- 1 Nowe uzdrowisko w Sopocie zadba o płodność i długowieczność (19 opinii)
- 2 Polacy coraz częściej szukają pomocy psychologa i psychiatry (232 opinie)
- 3 Lekarze walczą o życie kilkumiesięcznego dziecka z krztuścem (195 opinii)
- 4 W Gdyni znów otworzą izbę wytrzeźwień (118 opinii)
- 5 Czy zdrowe jedzenie musi być drogie? (55 opinii)
- 6 Dzieci poczęte z in vitro z większym ryzykiem chorób serca? (85 opinii)
Choroby serca u dzieci i młodzieży. Jak zminimalizować ryzyko?
Dzień Serca, który odbędzie się 28 września w Szpitalu Dziecięcym Polanki, to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o chorobach serca i układu krążenia, a także o tym, jak prowadzić zdrowy tryb życia. - Dbanie o serce zaczyna się od edukacji i świadomości, dlatego tak ważne jest, aby już teraz zatroszczyć się o przyszłość naszych dzieci - podkreśla lek. med. Hanna Mulewska, specjalista pediatrii i kardiologii dziecięcej.
- Na serce chorują nie tylko dorośli, ale też dzieci i młodzież
- Z sali porodowej pod opiekę kardiologa
- Wady wykrywane podczas badań rutynowych
- Sercowe problemy nastolatków
- Dzień Serca - atrakcje, zabawy i spora porcja przydatnej wiedzy
Na serce chorują nie tylko dorośli, ale też dzieci i młodzież
Choroby serca i układu krążenia kojarzą się zazwyczaj z osobami dorosłymi. Niepokojące jest jednak to, że coraz częściej dotyczą również dzieci i młodzieży. Świadomość rodziców oraz opiekunów na temat tych problemów oraz sposobów ich zapobiegania jest kluczowa, aby młode pokolenie mogło rozwijać się w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.
Dzień Serca
Z sali porodowej pod opiekę kardiologa
Wady serca to najczęstsze wrodzone anomalie u dzieci. Mogą obejmować nieprawidłową budowę zastawek serca, przegrody międzykomorowe, a także problemy z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych.
- Niektóre wady serca ujawniają się już na wczesnym etapie życia, inne mogą zostać zdiagnozowane później, nawet w wieku szkolnym - mówi lek. med. Hanna Mulewska, specjalista pediatrii i kardiologii dziecięcej. - Wiele z tych wad jest wykrywanych podczas badań USG w okresie płodowym, badania bezpośrednio w tym kierunku są też wykonywane na oddziałach położniczych, w związku z czym mamy większą wykrywalność i nasi najmłodsi pacjenci odpowiednio wcześnie trafiają pod opiekę kardiologa.
Wady wykrywane podczas badań rutynowych
Zdarza się też, szczególnie w przypadku wad tzw. prostych, że dziecko do kardiologa kieruje pediatra.
- Często lekarze wyłapują takie budzące podejrzenia szmery bądź zaburzenia rytmu serca podczas badań patronażowych, bilansowych czy poprzedzających szczepienie - tłumaczy lek. Hanna Mulewska. - Wczesne rozpoznanie i leczenie wad może znacząco poprawić jakość życia młodych pacjentów.
Sercowe problemy nastolatków
W okresie dojrzewania dość powszechnym problemem są zasłabnięcia i omdlenia. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku stresu bądź niezdrowego stylu życia.
- Leczenie głównie polega na profilaktyce - informuje lek. Hanna Mulewska. - Rodzice powinni kontrolować to, czy dzieci piją wystarczającą ilość płynów, czy prawidłowo się odżywiają, czy nie pomijają śniadań, czy nie faszerują się energetykami.
Nastolatkowie trafiają pod opiekę kardiologa również wskutek stresu, problemów natury psychologicznej czy psychicznej, a także przez niezdrowe podejście do kwestii budowania formy.
- Aktywność fizyczna działa na naszą korzyść, ale trzeba to robić z głową - podkreśla kardiolog. - Niestety młodzi ludzie często przetrenowują się, ćwiczą niewłaściwie, bo nie korzystają z usług zawodowego trenera, a sami nie potrafią zweryfikować, czy ćwiczenia wykonują poprawnie, aby przyspieszyć budowanie masy, przyjmują mnóstwo różnych suplementów, piją energetyki w ogromnych ilościach, a jakby tego było mało, doprawiają się e-papierosami. To wszystko wpływa na pracę serca, powoduje zaburzenia rytmu i może przyczyniać się do rozwoju chorób nie tylko teraz, ale i w przyszłości.
Dzień Serca - atrakcje, zabawy i spora porcja przydatnej wiedzy
Dzień Serca, który odbędzie się 28 września w godz. 10-14 w Szpitalu Dziecięcym Polanki, to doskonała okazja, aby dowiedzieć się więcej o chorobach serca i układu krążenia, a także o tym, jak prowadzić zdrowy tryb życia.
Organizatorzy, Szpital Dziecięcy Polanki w Gdańsku oraz Sieć Kin Helios, przygotowali również atrakcje dla najmłodszych uczestników, aby całe rodziny mogły wspólnie spędzić ten dzień, ucząc się i bawiąc jednocześnie.
- Dbanie o serce zaczyna się od edukacji i świadomości, dlatego tak ważne jest, aby już teraz zadbać o przyszłość naszych dzieci - podkreśla lek. med. Hanna Mulewska, specjalista pediatrii i kardiologii dziecięcej.
Wydarzenia
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-09-27 09:18
Więcej aluminium w podawanych "lekach" (1)
to więcej operacji i wydanych pieniędzy
- 12 4
-
2024-09-28 10:39
min. Zdrowia nie zna skladu preparatow c19 do dnia dzisiejszego
- 2 0
-
2024-09-27 18:27
(2)
przestańcie szprycować dzieci i młodzież i będą zdrowi...! ołów,rtęć i inne syfy w szprycach-dobrze o tym wiecie!
- 5 6
-
2024-09-28 10:33
nigdy wczesniej dzieciom nie podawano takiej ilosci w krótkim czasie
- 5 2
-
2024-09-28 10:31
ale to zysk dla korporacji farmaceutycznych
- 3 2
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.