- 1 NIK: brak wsparcia dla młodzieży w kryzysie (36 opinii)
- 2 Stomatolog naprawi ci zęby za darmo? (99 opinii)
- 3 Jakie oblicza ma przemoc domowa? (59 opinii)
- 4 Powrót do szkoły bywa stresujący. Jak rozmawiać? (71 opinii)
- 5 Kim jest dietetyk - jak i komu może pomóc? (10 opinii)
- 6 Podrzucili umierającego pod SOR. Nowe fakty (92 opinie)
Jak skutecznie przyspieszyć metabolizm? 5 sposobów na szybsze zrzucenie kilogramów
Szybki metabolizm to sposób na szczupłą sylwetkę. Chociaż każdy z nas ma własne tempo przemiany materii, warto wiedzieć, jakie czynniki spowalniają metabolizm i co może wpłynąć na przyspieszenie przemiany materii.
Czym jest metabolizm?
Metabolizm to dynamiczny proces w naszym organizmie, który odnosi się do reakcji mających na celu wykorzystanie energii i składników odżywczych pochodzących z pożywienia, a w konsekwencji także odpowiada za proces chudnięcia lub utrzymanie szczupłej sylwetki.
- Wyrażenie "wolna przemiana materii" jest m.in. kojarzone z tendencją do tycia albo ze spowolnionym pasażem jelitowym. W rzeczywistości jedno z drugim nie ma ze sobą nic wspólnego. Przemiana materii to ogół procesów biochemicznych, dzięki którym energia spożywana w postaci jedzenia i picia przekształcana jest w energię wykorzystywaną do podtrzymania funkcji życiowych i podejmowania aktywności Tym samym "wolny metabolizm" należy rozumieć jako niskie zapotrzebowanie energetyczne, a "szybki metabolizm" jako wysokie zapotrzebowanie energetyczne - podkreśla Klaudia Rychcik, młodsza specjalistka w Dziale Wydarzeń i Programów Naukowych Centrum Nauki Experyment w Gdyni.
Ilość energii, jaką potrzebujemy w ciągu doby, to całkowita przemiana materii (CPM). Składa się z dwóch wartości: podstawowej przemiany materii (PPM) oraz ponadpodstawowej przemiany materii (PPPM).
- Na podstawową przemianę materii składa się ilość energii, jaką organizm zużywa do zachowania wszystkich czynności organizmu, czyli działania wszystkich naszych układów, np. krwionośnego, oraz wszystkich naszych narządów i organów - mówi Michał Malinowski, dietetyk.
Ponadpodstawowa przemiana materii odpowiada za ilość energii, jaką zużywamy na codzienne czynności, trawienie i aktywność fizyczną.
- Pamiętajmy jednak, że tempo przemiany materii u każdego człowieka jest indywidualne. Wpływ na metabolizm mają czynniki genetyczne, współistniejące choroby, płeć oraz wiek - tłumaczy Dominika Dietrich, dietetyk kliniczny z Akademii Skutecznego Diety.
Największymi wrogami szybkiego tempa metabolizmy są restrykcyjne diety, zbyt niska podaż kaloryczna, ograniczenie białka w diecie, nieregularna i zbyt mała ilość snu, brak aktywności fizycznej oraz stres.
Nadciśnienie tętnicze. Jakie znaczenie ma dieta?
5 sposobów na szybszy metabolizm
1. Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków
Duże znaczenie w utrzymywaniu stałego tempa metabolizmu lub przyspieszaniu go ma regularność posiłków i dobrze zbilansowana dieta, w tym spożywanie wartościowego śniadania.
- Ważne jest unikanie długich przerw między posiłkami, pozwala organizmowi na ciągłe dostarczanie energii i skuteczne spalanie kalorii - mówi Mirosław Olejniczak, psychodietetyk z Twój Cel.
W naszej diecie nie powinno zabraknąć produktów bogatych w błonnik, które pomagają zachować regularność trawienia.
- Ważne jest także spożywanie pokarmów bogatych w białko, które mogą zwiększyć termogenezę, czyli produkcję ciepła przez organizm podczas trawienia. Białko wymaga więcej energii do strawienia w porównaniu do węglowodanów i tłuszczów - podkreśla dr n. med. Paulina Borek-Trybała, dietetyk medyczny.
Z kolei wybieranie pokarmów o niskim indeksie glikemicznym może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu cukru we krwi i unikaniu gwałtownych wahań insulinowych, które mogą wpłynąć negatywnie na metabolizm.
2. Zadbaj o aktywność fizyczną
Na tempo metabolizmu ma wpływ zarówno ilość energii, jaką zużywamy w czasie spontanicznej aktywności, jak i planowanego wysiłku.
- Te 10 do 20 proc. naszego dobowego tempa przemiany materii to aktywności zarówno związane z ćwiczeniami fizycznymi, jak i naszym codziennym spontanicznym ruchem, w tym z chodzeniem. To część, na którą mamy skuteczny wpływ, i to właśnie tej części metabolizmu powinniśmy poświęcić czas, myśląc o jego przyspieszaniu - dodaje Michał Malinowski.
Pamiętajmy, że nie trzeba od razu zapisywać się na maraton lub triathlon. Znacznie ważniejsza jest regularność w podejmowaniu aktywności fizycznej niż jej intensywność.
- Prościej jest wprowadzić do codziennego życia spontaniczną aktywność fizyczną. Spacer, chodzenie po schodach, obowiązki domowe - tego rodzaju aktywności fizyczne o niskiej intensywności mogą mieć jednak znaczący wpływ na zwiększenie wydatków energetycznych i tym samym redukcję czy utrzymanie prawidłowej masy ciała - podkreśla Klaudia Rychcik.
Aktywność fizyczna, zwłaszcza regularne treningi siłowe, pomagają zwiększyć masę mięśniową, a ta z kolei przyspiesza metabolizm.
- Ćwiczenia oporowe, takie jak podnoszenie ciężarów lub ćwiczenia z własnym ciałem, są tutaj szczególnie skuteczne - dodaje Mirosław Olejniczak.
3. Pij wodę!
Woda jest niezbędna w procesach zachodzących w naszym organizmie, w tym tych metabolicznych, dlatego warto zadbać o regularne nawadnianie przez cały dzień.
4. Wysypiaj się
Brak snu może zakłócać prawidłowe funkcjonowanie organizmu, spowalniać metabolizm i zniechęcić do podejmowania aktywności fizycznej oraz zwiększać skłonność do sięgania po niezdrowe przekąski. W trakcie snu organizm regeneruje się i przeprowadza wiele procesów naprawczych, dlatego warto spać pomiędzy siedem a dziewięć godzin na dobę, by wesprzeć prawidłowy metabolizm.
- Istotna w poprawie metabolizmu jest odpowiednia ilość snu. Sen m.in. regeneruje organizm, wpływa na regulację gospodarki hormonalnej. Zdrowy styl życia to nie tylko zdrowe żywienie i ruch, ale także odpowiednia ilość snu - podkreśla Dominika Dietrich.
5. Sięgaj po przyprawy
Niektóre przyprawy i herbaty ziołowe o działaniu termogenicznym mogą tymczasowo zwiększyć tempo przemiany materii, dlatego codzienne menu warto wzbogacać m.in. o cynamon, imbir, pieprz cayenne czy zieloną herbatę.
- Osoby, które nie mają problemów gastrycznych, do swojej diety mogą wprowadzić wodę z dodatkiem soku z cytryny i szczypty pieprzu cayenne, ostre przyprawy w znaczący sposób przyspieszają przemianę materii - dodaje Dominika Dietrich.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-09-14 07:27
cynamon (4)
mimo że regularnie trenuję i zdrowo jem to miałem ciągle brzuch, od jakiegoś miesiąca regularnie jem cynamon z serkiem lub w herbacie, nie wierzyłem, że to zadziała a efekty są
- 5 1
-
2023-09-14 12:51
Ile cynamonu? (3)
Aż się wierzyć nie chce....
- 0 0
-
2023-09-14 20:26
Nie wierz w te bzdury. Cynamon o ile ma jakieś działanie, to termogeniczne
W niewielkim stopniu pomaga w redukcji. Sam cynamon NIC nie zdziała
- 1 0
-
2023-09-14 15:53
tyle ile lubisz, po prostu stosować jako dodatek do dań, napojów (1)
np. można dodać do nocnej owsianki lub piersi z kurczaka
- 1 1
-
2023-09-15 06:36
nocna owsianka.
czasem to co piszą ludzie jest lepsze od kabaretu :)
- 1 1
-
2023-09-13 11:20
Głodzenie się
Warto dodać, że ilość spożywanego pokarmu i jego kaloryczność również wpływa na metabolizm. Kiedy zaczynamy się bezmyślnie głodzić żeby schudnąć to nasz organizm odbiera to jako "trudne czasy" i metabolizm zaczyna zwalniać. Problem w tym, że w drugą stronę kiedy zaczynamy znowu jeść to dalsza konsekwencja jest taka, że organizm chce sobie coś
Warto dodać, że ilość spożywanego pokarmu i jego kaloryczność również wpływa na metabolizm. Kiedy zaczynamy się bezmyślnie głodzić żeby schudnąć to nasz organizm odbiera to jako "trudne czasy" i metabolizm zaczyna zwalniać. Problem w tym, że w drugą stronę kiedy zaczynamy znowu jeść to dalsza konsekwencja jest taka, że organizm chce sobie coś odłożyć w razie gdyby znowu przyszyły trudne czasy i dlatego efekt jojo jest tak trudny do pokonania. Ważne aby chudnąć ale mądrze, czyli długoterminowo, systematycznie i w oparciu o dobrą dietę, w której będzie mniej węglowodanów, a więcej białka i dobrych tłuszczów. W artykule też nie podano właśnie tego argumentu, że zwiększenie podaży białka przyśpiesza metabolizm, a warto gdyż w wielu dietach zaleca się 1,5g na kg masy ciała.
- 25 1
-
2023-09-13 11:03
Podstawowym czynnikiem napędzającym metabolizm jest jedzenie i ruch na świeżym powietrzu (3)
Oczywiście zdrowe jedzenie i ruch inny niż powłóczenie nogami 2 km/h. Reszta ma niewielki wpływ.
- 18 5
-
2023-09-13 11:52
(2)
A jak ktoś tylko powłóczy nogami, to co wtedy radzisz ekspercie !
- 4 3
-
2023-09-13 15:57
Przysiady trolu (1)
- 2 2
-
2023-09-18 13:39
A jeśli powłóczy nogami z tego powodu
że bolą go właśnie kolana?
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.