- 1 Podrzucili umierającego pod SOR. Nowe fakty (90 opinii)
- 2 Szczepionki przeciw grypie już w aptekach (79 opinii)
- 3 Przeskocz mukowiscydozę już w tę sobotę (1 opinia)
Czy lekarz może wystawić L4 przez telefon?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma zastrzeżenia do zwolnień lekarskich wystawianych w trakcie teleporady. Okazuje się jednak, że wystawienie L4 przy okazji zdalnej konsultacji jest jak najbardziej zgodne z wytycznymi, o ile zostanie wykonany rzetelny wywiad medyczny. ZUS standardowo kontroluje prawidłowość orzekania zaświadczeń - pomorskie oddziały od początku roku skontrolowały przeszło 3,6 tys. zwolnień lekarskich.
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wzywa lekarzy do wyjaśnień w sprawie wystawianych zwolnień przez teleporady. Ponieważ wedle ich przepisów ZLA można wystawić tylko po osobistym zbadaniu pacjenta - poinformował w mediach społecznościowych lek. Jakub Kosikowski.
Czytaj też: "W aptece wszyscy prychają i kichają, ale maseczki nie założą"
"Liczy się rzetelny wywiad"
O weryfikację zwolnień lekarskich zapytaliśmy pomorski oddział ZUS, który jednak wyraźnie wskazuje, że w przypadku choroby, jeśli są takie zalecenia, możemy skorzystać z porady zdalnej i uzyskamy zwolnienie lekarskie.
- Lekarz może wystawić zwolnienie podczas badania w gabinecie, na wizycie domowej, jak i po teleporadzie. Musi jednak przeprowadzić rzetelny wywiad medyczny. Każde zwolnienie lekarskie może podlegać kontroli - wskazuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.
Jednocześnie podkreśla, że lekarz musi udokumentować orzekanie i prawidłowo ustalić okres czasowej niezdolności do pracy. W przypadku teleporad liczy się również jeszcze większa wnikliwość.
- Trzeba uwzględnić, że bez możliwości wykonania bezpośredniego badania fizykalnego wywiad musi być przeprowadzony w bardziej wnikliwy sposób. Oświadczenia składane przez pacjenta odnoszące się do wystawienia zaświadczenia lekarskiego nie powinny mieć żadnego wpływu na decyzję lekarza, która powinna opierać się wyłącznie na przesłankach medycznych ustalonych/zweryfikowanych w ramach osobistego kontaktu z pacjentem - wyjaśnia Cieszyński.
Czytaj też: Czy medycy powinni być karani za nieumyślne błędy?
Każde zaświadczenie lekarskie może zostać objęte kontrolą
Od początku tego roku pomorskie oddziały ZUS skontrolowały pod kątem prawidłowości orzekania ponad 3,6 tys. zwolnień lekarskich. Natomiast instytucja nie analizowała, ile zwolnień zostało wystawionych na drodze teleporady.
- Każde zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, może zostać objęte kontrolą w zakresie prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy oraz wystawiania zaświadczeń lekarskich - mówi Krzysztof Cieszyński. - Taką kontrolę realizuje lekarz orzecznik ZUS, który decyzję o sposobie przeprowadzenia kontroli podejmuje indywidualnie w każdej sprawie. Lekarz orzecznik może przeprowadzić badanie, ale także wystawić skierowanie na badanie specjalistyczne. Może też poprosić o udostępnienie dokumentacji medycznej, a także wystąpić do lekarza wystawiającego zaświadczenie lekarskie objęte kontrolą o udzielenie wyjaśnień i informacji. Ma to potwierdzić, czy przy wystawieniu zaświadczenia lekarskiego lekarz przestrzegał zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy i obowiązków wynikających z przepisów prawa.
Czytaj też: L4 na wypalenie zawodowe od 2022 r. Czym jest i jak się objawia?
Co grozi lekarzowi?
Jeśli kontrola rzeczywiście wykaże nieprawidłowości, lekarz może utracić upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich na okres 3 lub 12 miesięcy. Warto wspomnieć, że w ramach postępowań kontrolerzy ZUS współpracują również z organami ścigania.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2022-05-06 14:36
...... (1)
A do czego ZUS nie ma zastrzeżeń tylko do siebie . Leczysz się prywatnie lub w przychodni na ciężkie choroby lekarz kategorycznie mówi pan/pani nie nadaje się do pracy. Idziesz na komisję ZUS ci sami specjaliści nie ma przeszkód by iść do pracy.Należy rozumieć inaczej leczą poza komisja inne wytyczne inaczej stwierdzają na komisji inne wytyczne czyli jeszcze nie trup możesz pracować . Dajcie sobie spokój. To tym całym zusem wszyscy jednakową miarka mierzenia chory kraj.
- 84 4
-
2022-05-06 15:01
Albo dają rentę czasową, bo może inwalidzie nogi magicznie odrosną.
- 23 1
-
2022-05-07 21:19
Dla mnie to wygodne
Miałam temperaturę 38,5. Głowa bardzo mnie bolała. Czułam się okropnie. Wygodnie mi było porozmawiać z lekarzem przez telefon i wziąć zwolnienie na pt bez wychodzenia z domu. Miałam jeszcze weekend na wyzdrowienie. Jednak choroba nie odpuszczała i musiałam jechać do przychodni.
- 22 2
-
2022-05-07 19:29
Ciekawe (1)
Ciekawe jak to możliwe że teraz coś bulwersuje co wręcz było norma zalecaną praktyka przez ostatnie dwa lata????
- 82 1
-
2022-05-08 20:51
Po prostu
szukają kasy, a w takim przypadku wszystkie chwyty są (wg ZUS) dozwolone. Zresztą nie tylko oni tak działają, vide kontrole skarbówki.
- 2 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.