Chaotyczna debata kandydatów na prezydenta Gdańska

Najnowszy artukuł na ten temat

Prezydent Gdyni wybrał zastępców

Debata w ECS ostatecznie przebiegła w dużych emocjach i chaotycznie.
Debata w ECS ostatecznie przebiegła w dużych emocjach i chaotycznie. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

W ECS odbyła się kolejna debata części kandydatów na prezydenta Gdańska. W sumie przebiegła ona bez reguł i zasad. W efekcie przez większość debaty toczyły się rozmowy na temat powodzi, albo spierano się o prawo do zgromadzeń publicznych czy model równego traktowania.zakończona Łącznie głosów: 1525
Radio TOK FM w cyklu "Usłysz swoje miasto" zaprosiło we wtorek do ECS pięcioro z siedmiorga kandydatów ubiegających się o urząd prezydenta w Gdańsku:

 • Pawła Adamowicza prezydenta Gdańska, Komitet Wyborczy Wyborców Pawła Adamowicza Wszystko Dla Gdańska
 • Andrzeja Ceynowę, Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD Lewica Razem
 • Elżbietę Jachlewską, Komitet Wyborczy Wyborców Ruch Społeczny Lepszy Gdańsk
 • Kacpra Płażyńskiego, Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość
 • Jarosława Wałęsę, Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma Nowoczesna Koalicja Obywatelska


Miejsca zabrakło pozostałym kandydatom na prezydenta Jackowi Hołubowskiemu, Komitet Wyborczy Wyborców Gdańsk Tworzą Mieszkańcy i Dorocie Maksymowicz-Czapkowskiej, Komitet Wyborczy Wyborców Narodowego Frontu Polskiego Wojciecha Olszańskiego.

Dlaczego ich nie zaproszono?

"Dobór gości debaty jest zawsze arbitralną decyzją redakcji Radia TOK FM. W każdym mieście wybieramy maksymalnie pięcioro spośród wszystkich kandydatów. Sondaże przedwyborcze nie dyktują nam składu zaproszonych gości. Organizowane przez nas debaty to nie tylko spotkanie z kandydatami i mieszkańcami miasta, ale również ograniczona do 2 godzin audycja transmitowana przez Radio TOK FM w całej Polsce. Zbyt duża liczba rozmówców uniemożliwiłaby merytoryczną rozmowę" tłumaczyła stacja.

Odpowiedzi bez limitu czasu i z udziałem widowniDebata była otwarta dla publiczności, wśród gości byli przedstawiciele organizacji obywatelskich i radni dzielnicowi, komitetów wyborczych, mieszkańcy, a także Lech Wałęsa. Poprowadziła ją Małgorzata Waszkiewicz, dziennikarka TOK FM.

Z zapowiedzi stacji wynikało, że miała ona poruszać pięć wątków: transport publiczny, turystyka, edukacja w mieście, ekologia, mieszkalnictwo i infrastruktura. Tymczasem debata okazała się dwugodzinną, chaotycznie przeplataną mieszaniną ww. tematów z pytaniami z sali, które pierwotnie miały padać dopiero w drugiej części spotkania.

Uczestnicy debaty zorientowali się o braku jakich kogokolwiek zasad dopiero w trakcie spotkania, w efekcie nie było limitów czasowych, kandydaci mogli sobie ad vocem zadawać pytania, moderacja prowadzącej była bardzo wybiórcza, a na dodatek bardzo często widownia zakłócała wypowiedzi kandydatów.

Najwięcej dowiedzieliśmy się co myślą kandydaci na prezydenta w kwestiach powodziowych- Co będziecie robić by te powodzie nie były tak poważne w skutkach? - dopytywała prowadząca
Prof. Andrzej Ceynowa, zaproponował udrożnienie instalacji przeciwpowodziowych i zwiększenie liczby zbiorników retencyjnych.

- Mamy już 50 zbiorników retencyjnych, w Osowie budowany jest kolejny zbiornik, wydaliśmy na ochronę przeciwpowodziową 1 mld zł. Mamy w planach na 370 ha budowę parków i terenów zielonych. W planach na najbliższe lata także kilku zbiorników na górnym tarasie, rozbudowę kanalizacji deszczowej, w górnej części Doliny Radości odnowienie stawów i zwiększenie retencji - wyliczał Paweł Adamowicz.
Elżbieta Jachlewska podkreślała: - To problem wieloletnich uchybień, Gdańsk to miasto powodzi, klęsk i smrodu. Proponujemy jako Lepszy Gdańsk powstrzymać rozbudowę w kierunku południa, te tereny powinniśmy zalesiać, podobnie jak małe zbiorniki retencyjne, z kolei budowę trawników zastąpić łąkami kwietnymi.
Jarosław Wałęsa podkreślał, że: - Problem melioracji to problem wszystkich dzielnic, też kwestii technik budowy i planów zagospodarowania. Muszą powstać nowe sposoby na plany budowy by administracja miejska nadążała za nowym inwestycjami. Chcemy utworzyć też 30 mikroparków dla lepszej retencji aby nie były zalewane stare dzielnice, potrzebne są nowe melioracje i monitorowanie wód gruntowych.
- W mieście jest za duża gęstość zabudowy z powodu działalności deweloperów, w efekcie brakuje zieleni i  woda nie ma gdzie wsiąkać. Należy zmniejszyć gęstość zabudowy, proponuje by 40 proc. terenu było terenami biologicznie czynnymi, takie rozwiązania jak zielone torowiska, zamiast kamieni trawa przyjmująca wodę. Trzeba zazieleniać nasze miasto, też przez zastąpienie betonowych miejsc parkingowych tzw. eko kratką przy hipermarketach. Na Ujeścisku proponuje na 88 ha stworzenie parku południowego, obecnie są tam w w planie tereny pod zabudowę - mówił Kacper Płażyński.
Paweł Adamowicz przypominał, że każdy plan jest uzgadniany z wieloma instytucjami i określa powierzchnie biologicznie czynną.

Niezaproszony kandydat podziękował za miejsce na widowniNa debatę nie zaproszono Jacka Hołubowskiego, kandydata na prezydenta z komitetu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, który zadał pytanie z widowni.
Na debatę nie zaproszono Jacka Hołubowskiego, kandydata na prezydenta z komitetu Gdańsk Tworzą Mieszkańcy, który zadał pytanie z widowni. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Po tych odpowiedziach padło pytanie z sali od radnej z dzielnicy Osowa, o utworzenie domu sąsiedzkiego i centrum geriatrycznego. Większość kandydatów była zgodna że takie domy muszą powstawać. Adamowicz tłumaczył, że miasto czeka od 2 lat czeka, aż PKP przekaże budynek po dawnym przystanku na dom sąsiedzki.

Okazało się że kolejnym pytającym z sali był Jacek Hołubowski, jeden z niezaproszonych przez TOK FM kandydatów na prezydenta.

- Chciałbym podziękować za zaproszenie na debatę, o którym dowiedziałem się dopiero wczoraj, i dostałem miejsce na widowni - podkreślił rozgoryczony Hołubowski.
Odniósł się od zalewania Gdańska w czasie powodzi, uznał, że to co w większości zostało powiedziane to tylko teoria, z wyjątkiem kilku konkretów Płażyńskiego. Przy okazji wskazał miejsce na Oruni, które stanowi główny problem powodziowy. W efekcie kandydaci, za sugestią prowadzącej przez kolejne 10 min. ponownie mówili o sprawach powodziowych.

Najważniejsze i niepotrzebne inwestycjeKolejne pytanie z sali dotyczyło inwestycji, które należy zachować lub odrzucić.

Ceynowa postawił na inwestycje zdrowotne, komunikacyjne, szkolne. Adamowicz wśród koniecznych inwestycji wymienił nową Bulońską, nową Świętokrzyską, Warszawską, rozbudowę czy budowę nowych szkół, żłobków, nie chciał określać z czego należałoby zrezygnować, podkreślając dobry stan finansów miasta.

Jachlewska i Płażyński podkreślili, że zrezygnowaliby z takich rzeczy jak kupno pand do ZOO, budowy oceanarium, Muzeum Gdańska, a postawili na dofinansowanie i budowę zasobów komunalnych i remontów.

- To nie ma być rewolucja, ale ewolucja. Transport publiczny obecnie nie jest alternatywą dla transportu indywidualnego. Planujemy w 5 lat przeznaczyć 500 mln zł, na komunikację w 5 lat. Nie chcę rezygnować z budowy mieszkań komunalnych, dla osób które nie stać na mieszkanie, powinna powstać budowa mieszkań na wynajem - zapowiadał Jarosław Wałęsa.
Płażyński dopytywał prowadzącej: Nie wiedziałem, że mamy na debacie odpowiadać na pytania czytając z kartki jak pan Wałęsa?

Utarczki przy temacie związanym z ewentualnym zakazem demonstracji i modelem równego traktowaniaDebata odbyła się w ECS i była otwarta dla publiczności.
Debata odbyła się w ECS i była otwarta dla publiczności. fot. Krzysztof Mystkowski/KFP
Płażyński przyznał, że szanuje polskie prawo i nie zamierza patrzeć na poglądy ludzi, ale na to, że demonstracja i organizatorzy muszą spełniać określone wymogi, jeżeli tak by było to udzieliłby także zgody na marsz równości.

Wałęsa: Widać, że jest to kandydat zależny od woli Nowogrodzkiej. Czy chcemy takiego prezydenta? Politycy mają nie przeszkadzać i takie marsze mogą odbywać, poza faszystowskimi. Czy zgodziłby się pan na marsz faszystów, ONR?
Ta wypowiedź wzbudziła wrzawę na widowni, podobnie było przy kolejnym temacie pod koniec dwugodzinnej debaty dotyczącym modelu równego traktowania. Większość kandydatów zgodziło się z tą ideą.

- Model równego traktowania wprowadza nachalną "seksualizację" do szkół, także podstawowych... - powiedział Płażyński, w efekcie czego pół sali zaczęło buczeć. - Co spowoduje, że dzieci i młodzież, będzie się zachowywać tak agresywnie, jak część z państwa na widowni.
Wybory samorządowe odbędą się 21 października, druga tura - 4 listopada.

Opinie (540) ponad 20 zablokowanych

 • Rozliczanie finansowe i karne z obietnic, jak również kontrola stanu majątkowego przed i po (21)

  Do tego wynagrodzenie minimalna krajowa i do władzy nie dopuszczac biedaków, tylko tych co odnieśli sukces zawodowy w życiu prywatnym. Inaczej nigdy nie będzie dobrze.

  • 188 25

  • (13)

   A kilka miesięcy doświadczenia Kacperka u kolegów w Enerdze to już sukces czy bardziej powód do wstydu?

   • 32 16

   • Taki Kacperek powinien sie wykazać kilkunastoletnią praktyką we własnym biznesie (10)

    A tak małolat nic nie wie o życiu i o tym jak się zarabia, jak się stara o pracę i zarobki.

    • 33 12

    • Robił staż w kancelarii i wydaje mu się, że ma kompetencje by rządzić prawie 500 000 miastem (7)

     Przez tyle czasu to on się tam kawy nie nauczył dobrze parzyć

     Największe osiągnięcie w życiu zawodowym to kilka miesięcy na posadzie u kolegów z Energi

     • 25 10

     • W tej kancelarii tylko i wyłącznie ze względu na wspólny interes w sprawie smoleńskiej (3)

      • 18 8

      • Ciekawe czy na studia też po znajomośći

       • 11 8

      • Tylko Kacper

       • 12 18

      • Największe zło to PO !

       • 19 17

     • Buczało bydło Merkelowe (2)

      • 11 19

      • Widać, że Kacperek kompletnie sobie z tym nie poradził (1)

       • 14 10

       • A weź i gadaj z krowa

        • 4 7

    • Jakie doświadzczenie (1)

     miał 20 lat temu aktualny prezydent?!

     • 11 4

     • Jak kandydowal na prezydenta to byl przewodniczacym rady miasta

      • 1 1

   • doświadzczenie (1)

    Jarosława W.poproszę?

    • 11 6

    • Google nie masz? Wszystko jest na Wikipedii

     • 0 2

  • za minimalną krajową żaden specjalista nie pójdzie pracować na urząd prezydenta

   • 15 2

  • Nie obchodzi mnie te głosowanie bo to wybor pomiedzy Dżuma a Holera... (2)

   Ale szybka droga dedukcji i wybrałbym Panią Ewe Bynajmniej jest bez partyjna.
   Wybor Budyńa= Bez zmian Wałesa=kukiełka ojca Kacper= za młody brak doswiadczenia+PIS Andrzeja Ceynowę= SLD juz wystarczajaco Polske zaorali.

   • 5 10

   • Napisał pisiorek bo wie, że jego wyborcy i tak pójdą głosować.. (1)

    • 6 12

    • Wypraszam sobie jakiekolwiek insynuacje poparcia PIS tych Polsko języcznych Żydów

     Najwyraźniej BOLI was ze ludzie świadomi wybierają kandydatów niezrzeszonych! Wprowadzony przez was dualizm polityczny dzieli ludzi a i tak wyboru nie ma, bo PO i PIS to jedna i ta sama banda.

     • 3 3

  • Wykopiemy pis z Gdańska (1)

   i pozamiatamy

   • 1 11

   • Nie skacz, nie skacz bo się zes*asz!

    • 3 0

  • W kontekście ostatniego wyroku jestem za! Jeśli wygra Adamowicz i w najbliższej kadencji duże przedszkola będą przeludnione, a tramwaj nie będzie doprowadzony do dworca PKP Wrzeszcz, powinien odpowiadać za oszustwo sądowe.

   • 5 2

 • (35)

  Można nie lubić PiS ale Kacper Płażyński jedyny sensowny kandydat na prezydenta miasta. Jak nisko trzeba upaść by głosować na syna lotto milionera tylko po to by nie wygrał PiS.

  • 422 421

  • (11)

   Jak nisko trzeba upaść żeby głosować na PiS

   • 135 72

   • Tak było ale zmienił treść komentarza (3)

    • 11 4

    • (2)

     Powiedz mi madralo jak edytować swój komentarz w wersji mobilnej.... słucham

     • 6 4

     • Nie pisałeś w wersji mobilnej to po uj się pytasz? (1)

      • 6 2

      • Piszę tylko i wyłącznie w wersji mobilnej !!!!

       • 1 3

   • Bardzo, bardzo nisko. Na samo dno

    • 29 4

   • PiS to dno ale i tak najlepsza opcja z możliwych (5)

    • 17 61

    • Dla podkarpacia. (3)

     Zobacz jak wyglądają miasta zarządzane przez pisuar, zobacz jak wygląda Gdańsk!
     Nigdy, nie wolno wpuścić tu pisuaru, bo skończymy jak Radom.

     • 53 27

     • Radom jest rządzony przez prezydenta z PO (2)

      Radosława Witkowskiego.

      • 30 0

      • Bo mieli już dość nieudaczników z pisu

       • 22 23

      • Od kiedy?

       Co zrobił PiS przed ostatnimi wyborami?

       • 10 6

    • Każdy startuje, by się nachapać. Młodsi, bez doświadczenia będą wodzeni za nos przez starszych doradców. Jak obietnice nie wyjdą, to zawsze pozostaną inne, dobre posadki.

     • 8 3

  • Wypadł tragicznie. Same ogólniki (5)

   Widać też, że nie poradził sobie z tym że publika mu nie klaskała jak na konwencji PiS. Obrażał publiczność. Nie poradził sobie z presją

   • 83 36

   • Pampers ma problemy gastro. Dręczą go straszne wiatry, dlatego nie lubi publiki i ludzi w ogóle (4)

    • 21 10

    • On wygląda jak ten gość American Psycho (3)

     • 22 10

     • Cóż, Adamowicz wygląda jak obleśny satyr. (2)

      I co wnosi ten pozion dyskursu?

      • 26 15

      • To samo co "wilcze oczy Tuska"

       • 21 1

      • Pampers chce za nasze budować komunalki dla patologii

       • 5 5

  • Tak - zawód PiS dał mi pracę (4)

   Nic nie zrobił sam oprócz napisania egzaminu , gdzie na takie stanowisko - możesz lubić PiS ale opamiętajcie się

   • 38 16

   • Człowiek uczciwy poprze uczciwego. Kombinator i koryciarz poprze koryciarza. (2)

    Ludzie uczciwi, o niezaburzonej moralności nie poprą kombinatora pampersa.

    • 19 3

    • (1)

     mówisz o budyniu-kanciarzu, czy nieuku bolkowym-donosicielu?

     • 11 5

     • Mówię o koryciarzu z energii i jego dziwnym umoczeniu w sprawie Gedanii

      • 5 9

   • Jeszcze nie tak dawno był młodym socjalistą

    ale widocznie stwierdził po wygranej pis, że w tej partii łatwiej będzie mu się dopchać do koryta

    • 20 6

  • (1)

   piszesz ze Srebrzyska?

   • 10 7

   • Nie , z mieszkania ale mogę ci przynieść zakupy

    • 9 4

  • Najpierw piszesz, że jak nisko trzeba upaść by głosować na PiS, a później całkowicie zmieniasz treść komentarza (4)

   Lajki powinny być skasowane

   • 15 4

   • (1)

    Kto co zmienia? Masz edycję tekstu w wersji mobilnej geniuszu? Nic nie zmieniam!

    • 1 7

    • Po co się pytasz jak pisałeś z kompa brzydalu

     • 5 0

   • To ty zmieniasz treść opinii, którą komentujesz !!! (1)

    "Można nie lubić PiS" zmieniłeś na "jak nisko trzeba upaść by głosować na PiS ".Ot, taka standardowa peowska manipulacyjka.

    • 4 7

    • Tylko że w wersji mobilnej nie maopcji edycji tekstu więc nic nie zmieniałem . Dziękuję Trójmiasto pl

     • 0 5

  • Jak można się

   tak bez sensu wysilać? Przecież wiadomo, że PiS nic nie ugra w Trójmieście.

   • 22 13

  • (2)

   Dziekuje za opinie, soviecka c*oteczko z Bonn

   • 2 9

   • Sowiecka? (1)

    Z Bonn? Niezły kisiel w głowie.

    • 10 1

    • merkel z putinem ręka rękę myje

     • 2 1

  • Tak? Wprowadzanie nachalnej seksualizacji do szkół? No ciekawe i jeszcze nierowne traktowanie to sie dopiero zacznie za jego rzadow patrzac tylko na prawo i nie sluchajac ludzi rzeczywiscie daleko zajdzie

   • 0 0

 • ..az mi sie nie chce komentowac.. (7)

  rece opadaja :(((

  • 70 9

  • no cóż g...no, a nie wybór mamy (6)

   1. Adamowicz - developer master odpada, bo już mamy go dosyć za zbyt wiele rzeczy i układów w mieście
   2. Płażyński - będzie wykonywał rozkazy małego generała, za młody i sorry, ale dla mnie to on nie ma jaj. Jedyny plus, że namiesza i wyczyści stare środowisko. Może i to lepsze zło.
   3. Wałęsa - widać, ze gość jest podstawiony przez PO, żeby zadbać o istniejący układ i nie pozwolić go rozwalić. Wstawi 2-3 ziomków na stanowiska i nie zdziwię się jak Adamowicz zostanie u niego jakimś wice preziem lub doradcą/ekspertem w którejś ze spółeczek miejskich.

   takie to k... a wybory, że nie ma między kim, a kim wybrać i ludziom się wydaje, że mają wybór, a wszystko jest ułożone przed wyborami.

   • 18 10

   • Jak "wyczyści" stare, to ukręci nowe. Dotacje unijne które aktualnie Gdańsk bierze na potęgę, pójdą obok nosa. (5)

    Chcesz zmiany dla zmiany? To wiedz, że to będzie kosztowało.
    Pamiętaj! Gdyby wybory miałyby cokolwiek zmienić, to by ich zakazano.
    Lepiej utrzymać stabilny i przewidywalny rozwój niż stracić wiele lat.

    • 8 8

    • (2)

     lepiej żeby dewloperka rządziła dalej gdańskiem, budyń, arogancki buc dalej miał w d**ie mieszkańców (bolkowy to nieudany klon nieroba lottomilionera)..

     • 6 1

     • lepsza deweloperka niż Wielki Naczelnik z Warszawy (1)

      • 2 6

      • Prostytucja w najgorszym wydaniu.

       A tam, kur.....estwo!

       • 2 1

    • To jest logika d**ila!

     • 0 1

    • powtarzasz brednie popaprańców - sługusów merkelowej i putina

     • 1 0

 • Adamowicz zdecydowanie najlepszy (10)

  • 193 409

  • (7)

   W kombinatorstwie to pewnie tak. Jako wlodarz, oblal egzamin. Dosc juz go.

   • 63 44

   • Merytorecznie rozjechał konkurencję (6)

    Niezła i konkretna była też Jachlewska. Wałęsa, Płażyński i o dziwo Ceynowa same ogólniki i przy Adamowiczu wypadli po prostu bardzo słabo

    • 44 39

    • (4)

     Bo powtarzają to co jest od lat realizowane w Gdańsku. Nic ciekawego nie wymyślili...

     • 24 10

     • Kacperek dalej gadał, że to on wymyślił tramwaj z południa do Wrzeszcza :)) (3)

      Ten gość to się na młodszego referenta nadaje, a nie na prezydenta miasta

      • 36 25

      • Pampers powinien parking w Brzeźnie uprzątnąć, bo pies docenta narobił. (2)

       • 13 18

       • Można być porządną sprzątaczką ale nie można być porządnym pisiorkiem (1)

        • 12 17

       • wataha budynia ujada już od rana

        • 12 4

    • A faktycznie rozjechał miasto przez 20 lat

     • 16 6

  • Paweł idź już spać. I tak bedziesz siedział.

   • 5 0

  • najlepszy do pielenia buraków!

   • 0 0

 • tym co kradną-już dziękujemy (12)

  • 249 42

  • (2)

   Teraz pora na tych co będą kradli?

   • 29 12

   • On chciał powiedzieć: " koryciarz pampers precz!"

    • 9 5

   • czy będą to się zobaczy i przy następnych wyborach zweryfikuje - to jest demokracja.

    • 3 0

  • Nowi już czekają w kolejce...

   • 21 3

  • Jak chcesz wiedzieć to każdy polityk kradnie i siedzi w układach...

   • 10 4

  • Udowodnij przed sądem....

   • 7 0

  • Dlatego nie głosujemy na Kacperka z noskiem jak pinokio (5)

   • 24 15

   • Ciekawe ile wyjął z energii (2)

    • 19 5

    • Jaworski z PZU ponad 2 mln w rok

     Ile Kacperek to się pewnie okaże dopiero po wyborach

     • 19 5

    • Mniej niż budyń z walizki złotych monet.

     I na pewno nie tyle ile Wałęsa wygrał w totka.

     • 4 0

   • (1)

    fizjonomia to jest najmniej ważna rzecz jaką powinien kierować się wyborca.
    a znam takich którzy głosowali na kwacha bo był ładniejszy od bolka.
    nieumoczenie w lodziarstwo, podejrzane układy, politykierstwo w samorządzie, gburowatość, bucowatość i tworzenie podziałów, uczciwość - to są cechy, które powinny być brane pod uwagę

    • 1 1

    • Na co by nie patrzeć to Kacperek najsłabszy

     • 1 4

 • (18)

  Co jak Co ale jak widze Adamowicza to mi sie mieszkania nie zgadzaja.
  A tak powaznie to zaglosuje na Kacpra, mimo wszystko.W tych wyborach jest alternatywa.
  Dosc marudzenia ludzie,ruszcie d*pska I do urn.

  • 300 224

  • (10)

   Ale alternatywa. Pislam? Nie dziękuję

   • 48 34

   • (5)

    I tak biadolisz Co wybory, Co za negatyw:) I przez takich pajacow frekfencja lezy.

    • 15 15

    • Adamowicz był zdecydowanie najlepszy (4)

     Już wiadomo dlaczego Gdańsk się tak dobrze rozwija

     • 26 31

     • Pisiorki i tak będą wbrew faktom twierdzić, że Adamowicz nie wygrał

      • 11 13

     • Gdańsk się tak 'dobrze' rozwija, bo był zapóźniony w stosunku do reszty Polski (2)

      A rozwija się jako tani supermarket dla turystów zagranicznych i zasób taniej siły roboczej dla zachidnich korporacji. I poprzez związany z tym bezmyślny boom deweloperki pod krótkoterminowy wynajem. Kończące się fundusze UE przyśpieszą upadek. Czyli zero wizji, płynięcie z prądem - sedno rządów Adamowicza.

      • 26 12

      • co to znaczy " rozwija się jako tani supermarket dla turystów zagranicznych"?

       jak ma się rozwijać? ma się rozwijać czy nie? co to znaczy rozwijać wg Ciebie?
       "zasób taniej siły roboczej" - czyli że ludzie mają pracę to źle? zapewnij, żeby nie byli tą "tanią siłą roboczą". stoczniowiec w polskiej stoczni to tania siłą robocza czy nie? "boom deweloperki pod krótkoterminowy wynajem" ? - deweloperka nie wynajmuje tylko sprzedaje. pokaż swoje wizje i jak płyniesz pod prąd. kim Ty w ogóle jesteś

       • 9 13

      • Taaak! "Polska w ruinie"

       • 0 0

   • (2)

    8 lat straszenia Pisem i robienie wszystkiego, łącznie z zaprzedaństwem i donosicielstwem - to jedyny cel - dość,
    Pis także będzie rozliczony - jak do tej pory dotrzymuje obietnic wyborczych - tego NIKT przd nimi wcześniej nie robił!

    • 11 3

    • (1)

     Powinni bardziej straszyć i rozliczyć PiS z poprzednich rządów.

     Gdzie Duda pomoc? Gdzie ustawa dla frankowiczow? Gdzie kwota wolna od podatku 8000 dla wszystkich? Gdzie 3 mln mieszkań? Gdzie mieszkania po 2500 zl/m2? Itd

     • 2 6

     • zrób rachunek: co obiecywał i co zrobił/robi Pis i to samo dla PO/Psl - może wtedy oderwiesz się od tej propagandowej papki z wylewającej się z nieprzychylnych Polsce mediów - włącz samodzielne myślenie!

      • 1 0

   • Niech Ci dalej na łeb stają budynkach.

    • 0 0

  • Chłopiec niech na staż najpierw idzie

   • 18 9

  • No i wypitalaj na te Prage

   • 8 7

  • Paweł Adamowicz (3)

   Rusze d*psko i zagłosuje na Pawła Adamowicza, a to dlatego że nie oceniam go przez pryzmat ile ma mieszkań ( w zasadzie g*wno nas to powinno obchodzić ) tylko co zrobił dla miasta, a zrobił dużo

   • 21 29

   • Skąd się biorą tacy kredytu? (1)

    • 2 0

    • Kretyni.

     • 4 0

   • Przez 20 lat każdy by zrobił: dużo proszę Pana.

    W stosunku do poprzedników. Urodziłem się w Gdańsku. Znam wolę jego mieszkańców. Odbetonować miasto kojarzące się z Amber Gold i mafią sycylijską.

    • 3 0

  • Zagłosuję na Kacpra, bo z Kacprem po imieniu i w ogóle. Tacy jak ty sprowadzają kraj na dno. Nie potraficie wybrać tego, który nadaje się. Głupi nie wybierze mądrego, tylko głupszego od siebie, bo wydaje mu się, że jak po imieniu, to będzie nim sterował dla swoich korzyści. Głupim nie da się sterować, gdyż idzie on wyłącznie stroną: głupoty. Pan Adamowicz dobrze dba o miasto, a i swoich pieniędzy nie marnuje na futra jenota, tylko dobrze inwestuje.

   • 4 11

 • Brakuje prawdziwych debat w naszym kraju (5)

  Brakuje dziennikarzy, którzy odpowiedzialnie poprowadziliby taką debatę.
  Pamiętam debatę sprzed kilku lat z udziałem Kaczyńskiego, Tuska i Kwaśniewskiego. Wtedy udało się skonfrontować głównych kandydatów przy udziale przedstawicieli różnych mediów. Dziś wszyscy skłóceni, bez szacunku dla drugiej strony wymigują się od prawdziwych rozmów i jedynie oczerniają nawzajem...

  • 137 9

  • Kaczyński się wtedy nieźle skompromitował (2)

   Teraz pis woli wtłaczać swoją propagandę w TVPiS. W myśl zasady, że kłamstwo wielokrotnie powtarzane staje się prawdą

   • 16 9

   • (1)

    chyba piszesz o swoich idola resortowych z niemiecko-ruskich mediów i gw jąkały - tam ta reguła jest wcielana w życie każdego dnia

    • 6 4

    • ale towarzysza Piotrowicza to ty zostaw w spokoju

     • 2 0

  • Adamowicz jest odrealniony, zna inny Gdańsk i wszystko wie najlepiej

   Wałęsa nijaki a Plazynski będzie miał guzik do powiedzenia i jest z pis

   • 12 7

  • Brakuje to dobrych i rozsadnych politykow! A tak marudza na młodzież w szkołach. A z czego młodzi ludzie maja brać przykład

   • 0 0

 • Adamowicz - dobrze wypadł :) (13)

  • 128 288

  • (1)

   Tak tak wiemy:D

   • 15 3

   • Tak ja tez wiem dlatego piszę

    • 12 1

  • To już po wyborach?

   Wypadł?

   • 18 7

  • (2)

   troll za 5 gr

   • 14 6

   • Przedstawiłeś się ale wypadałoby jeszcze dodać komentarz

    • 3 1

   • d*pek za darmo.

    • 2 1

  • (1)

   Tak, masz racje,
   wypadl z gry o zwyciestwo. I bardzo dobrze!

   • 20 17

   • Ty za to wypadłeś z życia w momencie jak się urodziłeś. I bardzo dobrze!

    • 2 14

  • psu spod ogona chyba

   • 9 3

  • Dobrze to on dopiero wypadnie ... ale z obiegu.

   • 13 2

  • Mój kandydat na prezydenta :)

   • 0 8

  • Beznadziejny był Adamowicz. Zero pokory.

   Prowadząca powinna była go zapytać o walizkę z pieniędzmi dziadka i czy już nauczył się liczyć do 10.

   • 13 3

  • Jeszcze nie wypadł, ale mamy nadzieję, że niebawem wypadnie, Raz na zawsze z ratusza.

   • 5 0

 • Niech... (2)

  budyn juz splynie...

  • 225 100

  • Dokładnie, parkingowy z programem z Żoliborza już czeka! (1)

   Jedyny jego pomysł to więcej zieleni. Może jeszcze pomniki zaproponuje zamiast dróg?

   • 10 17

   • Nigdzie nie mówił, że ta zieleń ma być naturalnego pochodzenia

    Może będzie to zieleń ze sztandarów ONRu? ;)

    • 0 5

 • Ale oni chrzanią... (3)

  Zero inwencji i własnych pomysłów...Większość z tego co mówią jest realizowane od wielu lat w Gdańsku...

  • 122 48

  • Za mało w Gdańsku pomników smoleńskich! (2)

   Za dużo inwestycji drogowych!

   • 13 12

   • Za mało stadionów i spółek miejskich, za mało deweloperki (1)

    • 10 5

    • Masz racje

     Przydałby się jeszcze nowy stadion żużlowy i więcej deweloperki na dolnym tarasie. Obecnie ceny są za wysokie bo jest za dużo chętnych na mieszkania w stosunku do tego ile budują

     • 5 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.