki staż pracy mają, jakie stanowiska mieli, (1)

   jakie studia i gdzie kończyli. W zamian mamy opowieści 1000 i jednej nocy, że coś tam studiował/a, że coś tam robił/a kiedyś, że dla miasta pracuje od 20 lat i zaczynał jako 16-latek (czy wtedy już miał umowę o pracę?), że lubią podróże i gotowanie.
   Chcę czarno-białym konkretne info jak z CV, a nie oral history, że pan Ziutek mówił, że ta czy ten jest pracowity/a.

   • 65 5

   • Dokladnie,

    A jak nie CV to przybajmniej w jakich firmach pracowali, jakie projekty, dla kogo i jak to sie skonczylo. Tutaj sa jakies ogolne historie. Jako 32 latem stwierdzam, ze takze moge byc politykiem lokalnym i bedzie mniej farmazonow w opisie mojej kariery zawodowej.
    E commerce w uk? Spam w necie ale nie poszlo? Zbieram ksiazki kucharskie i robie wizualizacje dla zamku?
    Jak to wszystko sie ma do zarzadzania miastem albo orientacji, czego pragna mieszkancy.

    • 36 1

 • Wycieczki z plecakiem (4)

  to rzeczywiście bardzo duże doświadczenie zawodowe. Na pewno dużo pomoże w zarządzaniu oświata w Gdyni.

  • 187 22

  • Czy to naprawdę jest aż takie wow, że ktoś był na wycieczce? W dzisiejszych czasach to nie problem, szczególnie w dobie internetu i tanich linii lotniczych, ale nie tylko.

   • 23 1

  • Łowkiel jaka była taka była, ale pracowała w szkole i doświadczyła problemów oświaty na własnej skórze

   nowy wiceprezydent będzie znał problemy oświaty z opowieści dyrektorów szkół i przedszkoli...

   • 20 4

  • "Świetnie wykształceni" - lol

   Świetne wykształcenie to Harvard lub Oxford, a nie komusze uczelnie z komuszymi uczycielami..

   • 7 0

  • Nie narzekaj

   Pójdziemy wszyscy z "plecakami" z Gdyni a ostatni zgasi światło.

   • 1 1

 • Bartosz Bartoszewicz (5)

  Kajetan Kajetanowicz. Co kieruje rodzicami przy wyborze imion? "Hmm musi być coś takiego żebym nie zapomniał..."

  • 109 18

  • Tt

   • 2 2

  • Jeszcze brakuje Adam Adamowicz, Piotr Piotrowicz, Paweł Pawłowski, Tomasz Tomaszewcz...

   • 20 2

  • Kieruje lenistwo

   • 9 2

  • oszczędzają dziecku przezwiska - w szkole i tak mówili by na niego Bartosz

   • 14 2

  • i jeszcze

   Tymon Tymański :)

   • 2 0

 • Trzymaj się Zyga, będziesz jak Frank Underwood ;)

  Z pozdrowieniami dla prezydenta Garetta Walkera.

  • 38 11

 • Wyglądają (2)

  Zapewne są kobietą i mężczyzną, zresztą widać na zdjęciu... chyba...

  • 38 1

  • Najlepsi są chłopcy w wąskich spodenkach,w których...

   ...widać ich małe pisiorki. Moda panie.

   • 14 1

  • dziś nie wolno określac płci- to dyskryminacja

   na zachodzie, szczególnie w Szwecji podaliby cię do sądu za to

   • 13 0

 • (21)

  Młodzi i z układami.

  • 146 11

  • Na prezesa Agencji Rozwoju Gdyni w wieku 30-lat nie trafia się z przypadku. (19)

   Zakładając, że miała 24 lata jak kończyła studia, to max. 6 lat stażu pracy mogła posiadać obejmując stanowisko prezesa Agencji. Trochę mało, w niektórych konkursach w różnych urzędach wymagają np. 10-letnie doświadczenie i to jeszcze na stanowisku dyrektora/prezesa, a przecież ta pani nie pracowała od razu na tych stanowiskach. Tak to niestety jest, składasz wszędzie CV i cię odrzucają, a tu trzeba innymi kanałami załatwiać pracę.

   • 108 3

   • (2)

    Tak sobie tłumacz swoją nieudolność

    • 9 67

    • Zwróćcie uwagę, że pani prezydentowa pomimo młodego wieku jest wdową (1)

     Szacunek

     • 5 7

     • pani prezydentowa

      to żona prezydenta, a ta pani jest panią prezydent (czy vice-prezydent)

      • 6 0

   • (2)

    Trudno pogodzić się z faktem, że są na tym świecie ludzie o wielokrotnie większej inteligencji i obyciu, no nie?

    • 9 39

    • Ta inteligencja wyszła przy lotnisku ! (1)

     Po czymś takim powinna jedynie zostać doradcą w zakładzie karnym.

     • 32 1

     • Ta, tyle że większość tutaj piszących nie posiada na tyle kompetencji aby doprowadzić do powstania nawet niedziałającego lotniska :-D

      • 0 1

   • Ja szukam ludzi do pracy na umowe o prace ze świadczeniami i chętntych brak (12)

    godziwe pieniądze płacimy - moi pracownicy biorą od 4000 do 8000 na rękę za 8 godzin pracy od poniedziałku do piątku ( dodam ,że maja wykształcenie średnie ) I wiesz ile CV wpłynęło przez ostatnie 2 tygodnie .... 3 sztuki !!!! Z czego na rozmowę przyszła jedna osoba .Sorry ale bajki o odrzucaniu CV włóż gdzie indziej. Słucham i czytam o bezrobociu wśród młodych ...tylko nikt nie pisze, ze oni oczekują owszem godziwej płacy ale już w kwestii pracy i obowiązkowości oraz zaangażowania niestety nie da się za dużo dobrego powiedzieć .

    • 8 25

    • jak szukasz tranwestytow to co sie dziwic. rozpisz sie kogo dokladnie szukasz to chociaz bedzie mozna (2)

     to zweryfikowac I przyznac ci racje.

     • 20 1

     • Nie zwracam uwgi na orientację tylko umiejętności negocjacyjne umiejętność logicznego łaczenia faktów (1)

      ale a7 po twoim komentarzu wiem ,ze sie nie nadajesz - bo jesteś jakimś malkontentem z uprzedzeniami wiec frustruj się dalej za 1500 na rękę ;). Chcesz nazwę firmy ? Ogłoszenie jest m.in na pracuj.pl, trójmiasto.pl, gazeta.pl. Jeśli ktos na prawdę szuka pracy, i ma coś do zaproponowania oprócz narzekania i frustracji to niech sie wysili i chociaż sprawdzi oferty . Poza tym z nie zwykłem dawać ogłoszeń na forach internetowych ...jak stręczyciel;) reprezentuję poważną spółkę giełdową a nie sklep mięsny ( nikogo nie obrażając) babci Krysi. Powodzenia

      • 2 5

      • Olo

       Jaka branża?

       • 1 0

    • Rzeczywiście, zapodałeś interesującą, ale mocno spreparowaną informację. (3)

     Brakuje ( pytanie dlaczego ? ) dosyć ważnych danych : do jakiej pracy i na jakich dodatkowych warunkach, szukasz pracownika.

     • 17 1

     • (1)

      no chyba nie trudno się domyśleć że chodzi o agencję (wszyscy wiemy jaką)

      • 17 1

      • pewnie jesteś z siebie dumny - super komentarz kolejnego słabiaka :)

       ale Ciebie i twoich kolegów nieudaczników ...muszę rozczarować...to praca w nowoczesnym biurze , 8 godzinna od poniedziałku - piątku, istniejącej na rynku od ponad 40 lat ...w Polsce od 20 . Nagradzanej wielokrotnie m.in. tytułem Pracodawca Roku .
       ps. Wiem ,że wielu słabiaków nie ma dziewczyn , a na agencje ( o których czuję ,że marzysz he he ) ich nie stać...ale wierz mi to się samo nie zmieni ;)

       • 0 8

     • człowieku to jest forumdysksyjne a nie portal pracuj.pl rusz d... jak ci zależy

      • 2 2

    • A co to za firma?.

     • 4 0

    • Olo (1)

     Nie każdy chce biegać nocą po lasach na Stogach z pompą i szlauchami by szukać bursztynu.

     • 22 1

     • jeśli Twoje umiejętności i kompetnecje tylko do tego wystarczą to zap....aj po plazy

      i napawaj się lajkami tych 12 - 15 meneli :) To jest twoje 15 minut tryumfu :) he he

      • 0 4

    • trol? (1)

     Jesliś nie trol, ładuj tu nazwę firmy i stanowiska, które chcesz obsadzić

     • 6 1

     • chętnie ale to nie jestst sandard firmy , którą reprezentuję czyli wrzucanie ogłoszeń na forach

      "Jeśliś nie troll" zrozumiesz ,że cała masa trolli zamieni moją uczciwą propozycję w rynsztok ... ogłoszenie jest( j.w już pisałem) tak gdzie powinno ....trzeba tylko chcieć je odszukać i skonfrontować w oczekiwaniami i własnymi kompetencjami :)

      • 0 5

  • Panie Horała, jeszcze w czasie realnej kampanii nie wylała się z pana cała żółć? :)))

   • 4 15

 • A Gdańsk ma za to Kaszubskiego Słowianina Prezydentem Europy.

  • 48 6

 • Dlaczego nie ma ankiety? (1)

  Jakie pytania byście dali?

  • 39 4

  • czy byłeś kiedyś wiceprezydentem?

   1. Tak. 2. Tak, ale dawno temu 3. Tak, ale gotowałem zgodnie z przepisami. 4. Chyba nie. 5. Nie pamiętam

   • 38 1

 • No PR piękny (7)

  Tylko dlaczego im nie wierzę? Aha, ulice w mojej dzielnicy są w najlepszym razie z rozpadających się yombów. Kanalizacji i oświetlenia ulic brak. Może pani Gruszecka w swoich książkach kucharskich znajdzie przepis na syf w dzielnicach? Albo Pan Bartoszewicz w Iranie znajdzie natchnienie na takie sprawy. Czy oboje będą zajmować się samolotami?

  • 122 18

  • No jak chodził pieszo po Iranie, to tam pewnie i płyt yomb nie ma, więc może jakiś pomysł ma.

   • 22 0

  • O jakim syfie mówisz? (2)

   Chylonia? Grabowek? Jaka dzielnia taki syf.

   • 9 19

   • Orłowo, Fikakowo, Karwiny

    • 11 1

   • czyli pewne dzielnice nie są częścią Gdyni tak?
    to czemu zabieracie pieniądze ludziom tam mieszkającym?

    • 13 1

  • weź się z miotłe i łopate nierobie (1)

   a nie tylko pyszczyć i wylewać żale na forum, zamiast porządkować swoje obejście i ulice.

   Co Pani prezydent ma ci jeszcze żarcie przygotować, a może nakarmić bidulka?

   • 6 30

   • uuu czyzby trafił w punkt

    bo tu taka bulwersacja?

    • 18 2

  • Bardziej bzdurnego argumentu chyba nie ma

   • 3 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.