Polski ekspert będzie pracował nad bezpieczeństwem astronautów

Wioleta Stolarska
13 maja 2026, godz. 15:00
Opinie (5)
  • Polski naukowiec liderem zespołu ESA ds. choroby dekompresyjnej.

Polski ekspert pokieruje zespołem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Prof. Jacek Kot z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będzie pracował nad bezpieczeństwem astronautów przyszłych misji kosmicznych. Zajmie się chorobą dekompresyjną podczas załogowych misji kosmicznych.




Polski naukowiec liderem zespołu ESA ds. choroby dekompresyjnej



Powołany przez ESA Topical Team on Spaceflight Decompression Sickness (DCS) for Exploration Missions ma opracować rozwiązania dotyczące jednego z kluczowych zagrożeń przyszłych misji księżycowych i planetarnych - choroby dekompresyjnej występującej podczas aktywności astronautów poza pojazdami kosmicznymi (EVA).

Choroba dekompresyjna (DCS) to jedno z największych zagrożeń dla zdrowia astronautów podczas misji poza niską orbitą okołoziemską. Jej ryzyko wzrasta zwłaszcza podczas spacerów kosmicznych (EVA) oraz planowanych lotów księżycowych i planetarnych.

Ponad 100 instytucji żąda ulokowania ESA w Gdańsku! Ponad 100 instytucji żąda ulokowania ESA w Gdańsku!

Od lat bada fizjologię człowieka w ekstremalnych warunkach



Na czele międzynarodowego zespołu stanął prof. Jacek Kot - światowej klasy specjalista medycyny hiperbarycznej i nurkowej, kierownik Krajowego Ośrodka Medycyny Hiperbarycznej, Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego Instytutu Medycyny Morskiej i Tropikalnej GUMed. Profesor od lat uczestniczy w międzynarodowych projektach badawczych dotyczących fizjologii człowieka w ekstremalnych warunkach środowiskowych oraz bezpieczeństwa nurków i astronautów. Jego dorobek naukowy i doświadczenie sprawiły, że ESA powierzyła mu koordynację prac ekspertów z całej Europy i Stanów Zjednoczonych.

- Praca zespołu jest ważna, ponieważ choroba dekompresyjna została wskazana jako jedno z głównych ryzyk medycznych dla misji księżycowych. Wynika to z częstych i długich wyjść astronautów poza pojazd (EVA, ang. Extravehicular Activity), ograniczonych możliwości leczenia w kosmosie oraz konieczności podejmowania decyzji medycznych w warunkach dużej autonomii załogi - podkreśla prof. Jacek Kot.
  • Międzynarodowy zespół ekspertów, któremu przewodniczy prof. Jacek Kot z Gdańska, opracuje nowe standardy bezpieczeństwa astronautów podczas spacerów kosmicznych i misji na Księżyc.

Zespół łączący najlepsze ośrodki z Europy i USA



Międzynarodowy zespół ekspertów, któremu przewodniczy prof. Jacek Kot z Gdańska, opracuje nowe standardy bezpieczeństwa astronautów podczas spacerów kosmicznych i misji na Księżyc.

Grupa działa w ramach długoterminowej strategii ESA Explore 2040 i skupia ekspertów z Polski, Belgii, Francji, Holandii, Czech, Grecji, Danii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych. To połączenie wiedzy medycznej, inżynieryjnej i technologicznej.

W skład zespołu wchodzą przedstawiciele: uczelni wyższych, instytutów badawczych, sektora przemysłowego. Reprezentują oni takie dziedziny, jak: medycyna hiperbaryczna, fizjologia, technologie biomedyczne, medycyna lotnicza, badania kosmiczne.

Prace zespołu wspierają eksperci z Dyrektoratu ds. Eksploracji i Operacji Załogowych ESA - dr Maybritt Kuypers oraz dr Nolan Herssens.


Kluczowe zadania: od analiz po mapę drogową badań



Do najważniejszych zadań powołanego zespołu należą:
  • analiza obecnej wiedzy na temat choroby dekompresyjnej podczas misji kosmicznych,
  • wskazanie kluczowych problemów i obszarów wymagających dalszych badań,
  • ocena europejskich laboratoriów i technologii wykorzystywanych do badań nad wpływem ciśnienia na organizm człowieka,
  • opracowanie planu rozwoju nowych technologii i badań dla przyszłych załogowych misji kosmicznych.

Praktyczne rozwiązania dla bezpieczeństwa astronautów



Eksperci będą pracować nad konkretnymi procedurami i narzędziami, w tym:
  • metodami zapobiegania chorobie dekompresyjnej podczas misji księżycowych i planetarnych,
  • nowoczesnymi sposobami szybkiego wykrywania pierwszych objawów zagrożenia podczas spacerów kosmicznych (EVA),
  • procedurami badań astronautów pod kątem wad serca mogących zwiększać ryzyko DCS,
  • dostosowaniem procedur oddychania tlenem przed wyjściem w otwartą przestrzeń kosmiczną do warunków przyszłych misji eksploracyjnych.


Efekty prac: raporty, rekomendacje i europejska mapa drogowa



Efektem dwuletniej działalności zespołu będą:
  • raport podsumowujący aktualny stan wiedzy,
  • rekomendacje medyczne dla astronautów,
  • europejska "mapa drogowa" badań i technologii wspierających bezpieczeństwo załóg przyszłych misji kosmicznych,
  • wytyczne dotyczące nowych systemów monitorowania stanu zdrowia astronautów podczas lotów i spacerów kosmicznych.

Miejsca

Opinie (5)

  • (1)

    Najwazniejsze aby mogli POdczas lotu wcinać pierogi i w końcu lądowali na tym Księżycu bo chyba w bajki ze to zrobili 60 lat temu nikt nie wierzy...bo dzisiaj już dawno by ludzie kolonizowali inne planety.

    • 3 10

    • Możesz aplikować na KUL. Przyjmą ciebie bez egzaminów.

      • 3 3

  • Astronauta szybciej zapadnie na depresje niz na dekompresje

    mimo to: brawo my.Nareszcie zaznaczamy swoje miejsce w podboju kosmosu choc tylko z ostroznosci i zdalnie.

    • 2 1

  • Niech sie zajma porzadnie leczeniem ludzi na ziemi...

    a potem w kosmos

    • 1 0

  • Brawo!

    Jeśli na czele zespołu stoi prof. Jacek Kot możemy być spokojni - wszystko jest pod najlepszą opieką i badania będą na najwyższym poziomie. Gratulacje profesorze!

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.