- 1 Nowe uzdrowisko w Sopocie zadba o płodność i długowieczność (19 opinii)
- 2 Polacy coraz częściej szukają pomocy psychologa i psychiatry (232 opinie)
- 3 Lekarze walczą o życie kilkumiesięcznego dziecka z krztuścem (195 opinii)
- 4 Czy zdrowe jedzenie musi być drogie? (55 opinii)
- 5 W Gdyni znów otworzą izbę wytrzeźwień (118 opinii)
- 6 Dzieci poczęte z in vitro z większym ryzykiem chorób serca? (85 opinii)
Brzuch jak piłka po jedzeniu - jak działać przy SIBO?
SIBO, a więc zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, dotyka nawet kilkanaście procent zdrowej populacji, jest również powszechny przy niektórych schorzeniach, takich jak zespół jelita wrażliwego. Jak wygląda diagnostyka i leczenie? Kiedy zgłosić się do lekarza? Jaką dietę wybrać?
- Odżywiam się zdrowo, a mój brzuch jest wiecznie piłką. Co jest ze mną nie tak? - znajdziemy dziesiątki takich komentarzy na forach internetowych.
Okazuje się, że u części osób za taki obraz kliniczny może być odpowiedzialny zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, nazywany również skrótowo z języka angielskiego - SIBO
Kolonoskopia ze sztuczną inteligencją? Nowy system w gdańskim ośrodku
Jakie objawy wywołuje SIBO?
Objawy zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego są często lekceważone, a pacjenci po prostu przyzwyczają się do nieco uciążliwych symptomów i nie myślą o interwencji medycznej. Natomiast z czasem objawy mogą ograniczać codzienne aktywności i stać się uciążliwe dla normalnego funkcjonowania.
- SIBO najczęściej jest kojarzone z wzdęciami, natomiast objawy są mało specyficzne. Występują biegunki, złe wchłanianie (np. niedobory w obrębie gospodarki żelazowej, witamin z grupy B czy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach), a w przypadku odmiany metanowej IMO, pacjenci uskarżają się na problemy z zaparciami - wskazuje Katarzyna Frąckiewicz, dietetyk kliniczny, założycielka KFDiet, ekspert Wydziału Zdrowia WSAiB im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni.
Poniżej pełna lista możliwych objawów:
- biegunka np. wodnista, ale również tłuszczowa
- wzdęcia
- utrata masy ciała,
- ból brzucha,
- gazy,
- obrzęki
- zaparcia
- uczucie pełności
Warto zwrócić uwagę, że objawy są niezwykle zbliżone również do zespołu jelita drażliwego. Obecnie część badań wskazuje na silne powiązanie między obiema jednostkami - być może jelito drażliwe wynika wręcz z rozwoju SIBO.
Stomatolog naprawi ci zęby za darmo? NIK ma wątpliwości - "zamiast leczyć, usuwamy zęby"
Zespół SIBO często jest związany z innymi chorobami
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęty brzuch, biegunki i zaparcia wynikające z SIBO, mogą rozwijać się niejako w towarzystwie lub następstwie innych chorób. Rozrost flory bakteryjnej w obszarze jelita cienkiego może być następstwem szeregu jednostek chorobowych:
- celiakii,
- choroby Leśniowskiego-Crohna
- chorób trzustki i zaburzeń immunologicznych
- wystąpienie zwężenia, guzów jelita cienkiego,
- marskości wątroby
- zaburzeń neurologicznych
- cukrzycy
- SIBO wynika najczęściej z innych chorób układu pokarmowego, ale także innych zaburzeń, np. endokrynologicznych, chorób układowych, cukrzycy typu I, a nawet wiąże się z przybyciem pewnych infekcji. Co istotne, przyjmowanie określonych typów leków (np. IPP na refluks) również może przyczynić się do rozwoju SIBO/IMO. Trzeba podkreślić, że zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego nie jest czymś nowym, natomiast w ostatnich latach obserwuję wzrost rozpoznawalności - dodaje Katarzyna Frąckiewicz.
Ile kosztuje kolonoskopia prywatnie? Jak się przygotować do badania?
SIBO - jakie diety są skuteczne?
W przypadku wystąpienia lub nasilenia objawów warto skierować się do lekarza rodzinnego, który dalej nas pokieruje bądź da skierowanie na konsultacje do gastroenterologa. Literatura medyczna wskazuje, że diagnostyka SIBO polega między innymi na przeprowadzeniu badań oddechowych, które mierzą poziom gazów. Metan i np. wodór powstają przy nadmiernych procesach fermentacyjnych i mogą wskazywać na zaburzenia ze strony układu pokarmowego.
Jeśli chodzi o leczenie, to najczęściej stosuje się antybiotykoterapię połączoną ze zmianą nawyków żywieniowych.
- Dowody na skuteczność wielu obecnie stosowanych diet w SIBO są oparte w dużej mierze na badaniach dotyczących dietoterapii w zespole jelita drażliwego (IBS). Często stosowane to: dieta low FODMAP, dieta bezglutenowa i liczne diety eliminacyjne wykluczające różne frakcje błonnika pokarmowego. Nie mamy obecnie dowodów naukowych na skuteczność konkretnej diety w leczeniu SIBO. Nasze działania skupiają się głównie na zmniejszeniu dolegliwości z przewodu pokarmowego, a także na zapobieganiu niedoborom pokarmowym. W praktyce klinicznej często stosujemy modyfikacje diety low FODMAP, skupiającej się na ograniczeniu grupy produktów należących do fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli. Tutaj zaznaczę, że dieta ta składa się z etapów, a eliminacje często biorą pod uwagę konkretne porcje produktów - mówi Aleksandra Mechlińska, Samodzielny Zespół Dietetyków UCK.
Dieta keto - magiczne rozwiązanie czy ukryte ryzyko? Odkrywamy fakty
Pacjenci popełniają błąd
Pacjenci niekiedy o tym zapominają i nie zmieniają diety w kolejnych fazach, co wpływa na ostateczne wyniki i odczuwane objawy. Trzeba również pamiętać o zbilansowaniu diety, bowiem w tym wypadku bardzo istotne jest uzupełnianie niedoborów mikroelementów.
- Częstym błędem u pacjentów, zwłaszcza stosujących dietę low FODMAP na własną rękę, jest pozostawanie w fazie eliminacji przez długi czas, a także eliminowanie całych grup produktów, w konsekwencji doprowadzanie do niedoborów. SIBO wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niedoborów m.in. witamin A, D, E, B12, a także trudnościami z trawieniem i wchłanianiem makroskładników, jak tłuszcze i białka, dlatego powinno się zwrócić szczególną uwagę na odżywczość diety. Z uwagi na niedostateczne dowody naukowe na skuteczność konkretnej diety w SIBO, a także często błędne informacje w internecie zachęcam do udania się do doświadczonego w tym temacie dietetyka klinicznego, który dopasuje modyfikacje w diecie indywidualnie do przypadku - dodaje Aleksandra Mechlińska.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-09-25 11:38
Temat absolutnie nie został omówiony nawet w połowie w tym artykule.
- 31 0
-
2024-09-25 23:19
(3)
Ktoś jest w stanie polecić dobrego gastrologa (prywatnie, na NFZ nie liczę) który zna się na leczeniu sibo?
Z góry dziękuję.- 0 0
-
2024-09-26 07:49
(2)
Dr Wojciech Czarzasty gastroenterolog w LuxMedzie w Gdyni na Morskiej, ale też podobno w innych placówkach. Wysłał mnie na test wodorowy, zalecił odpowiednie leczenie i od 6 lat nie mam żadnych dolegliwości i jem wszystko, a wcześniej wzdęcia nawet po wypiciu szklanki wody, różne leki, diety. Polecam. Spokój w jelitach bezcenny, wie każdy, kto miał kiedykolwiek tego rodzaju problemy.
- 2 0
-
2024-09-26 08:20
(1)
Dzięki. Ja już 2 razy miałam test wodorowy (na początku 2023 i na początku 2024). W obu przypadkach pozytywny, w obu przypadkach leczenie xifaxan. I znów nawrót dolegliwości. Myślę że głównym problemem jest brak prowadzenia po xifaxanie. Dlatego teraz staram się znaleźć lekarza który się na tym na prawdę zna.
Dzięki za polecenie, sprawdzę tego lekarza!- 0 0
-
2024-09-26 08:39
Powodzenia. Ja brałam xifaxan raz na kwartał przez rok i pilnowałam innych zaleceń doktora. Po roku leczenia spokój (poprawa była już dużo wcześniej), tak jak napisałam już od ponad 6 lat brak nawrotów. U mnie problemy pojawiły się po lekach NLPZ + IPP. Wcześniej diagnozowano m.in. IBS.
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.