- 1 Laserowa korekta wzroku. Kiedy warto się zdecydować? (72 opinie)
- 2 Wypadki na hulajnogach. Jakie są najczęstsze urazy? (83 opinie)
- 3 Szczepionki przeciw grypie już w aptekach (86 opinii)
- 4 Stomatolog naprawi ci zęby za darmo? (100 opinii)
- 5 Przeskocz mukowiscydozę już w tę sobotę (1 opinia)
17 osób dziennie słyszy tę diagnozę. Narażeni pracownicy branży przemysłowej
To jeden z najczęstszych nowotworów wśród mężczyzn w Polsce. Pod względem liczby zachorowań plasuje się tuż za rakiem prostaty, płuca i jelita grubego. Ryzyko zapadalności na ten nowotwór wzrasta wraz z wiekiem. Szczególnie narażone są osoby nadużywające nikotyny, osoby między 70. a 80 r.ż., ale także pracownicy branży przemysłowej, którzy mają styczność z substancjami chemicznymi lub toksycznymi.Dlatego ważna jest profilaktyka - Fundacja Wygrajmy Zdrowie rozpoczęła właśnie kampanię edukacyjną "Krwiomocz? Działaj!", w którą zaangażowali się specjaliści.
Jakie jest ryzyko raka pęcherza moczowego?
Czynniki ryzyka, jakie sprzyjają zachorowalności na raka pęcherza moczowego, to wiek (najwyższa zapadalność na ten nowotwór występuje między 70. a 80. rokiem życia) oraz palenie papierosów (wpływ w tym przypadku ma również długość trwania w nałogu oraz liczba papierosów wypalanych dziennie). Zagrożeni są również pracownicy zawodów związanych z ekspozycją na substancje chemiczne i toksyny, które stosuje się w produkcji m.in. skór, farb, gum, tekstyliów, barwników, metalu, ropy i materiałów drukarskich.
Edukacja na temat raka pęcherza moczowego jest kluczowa, ponieważ wczesne wykrycie
choroby znacząco zwiększa szanse na skuteczne leczenie, a nawet wyleczenie. Krwiomocz, trudności w oddawaniu moczu, ból w dole brzucha i/lub okolicy lędźwiowej to symptomy, które powinny niepokoić ponieważ mogą być oznakami raka urotelialnego.
Szerzenie świadomości wśród społeczeństwa, jakie są przyczyny nowotworu, jego objawy i metody wykrywania, może przyczynić się do zmniejszenia liczby zachorowań. Ponadto promowanie regularnych badań diagnostycznych, takich jak analiza moczu i USG dróg moczowych, pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. Są to nieskomplikowane i niepochłaniające zbyt wiele czasu czynności, które są dostępne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.
- Diagnoza raka pęcherza moczowego to nie wyrok, zwłaszcza gdy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium. Jednak nawet dla pacjentów z zaawansowanym nowotworem mamy w Polsce dostępnych kilka możliwości leczenia, m.in. chemioterapię, radioterapię czy też leczenie chirurgiczne. Od dwóch lat możemy też korzystać z najnowszych opcji terapeutycznych, w tym immunoterapii i koniugatu, które są refundowane w ramach programu lekowego. Program lekowy jest świadczeniem gwarantowanym, czyli finansowanym ze środków publicznych i oferują go wybrane ośrodki w Polsce. Warto, aby pacjenci rozpoczynali leczenie w takich właśnie miejscach, ponieważ oferują one dostęp do wszystkich opcji terapeutycznych. Dzięki temu lekarz w porozumieniu z pacjentem może dokonać wyboru najlepszej metody leczenia - mówi lek. Maciej Milewczyk, rezydent na Oddziale Urologii i Urologii Onkologicznej w Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie.
Mężczyźni ciągle boją się wizyty u urologa?
Kampania "Krwiomocz? Działaj!"
Z inicjatywy Fundacji Wygrajmy Zdrowie trwa kampania edukacyjna "Krwiomocz? Działaj!", która ma na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa, wiedzy pacjentów i zwrócenie uwagi lekarzy na tę chorobę.
- Dla nas to wezwanie do działania, mobilizacja społeczeństwa, a jednocześnie wyraz naszego zaangażowania w walkę z rakiem pęcherza. Chcemy, aby każdy zrozumiał, jak kluczową rolę we wczesnym wykrywaniu raka urotelialnego odgrywa profilaktyka - powiedział Szymon Chrostowski, prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie. - Jestem głęboko przekonany, że edukacja społeczna i wczesna diagnostyka są kluczowymi elementami walki z rakiem urotelialnym. Nasza kampania ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób, przekazanie im rzetelnej wiedzy na temat tej choroby oraz zachęcenie do regularnych badań profilaktycznych. - dodaje.
W ramach kampanii funkcjonuje strona, gdzie można znaleźć najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki raka urotelialnego, głównych czynników ryzyka, narażenia zawodowego, dostępnych metod leczenia, komentarze ekspertów czy interaktywną mapę z listą ośrodków, zajmujących się leczeniem.
Na terenie województwa pomorskiego są to:
- Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, ul. Dębinki 7, Gdańsk
- Szpitale Pomorskie sp. z o.o., ul. Powstania Styczniowego 1, Gdynia
- Copernicus Podmiot Leczniczy sp. z o.o., ul. Nowe Ogrody 1-6, Gdańsk
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku Sp. z o.o.
- Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-08-08 16:44
Przykro mi to mowić ale polska służba zdrowia (12)
To jest dno dna , wszechobecna znieczulica, niekompetencję, przerzucanie odpowiedzialności lekarza na lekarza(np. kto panu tyle leków przepisał ) każdy z nich myśli że jest bogiem pacjentów mają za nic. Mam schorowanego ojca i to jest mega dramat jak oni traktują ludzi. Ale jest coś co mnie pociesza za kilkanaście lat ci lekarze też staną na końcu tej kolejki i poczują jak to jest gdy każdy będzie miał ich gdzieś i nawet salowe będą ich traktować z pogardą.
- 60 20
-
2024-08-10 09:30
to prawda..mam podobne doświadczenia z chorymi rodzicami..straszne ! o 21 byłam w szpitalu przy mamie..dostała krowtoku-krzyczałam a nikogo nie było...dopiero po czasie wyszli ze swoich nor zaspani...byłam codziennie przy mamie-wiele mogłabym napisać o tzw..opiece...niestety nic dobrego...to dramat...całe swoje zycie płacili składki..i co? do wysadzenia cala dla zmyłki nazwana służba zdrowia
- 1 0
-
2024-08-09 12:39
Od razu trzeba uderzać do doktora KOperty.
Fiku Miku pod stołem do kieszeni i masz europejskie standardy i pierwszeństwo.
- 3 0
-
2024-08-09 08:05
Lekarze niestety nigdy nie będą na końcu kolejki ich kolesie zawsze przyjmą ich poza kolejnością smutne ale prawdziwe
- 16 0
-
2024-08-09 06:38
(1)
Nie zgadzam się kompletnie.
Obydwoje moi rodzice chorują przewlekle, onkologicznie, ojciec leczy się od wielu lat na raka pęcherza właśnie. Z ich doświadczeń Polska służba zdrowia, w tym ich umiejętności, empatia i poszanowanie pacjentów jest na najwyższym poziomie.
Z moich znacznie skromniejszych doswiaczen, mam takie same zdanie.- 10 4
-
2024-08-09 12:15
Problem zaczyna się
Gdy człowiek leczy się onkologicznie, kardiologicznie, ma nadczynność tarczycy itp. wtedy każdy uj na swój strój jak to się mówi.
- 3 0
-
2024-08-09 01:26
Zgadza sie
- 2 0
-
2024-08-08 19:18
weż paszport ukrainski i po problemie... (3)
- 9 5
-
2024-08-08 19:46
To racja nieraz byłem świadkiem (2)
Jak jakaś ukraińska mamuśka domagała się na dziś wizyty u specjalisty i nie dało jej się przetłumaczyć że termin do kardiologa najbliższy za 4 tyg.
- 5 3
-
2024-08-09 11:07
A czego ty nie rozumiesz (1)
U nich takie rzeczy od reki do ręki
- 3 0
-
2024-08-09 13:56
bo nie bylo u nich Ligockiej i lekarze zostali
- 1 1
-
2024-08-08 19:02
(1)
Chyba wierzysz w ducha! Ze mną leżał jakiś stary lekarz na sali, to jak ordynator dowiedział się że to też lekarz, zaraz zmienili mu pokój na 1 osobow!!!! A dziadzio miał chyba z 80 lat. Także kruk krukowi oczu nie wykole. Będą mieć do śmierci przywileje, zresztą tak samo jak z tą hołotą polityków!!!
- 10 3
-
2024-08-08 19:11
lekarzowi to i sie nalezy ale politykow to do patologa na sekcję
- 4 4
-
2024-08-12 14:01
Pytanie do statystyka..
Niech mi ktoś odpowie, proszę, czy z faktu że 17 osób codziennie słyszy diagnozę raka pęcherza moczowego a 11 osób dziennie z tego powodu umiera, wynika iż gdy ktoś zachoruje na ten rodzaj raka to ma ,,szansę''' 11/17 z tego powodu umrzeć? Wiem że takie rozważania są okropne ale statystyka stosuje się nawet i do chorób.
- 0 0
-
2024-08-11 14:09
Dobry artykul....
Dobry i pożyteczny artykuł który może choć troche uświadomi ludziom że takie objawy jak krwiomocz czy skrzepy w moczu to nie bagatelka ale po prostu syrena alarmowa i nie wolno tego lekceważyć...tak offtopikowo może się czepiam ale w tym artykule rażąco powtarza się słowo,,kluczowy" - co najmniej 3 razy w tak krótkim tekście.... Wiem że to modne słowo ale.....
- 0 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.