- 1 Wypadki na hulajnogach. Jakie są najczęstsze urazy? (86 opinii)
- 2 Laserowa korekta wzroku. Kiedy warto się zdecydować? (79 opinii)
- 3 Stomatolog naprawi ci zęby za darmo? (100 opinii)
Kiedy pomoże fizjoterapeuta uroginekologiczny?
Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego? Z jakimi dolegliwościami? Jak wygląda wizyta? Zabiegi i ćwiczenia uroginekologiczne są bardzo ważne dla kobiet w ciąży, podczas połogu oraz w okresie menopauzy. Fizjoterapia uroginekologiczna jest coraz bardziej popularna w Polsce, a kobiety coraz częściej dbają o swoje zdrowie intymne.
Fizjoterapeuci w Trójmieście - prywatnie i na NFZ
- Fizjoterapia uroginekologiczna - co to jest?
- Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- Fizjoterapeuta uroginekologiczny - jak wygląda wizyta?
- Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży. Czy warto iść do fizjoterapeuty w ciąży?
- Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie?
Fizjoterapia uroginekologiczna - co to jest?
Z kim porozmawiać o kobiecych problemach, takich jak: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów, zaburzenia napięcia mięśni dna miednicy, bolesne miesiączki, bolesne współżycie czy problemy z płodnością?
- W Polsce ok. 33 proc. kobiet doświadcza dysfunkcji ze strony narządów miednicy mniejszej. Najczęściej jest to kojarzone z problemem nietrzymania moczu (szacunkowo na całym świecie zmagają się z nim ok. 303 mln kobiet), ale niestety jest to tylko jedna z postaci zaburzeń, jakie mogą wystąpić. Do innych zaliczyć możemy: obniżenia narządów miednicy mniejszej, zaburzenia funkcjonalne narządów miednicy itp. Związane jest to przede wszystkim z brakiem dostatecznej wiedzy, edukacji, świadomości i profilaktyki na ten temat wśród kobiet - mówi Kinga Sierakowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna z Przychodni Morskiej.
Jak przekonuje, intymny charakter schorzeń powoduje, że wiele pań czuje się niekomfortowo z myślą, że musi opowiedzieć o tym głośno swojemu lekarzowi czy fizjoterapeucie.
- Odwlekanie problemu w czasie nie jest rozwiązaniem. Jeśli zapanowanie nad podstawowymi czynnościami fizjologicznymi staje się trudne, wówczas należy jak najszybciej zgłosić się do specjalisty. Nieleczony problem będzie się pogłębiał i w efekcie końcowym może doprowadzić do konieczności leczenia operacyjnego - podkreśla Kinga Sierakowska.
Gdynia z nowym centrum medycznym. Wsparcie dla mam i w leczeniu bólu
Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego?
- dolegliwości bólowe w obrębie miednicy,
- nietrzymanie moczu lub naglące parcie na mocz,
- obniżenie lub wypadanie narządów miednicy mniejszej,
- bolesne współżycie (dyspaurenia),
- bolesne miesiączki,
- rozejście mięśnia prostego brzucha bądź rozejście spojenia łonowego,
- ból w obrębie blizny po cesarskim cięciu lub po nacięciu krocza.
Dzięki odpowiedniej diagnostyce i terapii można liczyć na zmniejszenie dolegliwości i poprawę jakości życia. Często u podłoża wspomnianych problemów leży patologia napięcia mięśni dna miednicy.
- Miesiączka wcale nie musi boleć i nie jest to "taka twoja uroda". Bardzo często ból wynika ze wzmożonego napięcia tkanek w obrębie miednicy. Fizjoterapia uroginekologiczna oferuje wiele metod walki z bólem podczas okresu i osiągamy bardzo dobre rezultaty - przekonuje Joanna Piórek-Wojciechowska, fizjoterapeutka uroginekologiczna, właścicielka gabinetu Kobieca Fizjoterapia.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny - jak wygląda wizyta?
Na początek fizjoterapeuta zadaje wiele pytań, ponieważ jest to podstawa prawidłowej diagnostyki.
- Rozpoczynamy od szczegółowego wywiadu, który pomaga sprecyzować cel oraz ma dostarczyć jak najwięcej istotnych informacji o pacjentce. Warto zabrać ze sobą aktualną dokumentację medyczną. Następną częścią jest ocena postawy, wzorca oddechowego oraz ruchowego itp. Dalszy przebieg zależy od tego, co zostało zaobserwowane przez terapeutę i od celu, jaki chcemy osiągnąć. W razie potrzeby, za zgodą pacjentki oraz przy braku przeciwwskazań może zostać zaproponowane badanie wewnętrzne, które ma dać jeszcze szerszy obraz sytuacji. Badanie per vaginam (przezpochwowe) nie zawsze jest konieczne. Z uwagi na bardzo intymny charakter wizyty szczególnie dbamy o spokojną i komfortową atmosferę. Oczywiście z całego serca zachęcamy kobiety do wizyt profilaktycznych. Zapobieganie jest zdecydowanie bardziej przyjemne, mniej stresujące i tańsze - mówi Sylwia Werdon, fizjoterapeutka uroginekologicza i właścicielka Medstacji.
- Fizjoterapia uroginekologiczna to stosunkowo nowa dziedzina w Polsce, stąd nie każda
kobieta wie, że może a często nawet powinna, pójść do takiego specjalisty. Pierwsza wizyta to przede wszystkim dokładna diagnostyka, opracowanie planu terapii oraz nauka prawidłowych nawyków na co dzień, które są bardzo ważne w procesie leczenia - mówi Joanna Piórek-Wojciechowska.
Po rozeznaniu problemu wdrażana jest terapia łącząca naukę oddychania, poruszania się, a także rozluźniania lub napinania mięśni dna miednicy.
- Kolejna wizyta to przede wszystkim terapia. Opiera się ona na tak zwanej terapii manualnej, czyli zbiorze technik, które wykonuje fizjoterapeuta, by - w zależności od celu - rozluźnić tkanki, wspomóc w pracy, poprawić przepływy czy na przykład wyciszyć układ nerwowy. Elementem wspomagającym ten proces są ćwiczenia, których pacjentka uczy się podczas wizyty, a następnie wykonuje codziennie w domu - wyjaśnia Joanna Piórek-Wojciechowska.
- Rodzaj dobranej terapii zależy od problemu, dysfunkcji, z jaką zgłasza się pacjentka. W fizjoterapii uroginekologicznej wykorzystuje się wiele metod, takich jak: indywidualnie dobrane ćwiczenia, terapia manualna, nauka technik oddechowych, zabiegi, takie jak np. elektrostymulacja, suche igłowanie, kinesiotaping i wiele innych - mówi Sylwia Werdon.
Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży. Czy warto iść do fizjoterapeuty w ciąży?
Szczególnym czasem, kiedy warto umówić się do fizjoterapeuty uroginekologicznego, jest okres ciąży oraz czas po porodzie. Dlaczego akurat wtedy?
- Wczesne rozpoczęcie fizjoterapii przeciwdziała dolegliwościom i niekorzystnym zmianom, jakie mogą wystąpić w trakcie ciąży, oraz pomaga skutecznie przygotować ciało do porodu. Najkorzystniej jest pokazać się już w drugim trymestrze ciąży. Dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom możemy przygotować mięśnie dna miednicy do porodu. Ich odpowiedni stan zmniejsza ryzyko uszkodzeń tkanek w trakcie porodu - przekonuje Sylwia Werdon.
- Ciąża to wyjątkowy czas dla kobiety, ale również okres dużych zmian w całym organizmie. Powiększający się brzuch powoduje przesunięcie środka ciężkości ciała o około 2 cm do przodu, zmienia się ustawienie miednicy i kręgosłupa. Ze względu na przyrost masy ciała znacznie obciążone są stawy kończyn dolnych - może pojawić się płaskostopie, koślawienie kolan lub inne deformacje stóp. Niektóre grupy mięśniowe ulegają rozciągnięciu, inne skróceniu. Na przykład mięsień prosty brzucha ulega znacznemu rozciągnięciu, żeby zrobić miejsce dla dziecka. Już podczas ciąży mięśnie dna miednicy ulegają rozciągnięciu ok. czterokrotnie, co oznacza, że ciąża najczęściej powoduje ich osłabienie. Do tego dochodzi poród: siłami natury lub cesarskie cięcie. W zależności od przebiegu porodu dno miednicy może zostać osłabione (najczęściej w przypadku porodu siłami natury) lub też może być nadmiernie napięte (bardzo często po cesarskim cieciu). W obu przypadkach dno miednicy nie jest wydolne, czyli nie pracuje prawidłowo. Dla kobiety oznacza to zwykle szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak np. nietrzymanie moczu, gazów, stolca i wiele innych - wyjaśnia Joanna Piórek-Wojciechowska.
Jeżeli decydujemy się na skorzystanie z pomocy fizjoterapeuty w czasie ciąży, warto posiadać zaświadczenie od lekarza prowadzącego o braku przeciwwskazań i fizjologicznym przebiegu ciąży.
Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego po porodzie?
Natomiast w okresie poporodowym terapia uroginekologiczna ma za zadanie wspomagać pacjentkę w odzyskaniu sylwetki sprzed ciąży poprzez przywrócenie równowagi i elastyczności tkanek, a także działanie przeciwbólowe.
- Niestety nie jest tak, że mija magiczne sześć tygodni połogu i wszystko wraca do normy. Nasze ciało potrzebuje ok. roku, by w pełni się zregenerować. Jednak musi mieć ku temu odpowiednie warunki i fizjoterapia w tym czasie je stwarza. Pracujemy nad powrotem do prawidłowej postawy ciała, wzmacniamy lub też rozluźniamy odpowiednie grupy mięśniowe, pracujemy nad prawidłowym oddechem, dobieramy ćwiczenia, które wspomogą regenerację kresy białej po porodzie, odpowiednie ćwiczenia dla mięśni dna miednicy. Uczymy, jak wykonywać czynności dnia codziennego w ergonomiczny sposób. To wszystko wpływa na szybszy powrót do pełnej formy. Już na tym etapie wychwytujemy wiele nieprawidłowości i podejmujemy odpowiednie działania, dzięki czemu w przyszłości zapobiegniemy wielu nieprzyjemnym dolegliwościom, takim jak np.: nietrzymanie moczu, obniżenie narządów miednicy mniejszej, dolegliwości bólowe w obrębie miednicy czy też bóle kręgosłupa. Dlatego idealnie byłoby, gdyby każda kobieta po skończonym połogu umówiła się na taką wizytę - nie czekając na objawy, a właśnie w ramach profilaktyki - przekonuje Joanna Piórek-Wojciechowska.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-06-07 14:25
Polecam fizjoterapeutkę Dagmarę pracującą w Rehabie (2)
Wyleczyla mnie z dyspareunii, a okresy mam aktualnie praktycznie bezbolesne (przed fizjoterapia przez pierwsze dwa dni aż zbierało mnie na wymioty z bólu i musiałam sporo Nospy brać) - nawet Nospy już nie muszę brać :)
- 4 0
-
2022-06-07 16:11
(1)
ale za kasę? Bo na NFZ to nie ma napewno, ani takiej fizjoterapeutki ani dietetyka, a miejsc na uczelniach jak na lekarstwo
- 3 0
-
2022-06-09 12:09
Tak, ja poszłam prywatnie. Na szczęście wystarczyły 4 wizyty i to nie częściej, niż raz na 2 tygodnie :) (A zdarzało się rzadziej)
- 2 0
-
2022-06-08 10:22
(3)
Niestety ciąża rujnuje organizm kobiety i nie chodzi tu o wygląd zewnętrzny, tylko stan narządów wewnętrznych. Dobrze, że teraz coraz więcej się o tym mówi. Ze smutkiem patrzę jak na zajęciach fitness sporo kobiet nie może podskakiwać, bo nie trzymają moczu. Skaczą tylko młode dziewczyny, które jeszcze nie rodziły i ja bezdzietna 40-latka - czyli wiek nie ma tu nic do rzeczy.
- 9 4
-
2022-06-09 06:15
(2)
Co to za bzdury? Skąd takie wnioski?
- 0 4
-
2022-06-13 13:40
Życie a nie bzdury, na pewno sporo twoich znajomych ma taki problem, tylko większość tak się wstydzi, że się nie przyzna nawet najlepszej przyjaciółce.
- 0 0
-
2022-06-13 13:45
Sama tego nie wymyśliłam, kilkakrotnie na zajęciach słyszałam, jak instruktorka mówiła, że jeśli któraś pani nie może skakać bo rodziła, to nie musi.
- 0 0
-
2022-06-08 05:51
do tych co chcą fizjo na NFZ
oficjalnie są podwyżki stawek, czyli podnoszą stawkę za jedno, a obniżają za kilka i nikt nie będzie wykonywał tych kontraktów przy takiej inflacji i wzroście cen. Idzie "stomatologizacja" fizjoterapii. Czy ktoś z was pyta o dentyste na NFZ?
- 11 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.