- 1 Stomatolog naprawi ci zęby za darmo? (85 opinii)
- 2 Podrzucili umierającego pod SOR. Nowe fakty (92 opinie)
- 3 Szczepionki przeciw grypie już w aptekach (82 opinie)
- 4 Jakie oblicza ma przemoc domowa? (59 opinii)
- 5 Alergie, których nie wykrywają testy (12 opinii)
- 6 Ile kosztuje wizyta u lekarza-specjalisty? (103 opinie)
Latem więcej narodzin. Jak wygląda sytuacja na trójmiejskich porodówkach? Gdzie jest najwięcej cesarek?
Gdzie rodzi się najwięcej dzieci? Ile cesarskich cięć jest wykonywanych na trójmiejskich oddziałach? Jak wygląda aktualnie dostępność szpitali w Gdańsku i Gdyni? Od kilku lat w czasie wakacji obserwujemy większą liczbę przyjęć na oddziały ginekologiczno-położnicze.
Sprawdziliśmy, jak sytuacja wygląda na trójmiejskich oddziałach.
Ranking szpitali. Jakie są dwie najlepsze porodówki?
"Czas trwania porodu to indywidualna kwestia"
- W okresie wakacyjnym obserwujemy zwiększoną liczbę zgłoszeń pacjentek. W tym czerwcu br do Ginekologiczno-Położniczego Obszaru Konsultacyjnego SOR Szpitala św. Wojciecha zgłosiło się 3529 kobiet, czyli nieco mniej niż rok wcześniej (w zeszłym roku 3661) - informuje Katarzyna Brożek, rzecznik prasowy Copernicus. I dodaje: - Nie odsyłano rodzących do innych ośrodków ze względu na brak miejsc na Oddziale.
Wzmożoną liczbę przyjęć od pewnego czasu obserwuje się również na Oddziale Położnictwa Kliniki Położnictwa i Ginekologii, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej UCK.
- Czas trwania porodu to kwestia indywidualna, zdarza się więc, że czasem jesteśmy zmuszeni odesłać pacjentki do innych szpitali (zazwyczaj jest to Zaspa lub Kartuzy) - słyszymy w szpitalu klinicznym.
Najwięcej dzieci urodziło się w UCK. Gdzie najwięcej porodów naturalnych?
We wspomnianym UCK w Gdańsku w tym roku odebrano 1710 porodów - 729 z nich zakończyło się cięciem cesarskim, co stanowi 42 proc. W tym samym czasie w Szpitalu św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie odebrano 1488 porodów - 435 dzieci przyszło na świat za pomocą cięcia cesarskiego, a więc 29,23 proc.
Z kolei na porodówce Szpitala Morskiego im. PCK w Redłowie odebrano 603 porody - 222 przy pomocy cięcia cesarskiego, co stanowi 36 proc., gdzie również nie było sytuacji odsyłania do innych ośrodków z powodu obłożenia miejsc.
Gdzie w Trójmieście urodziło się najwięcej dzieci w ubiegłym roku? Spada liczba porodów
Jakie udogodnienia oferują szpitale?
Szpitale systematycznie doposażają oddziały i tym samym zwiększają swoją ofertę udogodnień dla rodzących, które mogą skorzystać z różnego rodzaju sprzętów i akcesoriów.
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku znajduje się łącznie aż 6 pojedynczych sal porodowych, z których każda posiada własną łazienkę.
- Realizujemy opiekę nad rodzącą zgodną ze Standardem Opieki Okołoporodowej. Oznacza to, że respektujemy plan porodu, dlatego warto go mieć ze sobą. Stosujemy udogodnienia, takie jak: piłki, worki sako, wałki, materace, muzykoterapię, aromaterapię. Rodząca może skorzystać z różnych metod łagodzenia bólu porodowego: gazu rozweselającego, znieczulenia zewnątrzoponowego, immersji wodnej. Posiadamy specjalne krzesło porodowe ułatwiające przyjęcie w trakcie porodu pozycji wertykalnych. Podczas porodu pacjentce może oczywiście towarzyszyć bliska osoba. Natomiast po porodzie dbamy o to, by dziecko miało z mamą kontakt "skóra do skóry" - mówi Wioleta Wójcik z UCK.
W Szpitalu na Zaspie ok. 97 proc. porodów przebiega ze znieczuleniem dożylnym lub przewodowym (30-50 proc. porodów znieczulonych jest zewnątrzoponowo). Z jakich udogodnień może skorzystać pacjentka?
- Wysokiej jakości ergonomiczne łóżka porodowe, telemetria płodowa (bezprzewodowe KTG), pozwalająca na aktywność ruchową, piłki porodowe, worki sako, materace porodowe, drabinki oraz sznury do kinezyterapii okołoporodowej, aromaterapia, muzykoterapia, okłady ciepło/zimno, znieczulenie TENS, wziewne, dożylne i zewnątrzoponowe - wylicza rzecznik szpitala.
W Redłowie jest możliwość skorzystania z sali premium
W Szpitalu w Redłowie znieczulenie jest dostępne w weekendy.
- Jest możliwość skorzystania z sali premium, to komercyjna sala dla mamy i noworodka + tata dziecka/osoba towarzysząca. Mamy niezbędny sprzęt wykorzystywany do porodu aktywnego: drabinki, worki sako, piłki, materace, chusty do masażu Rebozo, tens - sprzęt wykorzystywany w łagodzeniu bólu okolicy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Mamy możliwość skorzystania z aromatoterapii, muzykoterapii - wymienia Dorota Majewska-Kątna, położna oddziałowa Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni.
Ponadto szpital zapewnia:
- poradę fizjoterapeuty po porodzie - uroginekologia
- możliwość konsultacji psychologa
- wsparcie podczas pobytu w zakresie laktacji - edukator laktacji
- możliwość wsparcia douli podczas porodu
- osobę towarzysząca przy porodzie
- kangurowanie noworodka przez ojca dziecka podczas cięcia cesarskiego
Miejsca
Opinie wybrane
-
2024-07-29 09:48
(5)
Ostatnio czytałem raport w tym temacie jednego z krajów europejskich odnośnie całej Europy. Nie napawa to wszystko optymizmem. Place zabaw wypieraja już wybiegi dla psiecka. Mieszkania metrażem mocno w dół bo nie ma dla kogo juz budować dużych mieszkań...niby mamy czasy wolności a w rzeczywistości coraz więcej knebli... Dzieci nie wiadomo czemu są
Ostatnio czytałem raport w tym temacie jednego z krajów europejskich odnośnie całej Europy. Nie napawa to wszystko optymizmem. Place zabaw wypieraja już wybiegi dla psiecka. Mieszkania metrażem mocno w dół bo nie ma dla kogo juz budować dużych mieszkań...niby mamy czasy wolności a w rzeczywistości coraz więcej knebli... Dzieci nie wiadomo czemu są "niemile widziane" w restauracji czy teatrze,ale z psieckiem to oczywiście jak najbardziej...dokąd to zmierza. Ludzie odwracają sie od siebie. Od kościoła. Od jakotakiej wiary. Jedyna wartośćią dla znakomitej większości tylko mamona. Marnie to będzie za naście lat wyglądało. Oby obecne dzieciaki za iks lat nie były w kraju nad Wisłą mniejszośćią...
- 40 23
-
2024-08-02 13:31
W czasam zmieniającego sie klimatu, malejących zasobów wody pitnej, oby rodziło sie jak najmniej
nie mówiąc o drożyźnie mieszkaniowej.
- 0 0
-
2024-07-29 13:46
Place zabaw są zamykane przez wszystkie możliwe instytucje, od spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot począwszy
i wcale nie na wybieg dla psa (a szkoda, mamy dzieci i dwa psy). U nas zagarnęli na parking i nową dużą/ogromną altanę śmietnikową. Deweloper na spotkaniu obiecywał plac zabaw, nie dotrzymał słowa.
- 10 0
-
2024-07-29 10:12
(2)
Najpierw politycy dobrowadzaja do zrobienia z życia w kraju sportu ekstremalnego, zarobki 4 razy niższe względem zachodu, koszty życia takie same. Nie buduje się już mieszkań, bo turystyka ważniejsza i każda klitka to obecnie "apartament" inwestycyjnym. Potem dziwią się i placza, że naród się starzeje, bo mało kto w takim układzie planuje założenie rodziny. Większość dzieci rodzi się z tak zwanej wpadki.
- 23 0
-
2024-07-29 10:25
(1)
Polityki to chco dla nas dobrze. Ponoć tak chcą...problem mieszkaniowy by rozwiązali raz dwa. Mieszkanie 50m2 by kosztowało góra 300.000 zł. Góra! jak nie taniej. Podstawa do założenia rodziny by była. Pytanie czemu nic z tym nie robią? Ciekawe czemu...warszawiak bezdzietny. Bez wnuków. Nie kuma czaczy,ale Sopociak? Ojciec i dziadek? Nie czuje problemu Polaków? tysięcy?!
- 9 2
-
2024-07-29 14:55
rudy myśli tylko o tym jakie haki na niego niemce mają
- 1 2
-
2024-07-29 09:43
(1)
Proponuję więcej zakazów wtedy napewno będzie się rodzic więcej dzieci
- 38 7
-
2024-07-29 10:34
Skąd te porody?
Tyle tych tęczowych nawet na olimpiadzie
- 5 5
-
2024-07-29 09:40
(5)
Ale i tak umiera o wiele więcej niż się rodzi...większość kobiet wybiera karierę i inwestuje w siebie i kota zamiast rodzic dzieci...najlepsza statystyka bezrobocia...spada..tylko nie powiedzą,dlaczego.Otóż mnóstwo przechodzi na emeryturę,to i bezrobocie spada,bo ilość pracujących przecież nie rośnie...taka propaganda rodem z PZPR.
- 22 21
-
2024-07-29 13:42
Nie będę dla dobra ojczyzny rezygnować z pracy, nie mamy z mężem instynktu rodzicielskiego
- 8 2
-
2024-07-29 09:43
(3)
Sam sobie ródź dzieci z takimi przepisami jakie mamy ja np się boję rodzic w tym kraju i nie chce być drugą Izą z pszczyny
- 23 8
-
2024-07-29 13:44
nie piernicz (1)
jakie jesteście światowe, a trudno jest sobie wygooglować gdzie znajdzie się pomoc w takiej sytuacji.
- 2 6
-
2024-07-29 14:24
Ja wygoogluje, Ty wygooglujesz, ale są takie co tego nie zrobią.
- 3 1
-
2024-07-29 10:14
Tzn.jakie sa te zle przepisy? Przepisy mozna interpretowac jak sie chce, obecna wladza jest tego doskonalym przykladem.
- 5 8
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.