Polski ekspert będzie pracował nad bezpieczeństwem astronautów
Polski ekspert pokieruje zespołem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Prof. Jacek Kot z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będzie pracował nad bezpieczeństwem astronautów przyszłych misji kosmicznych. Zajmie się chorobą dekompresyjną podczas załogowych misji kosmicznych.
- Polski naukowiec liderem zespołu ESA ds. choroby dekompresyjnej
- Od lat bada fizjologię człowieka w ekstremalnych warunkach
- Zespół łączący najlepsze ośrodki z Europy i USA
- Kluczowe zadania: od analiz po mapę drogową badań
- Praktyczne rozwiązania dla bezpieczeństwa astronautów
- Efekty prac: raporty, rekomendacje i europejska mapa drogowa
Polski naukowiec liderem zespołu ESA ds. choroby dekompresyjnej
Powołany przez ESA Topical Team on Spaceflight Decompression Sickness (DCS) for Exploration Missions ma opracować rozwiązania dotyczące jednego z kluczowych zagrożeń przyszłych misji księżycowych i planetarnych - choroby dekompresyjnej występującej podczas aktywności astronautów poza pojazdami kosmicznymi (EVA).
Choroba dekompresyjna (DCS) to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia astronautów podczas misji poza niską orbitą okołoziemską. Jej ryzyko wzrasta zwłaszcza podczas spacerów kosmicznych (EVA) oraz planowanych lotów księżycowych i planetarnych.
Ponad 100 instytucji żąda ulokowania ESA w Gdańsku!
Od lat bada fizjologię człowieka w ekstremalnych warunkach
Na czele międzynarodowego zespołu stanął prof. Jacek Kot - światowej klasy specjalista medycyny hiperbarycznej i nurkowej, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej, Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed. Profesor od lat uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych dotyczących fizjologii człowieka w ekstremalnych warunkach środowiskowych oraz bezpieczeństwa nurków i astronautów. Jego dorobek naukowy i doświadczenie sprawiły, że ESA powierzyła mu koordynację prac ekspertów z całej Europy i Stanów Zjednoczonych.
- Praca zespołu jest ważna, ponieważ choroba dekompresyjna została wskazana jako jedno z głównych ryzyk medycznych dla misji księżycowych. Wynika to z częstych i długich wyjść astronautów poza pojazd (EVA, ang. Extravehicular Activity), ograniczonych możliwości leczenia w kosmosie oraz konieczności podejmowania decyzji medycznych w warunkach dużej autonomii załogi - podkreśla prof. Jacek Kot.
Zespół łączący najlepsze ośrodki z Europy i USA
Międzynarodowy zespół ekspertów, któremu przewodniczy prof. Jacek Kot z Gdańska, opracuje nowe standardy bezpieczeństwa astronautów podczas spacerów kosmicznych i misji na Księżyc.
Grupa działa w ramach długoterminowej strategii ESA Explore 2040 i skupia ekspertów z Polski, Belgii, Francji, Holandii, Czech, Grecji, Danii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. To połączenie wiedzy medycznej, inżynieryjnej i technologicznej.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: uczelni wyższych, instytutów badawczych, sektora przemysłowego. Reprezentują oni takie dziedziny, jak: medycyna hiperbaryczna, fizjologia, technologie biomedyczne, medycyna lotnicza, badania kosmiczne.
Prace zespołu wspierają eksperci z Dyrektoratu ds. Eksploracji i Operacji Załogowych ESA - dr Maybritt Kuypers oraz dr Nolan Herssens.
Kluczowe zadania: od analiz po mapę drogową badań
Do najważniejszych zadań powołanego zespołu należą:
- analiza obecnej wiedzy na temat choroby dekompresyjnej podczas misji kosmicznych,
- wskazanie kluczowych problemów i obszarów wymagających dalszych badań,
- ocena europejskich laboratoriów i technologii wykorzystywanych do badań nad wpływem ciśnienia na organizm człowieka,
- opracowanie planu rozwoju nowych technologii i badań dla przyszłych załogowych misji kosmicznych.
Praktyczne rozwiązania dla bezpieczeństwa astronautów
Eksperci będą pracować nad konkretnymi procedurami i narzędziami, w tym:
- metodami zapobiegania chorobie dekompresyjnej podczas misji księżycowych i planetarnych,
- nowoczesnymi sposobami szybkiego wykrywania pierwszych objawów zagrożenia podczas spacerów kosmicznych (EVA),
- procedurami badań astronautów pod kątem wad serca mogących zwiększać ryzyko DCS,
- dostosowaniem procedur oddychania tlenem przed wyjściem w otwartą przestrzeń kosmiczną do warunków przyszłych misji eksploracyjnych.
Efekty prac: raporty, rekomendacje i europejska mapa drogowa
Efektem dwuletniej działalności zespołu będą:
- raport podsumowujący aktualny stan wiedzy,
- rekomendacje medyczne dla astronautów,
- europejska "mapa drogowa" badań i technologii wspierających bezpieczeństwo załóg przyszłych misji kosmicznych,
- wytyczne dotyczące nowych systemów monitorowania stanu zdrowia astronautów podczas lotów i spacerów kosmicznych.
Miejsca
Opinie (5)
-
2026-05-13 15:07
(1)
Najwazniejsze aby mogli POdczas lotu wcinać pierogi i w końcu lądowali na tym Księżycu bo chyba w bajki ze to zrobili 60 lat temu nikt nie wierzy...bo dzisiaj już dawno by ludzie kolonizowali inne planety.
- 3 10
-
2026-05-13 17:57
Możesz aplikować na KUL. Przyjmą ciebie bez egzaminów.
- 3 3
-
2026-05-13 21:40
Astronauta szybciej zapadnie na depresje niz na dekompresje
mimo to: brawo my.Nareszcie zaznaczamy swoje miejsce w podboju kosmosu choc tylko z ostroznosci i zdalnie.
- 2 1
-
2026-05-14 11:20
Niech sie zajma porzadnie leczeniem ludzi na ziemi...
a potem w kosmos
- 1 0
-
2026-05-14 14:55
Brawo!
Jeśli na czele zespołu stoi prof. Jacek Kot możemy być spokojni - wszystko jest pod najlepszą opieką i badania będą na najwyższym poziomie. Gratulacje profesorze!
- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
