stat

Samorządność zdominuje radę Gdyni

Najnowszy artukuł na ten temat

Prezydent Gdyni wybrał zastępców

Najbliższa kadencja przyniesie sporo zmian w składzie rady miasta.
Najbliższa kadencja przyniesie sporo zmian w składzie rady miasta. fot. Joanna Kurkowska/Trojmiasto.pl

Mandat radnego w Gdyni uzyskało 17 członków Samorządności Wojciecha Szczurka. Po pięć foteli zajmą przedstawiciele PiS i Koalicji Obywatelskiej. Tylko jedną osobę wprowadził komitet Wspólna Gdynia.Wyniki wyborów w Trójmieście na żywo. Relacja z powyborczego poniedziałku

W wyborach według danych PKW zwyciężyła Samorządność Wojciecha Szczurka

  1. Samorządność: 48,26 proc. głosów - 17 mandatów,
  2. Prawo i Sprawiedliwość - 18,99 proc. - 5 mandatów,
  3. Koalicja Obywatelska 18,37 proc. głosów - także 5 mandatów,
  4. Wspólna Gdynia 9,06 proc. - 1 mandat,
  5. SLD Lewica Razem 3,46 proc.,
  6. Marzę o Gdyni 1,86 proc.


Czy twój kandydat zyskał mandat radnego?

tak 53%
nie 39%
nie głosowałe(a)m 8%
zakończona Łącznie głosów: 2573
W okręgu nr 1 najlepszy wynik ma Jarosław Kłodziński (3391 głosów), 2. miejsce zajął Marek Łucyk (2605), a trzecia jest Marika Domozych (1662). Szansę, by zasiąść w radzie ma też Elżbieta Sierżęga (1381), o ile zgodnie z nieoficjalnymi informacjami dotychczasowy dyrektor GCS zasiądzie w fotelu wiceprezydenta.

W okręgu nr 2 Bartosz Bartoszewicz zebrał 2118 głosów. Kolejni z wynikami ponad 1000 to Ewa Krym (1905), Marcin Wołek (1590) i Grzegorz Taraszkiewicz (1133), który prawdopodobnie zostanie radnym, jeśli Bartosz Bartoszewicz ponownie obejmie tekę wiceprezydenta.

W okręgu nr 3 bezkonkurencyjny jest Marek Stępa, który zebrał 3826 głosów. Mandat radnego uzyskali też Paweł Brutel (2075 głosów) oraz dwie nowe twarze: Jakub Ubych (2183 głosów) i Anna Myszka (1350 głosów).

Jeśli potwierdzą się krążące informacje, dotychczasowy wiceprezydent zostanie radnym, możliwe, że nawet wiceprzewodniczącym rady miasta. Niewykluczone jednak, że mandat złoży Paweł Brutel gdyby został szefem GCS. Wtedy wśród radnych pojawiłaby się ponownie Danuta Styk, która uzyskała 1256 głosów.

W okręgu nr 4 po podliczeniu Joanna Zielińska (3081) i Maja Wagner (1772) Andrzej Bień (1733) zostaną ponownie radnymi.

W okręgu nr 5 6149 głosów otrzymał Michał Guć. To najlepszy wynik w Gdyni. Dalej są Sebastian Jędrzejewski (1239), Lechosław Dzierżak (1169), Stanisław Borski (1057) i Beata Szadziul (1021). Po właściwie pewnej rezygnacji Michała Gucia z pełnienia funkcji radnego na rzecz wiceprezydenta, wszyscy zasiądą w radzie.

Troje nowych radnych w PiSZ listy PiS ze starych radnych zostaje Paweł Stolarczyk startujący z okręgu nr 3 (2743 głosy) i Dorota Płotka z okręgu nr 4 (1816). Nowe twarze to Danuta Białooka-Kostenecka, która zdobyła mandat z okręgu nr 1 obejmującego północne dzielnice Gdyni uzyskując 2306 głosów i Marcin Bełbot z 3035 głosami z okręgu nr 2 będący bratem Michała Bełbota oraz w okręgu nr 5 Marek Dudziński (2100 głosów).

Wśród radnych Koalicjach Obywatelskiej człowiek lewicyZ Koalicji Obywatelskiej do rady miasta wchodzą Mariola Śrubarczyk-Cichowska z okręgu nr 2 (2372 głosy), Bogdan Krzyżankowski z okręgu nr 3 (3182 głosy), Tadeusz Szemiot z okręgu nr 4 (2127 głosów), oraz Ireneusz Bekisz z okręgu nr 5 (1796 głosów). Nowa twarzą jest związany od lat z lewicą Krzysztof Chachulski (1178 głosów), który w ramach umowy koalicyjnej zajął pierwsze miejsce na liście na północy Gdyni, co wystarczyło do uzyskania mandatu.

Jeden radny Wspólnej GdyniAbsolutnym debiutantem będzie Ireneusz Trojanowicz, jedyny przedstawiciel komitetu Wspólna Gdynia.
Absolutnym debiutantem będzie Ireneusz Trojanowicz, jedyny przedstawiciel komitetu Wspólna Gdynia. mat. prasowe
Rodzynkiem w 28-osobowej radzie miasta będzie niewątpliwie Ireneusz Trojanowicz, który rzutem na taśmę wywalczył dla komitetu Wspólna Gdynia mandat radnego w okręgu nr 1 z liczbą 911 głosów. I to mimo, że startował z drugiego miejsca na liście, której kandydatem na prezydenta był Zygmunt Zmuda-Trzebiatowski.

Szczegółowe wyniki wyborów na Prezydenta i Radnych Miast: Gdańska, Gdyni i Sopotu oraz Sejmiku Wojewódzkiego w serwisie wybory.

Osoby z mandatami radnego w Gdyni:
  • Samorządność: Jarosław Kłodziński, Marek Łucyk, Marika Domozych, Bartosz Bartoszewicz, Marcin Wołek, Ewa Krym, Marek Stępa, Jakub Ubych, Paweł Brutel, Anna Myszka, Joanna Zielińska, Maja Wagner, Andrzej Bień, Michał Guć, Sebastian Jędrzejewski, Stanisław Borski, Lechosław Dzierżak,
  • Prawo i Sprawiedliwość: Danuta Białooka-Kostenecka, Marcin Bełbot, Paweł Stolarczyk, Dorota Płotka, Marek Dudziński
  • Koalicja Obywatelska: Krzysztof Chachulski, Mariola Śrubarczyk-Cichowska, Bogdan Krzyżankowski, Tadeusz Szemiot, Ireneusz Bekisz
  • Wspólna Gdynia: Ireneusz Trojanowicz

Opinie (519) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.