- 1 Podrzucili umierającego pod SOR. Nowe fakty (90 opinii)
- 2 Szczepionki przeciw grypie już w aptekach (79 opinii)
- 3 Jakie oblicza ma przemoc domowa? (58 opinii)
- 4 Przeskocz mukowiscydozę już w tę sobotę (1 opinia)
Złoto Bałtyku, czyli bursztyn, to nie tylko biżuteryjna ozdoba. Medycyna ludowa zna wiele zastosowań jantaru; po niektóre dawne metody sięga także współczesna litoterapia i kosmetologia. O to, czy bursztyn naprawdę może pomóc w walce z chorobami i czy ma właściwości upiększające, zapytaliśmy trójmiejskich specjalistów.
- Bursztyn - właściwości
- Nalewka z bursztynu - przepis
- Bursztyn w kosmetykach - jak działa kwas bursztynowy?
- Od dłuższego już czasu zarówno w Polsce, jak i na świecie panuje trend powrotu do naturalności i ukłonu w stronę materiałów naturalnych. Z drugiej zaś strony wysokie ceny surowca bursztynowego sprawiły, że zabiegi z jego wykorzystaniem stają się coraz bardziej elitarne i ekskluzywne - mówi Aleksandra Zachryczek, fizjoterapeutka z salonu Balola.
Bursztyn - właściwości
Teoria mówiąca, że bursztyn leczy, ma tylu zwolenników, co przeciwników. Niektórzy sądzą, że bursztyn rzeczywiście wpłynął pozytywnie na ich zdrowie (a przynajmniej wpłynęła autosugestia), inni zarzucają naturalnym praktykom szamaństwo, a firmom, wykorzystującym sławę jantaru, nieuczciwy marketing.
- Pierwsze ozdoby i amulety z bursztynu wytwarzano już w czasach prehistorycznych. Od dawna przypisywano mu też magiczne i lecznicze właściwości. Bursztynu i jego ekstraktów używa się w medycynie naturalnej od starożytnej Grecji i Rzymu do teraz - XXI wieku - mówi Krzysztof Szkarłat, manager SPA w Mera SPA Hotel.
Nalewka bursztynowa zapobiega drobnym infekcjom i przeziębieniom. Można ją dodawać do herbaty, wcierać w kark, wmasowywać na bóle mięśniowe. Wspomaga układ odpornościowy i trawienny. Nie udowodniono jednak, czy pomaga dzięki zawartości kamieni, czy dzięki spirytusowi.
Nalewka z bursztynu - przepis
Umyj 50 gramów bursztynu w gorącej wodzie i wsyp je do przygotowanej wcześnie wyparzonej butelki. Bursztyny zalej 0,5 litra spirytusu o zawartości alkoholu co najmniej 95 proc. Odstaw nalewkę w ciemne i suche miejsce. Po 2 tygodniach nabierze mocy, uzyska piękny, złocistobrązowy kolor i będzie gotowa do picia.
Bursztyn w kosmetykach - jak działa kwas bursztynowy?
Kopalna żywica drzew iglastych znalazła zastosowanie w wielu produktach kosmetycznych. W drogeriach znajdziemy szampony z wyciągiem z bursztynu, które mają działanie pielęgnacyjne, wzmacniające i wygładzające włosy, ułatwiające układanie, a także wcierki na porost, hamujące przetłuszczanie i wypadanie włosów.
- Na świecie istnieje szereg patentów, gdzie jako surowce kosmetyczne stosuje się ekstrakt bursztynowy, olej i kwas bursztynowy, jak i produkty suchej destylacji bursztynu - wymienia Krzysztof Szkarłat. - Preparaty oparte na tych patentach wykazują szereg właściwości, takich jak np. naturalny protektor UV-B, właściwości relaksacyjne, rozgrzewające, poprawiają kondycję włosów i skóry. Olej bursztynowy wykazuje działanie antyoksydacyjne i antyseptyczne, co powoduje, że jest doskonałym dodatkiem kosmetyków przeciwstarzeniowych i toników - dodaje manager SPA.
Wcierki i odżywki do włosów oraz skóry głowy zawierają biologicznie czynne substancje, pozyskane z bursztynów, przyspieszające porost włosów, łagodzące podrażnienia skóry głowy oraz nawilżające. Bursztyn znajdziemy także w składzie kremów regenerujących i nawilżających. Według opinii producentów, kompleks skoncentrowanych wyciągów z bursztynu poprawia metabolizm komórkowy, wspiera naturalne mechanizmy obronne skóry, przyspiesza jej zdolność do regeneracji, poprawia mikrokrążenie, co sprawia, że skóra jest dotleniona, nawilżona, poprawia koloryt skóry. Sole mineralno-bursztynowe, bogate w cenne mikroelementy, kolagen i wyciąg z bursztynu, ograniczają działanie wolnych rodników, działają przeciwbakteryjnie. Bursztyn jest naturalnym filtrem słonecznym, poprawia koloryt i wygląd skóry.
- W salonie Balola w Sopocie wykorzystujemy w zabiegach pielęgnacji ciała naturalny bursztyn bałtycki. Pył bursztynowy stanowi bazę, którą wykorzystujemy do peelingu ciała - mówi Aleksandra Zachryczek. - Zabiegi z użyciem naturalnych składników są przyjazne dla naszej skóry. Pył bursztynowy działa rozświetlająco i odżywczo, a kwas bursztynowy przyczynia się do regeneracji skóry.
- Tym, którzy naprawdę potrzebują relaksu, szczególnie polecam Ceremonię Bursztynu, wykonywaną na naszych kosmetykach z linii Mera Amber. Ten dwugodzinny rytuał to wyjątkowy zestaw luksusowych chwil. Znajdziemy w nim peeling bursztynowy wygładzający skórę, doskonale nawilżającą maskę z ekstraktem z bursztynu, masaż całego ciała z użyciem prawdziwych bursztynów oraz mój ulubiony masaż twarzy bursztynami, który harmonizuje i głęboko wycisza umysł - poleca Krzysztof Szkarłat.
O to, czy bursztyn rzeczywiście ma znaczenie w pielęgnacji, zapytaliśmy także Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.
- Głównymi związkami aktywnymi bursztynu są terpeny oraz kwasy organiczne, w tym kwas bursztynowy. Substancje te mają działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne i kondycjonujące, dlatego bursztyn i jego ekstrakty sprawdzają się w kosmetykach do pielęgnacji skóry czy włosów - wyjaśnia Max Kwiatkowski. - W badaniu przeprowadzonym przez Wyższą Szkołę Zawodową Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie we współpracy z Laboratorium Procesów Technologicznych Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej zauważono wyraźny wzrost poziomu nawilżenia skóry dla kosmetyków zawierających ekstrakty bursztynu bałtyckiego w porównaniu do takich samych kosmetyków, które jednak nie zawierały w swoim składzie bursztynu. Spowodowane jest to biologicznym oddziaływaniem bursztynu na komórki skóry. W innym badaniu przeprowadzonym we Francji stwierdzono, że ekstrakt z bursztynu stymuluje produkcję kolagenu w skórze, co czyni bursztyn świetnym składnikiem kosmetyków odmładzających i przeciwzmarszczkowych. To znaczy, że bursztyn nie jest substancją nawilżającą w tych kosmetykach, ale działa stymulująco i ochronnie na pracę komórek skóry. Powyższe tezy potwierdzają również badania prowadzone w laboratorium Succinite Cosmetics oraz badania na niewielkich próbach. Zatem można jednoznacznie stwierdzić, iż bursztyn jest doskonałym składnikiem aktywnym do wykorzystania w kosmetykach - potwierdza członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników.
Miejsca
Opinie (18) 4 zablokowane
-
2016-09-24 12:28
Pan od rytuałów z bursztynem
Mam nadzieję że tak reklamujac swoje zabiegi ma dowody w postaci badań naukowych, bo chyba by nie lał wody tak bez podstawnie
- 11 7
-
2016-09-24 13:15
zlo
Bursztyn to zlo ziemi czarnej -wiedza to ninardowie!
- 2 12
-
2016-09-24 19:41
Bursztyn
Gdyby nalewki bursztynowe na spirycie można było pic to chceniem bym spróbował.
- 3 1
-
2016-09-24 21:41
(1)
to jest pic na wode foto montaz, bursztyn ma 35 milionow lat, to tak jak jakies cymbaly z danzigu robili zupe bursztynowa
- 2 5
-
2016-09-25 17:43
To Niemcy
- 1 0
-
2016-09-24 21:47
Bursztyn jest mocno przereklamowany jeśli chodzi o właściwości zdrowotne, delikatnie pisząc.
Podobnie jak i miód. - Cukier.
- 1 15
-
2016-09-24 22:08
Bernstein (2)
Ładnie wyglada smakuje i jest w kosmetykach. Idę zbierać.
- 2 0
-
2016-09-24 22:11
Ciekawe co jeszcze mozna robic. P.A. pewnie wie
- 3 0
-
2016-09-24 22:12
Niech mi udowodni ze działa to będę łykał
- 1 3
-
2016-09-24 22:13
Bursztynek, bursztynek
znalazłam go na plaży,
Słoneczna kropelka, kropelka złotych marzeń,
Bursztynek, bursztynek położę Ci na dłoni,
Gdy spojrzysz przez niego mój uśmiech Cię dogoni...- 17 1
-
2016-09-25 17:44
(1)
Yo tyle
Niemców przyjeżdża do Danzigu ciekawe po
Co- 1 0
-
2016-09-25 17:46
A kreda na co dobra?
- 2 1
-
2016-09-25 20:10
chochlika skrzacika Kindziołka
chochlika skrzacika Kindziołka
- 1 2
-
2016-09-25 23:37
bursztyn leczy na pewno, zwłaszcza tych co przyciąga nad brzeg Bałtyku na spacer i zbieranie jego drobinek milimetrowych. Ludzie są na powietrzu i jeszcze się ruszają, a nie siedzą przed tv przy beznadziejnych serialach.
- 7 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.