- 1 Dzieci poczęte z in vitro z większym ryzykiem chorób serca? (39 opinii)
- 2 Cukinia, bakłażan i papryka. Dlaczego warto je jeść? (8 opinii)
- 3 Problemy z limitami w stomatologii? (123 opinie)
- 4 Tubki z alkoholem zostaną wycofane (309 opinii)
- 5 "Szampan" dla dzieci? To chore! (161 opinii)
- 6 Kiedy młodzież pierwszy raz sięga po alkohol? (96 opinii)
Sześć nawyków, które poprawiają samopoczucie
Wybieranie dobrej jakości produktów, pożegnanie restrykcyjnych diet, regularne i dopasowane do zapotrzebowania kalorycznego posiłki, picie wody czy pozwalanie sobie od czasu do czasu na kulinarne grzeszki - to kilka sposobów na poprawę samopoczucia i zwiększenie energii.
- 1. Odżywianie zamiast diety
- 2. Ilość na miarę potrzeb
- 3. Dbaj o regularność
- 4. Nawodnienie ma znaczenie
- 5. Małe przyjemności od czasu do czasu nie zaszkodzą
- 6. Nie tylko nawyki żywieniowe
1. Odżywianie zamiast diety
Skupiając się na jakości, a nie na ilości, możemy naprawdę wiele zyskać. Niewłaściwe żywienie czy ciągłe diety mogą skutkować nie tylko problemami z wagą, ale i dolegliwościami układu pokarmowego, uczuciem ciężkości czy wrażeniem ospałości.
- Skończmy z dietami, a zacznijmy się odżywiać. Bycie na diecie to z reguły czas określony, który kojarzy nam się z czymś niekoniecznie przyjemnym, z reżimem, z brakiem przyjemności. To błędne koło, z którego możemy się wpędzić w otyłość, zaburzenia odżywiania, niedobory, a także rozregulować pracę całego organizmu. Zmiana nawyków jest jedyną słuszną drogą do dobrego samopoczucia, bo dzięki temu już nigdy nie będziemy na diecie, a jednak będziemy zdrowsi i szczuplejsi - mówi Anna Szymborska, dietetyk, wykładowca w Wyższej Szkole Zdrowia.
Kluczem do sukcesu jest słuchanie swojego organizmu oraz obserwowanie jego reakcji na różne produkty spożywcze. Dzięki temu będziemy mogli je dopasować do swoich potrzeb i czuć się lepiej w swoim ciele.
- Niezwykle istotnym nawykiem jest komponowanie naszych posiłków w oparciu o zasadę talerza. Pół talerza powinny stanowić kolorowe warzywa, 1/4 białko oraz 1/4 węglowodany złożone - podkreśla Aleksandra Spychalska z JJL Poradni Dietetycznej.
Chcesz zadbać o odżywianie? Znajdź dietetyka w Trójmieście
Odpowiednie skomponowanie posiłków wpływa na uregulowanie poziomu cukru we krwi, pomaga w osiągnięciu sytości, a w dłuższej perspektywie pozytywnie wpływa na sylwetkę. Urozmaicony jadłospis dostarczy też naszemu organizmowi znacznie więcej składników odżywczych. Z jednej strony unikniemy w ten sposób chęci podjadania, a z drugiej - będziemy funkcjonować znacznie lepiej.
- Pamiętajmy, że odżywione ciało też wygląda lepiej. Skóra, włosy, paznokcie, cellulit, zmarszczki - to wszystko jest niejako wizytówką stanu naszego odżywienia, czyli nas samych. Ale nie tylko ciało jest odpowiedzią na to, co jemy, ale również nasza psychika. Niedostarczenie sobie rozmaitych składników odżywczych może również przyczyniać się do zaburzeń nastroju, depresji, a w późniejszym wieku do wystąpienia np. choroby Alzheimera, tak więc budowanie zdrowych nawyków to kapitał na całe życie - dodaje Anna Szymborska.
5 zdrowych nawyków, które poprawią jakość życia
2. Ilość na miarę potrzeb
Jednym z ważniejszych nawyków żywieniowych jest przestrzeganie odpowiednich porcji jedzenia. To, ile naprawdę potrzebujemy, często różni się od tego, ile spożywamy. Jeśli mamy problem z określeniem właściwych dla nas porcji, warto odłożyć co jakiś czas sztućce na chwilę i zastanowić się, czy nie jesteśmy już syci. Zanim mózg odbierze informację, minie kilka minut, ale warto tę chwilę poczekać.
3. Dbaj o regularność
Regularność posiłków i rezygnacja z przekąsek pomiędzy posiłkami to jeden z trudniejszych do wypracowania nawyków, a jedzenie o konkretnych godzinach ułatwia kontrolowanie gospodarki węglowodanowej, a w konsekwencji zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy, nadwagi, a nawet chorób serca.
- Wbrew pozorom zwłaszcza teraz wielu osobom pracującym zdalnie rezygnacja z podjadania sprawia najwięcej trudności. Tak zwane czyste przerwy pomiędzy posiłkami pozwalają regulować mechanizmy głodu i sytości, poziom cukru i insuliny we krwi. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że gwałtowne wyrzuty insuliny, a co za tym idzie - spadki cukru we krwi, mogą powodować złe samopoczucie. Rozregulowana gospodarka cukrowa powoduje też często problemy z tzw. mgłą mózgową, która utrudnia pracę i sprawne myślenie - wyjaśnia dietetyk Aleksandra Spychalska.
Czytaj też: COVID-19 zamienia się w pandemię otyłości?
4. Nawodnienie ma znaczenie
Równie ważne jest odpowiednie nawodnienie oraz utrwalanie nawyku regularnego picia wody. Nawet niewielkie odwodnienie może pogarszać procesy myślowe. Pamiętajmy o tym za każdym razem, gdy odkładamy na później sięgnięcie po szklankę wody.
5. Małe przyjemności od czasu do czasu nie zaszkodzą
Nie starajmy karać się za drobne grzeszki. To normalne, że czasami mamy ochotę na coś słodkiego lub po prostu niezdrowego. Najważniejsze, by decydować się na nie świadomie i z umiarem. Wkomponowanie drobnej, niedozwolonej przekąski nie wpłynie na nasz sposób odżywiania, o ile nie zaczniemy przekraczać pewnych granic i zamiast jednej wybierać dziesięć takich produktów.
Zdrowa żywność - sprawdź, gdzie znaleźć sklep w Trójmieście
6. Nie tylko nawyki żywieniowe
Oprócz dobrych nawyków związanych z odżywianiem warto zwrócić uwagę na dotlenienie organizmu, odpowiednią dawkę snu i aktywność fizyczną. Osiem godzin snu zmniejsza ochotę na niezdrowe przekąski, a nawet krótki spacer może sprawić, że poczujemy się pełni energii i dobrego humoru.
- Joanna Puchalaj.stolp@trojmiasto.pl
Miejsca
Opinie wybrane
-
2021-04-22 13:24
A czy Pani od żywienia słyszała o przerywanym poście? (5)
Wyniki badań naukowych mówią, że nie jest koniecznie spożywanie 5 posiłków dziennie - a bardziej korzystne jest stosowanie okresów postu przeplatanych okresami (np. 8 h), w których można jeść. Świetnie reguluje sposób żywienia, a prawie żaden (rodzimy) dietetyk o tym nie mówi.
Odsyłam do aktualnej literatury naukowej - głównie tej profesjonalnej w jęz. angielskim :)
PS. Małe przyjemności niestety szkodzą, bo budują niezdrowe nawyki...- 16 37
-
2021-04-22 22:30
ale trzeba też wziąć pod uwagę psychikę (1)
jak masz ochotę na batona to go op...ol, bo zycie nie polega tylko na tym by żyć zdrowo. Wszędzie musi być umiar. To co napisali w artykule + ruch wystarczy na długie i satysfakcjonujące życie.
- 13 1
-
2021-04-23 07:53
problem jest taki, że masz ochotę na batona nie dlatego, że jest tam coś co potrzebuje twój organizm
tylko jesteś uzależniony od cukru, ja zamieniłem batony na własne batony z piekarnika z np. bananem, gorzką czekoladą i płatkami owsianymi, czy po prostu na dobre świeże jabłko, teraz po roku takiej zmiany nie mam ochoty na te przesłodzone batony nie jestem w stanie jednego zjeść bo od razu mam zgagę i czuję się jakbym 1kg cukru zjadł
- 6 4
-
2021-04-22 15:16
(2)
wspolczuje niezdrowego podejscia do odzywiania :D
- 7 4
-
2021-04-22 16:00
Taką masz opinie :) (1)
Ja bazuje na tym, co jest zbadane, a nie na starych wytycznych typu "chcesz schudnąć, jedz mniej tłuszczu" albo piramidy z węglowodanami jako bazą ...
Wyniki krwi, ustabilizowany cukier i waga (już poniżej granicy otyłości) mówią same za siebie i potwierdzają wyniki badań z literatury?
A ty na czym bazujesz? Na kursie online zJa bazuje na tym, co jest zbadane, a nie na starych wytycznych typu "chcesz schudnąć, jedz mniej tłuszczu" albo piramidy z węglowodanami jako bazą ...
Wyniki krwi, ustabilizowany cukier i waga (już poniżej granicy otyłości) mówią same za siebie i potwierdzają wyniki badań z literatury?
A ty na czym bazujesz? Na kursie online z dietetyki czy tym co przeczytasz w kolorowych pismach? :))))
PS. Nie masz co współczuć - świetnie sobie radzę - masa energii, optymizm, ćwiczenia :)- 4 7
-
2021-04-23 07:35
To bazuj dalej i nie wciskaj swojej głupoty dalej !
- 1 2
-
2021-05-26 14:12
Zgadzam sie z czescia nawykow jaki najbardziej i mowie to po sobie bo jak najbardziej widze te zmiany po swoim ciele. Moje cialo dosc mocno dostalo w kosc po lockdownie i rozwaleniu swojego trybu zycia ze bardzo szybko widzialam po sobie pojawienie sie cellulitu itp. Juz wszystko powoli zaczelo sie poprawiac ale wlasnie przez to ze jem lepiej, wiecej chodze, dbam o regularne nakladanie vialise lifting effects, masaze, peelingowanie i zimne prysznice czy cwiczenia.
- 0 0
-
2021-04-26 22:55
(1)
Korzystam od wielu lat z pomocy Pani Aleksandry Spychalskiej z JJL. Kobieta jest rewelacyjna, pogada, wesprze duchowo i pokaże ścieżkę wg której warto żywieniowo żyć dla własnego dobra. Po prostu cud kobieta. każdy kto szuka pomocy, a nie umie zwalczyć nadwagi, niech pędzi do Pani Oli. To na prawdę działa. JA w 7 miesięcy zgubiłem 32kg- dzięki Pani Oli.
- 1 0
-
2021-08-11 09:59
Dziękuję
Dziękuję Panie Mariuszu, dopiero teraz trafiłam na Pana opinię. Niezmiernie mi miło i bardzo mnie cieszy nasza wspólna, owocna współpraca.
Aleksandra- 0 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.