stat

Szczurek i Karnowski już wygrali. Adamowicz i Płażyński w drugiej turze

W Gdańsku dojdzie do wyborczej dogrywki, w której zmierzą się Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. W Gdyni i Sopocie już w pierwszej turze wygrali Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski.
W Gdańsku dojdzie do wyborczej dogrywki, w której zmierzą się Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. W Gdyni i Sopocie już w pierwszej turze wygrali Wojciech Szczurek i Jacek Karnowski. fot. Trojmiasto.pl/KFP

Gdynia: Wojciech Szczurek - ok. 70 proc. głosów. Sopot: Jacek Karnowski - ponad 54 proc. głosów. Gdańsk: będzie druga tura z udziałem Pawła Adamowicza i Kacpra Płażyńskiego.Nowy artykuł. Wyniki wyborów w Trójmieście: trwa liczenie głosów. Najświeższe i aktualizowane informacje o wynikach wyborów w Trójmieście

Aktualizacja, 24 października, godz. 9:24Ostateczne oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Gdańska, po pierwszej turze głosowania:

Paweł Adamowicz 77 966 czyli 36,97 proc. głosów
Kacper Płażyński 62 594 czyli 29,68 proc. głosów

Jarosław Wałęsa 58 561 czyli 27,77 proc. głosów
Jacek Hołubowski 4 170 czyli 1,98 proc. głosów
Elżbieta Jachlewska 4 146 czyli 1,97 proc. głosów
Andrzej Ceynowa 2 036 czyli 0,97 proc. głosów
Dorota Maksymowicz-Czapkowska 1 427 czyli 0,68 proc. głosów

Aktualizacja, godz. 6:20 Po zliczeniu wyników z 55 proc. komisji obwodowych Wojciech Szczurek osiągnął wynik 70 proc. Wynik Samorządności to ponad 51 proc.

Poparcie dla Wojciecha Szczurka po obliczeniu głosów z 55 proc. komisji wyborczych w Gdyni.
Poparcie dla Wojciecha Szczurka po obliczeniu głosów z 55 proc. komisji wyborczych w Gdyni. graf. Trojmiasto.pl
Tymczasem po zebraniu wyników z około połowy komisji wyborczych w Sopocie, Jacek Karnowski ma ponad 54 proc. głosów, Grażyna Czajkowska z Kocham Sopot 19 proc., a Piotr Meler z PiS - 18 proc.

Wynik głosowania w Sopocie po obliczeniu głosów z połowy obwodowych komisji wyborczych.
Wynik głosowania w Sopocie po obliczeniu głosów z połowy obwodowych komisji wyborczych. graf. Trojmiasto.pl
Przypomnijmy, że w Gdańsku do drugiej tury weszli Paweł Adamowicz (36,7 proc. poparcia w sondażu exit poll) i Kacper Płażyński (32,3 proc. w exit poll).

W drugiej turze wyborów zmierzą się Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński.
W drugiej turze wyborów zmierzą się Paweł Adamowicz i Kacper Płażyński. graf. Trojmiasto.pl
Aktualizacja, godz. 2:26 Okręgowa Komisja Wyborcza nr 81 w Śródmieściu Gdyni
Wojciech Szczurek - 561 głosów
Marcin Horała - 143
Zygmunt Zmuda Trzebiatowski - 123

Aktualizacja, godz. 1:30 Dostaliśmy informację od pierwszej komisji z Sopotu, w której policzono głosy dotyczące wyboru prezydenta miasta. Oto one:

Jacek Karnowski - 644 głosy
Piotr Meler - 200 głosów
Grażyna Czajkowska - 163 głosy
Małgorzata Tarasiewicz - 36 głosów

Aktualizacja, godz. 0:30 Znamy wyniki z kolejnych dwóch komisji z Gdyni. Okręgowa Komisja Wyborcza nr 19 z Chyloni, mieszcząca się w SP 10 przy ul. Morskiej:

Wojciech Szczurek - 589 głosów
Marcin Horała - 189
Zygmunt Zmuda Trzebiatowski - 79

OKW 7 z Pustek Cisowskich, mieszcząca się w SP 16:

Wojciech Szczurek - 902 głosy
Marcin Horała - 315
Zygmunt Zmuda Trzebiatowski - 186

Aktualizacja, godz. 0:02 Nieoficjalne informacje po zliczeniu głosów w kilku komisjach obwodowych w Sopocie. Procentowe poparcie dla komitetów:

Platforma Sopocian - 54 proc., Kocham Sopot - 21 proc., PiS - 20 proc., Mieszkańcy dla Sopotu - 5 proc.

Aktualizacja, godz. 23:25 Inaczej niż podczas poprzednich wieczorów wyborczych, tym razem trudno będzie o wyniki kandydatów na radnych oraz prezydentów w Gdyni i Sopocie. Kandydaci na radnych, z którymi rozmawialiśmy twierdzą, że tym razem, ze względu na nowy kodeks wyborczy, trudno jest samodzielnie obliczyć swój wynik i wyliczyć, czy przełoży się on na mandat.

Po pierwsze są dwa składy komisji: dzienny i nocny, i ten drugi liczy głosy. To oznacza, że ludzi do liczenia jest mniej, więc dłużej to potrwa.

Po drugie, wysoka frekwencja sprawia, że głosów do policzenia jest więcej. To także przełoży się na późniejsze niż zwykle podanie wyników.

Po trzecie: komisje wyborcze mają wytyczne, by najpierw liczyć głosy kandydatów do sejmików, następnie na prezydentów miast, dopiero na końcu radnych miejskich.

Aktualizacja, godz. 23:20 Znamy wyniki z jednej komisji w Gdyni, która mieści się w domu pomocy społecznej. Oddano tu 24 głosy, z czego 22 na Wojciecha Szczurka.

Aktualizacja, godz. 23:15 Sprawdzamy, co w sztabach w Gdyni i Sopocie. W gdyńskim PiS i Wspólnej Gdyni cisza. W Platformie Sopocian czuć narastające napięcie: będzie druga tura czy nie będzie?

Gdański radny PO walczący o reelekcję:

- Leżę już w piżamie, bo wszystkich komisji i tak nie objadę. Ale że cała Koalicja Obywatelska ma wynik gorszy niż ostatnio, to i ja pewnie się z mandatem pożegnam. Przegraliśmy sejmiki, a Jarek miał dramatyczną kampanię.
Aktualizacja, godz. 23:10 Najszybciej w godzinach porannych wyniki kandydatów na radnych będą znane w Miejskiej Komisjach Wyborczych w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Aktualizacja, godz. 22:25

Sztab Jarosława Wałęsy pustoszeje. Sam kandydat zniknął z pierwszego piętra Hotelu Gdańsk zaraz po pierwszych wypowiedziach dla mediów. Na ogłoszeniu wyników nie pojawił się jego ojciec Lech Wałęsa ani Donald Tusk.

Byli za to Mieczysław Struk, Agnieszka Pomaska, Tadeusz Aziewicz, Małgorzata Chmiel, senator Sławomir Rybicki, Adam Korol, Ewa Lieder.

Radni i kandydaci na radnych powoli rozjeżdżają się do swoich okręgów, by w poszczególnych komisjach sprawdzać swoje wyniki.
Paweł Adamowicz - 36,7 proc. przed Kacprem Płażyńskim - 32,3 proc. i Jarosławem Wałęsą - 25,3 proc. - tak rozłożyły się głosy mieszkańców Gdańska według badania exit poll. Według danych z połowy komisji w Gdyni w 1. turze z dużą przewagą wygrywa Wojciech Szczurek.

Jeśli ten wynik się potwierdzi, w drugiej turze wyborów, która odbędzie się za dwa tygodnie, 4 listopada, spotkają się obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i kandydat PiS Kacper Płażyński.

Paweł Adamowicz (Wszystko dla Gdańska) - 36,7 proc.
Kacper Płażyński (PiS) - 32,3 proc.
Jarosław Wałęsa (Koalicja Obywatelska) - 25,3 proc.
Elżbieta Jachlewska (Lepszy Gdańsk) - 2,3 proc.
Jacek Hołubowski (Gdańsk Tworzą Mieszkańcy) - 1,6 proc.
Andrzej Ceynowa (SLD) - 1 proc.
Dorota Maksymowicz-Czapkowska (Narodowy Front Polski) - 0,6 proc.

Przemówienie Pawła Adamowicza


Paweł Adamowicz

- To były chyba najtrudniejsze wybory samorządowe w moim życiu. Chciałbym bardzo podziękować wszystkim za tak wysoką frekwencję. To niebywały sukces gdańskiej, lokalnej demokracji. Chciałbym podziękować Jarosławowi Wałęsie za rywalizację w tych ostatnich tygodniach i wyborcom Platformy Obywatelskiej, którzy w pierwszej turze oddali na mnie głos. Mam nadzieję, że w drugiej turze również pozostali zagłosują na mnie. Chciałbym się zwrócić z apelem do konkurenta, z którym się zmierzę w drugiej turze. Proszę Kacpra Płażyńskiego o merytoryczną i fair play kampanię wyborczą w ciągu tych dwóch tygodni. To bardzo ważne, aby Gdańsk był dalej przykładem rywalizacji opartej na argumentach, gdzie samą wartością w sobie jest nasze miasto.

Sztab Pawła Adamowicza w momencie ogłoszenia sondażowych wynikówKacper Płażyński

- Bardzo dziękuję gdańszczanom, że poszli do urn, czego dowodem jest bardzo duża frekwencja. W drugiej turze będę konsekwentnie realizował politykę, o której do tej pory mówiłem. Będę pokazywał, że jestem kandydatem wiarygodnym i zmierzę się z argumentami Pawła Adamowicza. Chętnie spotkam się z nim w debacie.

Kacper Płażyński po informacji, że wszedł do drugiej tury głosowania w GdańskuReakcja na sondażowe wyniki wyborów w gdańskim sztabie PiS.Jarosław Wałęsa
- Cieszy frekwencja, widać, że dużo Polaków poszło do urn. Jestem zaskoczony wynikami sondażowymi, bo wcześniej wyglądało to trochę inaczej. Ale poczekajmy na oficjalne wyniki. Moje przewidywania? Myślałem o drugiej turze, w której spotkałbym się z Pawłem Adamowiczem. 

Jarosław Wałęsa dziękuje za wynik


Reakcja Jarosława Wałęsy na wynik wyborczySytuacja w GdyniNie ma żadnych oficjalnych informacji na temat wyników w Gdyni, ale po sztabie wyborczym
PiS w Gdyni krąży informacja, że Wojciech Szczurek otrzyma 57 proc. głosów, a Marcin Horała 25 proc.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek:

- Nie będę spekulował. Jest duża frekwencja, więc pojawiła się całkiem nowa grupa wyborców, których zapewne nie obejmowały sondaże. W kampaniach uczestniczę od 1990 roku, ale ta była zdecydowanie najlepsza. Wielkie podziękowania dla Marka Łucyka, który ją prowadził. Już teraz wszyscy jesteśmy zwycięzcami, nawet ci, którym nie uda się zdobyć mandatu. Jesteśmy przyjaciółmi i pozostaniemy drużyną Samorządności.
Marcin Horała, walczący o stanowisko prezydenta Gdyni, przyjechał do sztabu PiS w Gdańsku.

- W Gdyni nie były prowadzone żadne badania exit poll. Trudno mi wskazać, jakie są tam sondażowe wyniki. Sądzę, że jeśli będzie duża frekwencja w Gdyni, to nie pomoże ona mi w uzyskaniu dobrego wyniku w wyborach - mówi Horała.

Sytuacja w SopocieSztab wyborczy Kocham Sopot w Villi Ozone. Wyników nikt nie zna, ale nastroje dobre. Działacze liczą na drugą turę. Mają już plakaty gotowe.

W sztabie Jacka Karnowskiego w restauracji Harnaś jest więcej osób. Na razie komentują głównie Gdańsk. Pierwsze info z komisji wyborczych ma być za ok. 2 godz.

Sztab wyborczy PiS w Sopocie: niewiele osób, ale sala wygląda elegancko. Przecieków żadnych nie ma. Krąży informacja, że komisje zaczęły liczenie od radnych sejmików wojewódzkich, a nie od prezydentów.***


Badanie exit poll przeprowadzono w największych polskich miastach, dlatego na razie nie znamy przewidywań wyniku wyborów w Gdyni i Sopocie.

Co to jest sondaż exit poll?To badanie opracowane na podstawie deklaracji tych osób, które właśnie oddały głos w wyborach.

2410 ankieterów firmy IPSOS stanęło dziś przed 1160 losowo wybranymi lokalami wyborczymi w 10 największych polskich miastach. Pytali oni 120 tys. wyborców, którzy wychodzili z komisji wyborczych, o to, na kogo oddali swój głos. W zależności od miasta pytali jedną na pięć lub jedną na 10 osób, które właśnie zagłosowały. Ankieterzy wysyłali te dane co pół godziny do centrali firmy przez cały dzień.

Badanie zostało zamówione przez trzy największe polskie stacje telewizyjne: Polsat, TVN i TVP.

Wysoka frekwencja w GdańskuOd rana czytelnicy wysłali nam informacje o kolejkach, które ustawiały się w obwodowych komisjach wyborczych. W niektórych z nich, by oddać głos, trzeba było odstać nawet kilkanaście minut.

Te informacje potwierdziły się, gdy o godz. 18:30 Państwowa Komisja Wyborcza podała frekwencję na godz. 17. W całym kraju wyniosła ona wówczas 41,61 proc. i była wyższa niż w wyborach przed czterema laty o tej porze dnia o ok. 2 proc. Oznacza to, że do urn poszło o ok. 650 tys. osób więcej niż 4 lata temu.

O godz. 17 frekwencja w Gdańsku wyniosła 43 proc., co było drugim najwyższym wynikiem wśród największych miast - po Warszawie.

Wieczór z wyborami w Trojmiasto.plReporterzy Trojmiasto.pl są już w sztabach wyborczych kandydatów w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, skąd będą przesyłać bezpośrednie relacje i kolejne - nieoficjalne i cząstkowe - informacje na temat wyników wyborów w Trójmieście.

Zaglądajcie więc na nasz portal w poszukiwaniu najświeższych danych, opinii i komentarzy na temat sytuacji wyborczej w Trójmieście!

Opinie (3331) ponad 100 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij