• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Pomorzu już 750 pacjentów z boreliozą. W Polsce dwukrotny wzrost

Piotr Kallalas
9 sierpnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (104)
Kleszcze przenoszą wiele infekcji, w tym między innymi boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu. Kleszcze przenoszą wiele infekcji, w tym między innymi boreliozę i odkleszczowe zapalenie mózgu.

Do tej pory na Pomorzu zdiagnozowano już 750 przypadków boreliozy. Obecny okres letni jest wyjątkowy pod względem aktywności kleszczy i tym samym liczby zachorowań na tę wieloukładową chorobę zakaźną. - Borelioza jest chorobą wyleczalną. Jej objawy są znane i opisane, a występowanie rumienia wędrującego upoważnia do rozpoznania choroby bez badań serologicznych - wskazuje dr Marcin Dręczewski.



Czy miałe(a)ś w tym roku kleszcza?

- Wakacje to czas, w którym najwięcej pacjentów zgłasza się do lekarza z niepokojącymi objawami po ugryzieniu kleszcza. W ubiegłym roku w Polsce prawie 95 tys. osób zachorowało na choroby odkleszczowe. To o 10 tys. więcej niż w  2021 r. Sezon na grzyby i wycieczki do lasu dopiero się zaczyna - mówi Monika Kierat, rzecznik prasowy POW NFZ w Gdańsku.
W ubiegłym roku na Pomorzu aż 1,5 tys. pacjentów zakaziło się boreliozą, a ten rok może być rekordowy. Do tej pory zarejestrowano już bowiem 750 przypadków choroby, którą możemy się zarazić wyłącznie po ugryzieniu kleszcza.


Kleszcze przenoszą nie tylko boreliozę



W 99 proc. zgłoszeń lekarze potwierdzają chorobę. Co ciekawe, jeszcze 10 lat temu liczba zgłoszeń boreliozy w skali całego kraju nie przekraczała 42 tys. przypadków.

- Rzadszą, ale bardziej niebezpieczną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest wirusowe odkleszczowe zapalenie mózgu. W ubiegłym roku zachorowało na nią pół tysiąca osób, z czego 80 proc. pacjentów wymagało hospitalizacji - dodaje Monika Kierat.
Warto dodać, że przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu możemy się skutecznie zaszczepić.

Jak pozbyć się kleszcza? Jak pozbyć się kleszcza? "Przynoszą go w słoiku"

"Borelioza jest chorobą wyleczalną"



Lekarze wskazują, że to właśnie wakacje stanowią czas wzmożonej liczby zgłoszeń pacjentów podejrzewających u siebie choroby odkleszczowe. Jak informuje NFZ, w czerwcu ubiegłego roku do lekarzy POZ zgłosiło się 12,5 tys. osób z chorobą odkleszczową, w lipcu - 14,7 tys., w sierpniu - 14,1 tys., a we wrześniu - 10,4 tys. osób.

- Borelioza jest chorobą wyleczalną. Jej objawy są znane i opisane, a występowanie rumienia wędrującego upoważnia do rozpoznania choroby bez badań serologicznych - informuje dr Marcin Dręczewski, specjalista chorób zakaźnych z Uniwersyteckiego Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Dodaje, że są jednak przypadki, które wymagają kontaktu ze specjalistą.

Szukasz lekarza POZ?


Borelioza. Kiedy zgłosić się do lekarza?



Nie wszystkie kleszcze są zainfekowane boreliozą, dlatego zaobserwowanie tego pajęczaka na naszej skórze nie oznacza od razu choroby. Niemniej jednak należy być czujnym i po każdym spacerze sprawdzić ciało i to najlepiej pod prysznicem. Kleszcz może bowiem wędrować po naszym ciele w poszukiwaniu dogodnego miejsca, więc biorąc kąpiel, możemy go zmyć, zanim wkłuje się na dobre.

- Jeśli w okresie od tygodnia do sześciu tygodni w miejscu ugryzienia pojawi się rumień wędrujący, czyli zmiana o kształcie owalnym, który powiększa się, powinniśmy zgłosić się do lekarza. Rumieniowi towarzyszyć mogą objawy grypopodobne: gorączka, zmęczenie, bóle głowy, uczucie rozbicia. Rumień najwcześniej pojawia się po kilku dniach (zwykle ok. 7 dni), jednak nie występuje w każdym przypadku. Wcześniejsze zmiany to zwykle reakcja alergiczna na ukąszenie kleszcza lub zmiana zapalna - tłumaczy Monika Kierat.
Pogotowie nie może wybrać dyrektora. Pogotowie nie może wybrać dyrektora. "Jest chaos"

Jak chronić się przed kleszczami? Jak je usunąć?



Specjaliści z NFZ zwracają uwagę na odpowiednie przygotowanie się do wycieczki po lesie. Chodzi między innymi o zabranie repelentów i odpowiedniej odzieży (wysokie buty, długi rękaw i długie spodnie, nakrycie głowy). Jeżeli spostrzegliśmy kleszcza wkłutego w skórę, to należy go jak najszybciej usunąć. Im dłużej ma kontakt z krwią człowieka, tym większe jest ryzyko zakażenia.

Usunięcie kleszcza jest zabiegiem higienicznym, nieinwazyjnym, wykonywanym samodzielnie. W aptekach dostępne są odpowiednie narzędzia do samodzielnego, bezpiecznego i skutecznego usuwania kleszczy. Po usunięciu kleszcza należy zastosować czynności higieniczne - umycie i zdezynfekowanie skóry.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (104)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Wydarzenia

Bezpłatne badania w kierunku osteoporozy w Gdyni

badania

Pierwsza wizyta u ginekologa

badania

Dzień Serca

imprezy i akcje charytatywne

Najczęściej czytane