- 1 Choroba dziecka zmienia życie całej rodziny (12 opinii)
- 2 Dzieci z zaburzeniami psychicznymi bez wsparcia? Dotacja starcza na 65 proc. zapotrzebowania (7 opinii)
- 3 Tu sprawdzisz aktualną sytuację na SORach (122 opinie)
- 4 Najmłodszy profesor chirurgii plastycznej w Polsce
- 5 Detoks, post i głodówka - trzy skróty, które prowadzą w to samo miejsce (27 opinii)
- 6 Lekarze z zagranicy dłużej bez certyfikatu B1? Samorząd protestuje (102 opinie)
Spadła stawka za posiłek w szpitalu, ale w Trójmieście utrzymano standard
W ubiegłym roku wygasł pilotaż "Dobry posiłek w szpitalu" i jednocześnie wprowadzono nowe standardy żywienia. Finalnie jednak zmniejszyła się stawka za posiłek. - Wg AOTiM średni koszt stawki dodatku do żywienia został ustalony na 20,90 zł (w pilotażu dobry posiłek było 25,62 zł), natomiast koszt stawki dodatku do żywienia dla kobiet w ciąży lub w okresie laktacji wyniósł 23,50 zł - mówi Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicus.
- Zmniejszyła się dzienna stawka żywieniowa w szpitalu
- Obiad z trzech propozycji, ale ceny rosną
- "Zgodnie z zaleceniami dietetycznymi
- Środki zawarte w wycenie hospitalizacji
Zmniejszyła się dzienna stawka żywieniowa w szpitalu
Program zakończył się z końcem ub. r. - w jego miejsce wprowadzono nowe standardy żywienia. Środki na ten cel są teraz przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach procedur medycznych. Pojawiły się głosy, że takie rozwiązanie to element szukania oszczędności, bo finalnie zmniejszyła się dzienna stawka żywieniowa.
Obiad z trzech propozycji, ale ceny rosną
W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku stawka za osobę wynosi obecnie 61,43 zł brutto.
- Nie odczuliśmy znacząco zmiany wysokości finansowania. Wynika to z faktu, że wysoka jakość żywienia zawsze była dla nas priorytetem, niezależnie od zewnętrznych programów wsparcia. Już przed wejściem w życie programu "Dobry posiłek" nasi pacjenci na diecie podstawowej mieli możliwość wyboru zestawu obiadowego spośród 3 różnych propozycji. Do obiadu każdy pacjent otrzymuje dodatkowo butelkę wody, a w każdym z trzech głównych dań pacjenci otrzymują zwiększoną liczbę świeżych warzyw i owoców. Niemniej jednak, z uwagi na rosnące ceny produktów spożywczych, dofinansowanie szpitala w tym zakresie jest zawsze mile widziane - mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
"System jest pod ścianą". Gdzie mogą pojawić się kolejki na badania?
"Zgodnie z zaleceniami dietetycznymi
Problemów z finansowaniem posiłków nie odczuwają gdyńskie szpitale.
- Zmiana zasad programu "Dobry posiłek w szpitalu" nie wpływa na organizację żywienia w naszych placówkach. Posiłki dla pacjentów przygotowywane są zgodnie z zaleceniami dietetycznymi i obowiązującymi standardami żywienia w podmiotach leczniczych z uwzględnieniem potrzeb zdrowotnych pacjentów. Program był dodatkowym elementem wsparcia, natomiast żywienie pacjentów jest częścią kosztu hospitalizacji finansowanej w ramach kontraktu z NFZ - mówi Krzysztof Piotrowski, rzecznik Szpitali Pomorskich.
Środki zawarte w wycenie hospitalizacji
Z kolei przedstawiciele Copernicus wskazują, że w szpitalach w Gdańsku - między innymi Szpitalu św. Wojciecha i Szpitalu im. Kopernika utrzymano standard, który obowiązywał w ramach pilotażu "Dobry posiłek w szpitalach".
- Nasz Podmiot zapewnia pacjentom, którym udziela świadczeń zdrowotnych, wyżywienie odpowiednie do stanu zdrowia. Wg AOTiM średni koszt stawki dodatku do żywienia został ustalony na 20,90 zł (w pilotażu dobry posiłek było 25,62 zł), natomiast koszt stawki dodatku do żywienia dla kobiet w ciąży lub w okresie laktacji wyniósł 23,50 zł - tłumaczy Katarzyna Brożek, rzecznik Copernicus. I dodaje: - Obowiązujące od 1.01.2026 r. taryfy świadczeń gwarantowanych obejmują implementację standardu żywienia w podmiotach leczniczych dla świadczeń opieki zdrowotnej realizowanych w ramach leczenia szpitalnego. Zatem środki z tytułu dodatku do żywienia są obecnie zawarte w wycenie hospitalizacji.
Miejsca
Opinie (45) 4 zablokowane
-
2026-05-06 14:38
Opinia wyróżniona
Obiad typu bieda (3)
Zalecane w diecie warzywa to zazwyczaj abstrakcja w szpitalu. Na obiad coś z warzyw się pojawia ale na śniadanie czy kolację bardzo rzadko można coś spotkać. Leżąc w szpitalu potrafiłam otrzymać "pożywny" posiłek p.t. 4 kromki białego chleba i do tego pół kostki serka topionego.
- 37 4
-
2026-05-06 17:29
chcieliście tuska to macie (2)
ważniejsza jest propaganda w tbpomyje
- 12 15
-
2026-05-07 08:46
(1)
Zły Tusk zabrał pół kostki serka!
- 1 3
-
2026-05-07 14:42
No tak. Pieniędzy nie ma to głodówka zostaje.
- 2 0
-
2026-05-06 14:19
Opinia wyróżniona
(2)
W szpitalu jest tak. Jednym smakuje innym nie. Jednak ja o żywieniu z innej beczki. Tam tego jedzenia się naprawdę dużo marnuje. Mimo iż te stawki/dawki są mizerne. Problem jest w logistyce karmienia. Miałabym tutaj dużo pisać. Leżałem w Uck,na Zaspie i Wojewódzkim. Wszędzie tak jest. Pacjenci się wymieniają lub dokarmiają. Wiele osób nie ma
W szpitalu jest tak. Jednym smakuje innym nie. Jednak ja o żywieniu z innej beczki. Tam tego jedzenia się naprawdę dużo marnuje. Mimo iż te stawki/dawki są mizerne. Problem jest w logistyce karmienia. Miałabym tutaj dużo pisać. Leżałem w Uck,na Zaspie i Wojewódzkim. Wszędzie tak jest. Pacjenci się wymieniają lub dokarmiają. Wiele osób nie ma apetytu. Ja osobiście uważam,że powinny być naprawdę dobre zupy. Zupa to jest danie numer jeden a na pewno powinna być. Powinno być więcej naszych jabłek. Jednak to wszystko jest do spełnienia jeśli komuś się chce dać z siebie więcej.
- 26 4
-
2026-05-07 14:44
Ale farmazony. To nie wina stawek tylko chorych że mają pańskie podniebienia.
- 0 8
-
2026-05-06 15:25
W obecnych warunkach żywność będzie się marnowała, bo musi. Po prostu pacjenci nie chcą tego kału jeść i żywią się tym, co do szpitala przyniesie rodzina.
- 16 2
-
2026-05-06 14:07
Opinia wyróżniona
To niepokojące (4)
Posiłki w szpitalach już od dawna były niezdrowe i niesmaczne, a teraz dodatkowo obcięto budżet.
Jest to niepokojące. Jako kraj bardzo dużo wydajemy na głupoty, a za mało na rzeczy szczególnie potrzebne.
Zdrowie obywateli jest ważniejsze niz reszta, np. kultura, a na nią jakoś dalej mamy kasę.- 40 7
-
2026-05-06 22:24
Skandalem jest to ze posiłki praktycznie jak wknajpie maja wiezniowe mordrcy itp bo jak nie to skarga do Brukseli! (1)
- 8 1
-
2026-05-07 14:45
Proszę podać źródło tej wiedzy.
- 1 5
-
2026-05-06 20:08
Mam wrażenia, że zdrowie i życie Polaków w Polsce dla kolejnych ekip rządzących, nie jest takie ważne.
- 11 0
-
2026-05-06 14:11
Po pierwsze nie szkodzić
- 11 0
-
2026-05-06 14:07
Opinia wyróżniona
To niepokojące (4)
Posiłki w szpitalach już od dawna były niezdrowe i niesmaczne, a teraz dodatkowo obcięto budżet.
Jest to niepokojące. Jako kraj bardzo dużo wydajemy na głupoty, a za mało na rzeczy szczególnie potrzebne.
Zdrowie obywateli jest ważniejsze niz reszta, np. kultura, a na nią jakoś dalej mamy kasę.- 40 7
-
2026-05-06 14:11
Po pierwsze nie szkodzić
- 11 0
-
2026-05-06 20:08
Mam wrażenia, że zdrowie i życie Polaków w Polsce dla kolejnych ekip rządzących, nie jest takie ważne.
- 11 0
-
2026-05-06 22:24
Skandalem jest to ze posiłki praktycznie jak wknajpie maja wiezniowe mordrcy itp bo jak nie to skarga do Brukseli! (1)
- 8 1
-
2026-05-07 14:45
Proszę podać źródło tej wiedzy.
- 1 5
-
2026-05-06 14:11
Utrzymano standard - niski ale utrzymano
- 7 6
-
2026-05-06 14:12
Posiłki
Posiłki za 20 zł maksymalnie całodzienne powinny być dla posłów. A za lepsze powinni płacić sami. Zabrać darmowe mieszkania i samochody. I połowę zlikwidować posłów a senat zlikwidować całkowicie.
- 36 0
-
2026-05-06 14:13
Po co leczyć pacjenci sami poumierają z głodu
- 24 2
-
2026-05-06 14:14
By żyło się lepiej! (1)
- 16 0
-
2026-05-06 19:51
Oszczędności,limity,cięcia na zdrowiu pacjentów.
Ponad 20 lat w euro-kołchozie.
Żałosne.- 5 0
-
2026-05-06 14:16
rząd wali 4 miliardy rocznie na tvpo myje a nie ma na posiłki dla chorych ludzi
sami w szpitalu mswia mają bogatą zbilansowaną dietę.
- 27 4
-
2026-05-06 14:18
Lezalem rok temu w szpitalu marynarki na polankach i jedzenie nie dosc ze niesmaczne to jeszcze racje dla dziecka (2)
Np sniadanie 3 kromki chleba najgorszej jakosci czyli syf z biedronki do tego 3 plastry najtanszej mielonki,cherbata lisc salaty.obiad troche leoiej ale tez bez szalu.kolacja np
kaszanka.standardy jak w latach 90 w
wiezieniu albo wojsku.dobrze ze mialem karte to zamawialem sobie oieczone kurczak8,puzze i alkochol- 15 4
-
2026-05-06 15:05
Jak juz tam byłeś to mogłes zlecic eutanazje. Pomogłaby ci.
- 3 5
-
2026-05-07 09:05
w UCK jedzenie b.dobre i urozmaicone
nie można narzekać. Dobry chleb, dużo warzyw, szynka lepszego gatunku. Dobre zupy i mięsa.
- 0 3
-
2026-05-06 14:19
jak dożyjecie do leczenia, to rząd po operacji zafunduję wam dietkę 1000 kalorii
uśmiechnijcie się szeroko, najwżniejsze, że nie rzadzi pis
- 26 1
-
2026-05-06 14:19
Opinia wyróżniona
(2)
W szpitalu jest tak. Jednym smakuje innym nie. Jednak ja o żywieniu z innej beczki. Tam tego jedzenia się naprawdę dużo marnuje. Mimo iż te stawki/dawki są mizerne. Problem jest w logistyce karmienia. Miałabym tutaj dużo pisać. Leżałem w Uck,na Zaspie i Wojewódzkim. Wszędzie tak jest. Pacjenci się wymieniają lub dokarmiają. Wiele osób nie ma apetytu. Ja osobiście uważam,że powinny być naprawdę dobre zupy. Zupa to jest danie numer jeden a na pewno powinna być. Powinno być więcej naszych jabłek. Jednak to wszystko jest do spełnienia jeśli komuś się chce dać z siebie więcej.
- 26 4
-
2026-05-06 15:25
W obecnych warunkach żywność będzie się marnowała, bo musi. Po prostu pacjenci nie chcą tego kału jeść i żywią się tym, co do szpitala przyniesie rodzina.
- 16 2
-
2026-05-07 14:44
Ale farmazony. To nie wina stawek tylko chorych że mają pańskie podniebienia.
- 0 8
-
2026-05-06 14:20
Posiłki w szpitalach są przede wszystkim niezdrowe
Po drugie - niesmaczne.
- 24 4
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
